Czarny Dział w Beskidzie Wyspowym z Mszany Dolnej

Czarny Dział w Beskidzie Wyspowym z Mszany Dolnej

Czarny Dział w masywie Ćwilina to przyjemna górka na wycieczkę w Beskidzie Wyspowym, szlak z Mszany Dolnej nie jest wymagający i pozwala nacieszyć się ładnymi widokami. Trasa w znacznej części prowadzi przez łąki, jedynie niewielkie jej fragmenty ciągną się przez las. Można tutaj zachłysnąć się beskidzką przyrodą – pięknymi przyrostami sosen, różnymi grzybami, żółtymi żarnowcami i kolorowymi, dzikimi kwiatami.


Czarny Dział (673 m n.p.m.) jest wzniesieniem, po którym przechodzi się w drodze na Ćwilin. Przebiegający tędy żółty szlak rozpoczyna się w Mszanie Dolnej przy dworcu autobusowym, więc niekoniecznie trzeba mieć samochód, aby wybrać się na wycieczkę w te okolice – jeżdżą tutaj busy z Krakowa.

Jeśli nie boisz się poruszać poza znakowanymi trasami, możesz na początku podążyć trasą poza szlakiem, która pozwoli Ci poznać inne wzniesienia masywu Ćwilina – Grunwald i Wsołową, do tej pierwszej górki poprowadzona jest z Mszany Dolnej oznaczona tabliczkami ścieżka, dalej trzeba samemu orientować się w terenie. To dużo przyjemniejsza droga, którą zwykle sama wybieram na spacer.

Czarny Dział z Mszany Dolnej przez Grunwald

Na początek przybliżę Ci moją ulubioną trasę na Czarny Dział z Mszany Dolnej, prowadzi ona przez niewielkie wzniesienie z krzyżem, który został tu postawiony w 500-tną rocznicę bitwy pod Grunwaldem. Ścieżka oznaczona jest w terenie tabliczkami, rozpoczyna się przy drodze krajowej nr 28, gdy dotrze się do tabliczki szczytowej, trzeba dalej podążyć łąkami na wschód, aż do oznaczeń żółtego szlaku – doprowadza on na Czarny Dział. Polecam Ci jednak jeszcze raz nieco zboczyć ze szlaku i zdobyć po drodze widokową Wsołową, to ładne miejsce, z którego roztacza się szeroka panorama. Dochodzi się na nią w 1 godzinę, szczyt ten należy do Korony Beskidu Wyspowego.

 Dokładny opis trasy na Wsołową znajdziesz tutaj: Wsołowa w Beskidzie Wyspowym – szlak z Mszany Dolnej. W 1 godzinę na szczyt

Po zdobyciu Grunwaldu i zejściu z Wsołowej dalsza droga jest już w miarę prosta, wystarczy podążać za oznaczeniami żółtego szlaku, stąd pozostaje 45 minut marszu na szczyt Czarnego Działu, do pokonania jest tylko 107 metrów różnicy wysokości. Najgorsze podejście jest tuż przed punktem docelowym. Ten odcinek opisuję dokładniej poniżej w przebiegu żółtego szlaku na Czarny Dział z Mszany Dolnej.
Czarny Dział – żółty szlak z Mszany Dolnej

Z Mszany Dolnej poprowadzony jest żółty szlak na Ćwilin przez Czarny Dział, rozpoczyna się on przy dworcu autobusowym, lecz jeśli korzystasz z samochodu, to lepszym miejscem do startu jest ul. Zielona, auto można zostawić przy wiadukcie kolejowym lub na parkingu pod kościołem św. Michała Archanioła. Początkowo trasa poprowadzona jest ruchliwą drogą asfaltową, dlatego polecam Ci opisany powyżej wariant wejścia na Czarny Dział przez Grunwald.

