Biskupia Kopa – najkrótszy szlak z Czech, z przełęczy Petrovy Boudy

Biskupia Kopa – najkrótszy szlak z Czech, z przełęczy Petrovy Boudy

Biskupia Kopa wznosi się na wysokość 890 m n.p.m., uważana jest za najwyższy szczyt Gór Opawskich, znajdziesz ją na granicy polsko-czeskiej. Wierzchołek góry wieńczy charakterystyczna wieża widokowa, z której roztacza się przyjemna dla oka panorama. Jeżeli interesuje Cię zdobycie Korony Gór Polski, na pewno tutaj zawitasz.


Szczyt Biskupiej Kopy znajduje się poza granicami Polski, jednak twórcom KGP nie przeszkadzało to, aby wybrać właśnie jej wierzchołek do zaliczenia polskiej korony gór. Położenie w Czechach sprawia, że za wstęp na wieżę widokową trzeba płacić koronami, lecz bilety osładzają nieco ten walutowy mętlik, gdyż są to pocztówki z napisem, który u Polaków wywoła uśmiech, gdyż po czesku góra nazywa się: Biskupska Kupa.

Najkrótszy szlak na Biskupią Kopę

Wybierając się tutaj, warto rozważyć czy chce się zaliczyć najszybszy szlak na Biskupią Kopę z Polski, czy z Czech. Jeżeli jednak nie zależy Ci na szybkości i lubisz robić pętle, aby nie przechodzić tej samej trasy podczas wejścia i zejścia, możesz zdecydować się na dłuższe, lecz atrakcyjniejsze warianty tras.


Ile idzie się na Biskupią Kopę z Czech?

Najszybszy i zarazem najkrótszy szlak na Biskupią Kopę wiedzie z Czech, z parkingu Petrovy Boudy (706 m n.p.m.), jest to zielony szlak, którego długość wynosi 1,7 km, różnica wysokości do pokonania to 184 metry, a czas przejścia to jedynie ok. 43 minuty (mi trasa ta zajęła 1 h). Podejście jest lekkie, z ładnymi panoramami, po drodze mija się najwyższy słupek graniczny polskiej granicy, ruiny schroniska i krzyż pojednania polsko-czesko-niemieckiego. Przez drobną pomyłkę na skrzyżowaniu to właśnie ten wariant dziś Ci pokazuję.

Samochód można zostawić na parkingu na przełęczy Petrovy Boudy, gdy jest on już w pełni zapchany, ludzie parkują po przeciwnej stronie drogi. Nazwa przełęczy pochodzi od drewnianych szałasów pasterskich. Obok miejsc postojowych można zobaczyć pozostałości po schronisku. Rozchodzi się stąd kilka szlaków. W przeciwnym do Biskupiej Kopy kierunku idzie żółty szlak na Solną Górę (Solna Hora). Poza zielonym szlakiem na Biskupią Kopę można wybrać także inny wariant: żółty szlak (ścieżka) przechodząca obok źródła Pramen sv. Rocha, następnie od Hähnelovo rozcestí niebieskim szlakiem do ruin schroniska Rudolfsheim i stąd niebieskim lub zielonym szlakiem na Biskupią Kopę. Ten wariant jest jednak dłuższy i trzeba zarezerwować przynajmniej 1 h na samo dojście na szczyt.







Ile idzie się na na Biskupią Kopę z Polski?

Jeżeli jednak nie chcesz jechać do Czech, aby zdobyć Biskupią Kopę, musisz zarezerwować około 1,5 h. Czerwony szlak z Bolkówka (od strony Jarnołtówka) to 3 km marszu, podczas którego pokonuje się 490 metrów wysokości.

Najładniejszy szlak na Biskupią Kopę

Najciekawsza trasa na Biskupią Kopę wiedzie z Pokrzywnej przez Gwarkową Perć, tutaj do pokonania jest 5,5 km, różnica wysokości wynosi 584 metry i czas przejścia na szczyt to 2,5 h. W tym wariancie można zobaczyć miejsce, gdzie znajdowała się jedyna na Górnym Śląsku skocznia narciarska, wdrapać się na jedyną górską drabinkę w Sudetach i w ten sposób przekroczyć Gwarkową Perć, czyli najatrakcyjniejszy odcinek szlaku na Biskupią Kopę. Gwarkowa Perć jest śladem po dawnym kamieniołomie łupka fyllitowego. Dodatkowo można za życia znaleźć się w Piekiełku, które także było kamieniołomem.

Schronisko na Biskupiej Kopie

Chyba wszystkie ścieżki i szlaki na Biskupią Kopę, które zaczynają się w Polsce, prowadzą obok schroniska PTTK „Górski Dom Turysty Pod Biskupią Kopą”. Oddano je do użytku w 1924 roku. Warto tutaj podejść dla widoku drewnianych rzeźb, które zdobią to miejsce. Stąd jeszcze 25 minut na szczyt, drogą, którą przebiega ścieżka przyrodniczo-dydaktyczna i czerwony Główny Szlak Sudecki.

Schronisko po polskiej stronie jest obecnie jedynym schroniskiem górskim w Górach Opawskich, lecz po czeskiej stronie Biskupiej Kopy niegdyś wznosiło się zbudowane w 1893 roku schronisko „Rudolfsheim”, którego ruiny można zobaczyć przy skrzyżowaniu szlaków obok krzyża pojednania. Budynek rozebrano w 1954 roku, ponieważ stał zbyt blisko granicy.

