Waligóra w Górach Kamiennych – najkrótszy szlak Korony Gór Polski

Waligóra w Górach Kamiennych – najkrótszy szlak Korony Gór Polski

Góry Kamienne nie grzeszą wysokością, ich najwyższe szczyty nie przekraczają 1000 m n.p.m., wśród nich można znaleźć jeden z wierzchołków Korony Gór Polski. Waligóra, bo o niej mowa ma jedynie 934 m n.p.m., możesz ją zdobyć w 15 minut i zapewniam Cię, że te 15 minut na długo zapadnie Ci w pamięci.

Góry Kamienne nazywane bywają „sudeckimi Tatrami”, myślę, że każdy, kto zdobędzie Waligórę żółtym szlakiem z Przełęczy Trzech Dolin potwierdzi to określenie – ja na pewno! Jeżeli myślisz, że po wdrapaniu się na szczyt Rudawca albo Śnieżnika wreszcie będzie szybko i lekko, rozwieję te złudzenia. Waligóra jest niska, szlak na szczyt jest krótki, lecz jego stopień nachylenia przypomina wdrapywanie się po pionowej ścianie. Warto przejść się tędy do góry, lecz na dół lepiej wybrać trasę dookoła.


Najkrótszy szlak na Waligórę

Najszybciej na Waligórę można wejść z Przełęczy Trzech Dolin, spod schroniska PTTK Andrzejówka. Pod budynkiem jest duży parking, można tu także przenocować na polu namiotowym (możliwe jest także zaparkowanie kampera). Poprowadzony stąd żółty szlak pozwala w 15 minut pokonać różnicę wysokości w postaci 133 metrów, mi to zajęło 25 minut i podkreślę, że nie było łatwo.

Żółty szlak na Waligórę poprowadzony jest „na krechę”, idzie się niemalże po pionowym zboczu, na szczęście są tu korzenie i drzewa, których gałęźmi można się wspomagać, podciągając w górę. Podobno, gdy podłoże jest zbyt mokre lub zbyt suche, wejście jest prawie niemożliwe, a co dopiero zejście tędy! Nie odważyłabym się, Tobie również nie polecam tej drogi w dół. Aby zejść, podążaj dalej żółtym szlakiem aż do rozdroża pod Waligórą, następnie w prawo niebieskim szlakiem z powrotem do Przełęczy Trzech Dolin. Zejście zajmuje około 35 minut.


Lekki szlak na Waligórę spod Andrzejówki

Jeżeli stromy żółty szlak Cię przeraża, wybierz wariant dookoła, który opisałam jako zejściowy. Z Przełęczy Trzech Dolin niebieskim szlakiem trzeba dojść do rozdroża pod Waligórą, następnie żółtym na szczyt. Czas przejścia to ok. 50 min.


Szczyt Waligóry

Wierzchołek Waligóry jest zalesiony, niestety nie uświadczy się tutaj ładnych widoków. Poza słupkiem z nazwą szczytu i zapisaną wysokością 936 m n.p.m. nic więcej tutaj nie ma, lecz w XIX wieku nie było tu drzew i roztaczała się piękna panorama. Po II wojnie światowej postawiono na szczycie wieżę triangulacyjno-widokową, niestety zrujnowaną budowlę wreszcie rozebrano.

Podczas mojego pobytu na Waligórze atrakcją była powiewająca na wietrze flaga Polski.


Schronisko PTTK Andrzejówka pod Waligórą

Schronisko PTTK Andrzejówka wybudowano w 1933 roku. Inicjatorem budowy był Andreas Bock, prezes towarzystwa turystycznego w Wałbrzychu – to właśnie od niego schronisko wzięło swoją nazwę Andreasbaude, którą spolszczono. Od 1953 roku budynek jest własnością PTTK.

  Zdobywasz Koronę Gór Polski? W Andrzejówce znajdziesz pieczątkę, którą możesz odbić w książeczce.

Do wnętrza warto zajrzeć nie tylko dla pieczątki, serwowane jest tu bardzo smaczne jedzenie – miałam okazję spróbować żurek i naleśniki z twarożkiem i borówkami, oba dania były dobre, poza tym wyglądem kusił zasmażany ser.

Jest jeszcze jeden powód, aby zajrzeć do wnętrza – stylowe rzeźby, które wykonał Hans Brochenberger, artysta z Janowic. Są tu m.in. postaci tancerzy, zwierząt, Duch Gór.






