Miejska Góra w Limanowej – widokowy szczyt Beskidu Wyspowego

Miejska Góra w Limanowej – widokowy szczyt Beskidu Wyspowego

Miejska Góra nad Limanową rozpoznawalna jest w panoramie z powodu potężnego stalowego krzyża zdobiącego jej szczyt. Stoi on tutaj od końca lat 90. XX wieku i przez te dwa dziesięciolecia wpisał się już w krajobraz Beskidu Wyspowego. To świetne miejsce na spokojną niedzielną wycieczkę.


Beskid Wyspowy składa się ze 102. szczytów, które w większości nie sprawiają piechurom większych trudności. Miejska Góra w Limanowej jest jednym z łatwiejszych, do tego można rozszerzyć wycieczkę i zrobić pętlę przez Łysą Górę, na której znajduje się restauracja z zabawnymi tabliczkami, stokiem narciarskim i wspaniałym widokiem – do tego miejsca trzeba nieco zboczyć ze szlaku.


Najkrótszy szlak na Miejską Górę w Limanowej

Miejska Góra w Beskidzie Wyspowym wznosi się na wysokość 716 m n.p.m., jest ona częścią Pasma Łososińskiego, które ciągnie się na południowy wschód – w jego obrębie znajdziesz 11 szczytów, w tym pobliską Łysą Górę i Jaworz z ulokowaną poniżej jego szczytu wieżą widokową.

Najkrótszy szlak na Miejską Górę w Limanowej znajdziesz w miejscu, w którym odchodząca od ulicy Kopernika ulica Leśna kończy piąć się w górę i przechodzi w ulicę Kasprowicza. Stąd na szczyt jest około 30 min spaceru, lecz trzeba się liczyć z tym, że jest to góra, więc aż tak lekko nie będzie i momentami trzeba się wysilić, lecz dla widoków warto. Samochód można zostawić na poboczu ulicy Kasprowicza, jeśli nie byłoby miejsca lub ustawiony zakaz, to nieco dalej jest oznaczony na mapach Google parking (współrzędne GPS: 49.71481, 20.44352). Szlak ma kolor niebieski (pokrywa się z Drogą św. Jakuba), lecz niedaleko szczytu trzeba skręcić w lewo za oznakowaniem żółtym.

Jeżeli poruszasz się komunikacją zbiorową, to można także dojść do wspomnianego skrzyżowania z ulicy Kopernika, na której niedaleko wejścia na szlak niebieski jest przystanek autobusowy. Stąd czas przejścia to 1 godzina. Jest jeszcze opcja rozpoczęcia wycieczki na rynku w Limanowej, co wydłuży spacer o ok. 5 minut.

Droga Krzyżowa na Miejską Górę

Z parkingu przy ulicy Kasprowicza można także dostać się na Miejską Górę Drogą Krzyżową. Z parkingu trzeba podejść w górę i na pierwszym skrzyżowaniu skręcić w prawo, gdy pojawią się oznaczenia szlaku, wybrać żółty na wprost. Po dojściu do skrzyżowania szlaku żółtego z niebieskim trzeba pójść na wprost (droga poza szlakami). Następnie żółtym w lewo – tam odnajdziesz ostatnią kapliczkę, a dalej łąkę z krzyżem. Czas przejścia: 40 minut. Można zejść tak, jak w opisie pętli przez Łysą Górę.

Miejska Góra przez Łysą Górę

Z tego samego parkingu można zrobić przyjemną pętlę. Start jak powyżej, lecz żółtym szlakiem w prawo przez kamieniołom, obok starego krzyża na Łysą Górę. Czas przejścia na Miejską Górę zajmuje ok. 1 h. Z powrotem żółtym szlakiem zmierzającym w dół przez łąkę, następnie niebieskim w dół, po dojściu do asfaltowej ulicy Kasprowicza w lewo do miejsca startu. Czas zejścia: 20 min.

Krzyż nad Limanową

Na szczycie Miejskiej Góry znajduje się potężny stalowy krzyż milenijny wybudowany w latach 1997-1999. Na jego podstawie można wypatrzeć tabliczki z informacjami o tym, że projektantem był mgr inż. arch. Leszek Pilawski, konstruktorem mgr inż. Józef Stach, a inspektorem nadzoru inż. Rudolf Zaczyński. Elementy betonowe wykonała firma „Budrem” Józefa Golonki. Część stalową krzyża wykonał Zakład Usług Ślusarskich Kazimierz Wojtas, 

Wyróżniający się w panoramie Beskidu Wyspowego krzyż nad Limanową ma 28 metrów wysokości. Jego podstawa liczy 9 metrów, a na wysokości 4,5 metra stworzono taras widokowy. Całość mierzy 37 metrów. Konstrukcja waży aż 321 ton. Pośrodku podstawy umieszczona jest kapliczka z kopią Piety Limanowskiej, po prawej stronie od wejścia do niej można wypatrzeć krzyż jerozolimski z kamieniem z Golgoty.

Inicjatorem przedsięwzięcia był Społeczny Komitet Budowy Krzyża. W czerwcu 1996 roku wypuszczono cegiełki pamiątkowe, a dochód z ich sprzedaży przeznaczono na budowę krzyża, dodatkowo pozyskano pieniądze z festynu, od Rady Miasta Limanowa oraz z kwest w parafiach Łososina Górna i Sowliny, zaprzyjaźnionego z Limanową miasta Wathlingen i od niemieckiego Czerwonego Krzyża.

