Widokowe miejsce w Beskidzie Wyspowym – Dział w Wilkowisku

Widokowe miejsce w Beskidzie Wyspowym – Dział w Wilkowisku

Wycieczka w góry często kojarzy się z nagrodą w postaci pięknej panoramy, lecz aby ją zobaczyć to trzeba się namęczyć. A wiesz, że są miejsca, w których nie musisz wypluwać płuc, cierpieć z powodu bólu w kolanach, ani płakać, że już nie zrobisz ani kroku więcej? Tym razem przedstawię Ci widokowy szczyt w Beskidzie Wyspowym – uwierz mi, zakochasz się w tej panoramie od pierwszego wejrzenia!

Wilkowisko jest niewielką wsią, położoną około 1,5 godziny jazdy samochodem z Krakowa, można także dostać się tu busem spod Dworca Głównego w Krakowie, takim, który przejeżdża przez Jodłownik i Tymbark. Możesz tu zobaczyć drewniany kościół i stare kapliczki domkowe, lecz to nie one są tematem tego wpisu. Zabytkowa świątynia wzniesiona została w dolinie, którą ograniczają wały wzgórz – jedno z nich nazwane zostało Działem – to właśnie to miejsce warto odwiedzić, aby doświadczyć pięknych widoków.


Dział w Wilkowisku

Obok kościoła poprowadzona jest droga na Dział w Wilkowisku, jest ona bardzo stroma, więc przedostanie się nią w zimie może być niemożliwe lub problematyczne, gdyż mniejsze drogi często nie są utrzymywane, a część szczytową górki stanowią łąki. Jednak latem, gdy kwitną kwiaty, podjazd nie powinien sprawić najmniejszego problemu, a to o tej porze roku można zrobić najpiękniejsze zdjęcia – polecam.Dwa krzyże w Wilkowisku

Na szczycie Działu ustawiony jest biały, kamienno-żelbetowy krzyż, przy którym ustawione są ławeczki. Krzyż został wystawiony z inicjatywy ks. proboszcza Jana Rozembarskiego z okazji Roku Jubileuszowego 1950–lecia Narodzin Chrystusa, konserwowany w 1975 r. i 2000 r.

To nie jedyny krzyż na Wilkowisku. Na szczycie Działu można znaleźć drugi, ciekawszy, z figurą Chrystusa. Ulokowany jest przy drodze wiodącej grzbietem na zachód, pod rozłożystym drzewem lipy. Obok niego znajduje się ławeczka. Można też wybrać się ścieżką dalej na spokojny spacer z widoczkami.Beskid Wyspowy – najlepsza panorama w Wilkowisku

Dział nad Wilkowiskiem to moje ulubione widokowe miejsce w Beskidzie Wyspowym. Jak już wiesz, dotarcie tutaj nie wymaga wysiłku fizycznego, a panorama zapiera dech w piersiach. Widok jest otwarty, nie trzeba wdrapywać się na wieżę, czego chcieć więcej. Najlepszym miesiącem na fotki jest sierpień, lecz zimowe kadry z lutego również nie są złe, zresztą wszystko jest tu wrzucone, więc możesz dokonać wyboru kiedy wybrać się na wycieczkę.

Najlepsza panorama Beskidu Wyspowego dostępna jest pod wieczór i o wschodzie, chociaż ciężko rozróżnić zdjęcia z tych dwóch pór dnia. Wyraźnie widać stąd Ciecień z charakterystycznym stożkiem Grodziska, Łopień i Śnieżnicę, a także inne beskidzkie szczyty, które majaczą na dalszym planie.

Ciekawostka o Dziale na Wilkowisku

Na zboczach znajdują się kapliczki, o których krążą legendy. Jedna z nich zbudowana została na źródle, przy którym podobno odpoczywał św. Wojciech. Inną postawiono w miejscu dawnego cmentarza cholerycznego.


Panorama Beskidu Wyspowego z Działu – informacje praktyczne

  • Najłatwiej trafić na Dział w Wilkowisku od strony Wilkowiska, przy kościele poprowadzona jest droga pod krzyż.
  • Przy krzyżu na Wilkowisku jest sporo miejsca do zaparkowania samochodu przy polnej drodze.
  • Łąki i droga polna na Dziale są prywatne, proszę nie zostawiaj tu śmieci, nie wjeżdżaj samochodem dalej, nie niszcz tego miejsca.
  • Drewniany krzyż znajdziesz na zachód od białego krzyża jubileuszowego, pod współrzędnymi: 49.74730, 20.25645
  • Możesz wybrać się na wycieczkę do kapliczki św. Wojciecha na zboczu Działu, pod współrzędnymi 49.74720, 20.24250
  • Po drugiej stronie wzgórza można obejrzeć kapliczkę choleryczną, w której w czasie II wojny światowej przechowywano dokumenty i spotykali się przy niej partyzanci, współrzędne: 49.73982, 20.24894

Dział na Wilkowisku – widokowe miejsce w Beskidzie Wyspowym, współrzędne GPS: 49.74765, 20.25822

Podobał Ci się ten artykuł? Zajrzyj do innych z tej kategorii:

 

Obserwuj mnie

Chcesz być na bieżąco z moimi wycieczkami? Obserwuj moje social media!
Znajdziesz mnie na Instagramie, Facebooku oraz TikToku, gdzie wrzucam zdjęcia, rolki i krótkie opisy odwiedzonych przeze mnie miejsc.

 

Ceny podane w tym wpisie, mogą różnić się od tych, które zastaniesz na miejscu, ponieważ podane są na dzień pisania artykułu. Mają jedynie uzmysłowić potencjalne koszty wycieczki.
Informacje zawarte w artykule reprezentują moją subiektywną opinię, przedstawiają moje doświadczenia i służą przede wszystkim jako wskazówka.

Blog podróżniczy

Wycieczkoteka.pl to blog podróżniczy opisujący miejsca, których historia wydała mi się warta przedstawienia szerszej publice.

Znajdziesz tu zdjęcia z wycieczek po Polsce i Europie, opisy szczytów górskich i prowadzących na nie szlaków. Zabytki, ciekawostki geologiczne, miejsca pamięci, zamki, twierdze, przyrodnicze historie.