Kłodzka Góra i wieża widokowa na szczycie – Korona Gór Polski

Kłodzka Góra i wieża widokowa na szczycie – Korona Gór Polski

Kłodzka Góra jest jednym ze szczytów w grzbiecie Gór Bardzkich. Nazwa wywodzi się od Kłodzka, którego zabytkowe centrum położone jest około 15 minut jazdy samochodem od Przełęczy Kłodzkiej, na której rozpoczyna się jeden ze szlaków na szczyt. Można także pokusić się o wyprawę pieszą z miasta, żółtym szlakiem.


Szczyt Kłodzkiej Góry jest w pełni zalesiony i gdyby nie wieża widokowa, to niewiele udałoby się stąd zobaczyć. Przebiega tędy trasa polsko-czeskiego „szlaku grzbietowego”, który prowadzi z Ještěd na Pradziada. W ramach tego projektu możesz wejść na 10 wież widokowych, platformę w Radkowie, stworzono punkty informacyjne. Podążając wariantami szlaku grzbietowego, poza Kłodzką Górą można zaliczyć kilka innych szczytów do KGP: Śnieżnik, Jagodną, Orlicę, Wielką Sowę, Chełmiec.


Najkrótszy szlak na Kłodzką Górę

Na Kłodzką Górę można dojść oznaczonymi trasami z trzech kierunków.

 Niebieski szlak umożliwia dojście do przełęczy pod Kłodzką Górą z dwóch kierunków: z przełęczy Kłodzkiej i z przełęczy Łaszczowej (50.47600, 16.73652). Przez drugi z wymienionych punktów poprowadzona jest droga asfaltowa, przy której dostępny jest parking z wiatą. Wejście stąd powinno zająć 1 h 15 min. Długość trasy to ok. 3,3 km.

 Najkrótszy szlak na Kłodzką Górę wiedzie z przełęczy Kłodzkiej. Przebiega tędy droga krajowa nr 46, przy której stworzono parking na kilkanaście samochodów (50.43157, 16.76495). Przejście z tego miejsca na szczyt zajmuje ok. 1 h 15 min. Długość trasy to ok. 3 km. Więcej o tej trasie w dalszej części wpisu.


Przez przełęcz Kłodzką przebiega także rowerowy szlak Singletrack Glacensis, tutejszy odcinek wyznacza charakterystyczna brama. Prawdopodobnie posiłkując się mapą i przechodząc drogami leśnymi, również da się tędy dotrzeć na szczyt, rodzina, która poszła tamtędy, pojawiła się u góry niedługo po mnie. Zignoruj jednak bramę i szukaj niebieskiego szlaku po lewej stronie parkingu (patrząc od strony drogi głównej).


 Żółty szlak od strony Kłodzka. Samochód można pozostawić na niewielkim, widokowym parkingu Kukułka (50.44400, 16.69835). Stąd czas przejścia: 1 h 50 min. Długość trasy to 5 km.


Niebieski szlak na Kłodzką Górę z przełęczy Kłodzkiej

Z przełęczy Kłodzkiej poprowadzono niebieski szlak, z którego na przełęczy Pod Kłodzką Górą odbija się na szlak żółty na Kłodzką Górę. Po drodze zdobywa się inne przełęcze i szczyty Gór Bardzkich: Przełęcz Podzamecką, Grodzisko, Jelenią Kopę, przełęcz Trzy Granice (stąd prowadzi droga-skrót, którą można dotrzeć do wieży z pominięciem przełęczy Pod Kłodzką Górą).



Początkowy fragment trasy od tej strony to strome podejście na Podzamecką Kopę, jego pokonanie zajęło mi 15 minut.


Dalsza część trasy jest już lekka, mimo że szlak wznosi się, opada i znowu wznosi, więc trzeba nieco przetuptać ponownie pod górę. Wreszcie dochodzi się do charakterystycznego pnia z tabliczką z napisem Trzy Granice, ktoś na nim napisał pisakiem, w którą stronę kierować się do wieży na Kłodzkiej Górze – trzeba skręcić w lewo, droga prowadzi prosto na szczyt. Jeżeli jednak pójdziesz za niebieskim szlakiem, czyli w prawo, dotrzesz do przełęczy Pod Kłodzką Górą, stąd drogą w prawo (bez szlaku) można pokusić się o zdobycie najwyższego szczytu Gór Bardzkich – Szerokiej Góry (765 m n.p.m.). W lewo zaś prowadzi żółty szlak na Kłodzką Górę, a na wprost niebieski do przełęczy Łaszczowej i dalej do Barda.



