Śnieżnik – najkrótszy szlak z Międzygórza. Korona Gór Polski

Śnieżnik – najkrótszy szlak z Międzygórza. Korona Gór Polski

Zdobywanie Korony Gór Polski to przygoda obfitująca w ładne trasy górskie, szlak na Śnieżnik z Międzygórza jest jedną z nich i to jedną z tych najładniejszych. Trzeba się nastawić na wielogodzinny marsz, lecz urocze ścieżki przez las i widoki na szczycie wynagradzają trud.


Śnieżnik jest najwyższym szczytem w Masywie Śnieżnika, wznosi się na wysokość 1425 m n.p.m., jako jedyny w tym masywie wystaje ponad górną granicę lasu, a to sprawia, że można stąd podziwiać cudne panoramy. Jeśli wejdziesz na górny taras wieży widokowej, to nasycisz oczy górskim krajobrazem.

Szlaki na Śnieżnik z Międzygórza

Międzygórze to bardzo znana miejscowość dzięki Mariannie Orańskiej, która była właścicielką tutejszych ziem i stworzyła tu kurort z charakterystyczną zabudową w stylu szwajcarskim. To także dzięki niej pod Śnieżnikiem jest schronisko turystyczne, które było niegdyś gospodą zbudowaną przez królewnę. Z tej niewielkiej wsi wychodzi wiele znakowanych tras, a najkrótszy szlak na Śnieżnik ma kolor czerwony, można rozpocząć marsz z centrum Międzygórza, lecz wtedy do przejścia jest prawie 8 km w jedną stronę, co zajmuje ok. 3 h 26 min, lecz można to skrócić do niecałych 6 km i 2 h 40 min. Jaki więc jest najkrótszy szlak na Śnieżnik? Poniżej znajdziesz opis trasy, a na razie podaję inne warianty z Międzygórza:

  • Szlak zielony z Międzygórza, następnie niebieski, z Przełęczy Śnieżnickiej czerwonym i dalej zielonym. Czas przejścia: 4 h. Pokażę Ci jego fragmenty w opisie pętli ze Śnieżnika, którą proponuję jako trasę powrotną.
  • Szlak zielony z Międzygórza, dalej z Przełęczy Śnieżnickiej czerwonym i dalej zielonym. Czas przejścia: 4 h 16 min.
  • Szlak niebieski z Międzygórza przez Przełęcz Pod Jaworową Kopą, dalej czerwonym i następnie zielonym szlakiem. Czas przejścia: 4 h 38 min.

Dodam, że okoliczne górki są poprzecinane siecią dróg leśnych, więc orientując się w terenie, można z mapą modyfikować trasę i wędrować poza szlakami – to jednak opcja dla wytrawnych piechurów.



Najkrótszy szlak na Śnieżnik z parkingu „Pod Skocznią”

Opisana poniżej trasa (pętla) zajęła mi około 6 h 30 min, w tym ok. 30 minut zajęło mi zejście i powrót do słonia na Śnieżniku. Według mapy samo wejście i zejście ze Śnieżnika powinno zająć ok. 5 h, ja spędziłam sporo czasu pod schroniskiem, na wieży i na szczycie, pogoda dopisywała, więc przyjemnie się wypoczywało tam.

Najpopularniejszy i najczęściej wybierany, a zarazem najkrótszy szlak na Śnieżnik wiedzie od strony Międzygórza, z parkingu „Pod Skocznią” – w weekendy polecam zaplanować wymarsz o wczesnych godzinach porannych, ponieważ miejsc do parkowania szybko tutaj ubywa. Czas przejścia stąd na szczyt to 2 h 40 min, a może nawet nieco mniej, gdyż ja nie zaliczam się do najszybszych w górach, a udało mi się zmieścić w tym przedziale (robiłam dużo zdjęć, filmowałam i odpoczywałam chwilę przy schronisku).

 Ciekawostka: Nazwa parkingu ma związek z historią miejsca, otóż część placu za mostem, którym wjeżdża się na parking, to zeskok skoczni narciarskiej, która działała tutaj w 20-leciu międzywojennym. Most zaś został zbudowany w miejscu dawnej przeprawy na jedynej drodze na Śnieżnik w XIX w.



Opis szlaku na Śnieżnik z parkingu „Pod Skocznią” w Międzygórzu

Czerwony szlak na Śnieżnik z Międzygórza jest naprawdę uroczy. Jeśli lubisz potoki, las, skałki, to odcinek do schroniska je zapewnia. Poprowadzona jest tędy ścieżka dydaktyczna Międzygórze – Hala pod Śnieżnikiem, która rozpoczyna się przy drodze asfaltowej przed parkingiem „Pod Skocznią”.

