Najkrótszy szlak na Skopiec w Górach Kaczawskich. Zdobądź go w niecałe 30 minut

Najkrótszy szlak na Skopiec w Górach Kaczawskich. Zdobądź go w niecałe 30 minut

Góry Kaczawskie w Sudetach Zachodnich to niskie pasmo, którego najwyższe punkty wznoszą się na wysokość jedynie około 720 m n.p.m. W ich obrębie znajdziesz Skopiec, który najczęściej zdobywany jest w ramach Korony Gór Polski. Wycieczka na niego zajmie Ci około 1 godzinę w dwie strony, a po drodze zobaczysz naprawdę niesamowitą instalację z butów – na serio, warta jest zachodu.


Najkrótszy szlak na Skopiec

Najszybszy i najkrótszy szlak na Skopiec wiedzie spod z Przełęczy Komarnickiej, przy której położony jest niewielki parking na kilka samochodów. Przejście stąd na szczyt zajmuje około 20-25 minut. Trasa jest lekka, ciężko się tutaj zmęczyć. Szlak wiedzie przez łąki i las.

Start na parkingu pod Skopcem. Najkrótszy szlak na Skopiec ma kolor niebieski, lecz nie doprowadza na sam szczyt, gdyż przez ten nie przechodzi żadna znakowana trasa. Na początek idzie się drogą bitą, która po 5 minutach doprowadza do instalacji pt. „Into the Blue” – o niej przeczytasz poniżej, a teraz skupię się na szlaku.

Przełęcz jest najlepszym punktem widokowym na trasie. Stąd można pójść dalej na wprost do kamienia oznaczającego Przełęcz Komarnicką lub skrócić sobie trasę idąc po skosie wydeptaną przez łąkę ścieżką. Na Skopiec pozostało 15-20 minut marszu.




Niebieski szlak wchodzi dalej w las i szeroką drogą doprowadza do rozwidlenia Pod Skopcem. Stąd w prawo można pójść na Baraniec z masztem nadawczym Muzycznego Radia lub w lewo na Skopiec – na drzewie umieszczona jest tabliczka kierująca na szczyt Korony Gór Polski. Dalej na ścieżce będzie jeszcze kierunkowskaz do punktu widokowego, na którym panorama nie zwala z nóg, lecz po drodze mija się fajny kopczyk z kamieni, podobny do tych, które można znaleźć na Czuplu.

Na koniec szybkie zdjęcie z tabliczką na szczycie Skopca, która pokazuje błędnie wysokość 724 m n.p.m. Powrót tą samą trasą lub przez punkt widokowy.





Skopiec – punkt widokowy

Niestety, szczyt Skopca jest w pełni zalesiony, lecz przy ścieżce można wypatrzeć kierunkowskaz do punktu widokowego. Panorama stąd nie zwala z nóg, lecz zawsze jest to jakieś urozmaicenie trasy. W przecince między drzewami wyłania się krajobraz na północ od szczytu.

Można sobie nieco urozmaicić wycieczkę i z punktu widokowego zejść ścieżką do żółtego szlaku i nim wrócić do punktu wyjścia.




Buty na Skopcu

Szlak na Skopiec jest znany z niespotykanej instalacji, która znajduje się przy rozejściu szlaków na Przełęczy Komarnickiej. „Into the Blue” (Droga w Błękit) Magdaleny Osak jest wyjątkowo zaskakującą, kolorową i inspirującą sztuką. Przeglądając zdjęcia z wielu lat, można zauważyć, że „rzeźba” żyje, zmienia się, butów przybywa, ubywa. W 2023 roku „drzewo sandałowe”, jak nazywam je w swojej głowie i tak jest też opisane na mapie Google, aż raziło nasyceniem barwnym – intensywny niebieski, czerwony, pomarańczowy, żółty. To coś niespotykanego w górach, warto zobaczyć tę ciekawostkę Gór Kaczawskich.


Szlaki na Skopiec w Górach Kaczawskich

Opisany powyżej szlak nie jest jedyną możliwą drogą na Skopiec, lecz na pewno najszybszą i najłatwiejszą technicznie. Można dojść tutaj od strony Radomierza, Komarna, Podgórek (Dziwiszowa) i Wojcieszowa.

 Pętla na Skopiec z Komarna

Jeśli nie zależy Ci na najszybszym zdobyciu Skopca i chcesz przejść dłuższą trasę, to możesz wyruszyć żółtym szlakiem z Komarna, następnie na Przełęczy Komarnickiej podążyć niebieskim szlakiem zgodnie z zamieszczonym powyżej opisem najkrótszej trasy na Skopiec. Z powrotem jednak na rozwidleniu Pod Skopcem nie wracać tą samą trasą, tylko zejść niebieskim szlakiem w dół. Sprowadza on do ulicy Słonecznej, która dochodzi do ul. Widokowej, w tym miejscu trzeba skręcić w prawo i dochodzi się do punktu startu przy kościołach w Komarnie. Czas przejścia: ok. 2 h 15 min.

 Szlak niebieski z Radomierza. Czas przejścia: 2 h 08 min. Wracając, można skorzystać z żółtego szlaku przez Komarno lub zmodyfikować trasę w górę.

 Szlak żółty z Wojcieszowa. Czas przejścia: ok. 1 h 40 min. Można nie iść przez przełęcz Komarnicką, tylko skrócić sobie drogę nieoznakowaną ścieżką przez las, która prowadzi przez punkt widokowy na Skopcu.

