Szlak na Dzielec w Beskidzie Wyspowym. 1-godzinna wycieczka zimowa w dwie strony

Szlak na Dzielec w Beskidzie Wyspowym. 1-godzinna wycieczka zimowa w dwie strony

Szlaki Beskidu Wyspowego potrafią zaskakiwać pięknymi widokami, lecz są też takie, z których panoram nie uświadczysz, a jednak miło wybrać się na nie, gdy chce się rozprostować nogi po świątecznym obiedzie. Tym razem pokażę Ci szlak na Dzielec nad Kasiną Wielką. Wejdziesz na tę górkę w około 30 minut, nawet nie poczujesz, że się męczysz!


Niewielki dwuwierzchołkowy Dzielec wznosi się między Szklarnią a Śnieżnicą. Przechodzi tędy Główny Szlak Beskidu Wyspowego. Często nazywany jest Dzielcem Kasińskim, aby odróżnić go od innych szczytów o tej samej nazwie, która wzięła się z ich oddzielania czegoś, np. dwóch dolin. Szczyt Dzielca jest w całości zarośnięty, więc widoków nie uświadczysz, lecz z pewnością rozprostujesz nogi i zaliczysz przyjemny marsz po lesie. Można tutaj zabrać psa na spacer.

Dzielec w Beskidzie Wyspowym

Szczytów o nazwie Dzielec jest w Beskidzie Wyspowym kilka, dlatego podkreślę, że opisuję Dzielec nad Kasiną Wielką, który znajduje się na szlaku między Szklarnią a Śnieżnicą. Wzniesienie jest niewielkie, mierzy zaledwie 649 m n.p.m., najczęściej zdobywa się go po drodze z Cietnia lub Wierzbanowskiej Góry na Śnieżnicę – powiedziałabym nawet, że to taki „szczyt przelotowy”, gdyby nie tabliczka, to można byłoby go nawet nie zauważyć.



Szlak na Dzielec w Beskidzie Wyspowym

Przez Dzielec przechodzą dwa równoległe szlaki turystyczne: niebieski od strony Cietnia, który dawniej prowadził na Śnieżnicę, lecz obecnie można nim dojść jedynie w okolice cmentarza wojennego w Kasinie Wielkiej i czerwony od strony Wierzbanowskiej Góry, którym można dalej pójść na Lubogoszcz. Oba szlaki poprowadzone są przez Szklarnię, więc możesz zacząć marsz na Przełęczy Wielkie Drogi i na jednej wycieczce „odhaczyć” dwa szczyty, ja jednak podzieliłam to na dwa osobne wejścia, więc jeśli chcesz zobaczyć trasę na Szklarnię w Beskidzie Wyspowym, to polecam Ci mój inny wpis: Odkryj uroki beskidzkiego lasu. Szlak na Szklarnię w Beskidzie Wyspowym.

  • Czas wejścia na Dzielec z Przełęczy Wielkie Drogi: ok. 40 minut.
  • Możesz także wybrać odwrotny kierunek i wejść na Dzielec od strony Śnieżnicy, czas przejścia na szczyt: 25 minut.

 Ja jednak wybrałam jeszcze inny wariant, czyli zaczęłam marsz w miejscu, w którym szlaki z Przełęczy Wielkie Drogi przecinają drogę łączącą Kasinę Wielką i Skrzydlną, przy znaku oznaczającym miejscowość Wola Skrzydlańska.



Wejście na Dzielec od strony Przełęczy Wielkie Drogi

Szlaki z Przełęczy Wielkie Drogi przecinają szosę łączącą Kasinę Wielką i Skrzydlną, łatwo wypatrzeć to miejsce, gdyż jest tutaj znak z nazwą miejscowości: Wola Skrzydlańska. Można stąd wejść na Dzielec (649 m n.p.m.) w około 30 minut i w podobnym czasie zejść, a co za tym idzie, jest to idealna zimowa, weekendowa 1-godzinna wycieczka w Beskidzie Wyspowym. Dodam, że zimą szlak może być nieprzetarty, lecz problem może stanowić tylko fragment łąki przed lasem, dalej jest już dość szeroka droga leśna, która niemal w całości skrywa się pod gałęziami jodeł, więc zasp tu raczej nie będzie. Jednak na starcie trzeba uważać, gdyż zaraz przy znaku z nazwą miejscowości jest rów, w której zwykle przepływa woda.

