Wielkie Krzesło w Hucisku – pomnik według pomysłu Tadeusza Kantora

Wielkie Krzesło w Hucisku – pomnik według pomysłu Tadeusza Kantora

W Hucisku niedaleko Krakowa, w gminie Gdów można zobaczyć ustawione przy domu Tadeusza Kantora i Marii Stangret olbrzymie krzesło. Stworzona z żelbetonu konstrukcja zaskakuje wielkością i umiejscowieniem w wiejskim krajobrazie – to coś, koło czego ciężko przejść obojętnie.


Krzesło w Hucisku jest najbardziej rozpoznawalną atrakcją wsi, nawet stało się jednym z punktów ścieżki kulturowo-przyrodniczej. Ustawiony obok Domu Kantora pomnik ma aż 14 metrów wysokości. Z bliska kolos robi ogromne wrażenie. Jeżeli uda Ci się trafić na dzień otwartych bram nieruchomości, stojąc pod Krzesłem, pewnie poczujesz się jak mrówka przy słoniu – ja tak się czułam.


Pomniki Niemożliwe Tadeusza Kantora

Krzesło Kantora powstało po śmierci artysty i jest jedynym zrealizowanym projektem z listy „Pomników Niemożliwych”, czyli serii rzeźb przedstawiających przedmioty codziennego użytku, które miałyby stanąć w przestrzeniach publicznych. Betonowe Krzesło Kantora było przewidziane do postawienia we Wrocławiu, idea taka powstała w 1970 roku, lecz nie udało się wtedy zrealizować planu ustawienia pomnika w tym mieście. Inne swoje dzieła Kantor wyobrażał sobie w Krakowie – na Małym Rynku miała stać wielka żarówka, a naprzeciw Wawelu, mniej więcej na wysokości Muzeum Manggha postawiony miał być olbrzymi wieszak.

Wizja artysty nie była możliwa do zrealizowania w tej formie, lecz postanowiono stworzyć chociaż jeden z projektów, wybrano krzesło, które wielokrotnie przewijało się w twórczości Tadeusza Kantora.


Krzesło Kantora w Hucisku

Pierwsze Krzesło Kantora postawione zostało w Oslo w 1971 roku, wykonane było z drewna, lecz zniszczył je wiatr, który zerwał oparcie. Kolejne krzesło próbowano postawić we Wrocławiu, lecz nie uzyskano na to zgody… do czasu. Ostatecznie można oglądać dwa Krzesła Kantora – to w Hucisku i nieco niższe w pobliżu Teatru Współczesnego we Wrocławiu.


Krzesło w Hucisku – skąd się tutaj wzięło?

Olbrzymie krzesło wykonano z żelbetonu, powstało w 1995 roku z inicjatywy Fundacji im. Tadeusza Kantora. Pomnik waży aż 10 ton! Wielkość i waga obiektu sprawiły pewne trudności w tworzeniu instalacji oraz w ustawieniu obiektu w miejscu docelowym. Akcja posadowienia tutaj kolosa musiała wyglądać niesamowicie. Uczestniczył w tym nawet dźwig, a krótki czas, który początkowo przewidziano, wydłużył się do niemal całego dnia. Ostatecznie Krzesło Kantora ustawiono na miejscu i można do dzisiaj podziwiać niesamowitą wizję artysty.


Tadeusz Kantor wyobrażał sobie swój projekt w nieco innej scenerii: „wśród ruchu ulicznego, miało robić wrażenie czegoś porzuconego” – w Hucisku brakuje tego ulicznego ruchu, lecz wrażenie porzucenia przedmiotu tutaj istnieje. Wielkie, „składane” krzesło zupełnie nie pasuje do krajobrazu, nie wiadomo skąd i dlaczego się tutaj wzięło. Pomnik robi ogromne wrażenie, szkoda, że nie da się wspiąć na siedzisko, gdyż jest jak wieża górująca nad okolicą.

Hucisko – pomnik Krzesło Kantora – parking, informacje praktyczne:

  • Samochód można zostawić przy drodze, w pobliżu tablicy kierującej do pomnika: 49.91856, 20.12135
  • Krzesło Kantora w Hucisku ustawione jest obok Domu Tadeusza Kantora i Marii Stangret, posesja jest ogrodzona, lecz pomnik jest doskonale widoczny.
  • Pomnik znajduje się na ścieżce kulturowej w Hucisku, w pobliżu możesz z daleka obejrzeć dwór rodziny Lipowskich, posiadłość jest w rękach prywatnych i na co dzień niedostępna dla turystów. Zajrzyj do mojego artykułu Nowa ścieżka kulturowo-przyrodnicza w Hucisku w gminie Gdów, dowiesz się z niego co znajdziesz na trasie.

Krzesło Kantora współrzędne: 49.91909, 20.12414

Podobał Ci się ten artykuł? Zajrzyj do innych z tej kategorii:

Jeśli podobają Ci się moje treści i są one dla Ciebie wartościowe, będzie mi niezmiernie miło, gdy wesprzesz mnie wirtualną kawką – dzięki niej nabiorę nowej energii do tworzenia kolejnych wpisów. Dzięki!

 

Obserwuj mnie

Chcesz być na bieżąco z moimi wycieczkami? Obserwuj moje social media!
Znajdziesz mnie na Instagramie, Facebooku, TikToku oraz YouTube, gdzie wrzucam zdjęcia, rolki i krótkie opisy odwiedzonych przeze mnie miejsc. Wystarczy, że klikniesz w obrazek, aby przejść do danego medium.

 

Ceny podane w tym wpisie, mogą różnić się od tych, które zastaniesz na miejscu, ponieważ podane są na dzień pisania artykułu. Mają jedynie uzmysłowić potencjalne koszty wycieczki.
Informacje zawarte w artykule reprezentują moją subiektywną opinię, przedstawiają moje doświadczenia i służą przede wszystkim jako wskazówka.

Blog podróżniczy

Wycieczkoteka.pl to blog podróżniczy opisujący miejsca, których historia wydała mi się warta przedstawienia szerszej publice.

Znajdziesz tu zdjęcia z wycieczek po Polsce i Europie, opisy szczytów górskich i prowadzących na nie szlaków. Zabytki, ciekawostki geologiczne, miejsca pamięci, zamki, twierdze, przyrodnicze historie.