Obok wieży widokowej można zobaczyć podmurówkę kolejnego schroniska, która psuje estetykę miejsca. Budowane jest od 2000 roku i na razie straszy.




Wieża na Biskupiej Kopie

Szczyt Biskupiej Kopy zdobi charakterystyczna zabytkowa wieża, którą wzniesiono w 1898 roku z okazji 50-lecia panowania cesarza Franciszka Józefa – tuż nad wejściem wymalowano jego podobiznę w kształcie medalionu, pod którym umieszczono napis: „Kaiser Franz Josef Warte”. Wieża na Biskupiej Kopie ma 18 metrów wysokości i umożliwia obejrzenie panoramy gór otaczających szczyt. Wejście jest płatne, w momencie pisania tego artykułu wynosiło 50 koron czeskich i nie było możliwości zapłacenia w innej walucie, lecz można zapłacić kartą.

Nim wybudowano murowaną wieżę, stała tutaj drewniana wieża pomiarowa, a jeszcze wcześniej, już w 1835 roku stała tu „biała piramida” triangulacyjna. Z czasem drewniane konstrukcje się zawaliły.

Obok wieży stoi niewielki bufet oraz punkt informacji turystycznej miasta Zlaté Hory, który otwarto 20 marca 2023, lecz w czasie mojej wizyty na szczycie był nieczynny.


Panorama z wieży na Biskupiej Kopie

Widok z wieży na Biskupiej Kopie jest naprawdę ładny. Widać stąd rozlewające się po horyzont góry, pomiędzy którymi rozłożyły się miasta. Zobaczysz stąd: Góry Opawskie (oczywista oczywistość), Jesioniki, Masyw Śnieżnika, Góry Złote, Karkonosze, Góry Stołowe i Góry Sowie. Zamontowano tutaj tablice informacyjne, więc można spróbować rozpoznać okoliczne szczyty.






Biskupia Kopa Korona Gór Polski – gdzie znaleźć pieczątkę?

Jeżeli zdobywasz Koronę Gór Polski, to pewnie interesuje Cię pieczątka do kolekcji, którą możesz odbić w książeczce. W przypadku KGP Biskupia Kopa są trzy miejsca, umożliwiające zdobycie pamiątkowej pieczęci: wieża na szczycie, kiosk obok wieży i schronisko PTTK po polskiej stronie.

Uwaga, uwaga, może jeszcze tego nie wiesz, lecz wchodząc na Biskupią Kopę, zdobędziesz punkt aż do trzech koron: Korony Gór Polski, Korony Sudetów Polskich oraz Korony Parku Krajobrazowego Góry Opawskie.


Ciekawostki o Biskupiej Kopie

  • Nazwa Biskupia Kopa funkcjonuje urzędowo od 1949 roku, prawdopodobnie pochodzi od kształtu mitry biskupiej. W przeszłości nazywano górę Oser od plemienia Ozów, które na początku naszej ery zamieszkiwało okolice Prudnika.
  • Uważano niegdyś, że Biskupia Kopa była świętą górą dla lokalnych plemion słowiańskich, lecz teoria ta nie ma naukowego podparcia.
  • Na stokach góry wznosił się zamek Leuchtenštejn, po którym pozostały fundamenty wieży i resztki murów. Można do niego dotrzeć schodząc niebieskim szlakiem z Biskupiej Kopy w stronę granicy w Jarnołtówku.
  • W czasie wojen śląskich, w XVIII wieku na grzbiecie Biskupiej Kopy rozegrały się dwie bitwy pomiędzy Prusami i Austrią.
  • W 1911 na Biskupią Kopę wszedł ostatni król Saksonii Fryderyk August III Wettyn. Na szczycie można zobaczyć obelisk pamiątkowy.
  • Na szczycie można obejrzeć zabytkową ciężarówkę Praga V3S.

Biskupia Kopa szlak z Czech – parking, informacje praktyczne

Współrzędne Biskupiej Kopy: 50.25675, 17.42866

Podobał Ci się ten artykuł? Zajrzyj do innych z tej kategorii:

Jeśli podobają Ci się moje treści i są one dla Ciebie wartościowe, będzie mi niezmiernie miło, gdy wesprzesz mnie wirtualną kawką – dzięki niej nabiorę nowej energii do tworzenia kolejnych wpisów. Dzięki!

 

Obserwuj mnie

Chcesz być na bieżąco z moimi wycieczkami? Obserwuj moje social media!
Znajdziesz mnie na Instagramie, Facebooku, TikToku oraz YouTube, gdzie wrzucam zdjęcia, rolki i krótkie opisy odwiedzonych przeze mnie miejsc. Wystarczy, że klikniesz w obrazek, aby przejść do danego medium.

 

Ceny podane w tym wpisie, mogą różnić się od tych, które zastaniesz na miejscu, ponieważ podane są na dzień pisania artykułu. Mają jedynie uzmysłowić potencjalne koszty wycieczki.
Informacje zawarte w artykule reprezentują moją subiektywną opinię, przedstawiają moje doświadczenia i służą przede wszystkim jako wskazówka.

Blog podróżniczy

Wycieczkoteka.pl to blog podróżniczy opisujący miejsca, których historia wydała mi się warta przedstawienia szerszej publice.

Znajdziesz tu zdjęcia z wycieczek po Polsce i Europie, opisy szczytów górskich i prowadzących na nie szlaków. Zabytki, ciekawostki geologiczne, miejsca pamięci, zamki, twierdze, przyrodnicze historie.