Jeśli wystartujesz przy dworcu autobusowym, to dojście do miejsca, gdzie żółty szlak skręca z ulicy w lewo i rozpoczyna się wspinaczka w górę, zajmie Ci ok. 20 minut. Jeśli zaczniesz marsz przy wiadukcie kolejowym, skrócisz ten czas o ok. 10 minut. Stąd po ok. 45 minutach dochodzi się do drogi prowadzącej na Wsołową, nieco wcześniej, po ok. 30 minutach mija się ścieżkę na Grunwald (można zejść do tabliczki szczytowej i wrócić).

Mijana po drodze Wsołowa jest jednym ze szczytów Korony Beskidu Wyspowego, wejście na nią od strony żółtego szlaku, spod współrzędnych GPS 49.673932, 20.106354 zajmuje ok. 10 minut. Górka ta oferuje całkiem ładną panoramę, jeśli masz czas, zajrzyj tutaj, warto.Szlak żółty wiedzie dalej na północny-wschód, pnie się powoli pod górę, w przeważającej części poprowadzony jest drogą polną. Po prawej stronie rozpościera się ładna panorama Beskidu Wyspowego, w której na pierwszym planie widać Ostrą i Ogorzałą, nieco dalej na szlaku widać Mogielicę i pasmo Jasienia. Trzeba się przygotować na to, że może tu być błoto i wielkie kałuże, są dość powszechne na szlakach w Beskidzie Wyspowym, do tego koleiny zrobione przez quady, motocykle albo traktory.Po przejściu drugiego odcinka przez las, w pewnym momencie zauważysz, że żółty szlak skręca z łąki w lewo, zaś na wprost wiedzie wygodna droga polna. To wynik tego, że ileś lat temu właściciel terenu nie chciał, aby deptać mu trawę, więc przesunięto szlak w lewo na skraj lasu, lecz to taki nieco martwy „przepis”. Na drzewach są wyraźne strzałki kierujące na „właściwą” drogę, lecz wejście na nią jest zwykle mocno zarośnięte krzakami – ja wiosną poszłam poza szlakiem.
Po 1 h 35 minutach marszu od startu przy dworcu autobusowym i wyjściu z powyżej opisanego, nieco dziwnego odcinka przez skraj lasu, szlak zaczyna ostro piąć się w górę. To najcięższa część trasy, na której można się nieco zmachać, jeszcze tylko 10 minut i pełnia szczęścia ze zdobycia Czarnego Działu.

Czarny Dział w Beskidzie Wyspowym

Czarny Dział ma 673 m n.p.m., jest to ostatni ze szczytów, który zdobywa się od strony Mszany Dolnej w drodze na Ćwilin. Jest tutaj ławka ze stołem, resztki wieży triangulacyjnej, słupek z tabliczką z nazwą szczytu i ławka Andrzeja – jedna z wielu ławek umieszczonych na szczytach Beskidu Wyspowego, przy krzyżu na Grunwaldzie znajdziesz ławkę Lidki, a na Ćwilinie Anny.

Roztacza się stąd całkiem ładna panorama na Ćwilin, Mogielicę, Ostrą i Ogorzałą. Poniżej zdjęcia, które zrobiłam tu w latach 2013, 2016 i 2024 (z wieżą przekaźnikową).

Czarny Dział, Wsołowa, Grunwald – odznaki Beskidu Wyspowego

Wycieczka na Czarny Dział może być fajną przygodą, podczas której zdobędziesz punkty do dwóch odznak turystycznych, do czego gorąco Cię namawiam, ja właśnie w tej przygodzie uczestniczę, więc zapraszam do obserwowania moich social mediów, w których zobaczysz rolki ze szlaków. Po wejściu na Czarny Dział warto iść dalej na Ćwilin, ale o nim w kolejnym wpisie. Wsołowa i Ćwilin to górki, które trzeba zdobyć do odznaki Korona Beskidu Wyspowego, a Grunwald, Czarny Dział i Ćwilin to szczyty do odznaki „102 Wyspy” Beskidu Wyspowego.

