Rezerwat Śnieżycowy Jar to miejsce, które koniecznie trzeba odwiedzić wiosną, gdy zakwitają tutaj tysiące śnieżyc wiosennych, tworząc białe dywany. W tym czasie, w weekendy, otwierany jest zielony szlak oznaczony symbolem śnieżycy, miejsce to przyciąga turystów jak magnes – koniecznie wybierz się tutaj, jest naprawdę bajecznie!
Rezerwat Śnieżycowy Jar znajduje się około 45 minut jazdy samochodem z Poznania. Na czas kwitnienia śnieżyc organizowane są parkingi przy drogach prowadzących do wąwozu. Prowadzi tu zielony szlak, dodatkowo oznaczony symbolem kwiatu na białym tle. Co najważniejsze, wstęp do rezerwatu możliwy jest wyłącznie w weekendy, po komunikacie Nadleśnictwa Łopuchówko potwierdzającym udostępnienie stanowiska do zwiedzania – tutaj możesz sprawdzić, kiedy można zwiedzać Śnieżycowy Jar. Spowodowane jest to tym, że atrakcja turystyczna znajduje się na terenie czynnego poligonu wojskowego.
Szlak przez Śnieżycowy Jar
Zgodnie z nazwą rezerwat znajduje się w jarze, którego dnem przepływa strumień, jest tutaj nieco bagniście, to idealne warunki dla śnieżyc. Droga początkowo prowadzi jednym ze zboczy, wytyczony szlak jest jednokierunkowy. Zbudowane pomosty z tarasami i miejscami do siedzenia pozwalają wejść w sam środek śnieżycowego raju i przysiąść na chwilę, aby nacieszyć się genialnym widokiem. Wokoło słychać śpiew ptaków.
Najwięcej śnieżyc rośnie po lewej stronie szlaku, przy strumieniu i na wznoszącym się nad nim wzgórzu, jest tam biało, lecz jeśli chcesz zrobić zdjęcia kwiatów z bliska, to jest ich tutaj tak wiele, że wchodzą na ścieżkę. Po prawej stronie drogi nie ma aż takiego zatrzęsieniu roślin, lecz sporo jest „na wyciągnięcie ręki”.
Przechodząc przez rezerwat, można zobaczyć nie tylko śnieżycę wiosenną, kwitną tu także inne kwiaty charakterystyczne dla tej pory roku. Można tutaj wypatrzeć fioletowe przylaszczki, białe zawilce gajowe i złoć żółtą.
Kiedy kwitnie Śnieżycowy Jar?
Śnieżycowy Jar kwitnie od marca do kwietnia, w zależności od temperatury dobowej sezon kwitnienia śnieżycy wiosennej może się wydłużyć lub skrócić. Jeśli dni będą chłodniejsze, wtedy spektaklem można cieszyć się dłużej, za to ciepła wiosna skróci czas otwarcia rezerwatu. Jeśli nadal zastanawiasz się, kiedy kwitnie Śnieżycowy Jar, sprawdzaj aktualności Nadleśnictwa Łopuchówko. Lasy od momentu pojawienia się liści śnieżyc, co tydzień aktualizują informacje o tym, czy rośliny już zakwitły i czy można zwiedzać rezerwat.
Rezerwat Śnieżycowy Jar
Śnieżyca wiosenna pojawiła się w leśnym jarze w XIX wieku, prawdopodobnie zasadzona została przez człowieka. Warunki tu panujące bardzo spodobały się roślinie i zaczęła się niekontrolowanie rozrastać. W 1975 roku w miejscu jej bogatego występowania ustanowiono rezerwat. Początkowo teren ochrony kwiatów śnieżycy wiosennej obejmował 4,21 hektara, z czasem powiększono go do 9,52 hektara.
Rezerwat znajduje się na terenie leśnictwa Starczanowo, w gminie Murowana Goślina.
Śnieżyca wiosenna
Śnieżyca wiosenna jest rośliną dziko rosnącą na wysokości 530–1180 m n.p.m. W Polsce można ją spotkać w naturalnym środowisku w Bieszczadach, Sudetach i Karpatach, dlatego jej występowanie w Wielkopolsce jest aż tak wyjątkowe, że utworzono tutaj rezerwat.
Łacińska nazwa rośliny to Leucojum vernum oznacza ona białego fiołka. Śnieżyce wyrastają z cebul, więc można je rozmnażać wegetatywnie lub z wytwarzanych przez nie nasion, które rozsiewane są przez mrówki.
Śnieżyca wiosenna jest dość dużą rośliną, co mnie zaskoczyło, ma od 5 do 30 cm. Liście są długie i wąskie, to spośród nich wyrasta łodyga zakończona białym dzwoneczkiem. Zakończone trójkątnie płatki mają charakterystyczną zielono-żółtą plamkę.
Śnieżycowy Jar – dojazd, parking, szlak
Do rezerwatu prowadzi zielony szlak, dodatkowo co jakiś czas powtarza się szablonowa, wymalowana na białym tle śnieżyca wiosenna. Wstęp jest bezpłatny, lecz możliwy wyłącznie w weekendy, gdyż rezerwat umiejscowiony jest w obrębie poligonu wojskowego.
Rezerwat Śnieżycowy Jar – jak dojechać?
- Jadąc od strony Poznania najlepiej kierować się na najbliższy parking w Starczanowie, prowadzi do niego droga z Murowanej Gośliny, przez Mściszewo.
- Jadąc od strony Obornik, najbliższy parking jest w Szymankowie. Droga do niego prowadzi z Łukowa, trzeba skręcić w prawo tuż przed cmentarzem.
- Jadąc od strony Obornik, w Uchorowie należy skręcić w prawo, w drogę gruntową prowadzącą do leśniczówki.
Rezerwat Śnieżycowy Jar – parking
W 2024 roku wyznaczono trzy parkingi: przy lesie od strony Uchorowa, we wsi Starczanowo, przy lesie od strony wsi Szymankowo.
Rezerwat Śnieżycowy Jar – ile trwa zwiedzanie?
Czas dojścia do Śnieżycowego Jaru z parkingu w Starczanowie wynosi około 20 minut. Przejście całego szlaku z parkingu i z powrotem zajęło mi około 2 godzin, w tym czasie pstrykałam też zdjęcia. Przydadzą się wygodne buty.
Rezerwat Śnieżycowy Jar – współrzędne GPS: 52.61192, 16.92641