Chełmiec – najkrótszy szlak na szczyt z Boguszowa-Gorców

Chełmiec – najkrótszy szlak na szczyt z Boguszowa-Gorców

Chełmiec w Górach Wałbrzyskich to miejsce na szybką górską wycieczkę, podczas której można odbyć drogę krzyżową, dowiedzieć się ciekawostek przyrodniczych z tablic edukacyjnych i wejść na wieżę widokową. Jeżeli zdobywasz Koronę Gór Polski, to na pewno tutaj zajrzysz.


Położony między Boguszowem-Gorce, Wałbrzychem i Szczawnem-Zdrojem Chełmiec jest poprzecinany siecią szlaków turystycznych, można na niego wejść z każdej strony świata, a to sprzyja robieniu pętli, aby nie schodzić tą samą trasą.


Najkrótszy szlak na Chełmiec

Boguszów-Gorce to niewielkie miasto z górniczą historią, więc nie dziwi, że jest z niego poprowadzona tematyczna Droga Krzyżowa Górniczego Trudu, jej fragmentem przebiega najkrótszy szlak na Chełmiec. Czas przejścia za zielonymi oznaczeniami to 1 h 27 min, a jeśli na przełęczy Rosochatka pójdzie się za żółtym szlakiem to 1 h 18 min. Dodam, że można pominąć pierwsze stacje i skrócić czas marszu o ok. 10-15 min, gdy pozostawi się samochód na parkingu w pobliżu stadionu sportowego OSiR Boguszów-Gorce (50.76141, 16.20415).

 Rozpoczynając marsz w centrum miasta, można po drodze zajrzeć na stary cmentarz ewangelicki, który znajduje się na zboczu wzgórza po prawej stronie od drogi. Współrzędne GPS: 50.75911, 16.20595.


Zielony szlak na Chełmiec z parkingu pod OSiR Boguszów-Gorce

Podjechanie samochodem na parking przy ul. Janusza Kusocińskiego lub Słodowej, gdyż ciężko z mapy ustalić, która ulica do niego doprowadza, pozwala skrócić marsz zielonym szlakiem na Chełmiec o ok. 10-15 min, rozwiązuje również problem z zaparkowaniem samochodu w centrum miasta Boguszów-Gorce. Czas przejścia z parkingu: 1 h 14 min, mi dojście na szczyt opisywaną trasą zajęło 1 h z zegarkiem w ręku.

Zielony szlak na Chełmiec poprowadzony jest szeroką drogą bitą, którą bez problemu można byłoby przejechać samochodem, gdyby nie zakazy. Pierwsze 20 minut marszu jest bardzo przyjemne, szlak poprowadzony jest przez malowniczą łąkę pomiędzy wzgórzami – pięknie wygląda z wyższej części drogi, nim wejdzie się w las. Dalej zaczyna się podejście, lecz nie jest zbyt stromo, powolutku do góry. Po 40 minutach skrzyżowanie ze szlakiem żółtym – jeśli pójdziesz na wprost, będzie to najszybsza droga na Chełmiec, lecz ja polecam zostawić go sobie na zejście ze szczytu, o czym poniżej.

Po około godzinie dochodzi się do kolejnego skrzyżowania szlaków, tym razem zielony szlak krzyżuje się z niebieskim, który również prowadzi na Chełmiec. W miejscu tym można wypatrzeć tabliczkę szczytową Małego Chełmca o wysokości 776 m n.p.m. Dalej w prawo, wkrótce dołączy kolejny kolor oznaczeń, czyli szlak czarny. Pozostało już tylko 20 minut, aby zdobyć punkt do Korony Gór Polski.








Chełmiec – pętla zielonym i żółtym szlakiem z Boguszowa-Gorców

Przyjemna, niemal spacerowa trasa na Chełmiec zielonym szlakiem jest świetna, aby wejść na szczyt, ciężko się tu zmęczyć, lecz na zejście proponuję wybrać żółty szlak do przełęczy Rosochatka, gdzie jest skrzyżowanie szlaków i dalej schodzi się już znaną drogą. Czas zejścia z Chełmca żółtym szlakiem do punktu startu na parkingu zajmuje ok. 40 min.

