Łysa Góra w Beskidzie Wyspowym – odkryj jej wesołe oblicze

Łysa Góra w Beskidzie Wyspowym – odkryj jej wesołe oblicze

Jedna z gór Beskidu Wyspowego to bardzo wesołe miejsce – jest tu mini wystawa osobliwości dla dorosłych, znajduje się ona niedaleko szczytu Łysej Góry. Miejsce to wywołuje uśmiech również za sprawą cudownych widoków. Jeśli szukasz pomysłu na krótką weekendową wycieczkę koło Limanowej, oto on!


Łysa Góra w Beskidzie Wyspowym to jeden ze szczytów, na który można dojść bezpośrednio z Limanowej. Często wycieczkę łączy się z pobliską Miejską Górą, na której znajduje się wysoki stalowy krzyż z tarasem widokowym.


Najkrótsza ścieżka na Łysą Górę – Piekielnie trudne wejście

Zdobycie szczytu Łysej Góry najłatwiejsze jest zimą, gdy kursuje wyciąg Limanowa Ski, wtedy dłuższy marsz można zastąpić wjazdem kolejką – to na pewno najszybsza opcja, lecz ja na początek zaproponuję Ci ciężki spacer tą samą trasą.

Pod kolejką Limanowa Ski znajdują się schody dla śmiałków, którzy chcieliby na piechotę dostać się do restauracji Stacja Pstrąga położonej rzut beretem od szczytu Łysej Góry. U podstawy stoku narciarskiego można wypatrzeć tabliczkę, że jest to ostatnie miejsce na sporządzenie testamentu przed tzw. Piekielnie trudnym wejściem. Rzeczywiście łatwo nie jest, lecz na końcu może czekać nagroda w postaci pięknych widoków, a przy odrobinie szczęścia także kawka i ciacho w knajpie na górze.


Żółty szlak na Łysą Górę z Limanowej

Wycieczka na Łysą Górę w Beskidzie Wyspowym od strony Limanowej jest całkiem przyjemna, chociaż można nieco zmęczyć się wspinaczką. Żółty szlak z Limanowej na Łysą Górę przebiega przez dawny kamieniołom, w którym obejrzeć można charakterystyczne dla tych terenów warstwy fliszu. Eksploatowano tutaj kamień, który posłużył do budowy m.in. bazyliki Matki Boskiej Bolesnej w Limanowej. W 2023 roku odnowiono to miejsce, postawiono tu nową wiatę.

Dalej szlak ostro pnie się w górę, można się dobrze zmęczyć. Po około 20 minutach przechodzi się obok betonowego krzyża z Chrystusem – został on ustawiony tutaj w latach 60. XX w. w miejscu wcześniejszego krzyża drewnianego, o którym wiadomo, że stał tu już w 1899 roku. Od tego momentu szlak nie sprawia już większych trudności, wiedzie dalej przez las, następnie fragment trasy przebiega drogą asfaltową.

Po około 40 minutach od startu z parkingu zdobywa się zalesiony szczyt Łysej Góry o wysokości 781 m n.p.m. Ustawiony jest tutaj stary słup triangulacyjny, który służył do pomiaru wysokości szczytów. Widoków tutaj nie uświadczysz, dlatego polecam podejść do Stacji Pstrąga – to właśnie to miejsce rozrywki dla dorosłych, roztacza się stąd cudna panorama. Przy odrobinie szczęścia może uda się tu trafić w czasie, gdy będzie czynna restauracja.

Z powrotem polecam podążyć dalej za żółtymi oznaczeniami i wejść na kolejny szczyt Beskidu Wyspowego – Miejską Górę nad Limanową.






Pętla Miejska Góra w Limanowej przez Łysą Górę

Zdobycie Łysej Gór można połączyć z zaliczaniem Miejskiej Góry nad Limanową. Przebiegający przez te dwa szczyty żółty szlak aż prosi się, aby wykorzystać go w tym celu – umożliwia on zrobienie pętli ze startem i końcem na parkingu przy ul. Kasprowicza. Czas przejścia całej pętli: ok.  1 h 30 min, lecz polecam zarezerwować sobie ok. 2 h, aby nacieszyć się widokami.

Wejście na Łysą Górę opisałam powyżej, więc teraz czas na zejście przez Miejską Górę.

Szlak żółty z Łysej Góry na Miejską Górę prowadzi przez las, początkowo jest nieco stromo, lecz po tym, jak przetnie niebieski szlak idzie się niemal po równej drodze leśnej. Przed polaną z krzyżem milenijnym nad Limanową mija się ostatnią stację drogi krzyżowej, którą później wraca się do punktu wyjścia. Czas przejścia na szczyt Miejskiej Góry z Łysej Góry to około 15 minut.

 Więcej o Miejskiej Górze i znajdującym się na niej krzyżu z tarasem widokowym przeczytasz tutaj: Miejska Góra w Limanowej – widokowy szczyt Beskidu Wyspowego.




Wystawa osobliwości w Beskidzie Wyspowym – wesołe miejsce na mapie regionu

Restauracja na Łysej Górze to miejsce dla osób o wysublimowanym poczuciu humoru, nie można tutaj zarzucić właścicielowi braku kreatywności – tej jest tutaj aż w nadmiarze! Tabliczki z zabawnymi napisami, prysznic z penisem, ławka zbliżeń, ul z otworem na głowę (naturalny botox), mini ucho igielne, a do tego staw, mini tężnia i wiele innych ciekawostek głównie dla dorosłych.

Uwagę przykuwa tutaj także cudnie wycięte ogrodzenie, ciężko oprzeć się fotografowaniu go.