Czarny Dział z psem

Beskid Wyspowy to świetne miejsce na wycieczki z psem, większość szlaków poprowadzona jest poza rezerwatami przyrody, a czasy przejść określiłabym jako takie „w sam raz” – nie za długo, nie za krótko. Czarny Dział z psem to naprawdę dobry pomysł, mój posokowiec po tej wędrówce wydawał się usatysfakcjonowany i nie męczył o kolejny spacer, lecz od razu dodam, że poszedł dzielnie przez Grunwald, Wsołową, Czarny Dział i Ćwilin z Mszany Dolnej do Jurkowa, a to było ok. 14 km.


Wieża triangulacyjna na Czarnym Dziale

Jeszcze 10 lat temu na szczycie można było zobaczyć betonową wieżę triangulacyjną, po której pozostały w terenie leżące na ziemi podpory. Takie konstrukcje można było spotkać w wielu miejscach Beskidu Wyspowego, służyły do pomiaru punktów położonych w znacznej odległości od siebie.
Czarny Dział – szlak, parking, informacje praktyczne

  • Na Czarny Dział prowadzi żółty szlak turystyczny z Mszany Dolnej, który rozpoczyna się przy dworcu autobusowym, lecz polecam pominąć jego pierwszy fragment i pójść nieoznakowaną w terenie ścieżką przez Grunwald. Czas przejścia na szczyt: 1 h 50 min.
  • Najprzyjemniej zacząć wejście na Czarny Dział z Mszany Dolnej ścieżką na Grunwald, która zaczyna się przy drodze krajowej nr 28. Czas wejścia stąd na szczyt zajmuje ok. 1 godzinę.
  • Samochód można zaparkować na parkingu pod kościołem św. Michała Archanioła w Mszanie Dolnej. Dojście do startu ścieżki na Grunwald zajmuje ok. 5 minut. Współrzędne parkingu: 49.676822, 20.081395.
  • Do Mszany Dolnej można także dojechać komunikacją zbiorową, z Krakowa kursują tutaj busy.
  • Na Czarny Dział można zabrać psa.
  • Z Czarnego Działu warto wybrać się w dalszą wędrówkę aż do Jurkowa (do 31.12.2024 szlak zamknięty) lub do Wilczyc przez Ćwilin.

Czarny Dział – współrzędne GPS: 49.685471, 20.132620

Podobał Ci się ten artykuł? Zajrzyj do innych z tej kategorii:

Jeśli podobają Ci się moje treści i są one dla Ciebie wartościowe, będzie mi niezmiernie miło, gdy wesprzesz mnie wirtualną kawką – dzięki niej nabiorę nowej energii do tworzenia kolejnych wpisów. Dzięki!

 

Obserwuj mnie

Chcesz być na bieżąco z moimi wycieczkami? Obserwuj moje social media!
Znajdziesz mnie na Instagramie, Facebooku, TikToku oraz YouTube, gdzie wrzucam zdjęcia, rolki i krótkie opisy odwiedzonych przeze mnie miejsc. Wystarczy, że klikniesz w obrazek, aby przejść do danego medium.

 

Ceny podane w tym wpisie, mogą różnić się od tych, które zastaniesz na miejscu, ponieważ podane są na dzień pisania artykułu. Mają jedynie uzmysłowić potencjalne koszty wycieczki.
Informacje zawarte w artykule reprezentują moją subiektywną opinię, przedstawiają moje doświadczenia i służą przede wszystkim jako wskazówka.

Blog podróżniczy

Wycieczkoteka.pl to blog podróżniczy opisujący miejsca, których historia wydała mi się warta przedstawienia szerszej publice.

Znajdziesz tu zdjęcia z wycieczek po Polsce i Europie, opisy szczytów górskich i prowadzących na nie szlaków. Zabytki, ciekawostki geologiczne, miejsca pamięci, zamki, twierdze, przyrodnicze historie.