Szlak na Rudawiec w Górach Bialskich – Korona Gór Polski

Szlak na Rudawiec w Górach Bialskich – Korona Gór Polski

Rudawiec został uznany za twórców Korony Gór Polski za najwyższy szczyt Gór Bialskich. Mierzy 1112 m n.p.m., jest zalesiony i porośnięty borówkami, nie ma tutaj wieży, ani rozległej panoramy, a mimo to szlak na tę górę uważam za jeden z najładniejszych wśród 17. z zaliczonych przeze mnie dotychczas szczytów KGP.


Szlak na Rudawiec rozpoczyna się w Bielicach, jednak na tablicach nie znajdziesz wzmianki o tej górze – z pomocą może przyjść jedynie napis sprayem na drzewie oraz zabrane ze sobą mapy (najlepiej papierowe, gdyż Internet tak jakby zapomniał o tym miejscu). Jeżeli zdobywasz KGP, to zarezerwuj sobie od razu czas na zdobywanie Kowadła, na które także idzie się z Bielic.


Dojazd do szlaku na Rudawiec

Droga do Bielic prowadzi ze Stronia Śląskiego przez Stary Gierałtów. Wiedzie malowniczą doliną, w której czas miejscami jakby się zatrzymał.

Samochód można zostawić przy drodze przechodzącej przez Bielice. To taki przysłowiowy „koniec świata”, co zauważysz, mijając agroturystykę o nazwie „Chata na końcu świata”. Dalej droga wiedzie w las i jest zamknięta dla aut, prowadzą nią szlaki turystyczne.

W Bielicach są dwa parkingi: parking turystyczny Bielice Leśniczówka (50.26435, 16.99692) jest nieco dyskusyjny, gdyż położony za tablicą z zakazem wjazdu i napisami, że jest to teren prywatny. W zimie dostępny jest parking dla narciarzy, który znajduje się w głębi doliny (50.25991, 16.98997). Jednak nie ma problemu z zaparkowaniem wzdłuż drogi.


Najkrótszy szlak na Rudawiec z Bielic

Przez Rudawiec przebiega tylko jedna znakowana trasa, mianowicie zielony szlak, którym wytrwali piechurzy mogą z Bielic dotrzeć na Śnieżnik i dalej. Jeśli podążysz nim w drugą stronę możesz odhaczyć do KGP Kowadło.

Już wiesz, że najkrótszy szlak na Rudawiec to również jedyny szlak, który z Polski prowadzi na szczyt. Przejście spod leśniczówki w Bielicach na górę zajmuje ok. 2 h z postojami na zdjęcia, lecz planowo przewidziano na to 1 h 45 min.





Kolonia Nowa Biela

Zielony szlak na Rudawiec początkowo prowadzi szutrową drogą, przy której zobaczysz parę odbić szlaków. Podczas wędrówki mija się stawy retencyjne, przy których umiejscowiono stół z ławkami. Nieco dalej można dostrzec pomnik i tablicę informacyjną o tym, że w miejscu tym była kiedyś Kolonia Nowa Biela, powstała w latach 1792-1797 dla czeskich osadników. Z czasem wzniesiono tutaj 14-19 domów, była tu nawet drewniana kaplica. Po 1945 roku wieś opustoszała, nikt nie chciał w niej mieszkać ze względu na surowe warunki. Wojska Ochrony Pogranicza rozebrały zabudowę.

Można dostrzec wiele śladów dawnej osady, m.in. resztki fundamentów i piwnic. Stojący tu krzyż był niegdyś ustawiony obok kaplicy w Nowych Bielicach.

Obok krzyża umiejscowiono pomnik z rowerem i nartami. Upamiętnia on współzałożyciela Strońskiej Grupy Rowerowej – Andrzeja Krostę, który zmarł podczas zawodów SGB Ultrabiel w Górach Bialskich w roku 2020.




Ciekawostką dla mnie na tej polanie była skrzynka z apteczką, z której można skorzystać w razie potrzeby.


Przebieg szlaku na Rudawiec z Nowej Bieli

Od dawnej kolonii jeszcze przez 15 minut idzie się drogą, niemalże po równym. Dnem malowniczej doliny płynie potok. Ze stoków gdzieniegdzie spływa woda, można wypatrzeć uroczy mini wodospad.



Po około 30 minutach od startu w Bielicach szlak skręca w prawo i zaczyna piąć się w górę. I tak znowu przez około 30 minut trzeba się nieco wysilić. Po tym czasie dochodzi się do skrzyżowania szlaków, przy którym jest tabliczka z oznaczeniem kierunku schronu turystycznego – lecz to nie kierunek na szczyt, trzeba iść na wprost, po około 10 minutach podejście staje się łagodne. Ta część szlaku prowadzi przez rezerwat, który chroni zachowane fragmenty Puszczy Sudeckiej. Wyraźnie zmienia się tu las, jest więcej drzew liściastych, a podłoże jest miękkie i miejscami bagniste.



Ścieżka szlaku wije się tutaj przez młodnik, w którym na początku maja zalegały pokaźne płaty śniegu, a dróżkę pokrywał lód, więc można rozważyć zabranie ze sobą raczków.


