Obcowanie z przyrodą ma wiele zalet, przede wszystkim tę, że pozwala wyciszyć się i odpocząć od wszechobecnych ekranów. Jeśli mieszkasz w ściśle zabudowanym centrum miasta, możesz za nią zatęsknić, wtedy wybierz się do palmiarni – tym razem polecę Ci tę w Gliwicach, która w tym roku obchodzi swoje okrągłe urodziny, ma już 100 lat!
Historia Parku im. Fryderyka Chopina w Gliwicach rozpoczęła się pod koniec XIX wieku, początkowo był to park krajobrazowy ze szklarniami i domkiem ogrodnika. Dyrektor ogrodów zaczął gromadzić rośliny egzotyczne, lecz pojawił się pewien problem, otóż nie było gdzie przetrzymywać ich zimą, więc wymyślił w 1924, że zrobi wystawę botaniczną, która przyciągnie sponsorów budowy palmiarni – pomysł ten opłacił się, udało się wybudować szklarnię.
O czym przeczytasz we wpisie:
Pierwsza palmiarnia w Gliwicach
Powstała na początku XX wieku nowa palmiarnia w Gliwicach stała się miejscem, które zaaranżowano nie tylko dla roślin, ustawiono tu także akwaria, terraria i klatki dla zwierząt egzotycznych. Ciekawostką był tutaj otwarty w 1925 roku wielki basen, który stworzono dla jednej z największych znanych roślin wodnych, czyli dla Victoria regia. Pierwsza palmiarnia wystarczyła tylko na 10 lat.
Rozbudowa palmiarni w Gliwicach
Pierwsza rozbudowa palmiarni w Gliwicach odbyła się w 1935 roku, powstała nowa szklarnia o wysokości 12. metrów. Taki bieg wydarzeń podyktowały palmy, które nie chciały przestać rosnąć. Trzy drzewa należące do gatunku feniks kanaryjski, które pokazywano na pierwszej wystawie, można oglądać w Gliwicach do dnia dzisiejszego, rosną w pawilonie historycznym. W tym czasie również powiększono kaktusiarnię i dobudowano akwaria.
Kres palmiarni w Gliwicach
II wojna światowa doprowadziła gliwicką palmiarnię do ruiny. Brakowało pożywienia dla zwierząt, a kolekcja roślin została niemal doszczętnie zniszczona przez powybijane szyby i brak ogrzewania. Nad obiektem zawisły czarne chmury, było tak źle, że podobno planowano utworzyć na tym miejscu zajezdnię autobusową. Na szczęście inż. Krzeczewski i pracownicy palmiarni nie poddali się, zwozili rośliny z różnych zakątków Polski i w 1947 roku doprowadzili do ponownego otwarcia tego cudownego miejsca dla zwiedzających. Jednak w 1985 roku nastąpiło zamknięcie palmiarni, ze względu na zły stan techniczny szklarni.
Nowa palmiarnia w Gliwicach
Zamknięcie gliwickiej palmiarni w 1985 roku stało się początkiem zmiany na lepsze, postanowiono wybudować całkiem nowy obiekt, który nie dość, że pomieścił dotychczasową ekspozycję, to dodatkowo pozwolił ją powiększyć. Nowa palmiarnia w Gliwicach powstała metodą obudowy, czyli wybudowano ją, a w jej wnętrzu pozostały stare konstrukcje, które na koniec rozebrano. Wysokość szklarni podniosła się, obecnie najwyższy obiekt ma aż 22 metry wysokości, więc wiekowe palmy dostały nową przestrzeń do rozrastania się. W 1998 roku nastąpiło ponowne otwarcie.
Zwiedzanie palmiarni w Gliwicach
Nowy budynek palmiarni w Gliwicach to bardzo ładna forma architektoniczna, warto obejrzeć go nawet z zewnątrz, zrobił na mnie wrażenie tak duże, że już kilkukrotnie wciągnął mnie do środka. Jest tu 5 pawilonów tematycznych: roślin użytkowych, tropiku, historyczny z feniksami kanaryjskimi z pierwszej wystawy palm, sukulentów i akwarystyczny. Ten ostatni jest wynikiem przebudowy w 2013 roku, można tu zobaczyć ryby i rośliny rzek Polski, rzek Azji Południowo-Wschodniej, afrykańskiego jeziora Tanganika i rzeki Amazonki. Ostatnie środowisko wodne zajmuje największy zbiornik, jest on naprawdę ogromny!
Wśród roślin zachwycają te z wielkimi liśćmi, wysokie palmy, kolorowe kwiaty i egzotyczne owoce. Poprowadzona jest pod nimi ścieżka, co sprawia, że można się tutaj poczuć jak w lesie tropikalnym. Najciekawszy jednak jest widok z góry, z poprowadzonego ponad roślinami pomostu.
Niektóre rośliny przybierają wyjątkowo dziwne formy jak te „jaja dinozaurów” na zdjęciu poniżej. Są tu także zwierzęta.
Palmiarnia w Gliwicach z dzieckiem
Samo wyjście do palmiarni w Gliwicach uważam za świetny pomysł na spędzenie czasu z dzieckiem, a dodatkowo tutaj można robić coś więcej niż tylko chodzić po ciepłych szklarniach. Świetnym pomysłem na spędzenie tutaj czasu jest ścieżka wiedzy o roślinach egzotycznych, na której zbiera się pieczątki, za zebranie kolekcji jest certyfikat. Podczas tej lekcji botaniki można dotykać przygotowane eksponaty, omówione są tu grupy roślin przyprawowych i sukulentów oraz rodziny bambusów i palm.
Gliwickie lwy
Na koniec jeszcze słów kilka o żeliwnych rzeźbach, które zdobią wejście do palmiarni, czyli gliwickie lwy. Wyszły one w 1830 roku spod ręki Johanna Gottfrieda Schadowa. W Gliwicach można znaleźć jeszcze inne lwy: Lwa czuwającego i Lwa śpiącego, odlane według projektu Theodora Erdmanna Kalidego, który studiował u Schadowa.
Palmiarnia w Gliwicach – godziny zwiedzania, cennik, parking
- Palmiarnia w Gliwicach jest czynna od wtorku do niedzieli, dokładne godziny można sprawdzić tutaj: Godziny zwiedzania palmiarni w Gliwicach. Także na tej stronie można sprawdzić aktualny cennik.
- Czas zwiedzania jest wartością nieco umowną, w końcu zależy od tego, jakie tempo spaceru się narzuci i ile postojów na zachwyt się zaliczy, więc proponuję zarezerwować sobie przynajmniej 1 godzinę.
- Parking znajduje się przy ul. Sienkiewicza, która częściowo jest w strefie płatnego parkowania, na pewno w części na wysokości palmiarni, dlatego bacznie zwracaj uwagę na oznaczenia. Można zapłacić za parking w aplikacji w telefonie, np. Mobilet.
- Adres Palmiarni Miejskiej w Gliwicach: ul. Fredry 6.
Palmiarnia w Gliwicach – współrzędne GPS: 50.300812, 18.669869