16.06.1999 papież Jan Paweł II zatrzymał się w Limanowej, pobłogosławił miasto i jego mieszkańców oraz krzyż milenijny, jednak nie udał mu się przelot helikopterem nad Miejską Górę ze względu na złe warunki pogodowe.




Panorama z Miejskiej Góry w Limanowej

Otwarty na południe widok z Miejskiej Góry pozwala nacieszyć oczy dość szeroką panoramą gór. Widoczne stąd są: Beskid Niski, Beskid Sądecki, Pieniny, Tatry, Gorce i oczywiście Beskid Wyspowy. Wypatrzeć można takie szczyty jak: Modyń, Gorc, Turbacz, Mogielica, Łopień i Ćwilin – wszystkie w niewielkiej odległości od Limanowej, polecam na weekendowe wycieczki, które dobrze zaplanowane zapewnią jeszcze lepsze widoki niż Miejska Góra.


Czy to najwyższy krzyż w Polsce?

W przewodnikach można znaleźć powielaną informację, że krzyż w Limanowej jest najwyższy w Polsce. Nie jest to prawdą. Jeśli nawet dodać do tego informację, że jest to krzyż z platformą widokową, to także przegra w tym konkursie, ponieważ Krzyż III Tysiąclecia w Ropczycach jest o 10 metrów wyższy.

A jak już o innych krzyżach, to w okolicy Limanowej można znaleźć jeszcze jedną górę z krzyżem, lecz o wiele mniejszym, znajdziesz go na Górze Paproć – jest to wspaniałe miejsce widokowe na Beskid Wyspowy. Można tutaj spędzić więcej czasu, wędrując ścieżką przyrodniczo-krajobrazową.

Miejska Góra – odznaki turystyczne

W celu popularyzacji turystyki górskiej w Beskidzie Wyspowym stworzono odznaki turystyczne: „102 Wyspy” Beskidu Wyspowego i Korona Beskidu Wyspowego. Miejska Góra nad Limanową jest na listach obu tych projektów. Można wybrać się z niej żółtym szlakiem dalej, a następnie niebieskim aż na Jaworz i zaliczyć po drodze kilka szczytów. Warto przy okazji podejść na Łysą Górę przy szlaku żółtym, następnie zejść z niej do niebieskiego schodami na stoku narciarskim przy restauracji „Stacja Pstrąg”.

Miejska Góra. Ścieżka przyrodnicza – „Limanowa – Jaworz”

Łąka pod krzyżem jubileuszowym jest 3. punktem ścieżki przyrodniczej na Jaworz. Pierwszą tablicę można znaleźć przy wejściu na szlak niebieski przy ul. Kopernika w Limanowej. Przystanek na Miejskiej Górze opisuje rośliny kserotermiczne, czyli rośliny ciepłolubne. W Beskidzie Wyspowym występuje 150. gatunków z tej grupy, w tym miejscu opisano trzy: kanianka macierzankowa, lebiodka pospolita, rozchodnik wielki. A poniżej motyl na krwawniku z tejże łąki.


Limanowa. Miejska Góra – parking, informacje praktyczne

  • Samochód można zaparkować przy ulicy Kasprowicza niedaleko niebieskiego szlaku lub tutaj – współrzędne GPS: 49.71481, 20.44352. Parking jest bezpłatny.
  • Limanowa jest miastem powiatowym, znajduje się tutaj dworzec autobusowy, przyjeżdżają tu busy m.in. z Krakowa. Szlak niebieski w stronę Miejskiej Góry przechodzi przez Rynek, następnie przecina ulicę Kopernika, nieopodal jest przystanek autobusowy.
  • Czas wejścia na Miejską Górę najkrótszym wariantem trasy wyniesie ok. 30 minut, można zrobić pętlę przez Drogę Krzyżową (czas przejścia: 1 h) lub Łysą Górę (czas przejścia: 1 h 20 min), trzeba doliczyć czas na postój, podziwianie panoramy i fotki.

Limanowa Miejska Góra. Beskid Wyspowy – współrzędne GPS: 49.71888, 20.44059

Podobał Ci się ten artykuł? Zajrzyj do innych z tej kategorii:

Jeśli podobają Ci się moje treści i są one dla Ciebie wartościowe, będzie mi niezmiernie miło, gdy wesprzesz mnie wirtualną kawką – dzięki niej nabiorę nowej energii do tworzenia kolejnych wpisów. Dzięki!

 

Obserwuj mnie

Chcesz być na bieżąco z moimi wycieczkami? Obserwuj moje social media!
Znajdziesz mnie na Instagramie, Facebooku, TikToku oraz YouTube, gdzie wrzucam zdjęcia, rolki i krótkie opisy odwiedzonych przeze mnie miejsc. Wystarczy, że klikniesz w obrazek, aby przejść do danego medium.

 

Ceny podane w tym wpisie, mogą różnić się od tych, które zastaniesz na miejscu, ponieważ podane są na dzień pisania artykułu. Mają jedynie uzmysłowić potencjalne koszty wycieczki.
Informacje zawarte w artykule reprezentują moją subiektywną opinię, przedstawiają moje doświadczenia i służą przede wszystkim jako wskazówka.

Blog podróżniczy

Wycieczkoteka.pl to blog podróżniczy opisujący miejsca, których historia wydała mi się warta przedstawienia szerszej publice.

Znajdziesz tu zdjęcia z wycieczek po Polsce i Europie, opisy szczytów górskich i prowadzących na nie szlaków. Zabytki, ciekawostki geologiczne, miejsca pamięci, zamki, twierdze, przyrodnicze historie.