Po 1 h 30 minutach od wyjścia z Bielic wita czeskie oznaczenie szczytu Iwinka – dla rozrywki możesz szukać na dalszej części szlaku kolejnych oznaczeń, bo to niejedyne. Pamiętaj, że tutaj podąża się cały czas granicą między Polską a Czechami.



Od tego miejsca szlak wygląda jak szeroka, błotnista droga między borowinami. Szeroka odsłonięta przestrzeń przy mocnym słońcu zachęca do ubrania czapeczki lub kapelusika. 5 minut spacerkiem i mija się przełęcz o nazwie Polska Hora, jeszcze 10 minut na szczyt tejże góry, której polska nazwa to Rudawiec!

 Po 1 h 45 minutach zalicza się szczyt.





Rudawiec - Korona Gór Polski

Rudawiec o wysokości 1112 m n.p.m. jest uznawany dla KGP za najwyższy szczyt Gór Bialskich. Zajął 18. pozycję w Koronie Gór Polski. Jeżeli starasz się go zdobyć dla odznaki, pewnie potrzebna Ci będzie pieczątka do książeczki. Znajdziesz ją w domkowej skrzyneczce przymocowanej do słupa z oznaczeniem szczytu. W weekend majowy trzeba było odstać swoje w kolejce, więc można poćwiczyć cierpliwość – jednak bardzo ładna pieczątka wynagradza cierpienia.

Ciekawostka: Rudawiec nie jest najwyższym szczytem Gór Bialskich, za wyższą można uznać Postawną, na którą nie prowadzi szlak. Jednak poza tym, że nie ma szlaku, jest jeszcze jeden problem, otóż w zależności od podziałów Postawna zaliczana jest raz do Gór Bialskich, a raz do Gór Złotych. Przemilczę, że w ogóle, to podobno Gór Bialskich nie ma, są one częścią Gór Złotych – tak tylko myślę na głos…


Rezerwat "Puszcza Śnieżnej Białki"

Zdobywając Rudawiec od strony Bielic, można zauważyć tablice informacyjne o rezerwacie. Rezerwat "Puszcza Śnieżnej Białki" znajduje się na wschodnim zboczu Iwinki. Został utworzony w 1963 roku w celu ochrony roślinności, przede wszystkim zachowanego tutaj naturalnego lasu, który jest reliktem Puszczy Sudeckiej.



Rudawiec - panorama

Wydawać by się mogło, że Rudawiec jest zarośniętym, niewidokowym szczytem, na którym nie ma wieży widokowej, więc pozostaje cieszyć się widokiem lasu. Okazuje się, że idąc zielonym szlakiem w stronę przełęczy Płoszyna, można obejrzeć z wiatrołomu ładną panoramę ze Śnieżnikiem w oddali.


Rudawiec - parking, szlak, informacje praktyczne

  • Szlak zielony na Rudawiec zaczyna się w Bielicach, czas przejścia: 1 h 45 min.
  • W Bielicach mieści się niewielki parking, lecz za tablicą z zakazem wjazdu, więc korzystanie z niego według uznania kierowcy. Samochód można też postawić wzdłuż drogi dojazdowej do Bielic, w maju 2023 roku nie było zakazu i jest sporo miejsca, aby inne samochody mogły się minąć.
  • Po zdobyciu Rudawca warto od razu wybrać się na Kowadło – najwyższy szczyt Gór Złotych, na który prowadzi szlak turystyczny.

Rudawiec współrzędne: 50.24478, 16.97688

Podobał Ci się ten artykuł? Zajrzyj do innych z tej kategorii:

Jeśli podobają Ci się moje treści i są one dla Ciebie wartościowe, będzie mi niezmiernie miło, gdy wesprzesz mnie wirtualną kawką – dzięki niej nabiorę nowej energii do tworzenia kolejnych wpisów. Dzięki!

 

Obserwuj mnie

Chcesz być na bieżąco z moimi wycieczkami? Obserwuj moje social media!
Znajdziesz mnie na Instagramie, Facebooku, TikToku oraz YouTube, gdzie wrzucam zdjęcia, rolki i krótkie opisy odwiedzonych przeze mnie miejsc. Wystarczy, że klikniesz w obrazek, aby przejść do danego medium.

 

Ceny podane w tym wpisie, mogą różnić się od tych, które zastaniesz na miejscu, ponieważ podane są na dzień pisania artykułu. Mają jedynie uzmysłowić potencjalne koszty wycieczki.
Informacje zawarte w artykule reprezentują moją subiektywną opinię, przedstawiają moje doświadczenia i służą przede wszystkim jako wskazówka.

Blog podróżniczy

Wycieczkoteka.pl to blog podróżniczy opisujący miejsca, których historia wydała mi się warta przedstawienia szerszej publice.

Znajdziesz tu zdjęcia z wycieczek po Polsce i Europie, opisy szczytów górskich i prowadzących na nie szlaków. Zabytki, ciekawostki geologiczne, miejsca pamięci, zamki, twierdze, przyrodnicze historie.