Dwa kroki od Jasienia – miejsce idealne na podziwianie zachodu słońca. Polana Łąki w Beskidzie Wyspowym

Dwa kroki od Jasienia – miejsce idealne na podziwianie zachodu słońca. Polana Łąki w Beskidzie Wyspowym

Beskid Wyspowy ma wiele miejsc, które widokowo zwalają z nóg, jedno z nich zaskakuje zniewalającą panoramą – to Polana Łąki na zachodnich stokach Jasienia. Miejsce to jest wyjątkowe o zachodzie słońca lub o poranku, gdy mgły snują się po dolinach, tworząc białe morze, z którego szczyty pagórków wystają niczym wyspy.


Polana Łąki w Beskidzie Wyspowym położona jest na wysokości okrągłego 1000 m n.p.m., rozpościera się stąd szeroka panorama, w której nakładające się na siebie szczyty ciągną się po horyzont. O zachodzie słońce chowa się za nimi, podkreślając linie poszczególnych wzniesień, warto obejrzeć ten spektakl chociaż raz, obiecuję, że się nie zawiedziesz.

Polana Łąki – najkrótszy szlak

Wycieczkę na Polanę Łąki w Beskidzie Wyspowym można zacząć w tym samym miejscu, z którego idzie się na Ostrą i Ogorzałą, mianowicie w Łętowym, gdzie zielony szlak kieruje na Jasień. Po drodze mija się Kiczorę, która, tak jak Polana Łąki jest jedną z gór, na które wchodzi się dla odznaki „102 Wyspy” Beskidu Wyspowego. Czas przejścia stąd na szczyt Polany Łąki pod Jasieniem wynosi ok. 1 h 40 min, dalej można pójść na Jasień, a z niego na Miznówkę albo Kutrzycę i Krzysztonów, roztacza się stąd cudna panorama na Gorce.


Inne szlaki na Polanę Łąki

W to piękne miejsce można także dostać się z innych kierunków, lecz są to nieco dłuższe trasy.

 Wycieczka na Polanę Łąki z Lubomierza powinna zająć ok. 2 h w jedną stronę, szlak czarny doprowadza do Przełęczy pod Kobylicą, gdzie trzeba skręcić w prawo i szlakiem zielonym podążać dalej w stronę Jasienia.

 Kolejnym pomysłem jest rozpoczęcie wędrówki w Rzekach, szlak żółty przez Myszycę, Miznówkę i Jasień, na którym trzeba odbić w lewo w dół na szlak zielony, który doprowadza do Polany Łąki. Czas przejścia w jedną stronę: 2 h 14 min.

 Na Polanę Łąki można także dojść od strony Półrzeczek nieznakowanymi drogami leśnymi, lecz trzeba bardzo dobrze orientować się w terenie, aby się nie zgubić.

Polana Łąki w Beskidzie Wyspowym

Łąki nie przypominają klasycznej polany, która jest w miarę równa, ewentualnie lekko opada w dół. Polana Łąki wygląda jak górski szczyt, którego stok jest ostro podcięty, można dostać zadyszki, wdrapując się tutaj od strony Kiczory. Dawniej polanami nazywano pola, które tworzono w lasach, stanowiły one w większej mierze grunt uprawny, a w mniejszej części trawiaste łąki, lecz nazwa Polany Łąki raczej z uprawą roli się nie kojarzy i służyła ona głównie do wypasu i pozyskiwano z niej siano.

Dzisiaj Polana Łąki w Beskidzie Wyspowym służy jako miejsce do wypoczynku, noclegu w namiocie i podziwiania pięknych widoków. Nieużytkowana gospodarczo powoli zarasta.



Polana Łąki – parking, informacje praktyczne

  • Samochód można zaparkować w Łętowym pod współrzędnymi: 49.657777, 20.193729, jest tutaj dużo miejsca. Dojście i powrót w to miejsce od wejścia na szlak wydłuży czas wycieczki o ok. 30 minut, możesz spróbować zaparkować gdzieś bliżej szlaku.
  • Najkrótszy wariant znakowanej trasy na Polanę Łąki pod Jasieniem wiedzie z Łętowego, kolor zielony, czas przejścia w jedną stronę: 1 h 40 min. Powrót tą samą trasą.
  • Polana Łąki jest jednym ze szczytów do odznaki „102 Wyspy” Beskidu Wyspowego.
  • Można wybrać się tutaj z psem.

Jasień Polana Łąki – współrzędne GPS: 49.629722, 20.211667

Podobał Ci się ten artykuł? Zajrzyj do innych z tej kategorii:

Jeśli podobają Ci się moje treści i są one dla Ciebie wartościowe, będzie mi niezmiernie miło, gdy wesprzesz mnie wirtualną kawką – dzięki niej nabiorę nowej energii do tworzenia kolejnych wpisów. Dzięki!

 

Obserwuj mnie

Chcesz być na bieżąco z moimi wycieczkami? Obserwuj moje social media!
Znajdziesz mnie na Instagramie, Facebooku, TikToku oraz YouTube, gdzie wrzucam zdjęcia, rolki i krótkie opisy odwiedzonych przeze mnie miejsc. Wystarczy, że klikniesz w obrazek, aby przejść do danego medium.

 

Ceny podane w tym wpisie, mogą różnić się od tych, które zastaniesz na miejscu, ponieważ podane są na dzień pisania artykułu. Mają jedynie uzmysłowić potencjalne koszty wycieczki.
Informacje zawarte w artykule reprezentują moją subiektywną opinię, przedstawiają moje doświadczenia i służą przede wszystkim jako wskazówka.

Blog podróżniczy

Wycieczkoteka.pl to blog podróżniczy opisujący miejsca, których historia wydała mi się warta przedstawienia szerszej publice.

Znajdziesz tu zdjęcia z wycieczek po Polsce i Europie, opisy szczytów górskich i prowadzących na nie szlaków. Zabytki, ciekawostki geologiczne, miejsca pamięci, zamki, twierdze, przyrodnicze historie.