Rezerwat przyrody Kamień Grzyb niedaleko Nowego Wiśnicza

Rezerwat przyrody Kamień Grzyb niedaleko Nowego Wiśnicza

Pogórze Wiśnickie to świetne miejsce na wycieczki przyrodnicze, można tutaj znaleźć kilka fajnych skałek piaskowcowych. Między Nowym Wiśniczem a Lipnicą Murowaną, na stoku wzgórza Bukowiec znajduje się jedna z takich geologicznych ciekawostek – rezerwat przyrody nieożywionej Kamień Grzyb.


Grupa skałek piaskowcowo-zlepieńcowych położona jest na stoku wzgórza Bukowiec oddalonego około 3 km na południowy-wschód od Nowego Wiśnicza, znajduje się w obrębie uroczego Wiśnicko-Lipnickiego Parku Krajobrazowego. Najciekawszy jest tutaj Kamień Grzyb, który powstał na skalnej platformie i zdumiewa swoją formą.


Kamień Grzyb na Pogórzu Wiśnickim

Wyjątkowa forma skalna ma imponujące wymiary. Kamień Grzyb na Pogórzu Wiśnickim ma ponad 6 metrów wysokości, jego potężny kapelusz ma obwód długości 24 metrów, opiera się na „trzonie”, który dochodzi do 16 metrów obwodu. Poczułam się maleńka, gdy stanęłam pod nim. Potężny ostaniec zbudowany jest ze skał osadowych, głównie z piaskowców średnio- i gruboziarnistych i piaskowców zlepieńcowych – warstwy istebniańskiej. Piaskowce te powstały około 60 milionów lat temu.

Kamień Grzyb to świetny obiekt, aby przyjrzeć się różnym procesom związanym z wietrzeniem skał – są tu urocze struktury komórkowe w postaci drobnych, owalnych zagłębień i struktury arkadowe, czyli maleńkie jamki poprzedzielane kolumienkami. Najciekawsze są kolumny u podstawy, które tworzą mini bramy – okna na świat.Rezerwat przyrody Kamień Grzyb

W 1962 roku postanowiono otoczyć grupę skałek ochroną prawną, utworzono tutaj maleńki rezerwat przyrody Kamień Grzyb. Poza monumentalnym grzybem jest tu jeszcze trójkątny blok skalny, również sporych rozmiarów. Skałki znajdują się w lesie, na stoku wzgórza Bukowiec, pięknie prezentują się w promieniach zachodzącego słońca, a w czasie mojej cudnie iskrzyły się wśród jesiennych liści kulki gradu.

W związku z tym, że miejsce jest rezerwatem, nie można wybrać się tutaj z psem.Kamień Grzyb – jak dojść?

Przez rezerwat przyrody Kamień Grzyb niedaleko Nowego Wiśnicza przechodzi niebieski szlak turystyczny z Tymbarku do Bochni, przy którym można obejrzeć także inne ciekawe skałki – pomnik przyrody Kamienie Brodzińskiego. Kamień Grzyb znajduje się na odcinku szlaku, który łączy Połom Duży i Leksandrową. Najkrótszy wariant ścieżki prowadzi spod szlabanu przy drodze łączącej Połom Duży i drogę Lipnicką (49.886437, 20.475329).

Jak dojechać do Kamienia Grzyba?

Najszybciej można dojść do Kamienia Grzyba z drogi łączącej Połom Duży z drogą Lipnicką, która łączy Lipnicę Murowaną i Nowy Wiśnicz. Przy wjeździe od strony drogi Lipnickiej jest znak kierujący do rezerwatu. Następnie jadąc drogą łatwo wypatrzeć miejsce, gdzie szlak przecina asfalt, jest tu szlaban i tablica z nazwą rezerwatu. Samochód można zostawić na poboczu, nie ma tutaj wyznaczonego parkingu.


Kamień Grzyb niedaleko Nowego Wiśnicza – informacje praktyczne

  • Na miejscu nie ma parkingu, lecz przy drodze są miejsca, gdzie na poboczu zmieści się samochód (49.886437, 20.475329).
  • Dojście spod szlabanu do skałek niebieskim szlakiem zajmuje ok. 10 minut.
  • Nie można tutaj wybrać się z psem ze względu na zakaz w rezerwacie.
  • Rezerwat przyrody Kamień Grzyb znajduje się około 6 minut jazdy samochodem z centrum Nowego Wiśnicza, około 1 godzinę od Krakowa, ok. 50 minut od Tarnowa.

Kamień Grzyb – współrzędne GPS: 49.889242, 20.474089

Podobał Ci się ten artykuł? Zajrzyj do innych z tej kategorii:

Jeśli podobają Ci się moje treści i są one dla Ciebie wartościowe, będzie mi niezmiernie miło, gdy wesprzesz mnie wirtualną kawką – dzięki niej nabiorę nowej energii do tworzenia kolejnych wpisów. Dzięki!

 

Obserwuj mnie

Chcesz być na bieżąco z moimi wycieczkami? Obserwuj moje social media!
Znajdziesz mnie na Instagramie, Facebooku, TikToku oraz YouTube, gdzie wrzucam zdjęcia, rolki i krótkie opisy odwiedzonych przeze mnie miejsc. Wystarczy, że klikniesz w obrazek, aby przejść do danego medium.

Blog podróżniczy

Wycieczkoteka.pl to blog podróżniczy opisujący miejsca, których historia wydała mi się warta przedstawienia szerszej publice.

Znajdziesz tu zdjęcia z wycieczek po Polsce i Europie, opisy szczytów górskich i prowadzących na nie szlaków. Zabytki, ciekawostki geologiczne, miejsca pamięci, zamki, twierdze, przyrodnicze historie.