Zęzów w Beskidzie Wyspowym – malownicza pętla z Tymbarku

Zęzów w Beskidzie Wyspowym – malownicza pętla z Tymbarku

Tęsknota za czymś towarzyszy wielu ludziom, a wiesz, że jeden ze szczytów Beskidu Wyspowego wziął swoją nazwę właśnie od tego uczucia? Szczytem tym jest Zęzów, który wznosi się nad Tymbarkiem. Prowadzi na niego czarny szlak, lecz można wycieczkę połączyć z zielonym i zrobić przyjemną pętlę.


Historia nazwy szczytu Zęzów jest ściśle powiązana z Kazimierzem III Wielkim, który w 1357 roku w założonym przez siebie 4 lata wcześniej Tymbarku osadził kolonistów niemieckich. Wznosząca się nad miastem góra stała się miejscem wędrówek nowych mieszkańców, którzy miejsce to nazywali Sehnsuch, co oznacza w tłumaczeniu z języka niemieckiego tęsknotę – ze szczytu spoglądali w kierunku swojej dawnej ojczyzny.

 Ciekawostka: Wysokość Zęzowa jest nieco sporna, gdyż ciężko ustalić tę jedyną prawdziwą. Na tabliczce oznaczającej szczyt Zęzów ma 705 m n.p.m., w przewodniku „Beskid Wyspowy” Dariusza Gacka 693 m n.p.m., regulaminy odznak turystycznych PTTK podają wysokość 695 m n.p.m. Która wartość jest prawdziwa? No cóż, tego chyba się nie dowiem.


Zielonym szlakiem na Zęzów z Tymbarku

Wejście zielonym szlakiem i podążenie dalej czarnym szlakiem na Zęzów w Beskidzie Wyspowym pozwala zrobić przyjemną pętlę. Wyjątkowo ładnie jest tutaj jesienią, gdy kolorowe liście zdobią korony drzew, wtedy też wycieczkę uprzyjemnić może zbieranie grzybów.

Realnie na Zęzów prowadzi tylko jeden szlak w kolorze czarnym, lecz łączy się on z zielonym szlakiem, który wiedzie na Kostrzę i dalej przez Jodłownik można nim podążyć na Ciecień, następnie Lubomir i zakończyć podróż w Węglówce. Wycieczka na Zęzów w opisanym poniżej wariancie zajmie około 1,5-2 godziny, po drodze zaliczysz ładne panoramy i możesz obejrzeć dwór w Tymbarku.

Zielony szlak na Zęzów zaczyna piąć się pod górę powyżej kaplicy na Górach. Pierwsze kroki stawia się na asfalcie, dalej idzie się po polnej drodze wzmocnionej kratownicami. Szlak na starcie jest dosyć stromy, lecz na pocieszenie – widoki są osiągalne już po 20 minutach. Panoramy cieszą oczy przez większość trasy, mimo że sam szczyt jest zalesiony.

Po ok. 45 minutach dochodzi się do skrzyżowania zielonego szlaku ze szlakiem czarnym, który prowadzi na Zęzów i schodzi do Tymbarku. Po drodze mija się uroczo wyglądające stare gospodarstwo. Stąd droga jest już lekka.

Zęzów osiąga się po ok. 1 godzinie od rozpoczęcia wycieczki, tabliczka szczytowa nie znajduje się na szlaku, trzeba poszukać jej w lesie nieco ponad trasą. Nieco na wschód od szczytu znajduje się łąka z ładnym widokiem.





Zęzów – zejście czarnym szlakiem

Ze szczytu trzeba kierować się dalej czarnymi oznaczeniami, które po ok. 20 minutach sprowadzają do Tymbarku. Po drodze mija się zabudowania dworu, który znajduje się po lewej stronie od szlaku (49.73678, 20.31757).

Dwór Myszkowskich i Turskich w Tymbarku był w czasie okupacji niemieckiej miejscem spotkań konspiracyjnych. W budynku prowadzono tajne nauczanie, odbywały się tutaj egzaminy maturalne. Znajdowali tu także tymczasowe schronienie wysiedleńcy i wybitni uczeni.

Po obejrzeniu zabytkowego dworu trzeba szlakiem zejść do drogi głównej, następnie udać się w prawo i wrócić drogą asfaltową do punktu startu.



Zęzów – odznaki turystyczne

Wędrując po szczytach Beskidu Wyspowego można zdobywać odznaki PTTK. Zdobycie Zęzowa pozwala zaliczyć punkt do Korony Beskidu Wyspowego, jak również do odznaki 102 Wyspy Beskidu Wyspowego.

Zęzów w Beskidzie Wyspowym – parking, informacje praktyczne

  • Jeżeli uda Ci się pozostawić samochód w pobliżu opisanego wejścia na szlak zielony lub skorzystasz z komunikacji zbiorowej i wysiądziesz na przystanku w pobliżu skrzyżowania pod współrzędnymi: 49.73496, 20.30886 to czas przejścia opisaną powyżej pętlą to ok. 1,5-2 h. Jeżeli jednak nie uda się ta sztuka, to trzeba doliczyć ok. 20 min na dojście z parkingu bliżej centrum Tymbarku.
  • Samochód można spróbować pozostawić na poboczu w pobliżu opisywanego punktu wejścia na szlak lub tutaj: 49.73537, 20.31595 albo na parkingu w pobliżu miasteczka ruchu rowerowego 49.73158, 20.31799.

Zęzów – współrzędne GPS: 49.74662, 20.31982

Podobał Ci się ten artykuł? Zajrzyj do innych z tej kategorii:

Jeśli podobają Ci się moje treści i są one dla Ciebie wartościowe, będzie mi niezmiernie miło, gdy wesprzesz mnie wirtualną kawką – dzięki niej nabiorę nowej energii do tworzenia kolejnych wpisów. Dzięki!

 

Obserwuj mnie

Chcesz być na bieżąco z moimi wycieczkami? Obserwuj moje social media!
Znajdziesz mnie na Instagramie, Facebooku, TikToku oraz YouTube, gdzie wrzucam zdjęcia, rolki i krótkie opisy odwiedzonych przeze mnie miejsc. Wystarczy, że klikniesz w obrazek, aby przejść do danego medium.

 

Ceny podane w tym wpisie, mogą różnić się od tych, które zastaniesz na miejscu, ponieważ podane są na dzień pisania artykułu. Mają jedynie uzmysłowić potencjalne koszty wycieczki.
Informacje zawarte w artykule reprezentują moją subiektywną opinię, przedstawiają moje doświadczenia i służą przede wszystkim jako wskazówka.

Blog podróżniczy

Wycieczkoteka.pl to blog podróżniczy opisujący miejsca, których historia wydała mi się warta przedstawienia szerszej publice.

Znajdziesz tu zdjęcia z wycieczek po Polsce i Europie, opisy szczytów górskich i prowadzących na nie szlaków. Zabytki, ciekawostki geologiczne, miejsca pamięci, zamki, twierdze, przyrodnicze historie.