Wejście na Dzielec od strony Przełęczy Wielkie Drogi jest łatwe, do pokonania jest jedynie nieco ponad 100 metrów różnicy wysokości. Droga dość długo lekko wznosi się w górę, po około 20 minutach pojawia się łąka z ruinami starego gospodarstwa, można tu wypatrzeć wiele zaniedbanych drzew owocowych. Zakątek w zimie wygląda malowniczo, niestety dotarłam tu już o zmroku, więc nie udało się uchwycić magii miejsca. Stąd jeszcze 10 minut marszu, ostatnia prosta ostrzej wznosi się w górę, lecz w końcu Beskid Wyspowy to góry, więc nieco wysiłku jest wskazane.

Po maksymalnie 30 minutach od startu można sobie zrobić zdjęcie z tabliczką oznaczającą szczyt. Powrót tą samą trasą lub można pójść dalej szlakiem w stronę Śnieżnicy i tutaj wjechać kolejką, aby pójść dalej kolejnym szlakiem albo pomaszerować w stronę dawnej stacji kolejowej w Woli Skrzydlańskiej i wejść na szczyt Szlakiem Skrzydlańskich Zbójników.







Dzielec – 102 Wyspy Beskidu Wyspowego

Najczęściej na mapie Dzielec nad Kasiną Wielką zauważają zdobywcy odznaki „102 Wyspy” Beskidu Wyspowego, którzy przychodzą tutaj, aby zrobić sobie zdjęcie z tabliczką i odczytać QR code. Posiadając fotkę i odczyt kodu, po wejściu na wszystkie 102 szczyty wymienione w regulaminie można się ubiegać o odznakę turystyczną, jest naprawdę ładna, więc polecam.


Dzielec nad Kasiną Wielką – parking, informacje praktyczne

  • Samochód najłatwiej zaparkować przy Przełęczy Wielkie Drogi 49.738418, 20.136985, lecz jeśli chcesz wejść w miejscu, które opisuję, to można zaparkować na poboczu przy drodze łączącej Skrzydlną i Kasinę Wielką 49.735006, 20.140938. Niepokoi tutaj nieco spalony i wybebeszony samochód, lecz pojawił się tutaj niedawno i nie wiem jaka jest jego historia, więc jak coś, parking na przełęczy.
  • Przez Dzielec przechodzą dwa szlaki turystyczne: niebieski i czerwony. Czas wejścia na szczyt z drogi łączącej Kasinę Wielką i Skrzydlną wynosi maksymalnie ok. 30 minut.
  • Można wybrać się tutaj z psem.
  • Z Mszany Dolnej samochodem jest ok. 11 minut jazdy do Przełęczy Wielkie Drogi, odległość ok. 10 km. Z centrum Krakowa ok. 1 h, 46 km.

Dzielec nad Kasiną Wielką – współrzędne GPS: 49.731139, 20.153917

Podobał Ci się ten artykuł? Zajrzyj do innych z tej kategorii:

Jeśli podobają Ci się moje treści i są one dla Ciebie wartościowe, będzie mi niezmiernie miło, gdy wesprzesz mnie wirtualną kawką – dzięki niej nabiorę nowej energii do tworzenia kolejnych wpisów. Dzięki!

 

Obserwuj mnie

Chcesz być na bieżąco z moimi wycieczkami? Obserwuj moje social media!
Znajdziesz mnie na Instagramie, Facebooku, TikToku oraz YouTube, gdzie wrzucam zdjęcia, rolki i krótkie opisy odwiedzonych przeze mnie miejsc. Wystarczy, że klikniesz w obrazek, aby przejść do danego medium.

 

Ceny podane w tym wpisie, mogą różnić się od tych, które zastaniesz na miejscu, ponieważ podane są na dzień pisania artykułu. Mają jedynie uzmysłowić potencjalne koszty wycieczki.
Informacje zawarte w artykule reprezentują moją subiektywną opinię, przedstawiają moje doświadczenia i służą przede wszystkim jako wskazówka.

Blog podróżniczy

Wycieczkoteka.pl to blog podróżniczy opisujący miejsca, których historia wydała mi się warta przedstawienia szerszej publice.

Znajdziesz tu zdjęcia z wycieczek po Polsce i Europie, opisy szczytów górskich i prowadzących na nie szlaków. Zabytki, ciekawostki geologiczne, miejsca pamięci, zamki, twierdze, przyrodnicze historie.