Kostrza – zielony szlak z Jodłownika. Beskid Wyspowy z psem

Kostrza – zielony szlak z Jodłownika. Beskid Wyspowy z psem

Kostrza w Beskidzie Wyspowym to szczyt, który cieszy się niewielkim zainteresowaniem turystycznym, dlatego, jeśli chcesz zdobywać szlaki, na których nie spotkasz tłumów, to miejsce jest idealne dla ciebie.


Zielony szlak na Kostrzę prowadzi z Jodłownika, przechodzi przez szczyt i kończy się w Rupniowie, lecz Jodłownik nie jest punktem startowym dla tego znakowania, więc nie pomyl się i nie wybierz się do Szczyrzyca. Jeżeli jednak zależy Ci wyłącznie na zdobyciu szczytu, to możesz znacznie skrócić tę trasę i wybrać się na górkę od strony miejscowości Kostrza.

Zdobywanie Kostrzy z psem

Jodłownik w Beskidzie Wyspowym oddalony jest około 50 km od Krakowa, można dostać się tutaj samochodem lub busem, maksymalnie w półtorej godziny. Prowadzi stąd zielony szlak na Kostrzę, niewielki i niezbyt wymagający szczyt w Beskidzie. Można zdobyć go z psem, gdyż nie ma tutaj drabinek, łańcuchów, a górka nie znajduje się w obrębie parku narodowego, jednak trzeba pamiętać o smyczy i nie wchodzić do rezerwatu, w którym zgodnie z zarządzeniem miejscowym obowiązuje również kaganiec (zielony szlak jest przeprowadzony granicą rezerwatu Kostrza). Jeżeli Twój pies, tak jak mój, potrzebuje dużo ruchu, ten szlak powinien Ci się spodobać, mimo że częściowo prowadzi asfaltem.


Szczyt Kostrzy w Beskidzie Wyspowym

Kostrza położona jest poza głównymi szlakami Beskidu Wyspowego, jej szczyt jest zalesiony, nie ma tutaj tarasu widokowego ani wieży, lecz jest w miarę odsłonięty punkt widokowy. Można stąd obejrzeć ładną panoramę, w której można wypatrzeć szczyt Mogielicy z wieżą widokową, Łopień, Jasień, Ciecień, szczyty Gorców, a nawet Tatry – są to najczęściej wybierane przez turystów góry w tym rejonie, a leżąca na uboczu Kostrza w Beskidzie Wyspowym nigdy nie jest oblegana.


Zielony szlak na Kostrzę – czas przejścia

Szlak zielony z Jodłownika na Kostrzę to 5,5 km, czas przejścia 2 h 15 minut, droga powrotna tą samą trasą to 1 h 35 min.

Szlak zielony od strony miejscowości Kostrza, z „parkingu” przy stawie retencyjnym, obok kapliczki św. Huberta to ok. 2 km, czas przejścia ok. 1 h – przez pierwsze około 100 metrów brak znakowań, trzeba pójść drogą leśną, która jest przedłużeniem drogi asfaltowej, przy miejscu biwakowym z tablicą i źródełkiem pojawiają się oznaczenia.



Zielony szlak na Kostrzę z Jodłownika – opis

Jodłownik to niewielka wieś, w której można zobaczyć zabytkowy drewniany kościół, który wpisany jest na Szlak Architektury Drewnianej w Małopolsce. Obok niego postawiono nowy kościół murowany, to właśnie przy nim przebiega zielony szlak na Kostrzę.


Początkowo droga wznosi się w górę, trzeba uważać, gdyż już na pierwszym skrzyżowaniu szlak schodzi z niej w lewo. Droga nadal prowadzi asfaltem, widać stąd w oddali Kostrzę. Po chwili zdobywa się szczyt górki i niestety trzeba zejść w dół, później droga dość długo będzie się wznosiła, lecz podejście jest lekkie, a zza przydrożnych drzew będzie regularnie wyłaniała się panorama Beskidu Wyspowego. Widoczki są całkiem przyjemne.

Z zielonego szlaku z Jodłownika na Kostrzę można dojrzeć masyw Cietnia z wyraźnie rzucającym się w oczy stożkiem Grodziska, Śnieżnicę, nieco bliżej Górę św. Jana z charakterystycznym kościołem na szczycie.




Droga dość długo wiedzie asfaltem, lecz wreszcie dochodzi się do zakrętu, na którym na wprost prowadzi droga polna – uważaj, żeby nie przeoczyć tego miejsca, gdyż szlak tutaj nie jest zbyt wyraźny. Często na tym odcinku można spotkać psy z pobliskich gospodarstw, które szczekają z oddali, lecz jeśli idzie się ze swoim czterołapkiem, to podbiegają sprawdzić, z kim mają do czynienia.



Szlak przechodzi przez niewielki las i dalej pnie się w górę, aż dochodzi się do czyjegoś podwórka, przez które przeprowadzona jest droga, trzeba uważać na drób, który w lecie przechadza się na wolnym wybiegu. Jest to jedyne takie miejsce na całym szlaku, więcej niespodzianek nie będzie. Stąd już dwa kroki do drogi asfaltowej łączącej miejscowość Kostrza z Wilkowiskiem – szlak za moment odbija w lewo, prowadząc przez łąkę, z której wchodzi się do lasu. Jest to ostatnie wzgórze na tej trasie, dalej pozostaje podejście na Kostrzę.




