Pasmo Łososińskie to jedno z przyjemniejszych miejsc na wycieczki po Beskidzie Wyspowym, w jego obrębie znajduje się aż 13 szczytów, na które trzeba się wdrapać, aby zdobyć odznakę 102 Wyspy Beskidu Wyspowego. Jednym z nich jest Sałasz, który można zdobyć w 1 godzinę, powrót zajmie tyle samo czasu. Widoki z polan po drodze zapierają dech w piersi, zobaczysz stąd nawet Tatry.
Sałasz w Beskidzie Wyspowym zawdzięcza swoją nazwę pasterstwu, dawniej poniżej jego wierzchołka znajdowało się kilka gospodarstw, po których pozostały tutaj drzewa owocowe. Przez jego szczyt przebiega niebieski szlak z Limanowej, dochodzi tu również czarny szlak z Laskowej. W Paśmie Łososińskim można znaleźć dwa szczyty o tej nazwie, dlatego często rozróżnia się je jako Sałasz Wschodni i Sałasz Zachodni, z polan pod nimi roztacza się wspaniała panorama.
Ciekawostka: Powyżej osiedla Oślak na północnym stoku Sałasza są tzw. Karczmisko i Hucisko. Kiedyś w miejscu tym istniała karczma żydowska oraz niewielka huta szkła, podobno jeszcze w latach 60. XX wieku można było tutaj znaleźć kawałki szkła.
O czym przeczytasz we wpisie:
Najkrótszy szlak na Sałasz w Beskidzie Wyspowym
Pasmo Łososińskie jest bardzo długie, a co za tym idzie, na jego grzbiet wiedzie wiele dróg. Najkrótszy szlak na Sałasz ma kolor niebieski, aby wycieczka zajęła maksymalnie 2 godziny tam i z powrotem, trzeba wyruszyć spod parkingu stoku narciarskiego Limanowa Ski.
Pierwsze 10 minut wędruje się asfaltem wzdłuż domów, można tutaj wypatrzeć na stoku ładną kapliczkę domkową, są one charakterystyczne dla regionu. Następnie szlak niebieski skręca w las, podejście jest nieco strome, lecz niezbyt wymagające. Po 15 minutach od startu osiąga się Przełęcz pod Sałaszem – stąd w lewo prowadzi zielony szlak do Łososiny Górnej, w tej części pasma można zdobyć Sarczyn, Groń i Dzielec.
Dalej w prawo w stronę Sałasza. Szlak niebieski w przeważającej części przebiega przez las, lecz po drodze jest Polana Stoły, z której roztacza się piękna panorama, przy dobrej widoczności dojrzysz stąd Tatry – jeśli taki jest Twój cel, to najlepiej wybrać się tutaj na zachód słońca, który podkreśla granie.
Po około 40 minutach marszu od startu mija się Sałasz Zachodni, a po godzinie dochodzi się na Sałasz, który często nazywany jest Sałaszem Wschodnim. Na szczycie jest tabliczka z nazwą górki i wysokością 905 m n.p.m., można jednak na mapach wypatrzeć inny pomiar, mianowicie 900 m n.p.m.
Panorama z Sałasza
Szczyt Sałasza skrywa się w drzewach, nieco ładnych widoków można złapać z podszczytowej polany. Jednak lepszym miejscem do podziwiania panoramy są polany przy Sałaszu Zachodnim (869 m n.p.m.). Roztaczają się stąd wspaniałe widoki na Beskid Sądecki, Beskid Wyspowy, Gorce i Tatry.
Szlaki na Sałasz Wschodni w Beskidzie Wyspowym
Sałasz można zdobyć od strony Limanowej, Pisarzowej i Laskowej, co oznacza, że można wybrać się na wycieczkę komunikacją zbiorową – jeżdżą tutaj busy z Krakowa. Niestety zrobienie pętli znakowanymi szlakami jest tutaj niemożliwe i pozostaje wracać tą samą drogą. Szczyt ten może być jednak punktem dłuższej wycieczki jednokierunkowej z Łososiny Górnej do np. Marcinkowic – to jednak trasa dla wprawionych w marszu, gdyż jej odległość to ok. 25 km, czas przejścia to co najmniej 8 h.
Szlak niebieski spod stoku narciarskiego Limanowa-Ski. Czas przejścia: 1 h. To najkrótszy szlak na Sałasz, trasa opisana powyżej.
Szlak niebieski z Laskowej. Czas przejścia: 2 h 50 min.
Szlak niebieski z centrum Limanowej. Czas przejścia: 2 h 40 min.
Szlak zielony z Pisarzowej. Czas przejścia: 1 h 45 min.
Sałasz – odznaki turystyczne w Beskidzie Wyspowym
Wchodząc na Sałasz, możesz zdobyć punkty do dwóch odznak turystycznych: 102 Wyspy Beskidu Wyspowego i Korona Beskidu Wyspowego. Inicjatywy te mają na celu popularyzację chodzenia po górach w regionie i z pewnością są pozytywnym bodźcem do ruszenia się z domu.
Sałasz. Ścieżka przyrodnicza – „Limanowa – Jaworz”
Wędrując niebieskim szlakiem przez Sałasz Zachodni na Sałasz, można wypatrzeć kilka tablic ścieżki przyrodniczej „Limanowa – Jaworz”. Dowiesz się z nich nieco ciekawostek o tutejszej przyrodzie, o buczynie, łąkach, sztucznych nasadzeniach leśnych.
Sałasz – parking, dojazd, informacje praktyczne
- Samochód można zaparkować pod stokiem narciarskim Limanowa Ski – współrzędne GPS: 49.723641, 20.457827.
- Można także wybrać się na Sałasz komunikacją zbiorową. Busy z Krakowa dojeżdżają do Limanowej, przez centrum miasta przechodzi niebieski szlak, którym przez Miejską Górę można dojść na Sałasz. Czas przejścia w jedną stronę: 2 h 40 min.
- Busem można podjechać także pod kościół w Pisarzowej, w tej miejscowości rozpoczyna się zielony szlak. Czas przejścia w jedną stronę: 1 h 45 min, można pójść dalej niebieskim szlakiem do Limanowej.
- Przez Sałasz przebiega ścieżka przyrodnicza „Limanowa – Jaworz”.
- Z Sałasza można przejść do wieży widokowej pod Jaworzem, zajmie to ok. 1 h w jedną stronę.
Sałasz. Beskid Wyspowy – współrzędne GPS: 49.722582, 20.486251