Początkowo trasa wiedzie utwardzoną, szeroką drogą wzdłuż potoku, którego szum uprzyjemnia wędrówkę. Pierwszy przystanek można zaliczyć już po 15 minutach, jest tu kilka ławek i tablice opisujące tutejsze rośliny oraz historię klęski ekologicznej z 1985 roku, gdy sztucznie nasadzone monokulturowe bory świerkowe zaczęły usychać. Obecnie odtwarzane są naturalne lasy sudeckie o zróżnicowanym składzie gatunkowym drzew.



Po przejściu przez mostek zaczyna się wspinaczka przez las, jest dość stromo, po 15 minutach osiąga się kolejną drogę leśną, która wiedzie w lewo – to przyjemny, odsłonięty, widokowy odcinek. Znowu 15 minut marszu i szlak odbija w prawo na najładniejszą część, czyli ścieżkę w lesie, na której mija się urocze skałki tworzące coś na kształt ruin bramy, z której pozostały wyłącznie boczne słupy. W tym miejscu można poczuć się nieco niepewnie, gdyż z prawej strony jest naprawdę stromo i trzeba się przytulić do zbocza. Pod koniec jest do zaliczenia strome podejście do schroniska na Hali pod Śnieżnikiem, do którego dochodzi się po ok. 2 godzinach od startu. Stąd czeka Cię jeszcze dalsza wycieczka na szczyt Śnieżnika, około 46 minut, mimo że wydaje się, że to rzut beretem.






Szlak na Śnieżnik ze schroniska pod Śnieżnikiem

Hala pod Śnieżnikiem to miejsce, w którym otwierają się widoki, dalej będzie jeszcze lepiej. Na szczyt Śnieżnika spod schroniska poprowadzony jest zielony szlak, który na Jaskółczych Skałach łączy się z czerwonym poprowadzonym od strony Czech – przebiega tędy granica państwa. Ostatnia prosta to 46 minut marszu przez rezerwat przyrody Śnieżnik Kłodzki.

Uwaga! Moja wycieczka odbywała się w weekend majowy i zielony szlak był w znacznej mierze oblodzony, a w lesie leżał śnieg, więc gdybym miało iść tu jeszcze raz w tym terminie, zabrałabym ze sobą raczki. Podczas wędrówki pod górę było jeszcze dość wcześnie i słońce nie zlizało wierzchniej warstwy zmarzliny, lecz w drodze powrotnej woda z roztopu skrywała śliski lód i musiałam bardzo uważać stawiając stopy. Miej to na uwadze planując swój wypad na Śnieżnik. Dodam, że w wieży była góra lodowa, którą trzeba było pokonać, aby wejść na schody.




Do granicy państwa dochodzi się po ok. 20 minutach, zielony szlak na Śnieżnik jest szeroką drogą, wiedzie początkowo wśród drzew i nie ma stąd widoków, lecz ostatnia prosta wszystko zmienia. 5 minut później, po chwili mozolnej wspinaczki oczom ukazuje się pierwszy widoczek, są tutaj nawet ławeczki dla strudzonego turysty jak ja. Stąd pozostaje ostatnie 20 minut pod górę, teren jest odkryty, słońce daje popalić, polecam zabrać jakieś nakrycie głowy. Śnieżnik wita!

Powrót proponuję inną trasą, można zrobić pętlę i nie wracać po swoich śladach – poza odcinkiem od schroniska na Śnieżniku, gdyż jego nie da się pominąć w drodze powrotnej.





Pętla na Śnieżnik z Międzygórza

Wycieczka na Śnieżnik nie musi prowadzić w tę i z powrotem tym samym szlakiem albo raczej nie musi prowadzić w całości, gdyż można z Międzygórza dojść do schroniska w opisany przeze mnie powyżej sposób, czyli szlakiem czerwonym, a wrócić przez Przełęcz Śnieżnicką i Górę Parkową. Opisuję tutaj wariant ze startem i metą na parkingu „Pod Skocznią”.

Powrót na Halę pod Śnieżnikiem wiedzie tą samą trasą, którą zdobywa się szczyt, można zrobić postój przy schronisku, nie stołowałam się w nim, więc nie polecę Ci nic z menu, lecz jeśli robisz Koronę Gór Polski i zbierasz pieczątki, to zajrzyj do środka.