 Szlak niebieski od strony Podgórek (Dziwiszowa) z drogi krajowej nr 365. Czas przejścia: ok. 2 h 18 min. Ciężko tutaj o miejsce do zaparkowania samochodu. Plusem podejścia od tej strony jest możliwość zejścia ze szlaku i przejścia drogami, które prowadzą przez kilka szczytów Gór Kaczawskich. Na trasie mija się szczyty: Źróbek, Kobyła, Ogier, Góra Okopowa, Maślak, Folwarczna.

Skopiec – najwyższy szczyt Gór Kaczawskich. Czy na pewno?

Odpowiedź na pytanie: „czy Skopiec to najwyższy szczyt Gór Kaczawskich?”, nie jest łatwa, ponieważ rzeźba grzbietów tych gór sprawia, że ciężko w nich wypatrzeć wyraźnie wybijający się ponad inne wierzchołek. Zbocza są stosunkowo łagodne, nieco przypominają Beskid Wyspowy z jego pagórkami. Za najwyższe górki uważane są tutaj: Okole, Folwarczna, Skopiec i Baraniec – to one według różnych pomiarów walczą ze sobą wysokością i wybijają się na prowadzenie, raz jedna, raz druga.

Obecnie uważa się, że Okole to najwyższy szczyt Gór Kaczawskich, według najnowszych pomiarów mierzy 725 m n.p.m. Na kolejnych miejscach uplasowały się: Folwarczna 722,9 m n.p.m., Skopiec 720,7 m n.p.m., Baraniec 720,1 m n.p.m.

Skopiec – Korona Gór Polski

W wyniku pomyłek w pomiarach Skopiec to najwyższy szczyt Gór Kaczawskich w Koronie Gór Polski, uplasował się tutaj na 3. pozycji, co oznacza, że jest jedną z najniższych gór w zestawieniu. Pieczątkę do odbicia w książeczce znajdziesz na szczycie w skrzyneczce (nie czuję, że rymuję), która znajduje się na słupku z nazwą szczytu.


Komarno i jego zabytki

Jeśli Twoja wycieczka na Skopiec zacznie się w Komarnie lub będziesz przejeżdżać przez tę miejscowość, aby dotrzeć na parking pod przełęczą, to warto się tutaj na chwilę zatrzymać. W centrum Komarna stoją dwa zabytkowe kościoły, jeden z nich był dawniej świątynią ewangelicką, ma ciekawy kształt ośmioboku. Obok drugiego z nich wypatrzeć można zabytkowe tzw. krzyże pokutne. W pobliżu tych dwóch budynków znajdziesz jeszcze pałac, jest oznaczony na mapach. Warto również zwrócić uwagę na ładny zabytkowy dom o konstrukcji szachulcowej.


Skopiec – parking, informacje praktyczne

  • Najlepszym miejscem do pozostawienia samochodu jest parking pod Skopcem: 50.93986, 15.87784. Jest tutaj kilka miejsc postojowych.
  • Do Komarna dojeżdża komunikacja zbiorowa, przystanek znajduje się w centrum miejscowości, przy kościołach. Można z tego miejsca rozpocząć wycieczkę na Skopiec żółtym szlakiem i zrobić pętlę schodząc szlakiem niebieskim w stronę Radomierza. Wariant opisany powyżej jako pętla na Skopiec z Komarna.
  • Najkrótszy szlak na Skopiec wiedzie spod Przełęczy Komarnickiej. Czas przejścia na szczyt to ok. 20-25 min. Powrót tą samą trasą. Całość nie zajmie więcej niż godzinę.
  • W Komarnie warto obejrzeć zabytkowe kościoły, pałac i dom pod numerem 79.

Podobał Ci się ten artykuł? Zajrzyj do innych z tej kategorii:

Jeśli podobają Ci się moje treści i są one dla Ciebie wartościowe, będzie mi niezmiernie miło, gdy wesprzesz mnie wirtualną kawką – dzięki niej nabiorę nowej energii do tworzenia kolejnych wpisów. Dzięki!

 

Obserwuj mnie

Chcesz być na bieżąco z moimi wycieczkami? Obserwuj moje social media!
Znajdziesz mnie na Instagramie, Facebooku, TikToku oraz YouTube, gdzie wrzucam zdjęcia, rolki i krótkie opisy odwiedzonych przeze mnie miejsc. Wystarczy, że klikniesz w obrazek, aby przejść do danego medium.

 

Ceny podane w tym wpisie, mogą różnić się od tych, które zastaniesz na miejscu, ponieważ podane są na dzień pisania artykułu. Mają jedynie uzmysłowić potencjalne koszty wycieczki.
Informacje zawarte w artykule reprezentują moją subiektywną opinię, przedstawiają moje doświadczenia i służą przede wszystkim jako wskazówka.

Blog podróżniczy

Wycieczkoteka.pl to blog podróżniczy opisujący miejsca, których historia wydała mi się warta przedstawienia szerszej publice.

Znajdziesz tu zdjęcia z wycieczek po Polsce i Europie, opisy szczytów górskich i prowadzących na nie szlaków. Zabytki, ciekawostki geologiczne, miejsca pamięci, zamki, twierdze, przyrodnicze historie.