Park Krajobrazowy Sudetów Wałbrzyskich

Góry Suche z Waligórą są częścią Parku Krajobrazowego Sudetów Wałbrzyskich, który został utworzony w 1998 roku. Najciekawsze w parku są atrakcje geologiczne związane z wulkanizmem. To z tego okresu pochodzą budujące Waligórę ryolity o różowo-czerwonym zabarwieniu.




Co można zobaczyć w okolicy Waligóry?

  • Niedaleko łagodnego żółtego szlaku można obejrzeć ruiny Pałacyku Myśliwskiego Hochbergów, roztacza się stąd panorama, której nie uświadczysz na szczycie.
  • Czerwone Skałki – pomnik przyrody nieożywionej. Jest to ściana skalna o długości ok. 100 m, która tworzy urwisko o wysokości 40 m. U jej podnóża podziwiać można usypisko skalne.
  • Małpia Skała – pomnik przyrody nieożywionej. Wysoka na ok. 15 m skałka, z której można podziwiać panoramę Gór Kamiennych z Kotliną Sokołowską.
  • Ruiny zamku Radosno przy żółtym szlaku prowadzącym z rozdroża pod Waligórą do Sokołowska.
  • Kopalnia melafiru w Rybnicy Leśnej.
  • Drewniany kościół rzymsko-katolicki pw. św. Jadwigi Śląskiej w Rybnicy Leśnej.
  • Sokołowsko: Zameczek Friedenstein, Cmentarz rodziny Römplerów, Cerkiew św. Michała Archanioła, Leśne źródło, monument Waldquelle, Pawilon Humboldta, Sanatorium Grunwald w Sokołowsku, Grobowiec Brehmerów, Obserwatorium, Stary cmentarz wiejski i cmentarz niemiecki.

Waligóra – szlak, parking, czas przejścia, informacje praktyczne

  • Waligóra jest oddalona o około 15 km od Wałbrzycha, jest to około 20 minut jazdy samochodem.
  • Najkrótszy szlak na Waligórę prowadzi spod Andrzejówki na Przełęczy Trzech Dolin. Żółty szlak, czas przejścia: 15-25 minut.
  • Najlepszym szlakiem do zejścia z Waligóry jest żółty, następnie niebieski pod Andrzejówkę, czas zejścia: 35 minut.
  • Parking znajduje się pod schroniskiem Andrzejówka, jest bezpłatny.
  • W schronisku Andrzejówka można zjeść smaczny posiłek, przenocować, można tu także rozłożyć się z namiotem lub zatrzymać kamperem – szczegółowy cennik dostępny jest na stronie schroniska Andrzejówka.
  • Pieczątka KGP Waligóra jest dostępna przy barze w schronisku PTTK Andrzejówka.

Waligóra w Górach Kamiennych współrzędne: 50.68074, 16.278046

Podobał Ci się ten artykuł? Zajrzyj do innych z tej kategorii:

Jeśli podobają Ci się moje treści i są one dla Ciebie wartościowe, będzie mi niezmiernie miło, gdy wesprzesz mnie wirtualną kawką – dzięki niej nabiorę nowej energii do tworzenia kolejnych wpisów. Dzięki!

 

Obserwuj mnie

Chcesz być na bieżąco z moimi wycieczkami? Obserwuj moje social media!
Znajdziesz mnie na Instagramie, Facebooku, TikToku oraz YouTube, gdzie wrzucam zdjęcia, rolki i krótkie opisy odwiedzonych przeze mnie miejsc. Wystarczy, że klikniesz w obrazek, aby przejść do danego medium.

 

Ceny podane w tym wpisie, mogą różnić się od tych, które zastaniesz na miejscu, ponieważ podane są na dzień pisania artykułu. Mają jedynie uzmysłowić potencjalne koszty wycieczki.
Informacje zawarte w artykule reprezentują moją subiektywną opinię, przedstawiają moje doświadczenia i służą przede wszystkim jako wskazówka.

Blog podróżniczy

Wycieczkoteka.pl to blog podróżniczy opisujący miejsca, których historia wydała mi się warta przedstawienia szerszej publice.

Znajdziesz tu zdjęcia z wycieczek po Polsce i Europie, opisy szczytów górskich i prowadzących na nie szlaków. Zabytki, ciekawostki geologiczne, miejsca pamięci, zamki, twierdze, przyrodnicze historie.