Spod schroniska kieruj się w stronę Kletna, czyli szlaki czerwony i żółty, po 15 minutach doprowadzą Cię one do Przełęczy Śnieżnickiej. Tutaj jest niewielka kapliczka Czterech Patronów i ławka, dalsza trasa idzie w lewo szlakami niebieskim i zielonym, z których niebieski sprowadza do parkingu „Pod Skocznią”, a zielony do centrum Międzygórza. Ja wybrałam szlak niebieski, czas przejścia stąd do punktu wyjścia, to ok. 1 h 45 min – 2 h. Trasa poprowadzona jest szeroką szutrową drogą, niekiedy przejeżdżają nią rowerzyści, więc trzeba być czujnym.



Po 10 minutach od przełęczy wita rozejście szlaków, zielony podąża w górę, a niebieski w dół. Miejsce jest urocze, są tutaj wyeksponowane skałki. Dalsza wędrówka jest zwyczajnie dreptaniem w dół, miejscami odsłaniają się widoki. Gdyby nie to, że wcześniej przebyłam długą trasę na Śnieżnik, która była wyjątkowo ładna, zachwycałabym się bardziej tą leśną drogą, jednak zmęczenie daje tu już o sobie znać.

Po 1 h 45 min od schroniska, kolejne skrzyżowanie szlaków niebieskiego i zielonego na Górze Parkowej, trzeba podążyć w lewo za niebieskimi oznaczeniami. Ostatnia prosta, maksymalnie 15 minut i można wsiąść do pozostawionego na parkingu samochodu.





Wieża widokowa na Śnieżniku tzw. „blender”

Szczyt Śnieżnika zdobi bardzo charakterystyczna wieża widokowa, która pozwala rozpoznać go z oddali, więc gdziekolwiek będziesz w okolicy, to z łatwością rozpoznasz tę górkę. Niecodzienny kształt budowli sprawił, że uzyskała ona potoczną nazwę „blender”, trudno mi się nie zgodzić z tym skojarzeniem, bo rzeczywiście przypomina kuchenny wynalazek. Niegdyś istniała tutaj inna wieża, zbudowana pod koniec XIX wieku, lecz w 1973 roku została zburzona ze względu na zły stan techniczny. Obecna konstrukcja została oddana do użytku 26 września 2022 roku, ma 34 metry wysokości, a taras widokowy na szczycie pozwala podziwiać panoramę 360 stopni.

Widoczne są stąd Karkonosze, Góry Bystrzyckie, Góry Orlickie, Góry Opawskie, Góry Bialskie, Góry Złote i Jesioniki.

 Ciekawostka: Czesi na szczycie Vetrov zbudowali replikę starej wieży ze Śnieżnika, można się tam udać i zobaczyć jak wyglądała historyczna budowla.






Słonik na Śnieżniku

Po obejrzeniu panoramy z wieży widokowej fajnym dodatkiem do wyprawy jest wycieczka do źródeł rzeki Morawy, a następnie nieco niżej do ruin schroniska księcia Liechtensteina, obok których stoi przesłodki słonik na Śnieżniku. Mi przejście, zachwycanie się widokami i sesja zdjęciowa w tym miejscu zajęły około 30 minut. Prowadzą tutaj szlaki: czerwony, zielony i żółty. Dodam, że atrakcje te znajdują się w Czechach, więc dobrym pomysłem może być wykupienie ubezpieczenia turystycznego, tak na wszelki wypadek.

 Więcej o słoniku na Śnieżniku przeczytasz tutaj: Słoń na Śnieżniku i schronisko księcia Liechtensteina


Schronisko na Śnieżniku

Na zachodnich zboczach masywu, na Hali pod Śnieżnikiem znajduje się jedno z najstarszych polskich schronisk, którego podstawę jako gospodę wybudowano w XIX wieku na polecenie królewny Marianny Orańskiej. Jednak już wcześniej był tutaj budynek, tzw. Szwajcarka, czyli zagroda pasterska, której gospodarzem był Szwajcar. Obecnie miejsce to zajmuje schronisko PTTK na Śnieżniku im. Zbigniewa Fastnachta, a pan Zbigniew był wieloletnim gospodarzem tego miejsca.




Szlak na Śnieżnik z Kletna

Kletno położone jest na północ od szczytu Śnieżnika, głównym celem wycieczek w to miejsce jest Jaskinia Niedźwiedzia – do której bilety warto rezerwować z wyprzedzeniem. Odnaleziona ona została podczas odstrzałów prowadzonych w kamieniołomie, było w niej mnóstwo kości zwierząt jaskiniowych, a wśród nich przeważały niedźwiedzie, stąd jej nazwa. Warto ją zwiedzić. To właśnie z położonych dość wysoko parkingów dla tej atrakcji prowadzi żółty szlak na Śnieżnik, który jest również często wybierany wybierany przez turystów. Czas przejścia z położonego najwyżej parkingu to 2 h 45 min.

