Pogórze Wiśnickie to raj dla fanów piaskowcowych skałek, które przybierają fantazyjne formy, tym razem pokażę Ci owiane legendami Skałki Chronowskie, które znajdziesz około 10 minut jazdy samochodem z Nowego Wiśnicza.
Skałki Chronowskie są pomnikiem przyrody nieożywionej, aby do nich dotrzeć, trzeba wdrapać się na szczyt Kobylej Góry, poprowadzona jest tędy ścieżka przyrodnicza „Borówna – Chronów”, lecz niekoniecznie trzeba pokonywać ją całą, aby obejrzeć geologiczną ciekawostkę.
O czym przeczytasz we wpisie:
Jak dojść do Skałek Chronowskich?
Najkrótsza droga do Skałek Chronowskich zaczyna się przy przystanku na drodze łączącej Borówną i Chronów, jest tutaj ustawiony kierunkowskaz. Samochód można zostawić przy drodze na poboczu.
Początkowo trasa wiedzie drogą szutrową, przekracza się potok, do którego opada stroma ściana skalna – u jej podstawy można wypatrzeć wyryty krzyż, litery i cyfry. Wkrótce ścieżka skręca w lewo i wchodzi w las, tutaj uważaj, ja próbując przejść suchą stopą przez strumień, wpadłam w grząskie podłoże i mój but miał porządną kąpiel błotną. Wiosną w tym miejscu rosną cudne kępy kaczeńców. Po przeprawie czas na wspinaczkę.
Stoki góry są bardzo strome, lecz najgorszy odcinek pokonuje się szybko, są tu schody. Po wejściu na szczytową część Kobylej Góry można przyjrzeć się cyplowi, który był widoczny z dołu w postaci ściany skalnej – do złudzenia przypomina on grodziska znane z doliny Tarnawki, miejsce jest bardzo podobne do grodziska na Słupi.
Dalsza trasa mi osobiście bardzo się spodobała – leśna ścieżka poprowadzona szczytem, rośnie tutaj mnóstwo krzaczków borówek. Bardzo przyjemne miejsce na spokojną przechadzkę. Po 15 minutach od startu wyłaniają się ze stoku Kobylej Góry Skałki Chronowskie – są one grzędą skalną o wysokości ok. 2,5 metra. Można na nich zaobserwować wiele śladów procesów wietrzenia, m.in. struktury komórkowe, owalne pustki, zaoblenia i spękania.
Ścieżka przyrodniczo-geologiczna na Skałki Chronowskie
Skałki Chronowskie położone są poza szlakami turystycznymi, lecz przeprowadzono przez nie ścieżkę przyrodniczo-geologiczną „Borówna – Chronów”, która rozpoczyna się i kończy przy Ośrodku Edukacji Ekologicznej w Borównej. Jej długość to 3 km, po drodze jest dziewięć przystanków. Mnie udało się zaliczyć dotychczas cztery ostatnie, jeden znajduje się przy grupie skałek. W terenie ścieżka oznaczona jest wymalowanym na drzewach zielonym listkiem klonu.
Skamieniały Dwór w Chronowie
Skałki Chronowskie nazywane są także Skamieniałym Dworem. Ma to związek z legendą o złym panie, który więził służbę i nie pozwalał nikomu wychodzić z dworu nawet w dni świąteczne. Jedna ze służących chciała odwiedzić chorą matkę, lecz jak zwykle nie otrzymała zezwolenia, a wtedy w złości rzuciła klątwę na złego pana i dwór. Ziemia się zatrzęsła, a budynek runął – na jego miejscu pozostały jedynie wielkie głazy.
Tajemnicze napisy na Skałkach Chronowskich
Skałki Chronowskie to chyba najbardziej tajemnicza grupa skalna na Pogórzu Wiśnickim, gdyż wielkie kamienie pokryte są napisami i rysunkami, co zwykle nie jest niczym dziwnym, w końcu wandalizm jest zjawiskiem znanym od czasów najdawniejszych. Można tutaj wypatrzeć wiele współcześnie wyrytych imion i haseł, np. na szczycie największej skały jest napis „Ojczyzne wolno, racz nam wrucić Panie”, lecz to nie on jest tutaj wyjątkowy, ten został wykonany przez nieznanego partyzanta AK. Na jednym z boków widoczne są znaki zodiaku, są tu też napisy po łacinie i w języku arabskim, lecz najciekawszy jest ryt przedstawiający grób lub kościół i rok 1707 – nie wiadomo kto i w jakim celu naznaczył skały. Może było to miejsce kultowe Słowian i to oni wydłubali w skale magiczne znaki, które potem zmodyfikowano?
Podobno wyrytych znaków nikt nie potrafi odczytać, lecz jeśli znajdzie się ktoś, kto tego dokona, wtedy potężne skały na powrót zamienią się w dwór. Mnie się ta sztuka rozszyfrowywania nie udała, widocznie słabe oceny z przedmiotów językoznawczych na studiach mogą być wytłumaczeniem, może Tobie lepiej pójdzie?
Skałki Chronowskie – legendy
Dwie legendy opisałam już powyżej, mianowicie jedną, która tłumaczy nazwę Skamieniały Dwór i drugą o tym, że jeśli ktoś odczyta tajemnicze napisy na Skałkach w Chronowie, wtedy budowla pojawi się na nowo w całej swojej okazałości. Kolejne podanie jest podobne do pierwszego, lecz zniszczonym budynkiem na Kobylej Górze miał być meczet, który wybudował w tym miejscu jeden z członków rodu Gryfitów, który przeszedł na islam. Mężczyzna został wyklęty z rodu, a wtedy nad górą przeszła straszna burza, która zniszczyła świątynię doszczętnie, śladem po niej są tutaj głazy. Tłumaczyć to mogłoby skąd na skałkach napisy w języku arabskim.
Jeśli Ci się tutaj spodobało, to koniecznie zobacz inne skałki Pogórza Wiśnickiego:
- Diabelski Kamień w Kornatce,
- Diabelski Kamień w Szyku,
- Diabelski Kamień w Trzcianie,
- Kamienie Brodzińskiego,
- Kamień Żółw w Tarnawie,
- Kamień-Grzyb w Połomiu Dużym,
- Nową Muchówkę,
- Skałki w Drogini,
- Wylizany Kamień w Zegartowicach.
Skałki Chronowskie – parking, dojazd, informacje praktyczne
- Najkrótsza trasa na Skałki Chronowskie prowadzi z drogi łączącej Borówno i Chronów, jest tu ustawiony kierunkowskaz. Czas przejścia z tego miejsca do skałek: 15 minut. Ja poszłam dalej, dotarłam do 6. punktu ścieżki przyrodniczej i zawróciłam, cała wycieczka zajęła mi około 1 h.
- Samochód można zaparkować przy drodze w pobliżu kierunkowskazu.
- Do skałek można także dojść spod Ośrodka Edukacji Ekologicznej w Borównej, zaczyna się tutaj i kończy ścieżka przyrodniczo-geologiczna „Borówna – Chronów”. Czas przejścia ok. 2 h, odległość 3 km.
- Wejście na trasę do Skałek Chronowskich znajduje się około 10 minut jazdy samochodem z centrum Nowego Wiśnicza, około 50 minut z Krakowa.
- W Chronowie warto obejrzeć kościół drewniany.
Skałki Chronowskie – współrzędne GPS: 49.894276, 20.531822