Wysoka Kopa w Górach Izerskich – niebieski szlak ze Szklarskiej Poręby

Wysoka Kopa w Górach Izerskich – niebieski szlak ze Szklarskiej Poręby

Góry Izerskie są częścią Sudetów Zachodnich. Niegdyś był to obszar bardzo eksploatowany przez człowieka, więc jeśli wyobrażasz sobie dzikie, dziewicze tereny na górską wyprawę, no to Izery raczej nie wpisują się w tę wizję. Pasmo poprzecinane jest szerokimi drogami, można tu znaleźć liczne ślady działalności górniczej. Jednak przyroda odradza się tutaj i jest to naprawdę piękne miejsce. Najwyższym szczytem Izerów jest Wysoka Kopa i to o niej dzisiaj będzie słów kilka. Zapraszam na podróż szlakiem ze Szklarskiej Poręby.


Wysoka Kopa jest najwyższym szczytem Gór Izerskich, wznosi się na wysokość 1126 m n.p.m., jej zdobycie jest wymagane do uzyskania odznaki Korona Gór Polski. Jednak na sam szczyt może się nie udać dotrzeć, gdyż nie prowadzi tu znakowany szlak oraz przez część roku obowiązuje tu zakaz wstępu, oraz przez pozostałą część roku wstęp jest możliwy, lecz na tablicach jest prośba, aby jednak nie wchodzić na teren objęty ochroną. Wybór, czy koniecznie chcesz zaliczyć wierzchołek Wysokiej Kopy, pozostawiam Twojej ocenie, ja zrezygnowałam i wystarczyła mi piękna wycieczka do obecnej lokacji tabliczki.


Szlak na Wysoką Kopę ze Szklarskiej Poręby

Wybierając się na Wysoką Kopę, warto jako bazę wypadową wybrać Szklarską Porębę. Poprowadzone są z niej szlaki w Góry Izerskie, więc można pozostawić samochód na miejscu i maszerować gdzie buty poniosą.

Niebieski szlak ze Szklarskiej Poręby można rozpocząć w centrum miasta, więc pierwsza część, to marsz po chodniku, później ulicy. Ja rozpoczęłam swoją wycieczkę na campingu „Domki i pole namiotowe Nad Rozkosznym Stawem”, gdzie nocowałam, to skróciło mój dystans o około 1 km (22 minuty). Stąd niebieski szlak wiedzie aż do Rozdroża pod Izerskimi Garbami, gdzie trzeba go opuścić i podążyć za oznaczeniami czerwonymi, które doprowadzają Pod Wysoką Kopę – tu znajdziesz przeniesioną z Wysokiej Kopy tabliczkę z nazwą szczytu oraz pieczątkę KGP. Czas przejścia ze Szklarskiej Poręby: ok. 3 h, mi z mojego startu, z postojami zeszło 3 h 10 min, lecz szłam starymi oznaczeniami szlaku, a tam malownicze skałki wzywały do zatrzymywania się przy nich.


UWAGA! Zmiana przebiegu szlaku na Wysoką Kopę

We wrześniu 2023 roku w Górach Izerskich nastąpiła zmiana przebiegu pieszych szlaków turystycznych, co spowodowało, że z użytku wyłączony został malowniczy fragment ze skałkami: Pod Zwaliskiem – przez Zwalisko– do Rozdroża pod Izerskimi Garbami. Powodem decyzji o ustanowieniu nowego przebiegu szlaku na Wysoką Kopę jest powołanie „nowych stref ochrony ostoi, miejsc rozrodu i regularnego przebywania cietrzewia Lyrurus Tetrix na terenie Nadleśnictwa Szklarska Poręba”. Obecnie trasa przebiega równoległą Szklarską Drogą.


Rozdroże pod Zwaliskiem – kopalnia kwarcu „Stanisław”

Na starych mapach papierowych lub przy niezaktualizowanej apce z mapami, szlak niebieski poprowadzi Cię ze Szklarskiej Poręby na Rozdroże pod Zwaliskiem i dalej do nieczynnej kopalni kwarcu „Stanisław”. Od września 2023 nie ma tutaj szlaku, zobaczysz zamalowane/zlikwidowane oznaczenia. Był to odcinek, który pokazywał piękno Gór Izerskich, więc pozostawię na pamiątkę kilka słów o nim.

Odcinek ten był malowniczą ścieżką w lesie, nieco odsłoniętą, porośniętą po obu stronach borówką czarną. Znajdują się tutaj formacje skalne, z którymi związane są legendy o zaklętym w kamień zamku i skarbach: Skalna Brama, Skarbki i Zwalisko (Wieczorny Zamek). Ze szczytu Skalnej Bramy roztacza się ładna panorama, można podziwiać stąd wieżę na Wysokim Kamieniu.