Międzygórze – gdzie przenocować? Wybierz camping!

Jeśli zastanawiasz się gdzie nocować w Międzygórzu, to osobiście polecam niewielki camping Wichrowe Wzgórza w pobliżu zapory wodnej. Jeden z przyjemniejszych noclegów w czasie zdobywania Korony Gór Polski, dodam, że nocowałam w kamperze, rano miałam cudny widok z łóżka. Prysznice i kuchnia były tu czyste, ciepła woda, dobre ciśnienie. Powracam do tematu kuchni – niewielka, lecz dobrze zaopatrzona i można było przygotować sobie posiłek samemu, a dodam, że w Międzygórzu są dwie knajpy na krzyż i ceny w 2023 roku zwalały z nóg (w 2024 wydają się już standardem, więc mniej szokują). Przy okazji pozdrawiam panów poznanych na tym campingu, z którymi piłam likier kawowy, dzięki za fajne towarzystwo, jeśli kiedyś przypadkiem to przeczytacie.


Śnieżnik – Korona Gór Polski

Śnieżnik uplasował się na 25. pozycji Korony Gór Polski jako najwyższy szczyt Masywu Śnieżnika. Jeśli uzupełniasz książeczkę, to od razu uprzedzam, że na szczycie góry nie ma pieczątki, jest ona dostępna w schronisku PTTK na Hali pod Śnieżnikiem.

Śnieżnik – parking, szlaki, informacje praktyczne

  • Polecam szlak i parking od strony Międzygórza. Współrzędne parkingu „Pod Skocznią”: 50.219992, 16.789666
  • W Międzygórzu warto obejrzeć Wodospad Wilczki, zaporę i zabytkowe miasteczko.
  • Najkrótszy szlak na Śnieżnik prowadzi z parkingu „Pod Skocznią” w Międzygórzu, kolor czerwony, później na sam szczyt zielony. Czas przejścia: ok. 2 h 40 min, lecz warto ze szczytu zejść na czeską stronę i obejrzeć słonika na Śnieżniku, trasa w dwie strony zajmuje ok. 30 min.
  • Równie często wybierany szlak na Śnieżnik prowadzi z Kletna, kolor żółty, czas przejścia: ok. 2 h 45 min. Po drodze można zwiedzić Jaskinię Niedźwiedzią.
  • Od strony Międzygórza można zrobić fajną pętlę, czas przejścia całości z parkingu „Pod Skocznią”: ok. 5 h, lecz warto dodatkowo podejść do słonika na Śnieżniku, w dwie strony ok. 30 min. Dolicz również do czasu postoje.

Śnieżnik – współrzędne GPS: 50.207476, 16.847363

Podobał Ci się ten artykuł? Zajrzyj do innych z tej kategorii:

Jeśli podobają Ci się moje treści i są one dla Ciebie wartościowe, będzie mi niezmiernie miło, gdy wesprzesz mnie wirtualną kawką – dzięki niej nabiorę nowej energii do tworzenia kolejnych wpisów. Dzięki!

 

Obserwuj mnie

Chcesz być na bieżąco z moimi wycieczkami? Obserwuj moje social media!
Znajdziesz mnie na Instagramie, Facebooku, TikToku oraz YouTube, gdzie wrzucam zdjęcia, rolki i krótkie opisy odwiedzonych przeze mnie miejsc. Wystarczy, że klikniesz w obrazek, aby przejść do danego medium.

 

Ceny podane w tym wpisie, mogą różnić się od tych, które zastaniesz na miejscu, ponieważ podane są na dzień pisania artykułu. Mają jedynie uzmysłowić potencjalne koszty wycieczki.
Informacje zawarte w artykule reprezentują moją subiektywną opinię, przedstawiają moje doświadczenia i służą przede wszystkim jako wskazówka.

Blog podróżniczy

Wycieczkoteka.pl to blog podróżniczy opisujący miejsca, których historia wydała mi się warta przedstawienia szerszej publice.

Znajdziesz tu zdjęcia z wycieczek po Polsce i Europie, opisy szczytów górskich i prowadzących na nie szlaków. Zabytki, ciekawostki geologiczne, miejsca pamięci, zamki, twierdze, przyrodnicze historie.