Jagodna – najkrótszy szlak na najwyższy szczyt Gór Bystrzyckich

Jagodna – najkrótszy szlak na najwyższy szczyt Gór Bystrzyckich

Jagodna o wysokości 977 m n.p.m. na potrzeby Korony Gór Polski uważana jest za najwyższy szczyt Gór Bystrzyckich, lecz nieco wyższa od niej jest Jagodna Północna, przez którą nie przebiega żaden szlak turystyczny. Na szczycie wzniesiono niewielką wieżę widokową, która pozwala obejrzeć panoramę 360 stopni.


Jagodna to niezbyt ciekawa górka, także szlak na nią nie wywołał we mnie zachwytu i gdyby nie wieża widokowa oraz możliwość zaliczenia kolejnego punktu do Korony Gór Polski, nie wybrałabym tego miejsca na górską wycieczkę. Szczyt można osiągnąć w ekspresowym tempie, więc często zdobywcy KGP maszerują tutaj na poranną lub wieczorną wycieczkę, odhaczają i lecą dalej – sama tak zrobiłam, wcześniej zdobywając Śnieżnik.

 Ciekawostki:

  • Przez szczyt Jagodnej przebiega europejski dział wodny. Zachodnie stoki odwadnia Dzika Orlica, która jest dopływem Łapy płynącej do Morza Północnego. Wschodnie stoki odwadnia Nysa Kłodzka, która należy do zlewiska Morza Bałtyckiego.
  • W XVI wieku przez Jagodną przechodziła granica między Czechami a hrabstwem Kłodzkim.

Najkrótszy szlak na Jagodną

Jagodną w Górach Bystrzyckich można zdobyć od strony Poniatowa lub Spalonej, biegnie przez nią niebieski szlak, który ciągnie się przez cały grzbiet góry. Czas przejścia z obu kierunków jest podobny, lecz jeśli interesuje Cię naprawdę najkrótszy szlak na Jagodną, podjedź samochodem do miejsca, gdzie niebieskie oznaczenia z przełęczy nad Porębą prowadzają z Autostrady Sudeckiej w las. Podaję współrzędne GPS: 50.23005, 16.56816.

Czas przejścia stąd na Jagodną zajął mi 50 minut, na mapach obliczony jest na 1 h 07 min. Zejście niestety w to samo miejsce, nie ma możliwości zrobienia przyjemnej pętli.

Szlak początkowo prowadzi drogą leśną, z której po ok. 7 minutach wchodzi się na szeroką szutrową drogę – to właśnie nie podobało mi się tutaj, zero urozmaicenia, zwykłe dreptanie. Na trasie można znaleźć przystanek w postaci drewnianej ławy ze stołem. W kilku miejscach wyłaniają się spomiędzy drzew jakieś widoczki. Droga jest monotonna, lecz mija bardzo szybko i oczom ukazuje się szczyt z wieżą widokową, tablicami z nazwą górki i niewielką wiatą. Jest tu również brama trasy rowerowej Singletrack Glacensis – Pętla Jagodna. Często w pobliżu wiaty chodzi lis.




Niebieski szlak na Jagodną z Poniatowa

Wycieczkę na Jagodną można rozpocząć na Przełęczy nad Porębą, jest tu niewielka zatoczka na kilka samochodów. Czas przejścia na szczyt niebieskim szlakiem to 1 h 26 min, to ta sama trasa, którą opisałam powyżej, lecz start jest w nieco niższym punkcie Autostrady Sudeckiej, więc niestety trzeba przejść kawałek asfaltem.

 Ciekawostka: W pobliżu przełęczy można obejrzeć dwa „bunkry”, co może być frajdą dla fanów urbexu. Oznaczone są na mapach Google, lecz wrzucam lokalizację: schron bojowy: 50.22102, 16.57221, bunkier: 50.22456, 16.56788



Pętla spod schroniska PTTK Jagodna

Jeżeli masz więcej czasu i nie chcesz jedynie odhaczyć Jagodnej i lecieć dalej, to można tutaj zrobić pętlę niebieskim i żółtym szlakiem. Start i koniec przy schronisku PTTK Jagodna. Wycieczka zajmie ok. 4,5-5 h.

 Ciekawostka: Przy schronisku można obejrzeć dwa „bunkry”, czyli schrony bojowe. Jeden z nich obudowany był dawniej cegłami, aby wizualnie przypominać budynki gospodarcze. Pierwszy jest poniżej schroniska: 50.27760, 16.53672, drugi powyżej Drogi Sudeckiej: 50.27667, 16.53803.

Jeżeli interesujesz się takimi niecodziennymi atrakcjami turystycznymi, to na Drodze Sudeckiej między schroniskiem a Poniatowem możesz jeszcze obejrzeć chodniki minerskie: 50.23669, 16.57446

Podejście na Jagodną spod schroniska PTTK Jagodna pozwala po drodze zaliczyć niewysoki Sasin (886 m n.p.m.). Po 1 h 20 min osiąga się Jagodną, z której schodzi się niebieskim szlakiem aż do skrzyżowania ze szlakiem żółtym – nim należy podążyć w prawo, doprowadza on z powrotem do schroniska.