Szlak na Wysoką Kopę ze Szklarskiej Poręby – opis szlaku

Niebieski szlak na Wysoką Kopę ze Szklarskiej Poręby początkowo pnie się w górę ulicami, przy których można oglądać urocze wille i nowoczesne domki dla turystów. Miejscowa architektura potrafi wprawić w osłupienie misternymi zdobieniami, więc warto kręcić głową jak sowa, aby nie przeoczyć smaczków. Po około 20 minutach marszu kończy się asfalt i rozpoczyna podróż bitą drogą leśną, można odpocząć obserwując przyrodę – jesienią cieszą różnobarwne grzybki, a w lecie drogę zdobią różowe naparstnice.




Po około 1 h 10 minutach marszu szlak dawniej skręciłby w prawo w stronę Rozdroża pod Zwaliskiem, lecz we wrześniu 2023 roku przebieg szlaków pieszych uległ zmianie i obecnie trasa podąża dalej na wprost Szklarską Drogą. Tutaj łączą się z niebieskim szlaki czerwony i zielony. Przy tej trasie ustawiona jest wiata turystyczna, w której można odpocząć lub schronić się w czasie deszczu.

Kolejnym charakterystycznym punktem jest „stary bunkier”, czyli dawny magazyn materiałów wybuchowych dla nieczynnej już kopalni, która jest następnym ciekawym miejscem na szlaku niebieskim na Wysoką Kopę.

 Więcej o kamieniołomie – kopalni kwarcu „Stanisław” przeczytasz tutaj: Tajemniczy bunkier w Górach Izerskich, przy szlaku na Wysoką Kopę



Po 1 h 35 minutach od startu mija się kopalnię kwarcu „Stanisław” – to ślad po górniczej historii regionu. Wydobywano tutaj mleczny i różowy kwarc, który służył do produkcji szkła – w końcu idziesz ze Szklarskiej Poręby. Za tym miejscem spotkasz punkt dla rowerzystów, w którym ulokowana jest apteczka pierwszej pomocy. Znajdziesz w niej m.in. plastry na otarcia, więc jeśli buty okazały się nie do końca wygodne, możesz się tutaj poratować. Poza tym w środku jest wiele innych sprzętów, jak maty termiczne, ogrzewacze dłoni, maska do resuscytacji itd.

Rozdroże pod Izerskimi Garbami wita po 1 h 45 minutach, to miejsce, w którym trzeba porzucić niebieski szlak i podążyć w górę za czerwonymi oznaczeniami. Jest to chwila przyjemnej leśnej wędrówki, gdyż ostatecznie ponownie wchodzi się na drogę, która w prawo prowadzi do kamieniołomu, czyli dawnej kopalni „Stanisław”, zaś w lewo w stronę Wysokiej Kopy.







Droga wznosi się lekko pod górę, krótki spacerek i po 5 minutach wita kolejna wiata turystyczna. Jednak nie jest to ostateczny cel wędrówki. W tym miejscu można zobaczyć pozostałości dawnej drogi na Wysoką Kopę, która została wyłączona dla ruchu turystycznego ze względu na ochronę cietrzewi. Do celu pozostały jedynie 2 minuty marszu.

Pod Wysoką Kopą to obecnie miejsce, które uznaje się na potrzeby Korony Gór Polski za cel wyprawy, czyli Wysoką Kopę. Znajdziesz tutaj przeniesiony słupek szczytowy oraz skrzyneczkę z pieczątką, którą możesz odbić w swojej książeczce zdobywcy. Stąd pozostaje wrócić do punktu startu i tu proponuję Ci zrobienie pętli, aby nie wracać tą samą trasą.





Szlak powrotny z Wysokiej Kopy – pętla przez Wysoki Kamień

Droga powrotna prowadzi czerwonym szlakiem, możesz z niego zboczyć nieco i wracając, w miejscu gdzie skręca w prawo w stronę Rozdroża pod Izerskimi Garbami, pójść na wprost przez nieczynny kamieniołom, z którego roztacza się ładna panorama, więc warto tutaj zajrzeć. Następnie czerwonym szlakiem do Rozdroża pod Zwaliskiem, a stamtąd niemal na krechę na Wysoki Kamień, zajmuje to około 30 minut. Po drodze można podziwiać urocze skałki.

 Więcej o kamieniołomie – kopalni kwarcu „Stanisław” przeczytasz tutaj: Najwyżej położony kamieniołom w Polsce – odwiedź Izerskie Garby!