Panorama z Łysej Góry – spod Stacji Pstrąga

Wystawa osobliwości przy Stacji Pstrąga na Łysej Górze jest warta tego, aby tutaj zajrzeć, lecz głównym celem wizyty jest cudna panorama. Dodam, że można tu dojechać samochodem, teren nie jest ogrodzony więc, nawet gdy restauracja jest nieczynna, to można podziwiać stąd widoki. Pięknie jest tutaj o każdej porze roku, lecz zimą może być problem z dojazdem – przy świeżych opadach śniegu, bez łańcuchów się nie wjedzie, wtedy pozostaje spacer szlakiem lub Piekielnie trudnym wejściem.





Łysa Góra w czasie I wojny światowej

W grudniu 1914 roku przez Limanową przebiegała linia frontu austriacko-rosyjskiego, o czym przypominają liczne cmentarze wojenne z I wojny światowej, m.in. w Limanowej, Mordarce, Starej Wsi i ten na Jabłońcu, na którym rozegrała się największa bitwa. Stoki Łysej Góry były w owym czasie austriackim stanowiskiem artyleryjskim i również tutaj odbyła się jedna z bitew, w dniu 10 grudnia 1914 r. Właściciel dworu w Mordarce, Jan Sitowski, opisał te dni w swoich wspomnieniach, m.in. „Echa bitwy w Mordarce i na Jabłońcu w dniach 8-11 grudnia 1914”, książka jest dostępna online.

Legendy o Łysej Górze

Wiele szczytów Beskidu Wyspowego owianych jest legendami, tak też jest w przypadku Łysej Góry. Jedna z legend związana jest z Wielkanocą. Otóż w Niedzielę Palmową diabeł wychodzi na szczyt Łysej Góry i rozkłada na słońcu pieniądze, aby się suszyły. Zwykle ukryte są one w zawilgoconej pieczarze. Jeśli się komuś uda, to może w tym dniu uszczknąć co nieco z majątku czorta.

Kolejna legenda odnosi się do miejsca między kamieniołomem a betonowym krzyżem przy żółtym szlaku. Podobno tutaj założono najstarsze osiedle Limanowej, lecz jego mieszkańcy niezbyt dobrze się prowadzili, przez co zesłano na nich karę – całe osiedle zapadło się pod ziemię, nawet kościół nie ocalał. Od tego czasu teren ten nazywany jest Kościeliskiem. W tej legendzie może tkwić ziarnko prawdy, gdyż jest tutaj obniżenie terenu, a dokładniej pęknięcie tektoniczne, a ludzie lubią tworzyć historie o miejscach, które wyglądają niecodziennie.

Łysa Góra w Beskidzie Wyspowym – szlaki, parking, informacje praktyczne

  • Najszybszym sposobem na zdobycie szczytu Łysej Góry jest wjechanie samochodem pod Stację Pstrąga (49.71928, 20.45468) i 5-minutowy spacer do tabliczki oznaczającej szczyt.
  • Pieszo na Łysą Górę można dojść poza szlakiem od strony stoku narciarskiego Limanowa Ski. Pod wyciągiem poprowadzone są schody pod górną stację kolejki krzesełkowej, tzw. Piekielnie trudne wejście (49.72265, 20.45407) – po drodze ustawione są tabliczki z zabawnymi napisami.
  • Najkrótszy szlak na Łysą Górę to połączenie niebieskiego i żółtego spod stoku narciarskiego Limanowa Ski. Czas przejścia: ok. 35 min.
  • Polecany przeze mnie na Łysą Górę jest szlak żółty z parkingu przy ul. Kasprowicza w Limanowej (49.71480, 20.44353), czas przejścia: ok. 40 min. Trasa ta pozwala zrobić pętlę przez Miejską Górę i powrócić do puntu startu.
  • Samochód można zaparkować przy ulicy Kasprowicza w Limanowej (49.71480, 20.44353), niedaleko od wejścia na żółty szlak lub pod stokiem narciarskim Limanowa Ski.

Łysa Góra. Beskid Wyspowy – współrzędne GPS: 49.71945, 20.45217

Podobał Ci się ten artykuł? Zajrzyj do innych z tej kategorii:

Jeśli podobają Ci się moje treści i są one dla Ciebie wartościowe, będzie mi niezmiernie miło, gdy wesprzesz mnie wirtualną kawką – dzięki niej nabiorę nowej energii do tworzenia kolejnych wpisów. Dzięki!

 

Obserwuj mnie

Chcesz być na bieżąco z moimi wycieczkami? Obserwuj moje social media!
Znajdziesz mnie na Instagramie, Facebooku, TikToku oraz YouTube, gdzie wrzucam zdjęcia, rolki i krótkie opisy odwiedzonych przeze mnie miejsc. Wystarczy, że klikniesz w obrazek, aby przejść do danego medium.

 

Ceny podane w tym wpisie, mogą różnić się od tych, które zastaniesz na miejscu, ponieważ podane są na dzień pisania artykułu. Mają jedynie uzmysłowić potencjalne koszty wycieczki.
Informacje zawarte w artykule reprezentują moją subiektywną opinię, przedstawiają moje doświadczenia i służą przede wszystkim jako wskazówka.

Blog podróżniczy

Wycieczkoteka.pl to blog podróżniczy opisujący miejsca, których historia wydała mi się warta przedstawienia szerszej publice.

Znajdziesz tu zdjęcia z wycieczek po Polsce i Europie, opisy szczytów górskich i prowadzących na nie szlaków. Zabytki, ciekawostki geologiczne, miejsca pamięci, zamki, twierdze, przyrodnicze historie.