Żółty szlak na Chełmiec w większości jest dosyć stromy, taki trochę na krechę, więc szybko pokonuje się różnicę wysokości. Pozwala jednak poznać nieco tutejszy las, w którym w tej części przeważa buczyna. Z ustawionej przy nim tablicy informacyjnej można dowiedzieć się, że są to lasy gospodarcze, w których pozyskuje się drewno, lecz mimo tego można tu obserwować procesy obumierania drzew. Opisany jest proces, w którym rozkładające się kłody zamieniają się w domy dla wielu gatunków roślin, grzybów i zwierząt.







Wieża widokowa na Chełmcu

W latach 80. XIX wieku uznano Chełmiec za doskonały punkt widokowy, miał on stać się atrakcją dla kuracjuszy Szczawna-Zdroju, dlatego w latach 1887-1888 wybudowano tutaj stylizowaną na romantyczną ruinę kamienną wieżę widokową. Rzeczywiście wygląda ona dość niecodziennie, trochę tak, jakby budynek nie został ukończony. We wnętrzu znajduje się niewielkie pomieszczenie z ławami, z którego wychodzi się na wieżę – nastaw się na to, że jest tu wąsko i na koniec trzeba się wdrapać jak po drabince. Poniżej tarasu znajduje się niewielka sala z przeszklonymi oknami.

 Wieża widokowa na Chełmcu jest dostępna dla turystów od piątku do niedzieli, a także w dni świąteczne od 29.03. do 3.11., w godz. 10:00-18:00. Podobno wstęp jest bezpłatny. Informacje tu przytoczone podaję za ostatnimi doniesieniami magistratu w Szczawnie-Zdroju na rok 2024.



Panorama z Chełmca

Szczyt Chełmca jest zalesiony, więc widoki dostępne są wyłącznie z tarasu na wieży, niestety podczas mojej bytności tam chmura skutecznie zasłaniała panoramę, więc tym razem zdjęcia niewiele pokażą. Jednak przy dobrych warunkach widać stąd m.in. Góry Wałbrzyskie, Góry Kamienne, Góry Kaczawskie i Góry Sowie. Oczywiście można stąd także dobrze przyjrzeć się budynkom wokoło wieży, czyli masztom nadawczym, budynkowi RTON, krzyżowi milenijnemu i infrastrukturze turystycznej.



Budynki na szczycie Chełmca

Dochodząc do szczytu Chełmca, można się zdziwić widokiem fragmentów ogrodzenia, które przypomina nieco obozy z II wojny światowej – jednak jest to powojenna konstrukcja, z czasów, gdy zagłuszano stąd Radio Wolna Europa. Obok wieży widokowej zbudowano pokaźny budynek, w którym obecnie mieści się Radiowo-Telewizyjny Ośrodek Nadawczy (RTON), obok niego ustawiono masztf telekomunikacyjny, kolejny dostawiono w 2012 roku. Cały teren szczytu był dawniej ogrodzony.

Poza tym można tutaj obejrzeć 45-metrowy stalowy krzyż milenijny, do którego prowadzi Droga Krzyżowa Trudu Górniczego z Boguszowa-Gorców, ta, którą wiedzie zielony szlak na Chełmiec.

Obok krzyża jest sporych rozmiarów wiata turystyczna, ławki i kilka miejsc na ognisko.





Chełmiec – pozostałość po czynnym wulkanie

Ciekawostką jest, że Chełmiec jest kopułą lawową, czyli górą pochodzenia wulkanicznego. Powstał w karbonie lub permie, czyli tak ok. 250-350 milionów lat temu. Występujące na nim skały mają ścisły związek z genezą Chełmca, jego część szczytowa zbudowana jest z porfirów.

Chełmiec – Korona Gór Polski

Na potrzeby Korony Gór Polski Chełmiec uważany jest za najwyższy szczyt Gór Wałbrzyskich, znalazł się na 5. pozycji zestawienia. Pieczątkę można odbić przy wieży widokowej.

Chełmiec – najwyższy szczyt Gór Wałbrzyskich. Czy na pewno?

Góry Wałbrzyskie znajdują się w Sudetach Środkowych, to całkiem przyjemne miejsce na górskie wędrówki, gdyż jest tu kilka wież widokowych, znajdziesz je na Borowej, Chełmcu i Trójgarbie. Co ciekawe, to właśnie przez tego typu budowlę przez wiele lat sądzono, że Chełmiec to najwyższy szczyt Gór Wałbrzyskich. Niegdyś zmierzono, że góra ta ma wysokość 869 m n.p.m. i dzięki temu zaliczono ją do Korony Gór Polski. Ponowne pomiary wykazały jednak, że Chełmiec jest niższy od Borowej. Błąd wynikł z tego, że punkt triangulacyjny umieszczono na wieży widokowej Chełmca, lecz nie odjęto różnicy wysokości budynku. Obecnie uważa się, że Chełmiec ma wysokość 851 m n.p.m., a Borowa 853 m n.p.m.