Ja wybrałam skrót z Trzech Kopców i poszłam w lewo, zdobyłam szczyt Kłodzkiej Góry i zeszłam żółtym szlakiem na przełęcz Pod Kłodzką Górą i podążyłam z powrotem na parking. Na odcinku niebieskiego szlaku powrotnego do Trzech Kopców, na początku maja 2023, było bardzo dużo fragmentów drzew zniszczonych przez wichurę.



Wieża widokowa na Kłodzkiej Górze

Wieża widokowa mierzy niemalże 35 metrów, lecz najwyższy taras umieszczono na wysokości 30 metrów. Konstrukcję wykonano ze stali, podesty tarasów z drewna. Rozlokowano po drodze trzy tarasy umożliwiające mijanie się z innymi użytkownikami wieży oraz podziwianie panoramy, gdy lęk przestrzeni i wysokości zacznie paraliżować kończyny.


Otwarta konstrukcja, brak stałych i prowizorycznych ścian z listw ograniczających widok oraz kręte, ażurowe schody mogą utrudnić wejście na wieżę, jeżeli masz lęk wysokości. Poza dyskomfortem związanym z otwartą przestrzenią niepokój wzmaga wiatr poruszający budowlą i „grający” na niej.



Jeżeli jednak odważysz się wyjść na samą górę, to powali Cię z nóg widok – widziałam zdjęcia. Wieża widokowa na Kłodzkiej Górze umożliwia obejrzenie panoramy 360 stopni. Zamontowane są tutaj tablice opisujące widoczne w oddali góry. Można dojrzeć stąd m.in. Góry Bystrzyckie, Masyw Śnieżnika, Góry Orlickie, Góry Sowie, Góry Bardzkie.

Poniżej zdjęcia z niższych tarasów, podczas wchodzenia na trzeci z kolei strach mnie pokonał, lecz Tobie życzę więcej odwagi.




Kłodzka Góra – Korona Gór Polski

Kłodzka Góra uznana została przez twórców Korony Gór Polski za najwyższy szczyt Gór Bardzkich. Jej wysokość to 757 m n.p.m., jednak realnie najwyższy jest pobliski szczyt o nazwie Szeroka Góra, który mierzy 765 m n.p.m., lecz nie prowadzi tutaj żaden szlak turystyczny.

Pieczątkę znajdziesz w maleńkim domku-budce na słupie, który jest ustawiony w pobliżu wiaty turystycznej. Większość przychodzących tu osób zbiera odbitki, więc możliwe, że będzie trzeba chwilę zaczekać na swoją kolej. Obok jest tabliczka z nazwą szczytu.


Kłodzka Góra – parking, czas przejścia, informacje praktyczne:

  • Najkrótszy szlak na Kłodzką Górę wiedzie z przełęczy Kłodzkiej, czas przejścia: 1 h 15 min, szlak niebieski.
  • Na przełęczy Kłodzkiej jest dostępny bezpłatny parking: 50.43157, 16.76495
  • Wieża widokowa na Kłodzkiej Górze jest bezpłatna, dostępna przez całą dobę.

Gdzie znajduje się Kłodzka Góra? Współrzędne: 50.45162, 16.75321

Podobał Ci się ten artykuł? Zajrzyj do innych z tej kategorii:

Jeśli podobają Ci się moje treści i są one dla Ciebie wartościowe, będzie mi niezmiernie miło, gdy wesprzesz mnie wirtualną kawką – dzięki niej nabiorę nowej energii do tworzenia kolejnych wpisów. Dzięki!

 

Obserwuj mnie

Chcesz być na bieżąco z moimi wycieczkami? Obserwuj moje social media!
Znajdziesz mnie na Instagramie, Facebooku, TikToku oraz YouTube, gdzie wrzucam zdjęcia, rolki i krótkie opisy odwiedzonych przeze mnie miejsc. Wystarczy, że klikniesz w obrazek, aby przejść do danego medium.

 

Ceny podane w tym wpisie, mogą różnić się od tych, które zastaniesz na miejscu, ponieważ podane są na dzień pisania artykułu. Mają jedynie uzmysłowić potencjalne koszty wycieczki.
Informacje zawarte w artykule reprezentują moją subiektywną opinię, przedstawiają moje doświadczenia i służą przede wszystkim jako wskazówka.

Blog podróżniczy

Wycieczkoteka.pl to blog podróżniczy opisujący miejsca, których historia wydała mi się warta przedstawienia szerszej publice.

Znajdziesz tu zdjęcia z wycieczek po Polsce i Europie, opisy szczytów górskich i prowadzących na nie szlaków. Zabytki, ciekawostki geologiczne, miejsca pamięci, zamki, twierdze, przyrodnicze historie.