Z łąki szlak schodzi w dół zarośniętą mocno drogą polną, w lecie lepiej ominąć ten fragment idąc po lewej stronie drogi, lecz zimą, gdy roślinność jest uśpiona, spokojnie można iść zgodnie ze znakowaniem.



W lesie, gdy zobaczysz takie oznaczenie szlaku, zignoruj je i nie wychodź na zarośniętą łąkę. Idąc na wprost przez las dojdziesz do szlaku, ciężko się tu zgubić.




Pokonawszy tę górkę, schodzi się do potoku, trzeba uważać, gdyż poprowadzona tędy droga bita jest drogą udostępnioną dla ruchu samochodowego. Po przejściu mostka, ostatnie podejście. Droga tutaj łączy się z drogą leśną, z której rozpoczyna się szlak od miejscowości Kostrza, jest tu tabliczka informacyjna o trasie na Świnną Górę. Dochodzi się do źródełka, obok którego jest miejsce do odpoczynku i tablica informacyjna o rezerwacie Kostrza. No to hop, teraz w górę aż na szczyt.



Zielony szlak na Kostrzę z Kostrzy – krótki wariant na szczyt

Jeżeli nie chcesz iść z Jodłownika, to właśnie ten moment, gdy zaczyna się krótsza opcja wycieczki – samo podejście na Kostrzę.

Szlak poprowadzony jest na samym początku ścieżką przez las, można wyraźnie zobaczyć, że skręca w lewo, lecz lepiej pójść w górę drogą, szlak za chwilę łączy się z nią. W lecie znakowana ścieżka jest zwykle mocno zarośnięta. Trasa cały czas pnie się pod górę. W ciepłe miesiące, po deszczu lub w czasie opadów, można spotkać tu salamandry, które wystraszone zmierzają do swoich norek w korzeniach buków.




Wreszcie szlak nieco skręca w prawo, zakręt widać z oddali, zdobi go potężny pień, który jest złamany na wysokości kilku metrów. To pozostałość pomnika przyrody, pamiątka po 180-letnim buku, który tutaj rósł. Za nim rozpoczyna się najtrudniejszy odcinek, zielony szlak na Kostrzę wznosi się ostro w górę, pokonując około 50 metrów wysokości, następnie w lewo i stąd już niemalże prosto aż na szczyt Kostrzy.






Na odcinku biegnącym grzbietem góry pokazują się po prawej stronie widoczki.





Co znajdziesz na szczycie Kostrzy w Beskidzie Wyspowym

Kostrza ma 725 metrów wysokości. Na górze znajduje się tabliczka z oznaczeniem szczytu, zadaszony stół z ławami, przy którym można odpocząć i tablica z mapą. Rosnące tutaj drzewa zasłaniają nieco panoramę, lecz w kierunku południowym, między pniami ukazują się ładne widoki. Widać stąd masyw Łopienia, za nim wystaje czubek Mogielicy z wieżą, Jasień, Kudłoń, Modyń, Ćwilin, Turbacz, pasmo Radziejowej w Beskidzie Sądeckim, niekiedy pogoda pozwala dojrzeć stąd szczyty Tatr.






Informacje praktyczne o szlaku z Jodłownika na Kostrzę:

  • Długość zielonego szlaku na Kostrzę w jedną stronę to 5,5 km, czas przejścia na szczyt 2 h 15 min, czas powrotu 1 h 35 min.
  • W centrum Jodłownika, niedaleko kościoła, przy budynku gminy jest kilka parkingów.
  • Z Krakowa można dojechać busem do Jodłownika, przystanek znajduje się przy ulicy Wita Stwosza (docelowo bus jedzie do Limanowej).
  • W Jodłowniku znajduje się zabytkowy kościół drewniany.

Podobał Ci się ten artykuł? Zajrzyj do innych z tej kategorii:

Jeśli podobają Ci się moje treści i są one dla Ciebie wartościowe, będzie mi niezmiernie miło, gdy wesprzesz mnie wirtualną kawką – dzięki niej nabiorę nowej energii do tworzenia kolejnych wpisów. Dzięki!

 

Obserwuj mnie

Chcesz być na bieżąco z moimi wycieczkami? Obserwuj moje social media!
Znajdziesz mnie na Instagramie, Facebooku, TikToku oraz YouTube, gdzie wrzucam zdjęcia, rolki i krótkie opisy odwiedzonych przeze mnie miejsc. Wystarczy, że klikniesz w obrazek, aby przejść do danego medium.

 

Ceny podane w tym wpisie, mogą różnić się od tych, które zastaniesz na miejscu, ponieważ podane są na dzień pisania artykułu. Mają jedynie uzmysłowić potencjalne koszty wycieczki.
Informacje zawarte w artykule reprezentują moją subiektywną opinię, przedstawiają moje doświadczenia i służą przede wszystkim jako wskazówka.

Blog podróżniczy

Wycieczkoteka.pl to blog podróżniczy opisujący miejsca, których historia wydała mi się warta przedstawienia szerszej publice.

Znajdziesz tu zdjęcia z wycieczek po Polsce i Europie, opisy szczytów górskich i prowadzących na nie szlaków. Zabytki, ciekawostki geologiczne, miejsca pamięci, zamki, twierdze, przyrodnicze historie.