Masyw Chełmca – obszar Natura 2000

Masyw Chełmca jest obszarem ochrony trzech siedlisk: kwaśnej buczyny, żyznej buczyny oraz jaworzyny i lasów klonowo-lipowych na stokach i zboczach. Ostoja obejmuje szczytowe partie góry.


Szlaki na Chełmiec

Jak już wspomniałam na wstępie, na Chełmiec prowadzi wiele szlaków turystycznych, można tutaj dojść bezpośrednio z Lubomina, Szczawna-Zdroju, Wałbrzycha, Boguszowa-Gorce i dworca kolejowego w Boguszowie-Gorcach. Szlaki poprowadzone ze Szczawna-Zdroju umożliwiają zrobienie pętli, w której nie przechodzi się dwa razy tą samą trasą.

  • zielony szlak z Lubomina, czas przejścia: 1h 43 min.
  • niebieski szlak ze Szczawna-Zdroju, czas przejścia: 2 h 07 min.
  • czarny szlak ze Szczawna-Zdroju, czas przejścia: 2 h 48 min. Trasę tę można modyfikować i skrócić wchodząc dalej na inny szlak, np. niebieski lub żółty.
  • żółty szlak: Wałbrzych Biały Kamień, czas przejścia: 2 h 19 min.
  • zielony szlak: Boguszów-Gorce, czas przejścia: 1 h 07 min - 1 h 18 min. Opisany powyżej.
  • niebieski szlak: Boguszów-Gorce dworzec kolejowy, czas przejścia: 1 h 51 min.


Chełmiec – parking, informacje praktyczne

  • Świetnym punktem startu na Chełmiec jest parking przy OSiR Boguszów-Gorce. Parking jest bezpłatny.
  • Najkrótszy szlak na Chełmiec prowadzi z Boguszowa-Gorców (można rozpocząć na powyższym parkingu), najpierw zielonym szlakiem, następnie żółtym od przełęczy Rosochatka, czas przejścia: 1h 07 min.
  • Wieża widokowa na Chełmcu czynna jest od piątku do niedzieli, a także w dni świąteczne od 29.03. do 3.11., w godz. 10:00-18:00.
  • Pieczątka KGP Chełmiec znajduje się przy wejściu do wieży widokowej.
  • Na szczycie Chełmca jest wiata turystyczna, ławki i kilka miejsc na ognisko.

Chełmiec – współrzędne GPS: 50.77936, 16.21077

Podobał Ci się ten artykuł? Zajrzyj do innych z tej kategorii:

Jeśli podobają Ci się moje treści i są one dla Ciebie wartościowe, będzie mi niezmiernie miło, gdy wesprzesz mnie wirtualną kawką – dzięki niej nabiorę nowej energii do tworzenia kolejnych wpisów. Dzięki!

 

Obserwuj mnie

Chcesz być na bieżąco z moimi wycieczkami? Obserwuj moje social media!
Znajdziesz mnie na Instagramie, Facebooku, TikToku oraz YouTube, gdzie wrzucam zdjęcia, rolki i krótkie opisy odwiedzonych przeze mnie miejsc. Wystarczy, że klikniesz w obrazek, aby przejść do danego medium.

 

Ceny podane w tym wpisie, mogą różnić się od tych, które zastaniesz na miejscu, ponieważ podane są na dzień pisania artykułu. Mają jedynie uzmysłowić potencjalne koszty wycieczki.
Informacje zawarte w artykule reprezentują moją subiektywną opinię, przedstawiają moje doświadczenia i służą przede wszystkim jako wskazówka.

Blog podróżniczy

Wycieczkoteka.pl to blog podróżniczy opisujący miejsca, których historia wydała mi się warta przedstawienia szerszej publice.

Znajdziesz tu zdjęcia z wycieczek po Polsce i Europie, opisy szczytów górskich i prowadzących na nie szlaków. Zabytki, ciekawostki geologiczne, miejsca pamięci, zamki, twierdze, przyrodnicze historie.