 Więcej o Wysokim Kamieniu przeczytasz tutaj: Wysoki Kamień ze Szklarskiej Poręby – pętla niebieskim i czerwonym szlakiem




Punkt widokowy Trzy kultury - złoty widok

Po odpoczynku, dalsza trasa to schodzenie w dół czerwonym szlakiem, który początkowo idzie równolegle z żółtym. Żółte oznaczenia kierują w stronę Zakrętu Śmierci, więc jeśli chcesz rozszerzyć swoją wycieczkę, idź za nimi, jeśli jednak chcesz, tak jak ja, zejść do Szklarskiej Poręby, trzymaj się czerwonego szlaku. Po 30 minutach marszu w dół dojdziesz do Rozdroża pod Wysokim Kamieniem (tutaj jest jeden z punktów trasy „Wędrówki z fraszką” – ławka z uroczymi żuczkami). Dalej w dół i dojdziesz do centrum Szklarskiej Poręby – zajmie to kolejne 20 minut.

Po drodze można zboczyć do punktu widokowego „Trzy kultury – Złoty widok”. Przy szlaku jest mały drogowskaz. Można stąd obejrzeć fragment górskiej panoramy.




Już prawie koniec

Jeśli jednak, tak jak ja, wyruszysz z campingu „Domki i pole namiotowe Nad Rozkosznym Stawem”, na Rozdrożu pod Wysokim skręć w prawo na szlak czarny, połączy się on z niebieskim i po około 20 minutach wrócisz do punktu wyjścia.


Podsumowanie czasu przejścia: 6 h 35 min

Trasa: „Domki i pole namiotowe Nad Rozkosznym Stawem” – Rozdroże pod Zwaliskiem – Rozdroże pod Izerskimi Garbami – Wysoka Kopa – kopalnia kwarcu „Stanisław” – magazyn materiałów wybuchowych dla kopalni – Rozdroże pod Zwaliskiem – Wysoki Kamień – Punkt widokowy „Trzy kultury – Złoty widok” – „Domki i pole namiotowe Nad Rozkosznym Stawem”.

Wysoka Kopa – Korona Gór Polski

Wysoka Kopa o wysokości 1126 m n.p.m. uplasowała się na 19. pozycji w Koronie Gór Polski. Góra ta jest kulminacją polskich i czeskich Gór Izerskich. Przebiega tędy Główny Szlak Sudecki (GSS). Szczyt Wysokiej Kopy jest wyłączony z ruchu turystycznego, nie prowadzi tam żaden szlak, a do tego w określonych okresach roku wstęp tam jest zakazany ze względu na ochronę gatunkową cietrzewia, dlatego w 2021 roku podjęto decyzję o przeniesieniu tabliczki i pieczątki Korony Gór Polski Pod Wysoką Kopę.

Wysoka Kopa – ochrona cietrzewia

Szczyt Wysokiej Kopy nie znajdował się na szlakach turystycznych, lecz wydeptanymi ścieżkami można było zaliczyć wierzchołek i w sumie nadal można to zrobić, jednak należy pamiętać, że tylko w określonym czasie w ciągu roku!

Całkowity zakaz wchodzenia na Wysoką Kopę obowiązuje od 01.12. do 31.08. i ma na celu zapewnienie warunków do odbywania toków przez cietrzewie, zakładania gniazd i wychowu piskląt. W pozostałych miesiącach można wybrać się na wierzchołek górki, lecz ze względu na płoszenie ptaków, jest to odradzane, po prostu na tablicach informacyjnych jest prośba, aby nie wkraczać na ten teren.

W 2001 roku cietrzewie zostały wpisane do Polskiej Czerwonej Księgi Zwierząt jako gatunek silnie zagrożony, ich liczebność z roku na rok nadal spada.


Torfowiska Gór Izerskich

Zmierzając na Wysoką Kopę można wypatrzeć tablice informujące o obszarze Natura 2000 „Torfowiska Gór Izerskich”. Jest to największy w Polsce kompleks torfowisk górskich. Najcenniejsze są tutaj bory bagienne i torfowiska wysokie pokryte sosną. Utworzono na tym terenie dwa rezerwaty: Torfowiska Doliny Izery oraz Torfowisko Izerskie.



Nocleg w Szklarskiej Porębie – wybierz camping!

Jeśli zastanawiasz się gdzie nocować w Szklarskiej Porębie, to osobiście polecam niewielki camping „Domki i pole namiotowe Nad Rozkosznym Stawem”, który położony jest przy niebieskim szlaku ze Szklarskiej Poręby. Można stąd wybrać się na kilka wycieczek w góry, a także na piechotę przejść się do centrum miasteczka, w którym dostępne są większe sklepy oraz pokaźna oferta gastronomiczna (tutaj niestety opinie Google kuleją i trzeba samemu się wysilić, czyli spojrzeć czy w lokalu są ludzie i czy menu ma sensowne dania obiadowe). Campingowi „Domki i pole namiotowe Nad Rozkosznym Stawem” daję 5/5, bo ciężko mi się do czegoś przyczepić: teren jest zadbany, wyrównany, więc nocowanie zarówno w namiocie, jak w kamperze jest wygodne; są tu sprawne podłączenia do prądu; czyste sanitariaty z ciepłą wodą; duże pomieszczenie socjalne, w którym można posiedzieć przy gorszej pogodzie. Dla fana campingów żyć, nie umierać!