Wieża widokowa na Jagodnej

W 2019 roku otwarta została dla turystów wieża widokowa na Jagodnej. Zbudowana ze stali konstrukcja ma 23 metry wysokości, a zadaszony taras umieszczono na wysokości 19 metrów nad ziemią. Na szczyt prowadzą kręte schody, które nie sprzyjają osobom z lękami wysokości i przestrzeni – nie dość, że konstrukcja oddalona jest od drzew i widok ze schodów jest otwarty, to jeszcze podczas wchodzenia zaczyna się kręcić w głowie. Wizualnie konstrukcja również nie zachwyca, jednak nie ma co bardzo narzekać, gdyż dzięki niej można nieco nasycić oczy widokami, a bez wieży na Jagodnej nie było to możliwe.

Pierwszą wieżę widokową na szczycie ustawiono na początku XX wieku, miała ona wysokość 17 metrów, lecz po niespełna 30. latach zastąpiono ją wieżą triangulacyjną, która przeszła do historii w latach 60. XX w.




Panorama z wieży na Jagodnej

Widok z wieży widokowej na Jagodnej nie należy do najpiękniejszych, jakie widziałam, lecz może to kwestia światła, które tego dnia było naprawdę nieszczególne pod wieczór. Dostępna jest stąd panorama 360 stopni, widać grzbiet Jagodnej, Góry Bardzkie, Góry Złote, Masyw Śnieżnika, Góry Orlickie, Masyw Ślęży. Niestety nie ma tutaj tablic informacyjnych ułatwiających rozpoznanie pasm i szczytów, lecz można skorzystać z lunety.




Jagodna – Korona Gór Polski

Jagodna uważana jest za najwyższy szczyt Gór Bystrzyckich, znalazła się na 12. pozycji Korony Gór Polski. Jeżeli uzupełniasz książeczkę do odznaki, to skrzyneczkę z pieczątką znajdziesz na jednym ze słupów wiaty turystycznej. Podobno pieczątka jest również dostępna w schronisku PTTK Jagodna.

Schronisko PTTK Jagodna

Schroniska PTTK Jagodna znajduje się przy Drodze Sudeckiej, niegdyś funkcjonował tu przydrożny zajazd Hartmanna. Zbudowane zostało około 1895 roku jako gospoda, w 1927 roku zyskało miano schroniska. Przez pewien czas po II wojnie światowej obiekt nazywał się Schronisko Spalona lub Na Przełęczy Spalona, lecz pod koniec lat 60. XX w. otrzymało obecną nazwę. Można tutaj przenocować w budynku lub na polu namiotowym, a także coś przekąsić.

Jagodna – parking, szlaki, informacje praktyczne

  • Przez Jagodną przebiega tylko jeden szlak, kolor niebieski.
  • Najkrótszy szlak na Jagodną wiedzie z Autostrady Sudeckiej. Czas przejścia: 50 min szybki marszem (czas według mapy, to 1 h 07 min). Kolor szlaku: niebieski. Samochód można zostawić na poboczu drogi, tzw. Autostrady Sudeckiej, tuż przy wejściu szlaku niebieskiego w las: 50.23005, 16.56816.
  • Większe parkingi znajdziesz na Przełęczy nad Porębą i pod schroniskiem PTTK Jagodna, lecz czas przejścia jest nieco dłuższy niż najkrótszym wariantem niebieskiego szlaku.
  • Jeśli zdobywasz Koronę Gór Polski, to możesz połączyć wejście na Jagodną z wejściem na inny szczyt tego samego dnia, możesz wybrać Orlicę lub Śnieżnik (polecam tę pierwszą górę, gdyż na Śnieżnik warto zarezerwować sobie cały dzień i przy okazji zwiedzić Międzygórze).

Jagodna w Górach Bystrzyckich – współrzędne: 50.25229, 16.56486

Podobał Ci się ten artykuł? Zajrzyj do innych z tej kategorii:

Jeśli podobają Ci się moje treści i są one dla Ciebie wartościowe, będzie mi niezmiernie miło, gdy wesprzesz mnie wirtualną kawką – dzięki niej nabiorę nowej energii do tworzenia kolejnych wpisów. Dzięki!

 

Obserwuj mnie

Chcesz być na bieżąco z moimi wycieczkami? Obserwuj moje social media!
Znajdziesz mnie na Instagramie, Facebooku, TikToku oraz YouTube, gdzie wrzucam zdjęcia, rolki i krótkie opisy odwiedzonych przeze mnie miejsc. Wystarczy, że klikniesz w obrazek, aby przejść do danego medium.

 

Ceny podane w tym wpisie, mogą różnić się od tych, które zastaniesz na miejscu, ponieważ podane są na dzień pisania artykułu. Mają jedynie uzmysłowić potencjalne koszty wycieczki.
Informacje zawarte w artykule reprezentują moją subiektywną opinię, przedstawiają moje doświadczenia i służą przede wszystkim jako wskazówka.

Blog podróżniczy

Wycieczkoteka.pl to blog podróżniczy opisujący miejsca, których historia wydała mi się warta przedstawienia szerszej publice.

Znajdziesz tu zdjęcia z wycieczek po Polsce i Europie, opisy szczytów górskich i prowadzących na nie szlaków. Zabytki, ciekawostki geologiczne, miejsca pamięci, zamki, twierdze, przyrodnicze historie.