Pole golfowe w Szczawnie-Zdroju i dom klubowy golfistów

Pole golfowe w Szczawnie-Zdroju i dom klubowy golfistów

Wybierasz się na nową wieżę widokową na wzgórzu Gedymina w Szczawnie-Zdroju? Zapewne zaparkujesz samochód na ulicy Narciarskiej, tuż przy dawnym polu golfowym, które mieściło się w miejscu zwanym dzisiaj Słoneczną Polaną. Tym razem krótka historia o grze w golfa.

Szczawno-Zdrój już od średniowiecza znane jest ze swoich leczniczych wód, lecz dopiero w pierwszej połowie XIX wieku zyskało popularność, gdy August Zemplin rozbudował uzdrowisko i stworzył park zdrojowy. Kolejny okres świetności miejsca to początek XX wieku, gdy w 1924 roku otwarto tu 18-dołkowe pole golfowe. Pomysłodawcami i twórcami byli Hans Heinrich XV Hochberg, książę von Pless wraz z małżonką, która może będzie Ci bliżej znana – Marią Teresą Oliwią Hochberg von Pless, znaną jako księżna Daisy z zamku Książ w Wałbrzychu. Pole szybko stało się sportową atrakcją, przybywali tu zagrać najbardziej znani golfiści z całej Europy.

Kim byli Hochbergowie?

W 1509 roku dobra zamku Książ wraz ze Szczawnem, który nazywano wtedy Ober Salzbrunn, nabył Conrad von Hochberg i aż do 1934 roku Szczawno-Zdrój pozostało w rękach jego potomków. Książę Hans Heinrich XV Hochberg był jednym z najbogatszych niemieckich arystokratów. W jego posiadaniu były hektary ziemi, kopalnie, fabryki, kamieniołomy, elektrownie, browary. Jego majątek był większy niż majątek cesarza Prus. W latach 1908-1911 Hans zbudował „Grand Hotel”, który bogato wyposażyła małżonka księcia, wspomniana już wyżej księżna Daisy. Budynek ściągał bogatych kuracjuszy, dzisiaj znany jest jako Dom Zdrojowy.

Żona Hansa, księżna Daisy, uważana była za jedną z najpiękniejszych kobiet swojej epoki. Pochodziła z Anglii, była znana wszystkim w najwyższych sferach Europy, przyjaźniła się z królową brytyjską i jej mężem, z niemieckim cesarzem Wilhelmem II oraz innymi koronowanymi głowami. Córkom rosyjskiego cara Mikołaja II udzielała rad w kwestii toalet balowych. Historia pani Hochberg mogłaby zapełnić książkę, więc temat zakończę.


Słoneczna Polana w Szczawnie-Zdroju

Pole golfowe w Szczawnie-Zdroju stworzono pomiędzy Wzgórzem Gedymina a domkiem golfowym, w którym obecnie funkcjonuje kawiarnia Słoneczna Polana. Pole zajmowało 40 hektarów, aby rozegrać jedną rundę gracz musiał przejść około 6 kilometrów. Z pewnością dobrze szło im robienie kroków, lecz niestety nie mieli wtedy krokomierzy. Pierwsze dołki powstały tu już w 1906 roku.

Rozbudowane w 1924 roku pole golfowe wyposażone było w system nawadniający, który utrzymywał murawę w dobrym stanie. Graczy podczas rozgrywki obsługiwało 10 mężczyzn i 9 kobiet, golfiści mogli także korzystać z zaprzęgu.

Obecnie na części pola golfowego stworzono tor do four cross, siłownię na świeżym powietrzu, plac zabaw dla dzieci i zaplecze techniczno-socjalne, jedynie domek u stóp polany przypomina o dawnych dziejach miejsca.


Pole golfowe w Szczawnie-Zdroju – zawody

W 1925 na polu golfowym w Szczawnie-Zdroju miało miejsce nie lada wydarzenie sportowe, rozegrano tu dwa zawodowe turnieje – o Puchar Śląska i Mistrzostwa Niemiec. Mistrzem Niemiec został Bernhard von Limburger, który jest znany z tego, że stał się później wydawcą pierwszego niemieckiego czasopisma o tematyce golfowej, poza tym zaprojektował ponad 70 pól golfowych w Europie.
W latach 1926 i 1927 ponownie rozegrano tu mistrzostwa Niemiec.
Z pola golfowego w Szczawnie-Zdroju korzystali najbogatsi ludzie ówczesnego świata. W 1932 roku gościł na polu książę szwedzki Sigvard.

II wojna światowa przerwała świetność pola golfowego, a czasy powojenne nie sprzyjały temu sportowi, uważany był za sport burżuazji.


Golfhaus – Dom klubowy golfistów

Wyraźnym śladem po dawnym polu golfowym jest zbudowany w stylu śląskim dom klubowy golfistów, który został oddany do użytku 6.9.1936 roku. Z tej okazji urządzono tygodniowy turniej. Po II wojnie światowej budynek funkcjonował jako schronisko i ostatecznie stał się kawiarnią, dzięki czemu dotrwał do dzisiaj w dobrym stanie. Obecnie widnieje na nim nazwa Słoneczna Polana.

Golfhaus Szczawno-Zdrój, ze zbiorów Biblioteki Narodowej

Słoneczna Polana w Szczawnie-Zdroju – informacje praktyczne:

  • Przy Słonecznej Polanie jest duży bezpłatny parking, na którym można zostawić samochód.
  • Można stąd pójść na nową wieżę widokową w Szczawnie-Zdroju i do stawu na Wzgórzu Gedymina.
  • Słoneczną Polanę od Domu Zdrojowego dzieli ok. 10 minut spaceru.

Współrzędne dawnego pola golfowego w Szczawnie-Zdroju: 50.80406, 16.26145

Podobał Ci się ten artykuł? Zajrzyj do innych z tej kategorii:

Jeśli podobają Ci się moje treści i są one dla Ciebie wartościowe, będzie mi niezmiernie miło, gdy wesprzesz mnie wirtualną kawką – dzięki niej nabiorę nowej energii do tworzenia kolejnych wpisów. Dzięki!

 

Obserwuj mnie

Chcesz być na bieżąco z moimi wycieczkami? Obserwuj moje social media!
Znajdziesz mnie na Instagramie, Facebooku, TikToku oraz YouTube, gdzie wrzucam zdjęcia, rolki i krótkie opisy odwiedzonych przeze mnie miejsc. Wystarczy, że klikniesz w obrazek, aby przejść do danego medium.

 

Ceny podane w tym wpisie, mogą różnić się od tych, które zastaniesz na miejscu, ponieważ podane są na dzień pisania artykułu. Mają jedynie uzmysłowić potencjalne koszty wycieczki.
Informacje zawarte w artykule reprezentują moją subiektywną opinię, przedstawiają moje doświadczenia i służą przede wszystkim jako wskazówka.

Blog podróżniczy

Wycieczkoteka.pl to blog podróżniczy opisujący miejsca, których historia wydała mi się warta przedstawienia szerszej publice.

Znajdziesz tu zdjęcia z wycieczek po Polsce i Europie, opisy szczytów górskich i prowadzących na nie szlaków. Zabytki, ciekawostki geologiczne, miejsca pamięci, zamki, twierdze, przyrodnicze historie.