Szlaki na Wysoką Kopę w Górach Izerskich

Pod Wysoką Kopę wiedzie wyłącznie czerwony szlak GSS, lecz można na niego wejść z wielu stron, więc niekoniecznie punktem startowym musi być Szklarska Poręba, mogą to być także Jakuszyce lub Świeradów Zdrój.

Najszybszy szlak na Wysoką Kopę wiedzie z Jakuszyc.

 Parking na Polanie Jakuszyckiej – zielony szlak – Rozdroże pod Cichą Równią – Rozdroże pod Izerskimi Garbami i stąd czerwony szlak – Pod Wysoką Kopą (Wysoka Kopa): 1 h 54 min.

Najkrótszy szlak wiedzie z Rozdroża Izerskiego.

 Parking na Rozdrożu Izerskim – żółty szlak, następnie na skrzyżowaniu zielony szlak – Rozdroże pod Zwaliskiem – Szklarska Droga – Rozdroże pod Izerskimi Garbami i stąd czerwony szlak – Pod Wysoką Kopą (Wysoka Kopa): 2 h 13 min

 Opisany powyżej szlak: Szklarska Poręba – niebieski szlak Szklarską Drogą – Rozdroże pod Izerskimi Garbami i stąd czerwony szlak – Pod Wysoką Kopą (Wysoka Kopa): ok. 3 h.

 Świeradów-Zdrój – niebieski szlak na Polanę Izerską – odejście Białej Drogi, skrzyżowanie ze szlakiem czerwonym i dalej tymże szlakiem – Rozdroże pod Kopą – Pod Wysoką Kopą (Wysoka Kopa): 3 h 47 min.

Wysoka Kopa w Górach Izerskich – parking, szlaki, informacje praktyczne

  • Najkrótszy szlak prowadzi z Rozdroża Izerskiego, czas przejścia: 2 h 13 min. Tu także znajdziesz duży parking.
  • Szczyt Wysokiej Kopy jest wyłączony z ruchu turystycznego ze względu na strefę ochronną dla cietrzewi.
  • We wrześniu 2023 uległ zmianie przebieg szlaków w Górach Izerskich, szlak na Wysoką Kopę od strony Szklarskiej Poręby nie wiedzie już przez Rozdroże pod Zwaliskiem, podąża Szklarską Drogą.
  • Podążając na Wysoką Kopę od strony Szklarskiej Poręby lub z Rozdroża Izerskiego można obejrzeć dawny magazyn materiałów wybuchowych i nieczynny kamieniołom kwarcu.
  • Wyjście na Wysoką Kopę można połączyć ze zdobywaniem Wysokiego Kamienia, polecam!

Współrzędne Wysokiej Kopy: 50.85471, 15.42088

Podobał Ci się ten artykuł? Zajrzyj do innych z tej kategorii:

Jeśli podobają Ci się moje treści i są one dla Ciebie wartościowe, będzie mi niezmiernie miło, gdy wesprzesz mnie wirtualną kawką – dzięki niej nabiorę nowej energii do tworzenia kolejnych wpisów. Dzięki!

 

Obserwuj mnie

Chcesz być na bieżąco z moimi wycieczkami? Obserwuj moje social media!
Znajdziesz mnie na Instagramie, Facebooku, TikToku oraz YouTube, gdzie wrzucam zdjęcia, rolki i krótkie opisy odwiedzonych przeze mnie miejsc. Wystarczy, że klikniesz w obrazek, aby przejść do danego medium.

 

Ceny podane w tym wpisie, mogą różnić się od tych, które zastaniesz na miejscu, ponieważ podane są na dzień pisania artykułu. Mają jedynie uzmysłowić potencjalne koszty wycieczki.
Informacje zawarte w artykule reprezentują moją subiektywną opinię, przedstawiają moje doświadczenia i służą przede wszystkim jako wskazówka.

Blog podróżniczy

Wycieczkoteka.pl to blog podróżniczy opisujący miejsca, których historia wydała mi się warta przedstawienia szerszej publice.

Znajdziesz tu zdjęcia z wycieczek po Polsce i Europie, opisy szczytów górskich i prowadzących na nie szlaków. Zabytki, ciekawostki geologiczne, miejsca pamięci, zamki, twierdze, przyrodnicze historie.