Jest rok 1910 i Polski nie ma na mapach, lecz minęło 500 lat od pamiętnej bitwy pod Grunwaldem, należałoby to uczcić i tak oto w Mszanie Dolnej niewielkie wzniesienie w masywie Ćwilina dostało oficjalnie nową nazwę – Grunwald.
Nieco poniżej szczytu na wysokości 500 m n.p.m. ustawiono krzyż jubileuszowy. Miejsce to jest łatwo dostępne i cieszy oczy przyjemną panoramą z Luboniem Wielkim w tle. Jeśli zdobywasz 102 Wyspy Beskidu Wyspowego, ten wpis podpowie Ci skąd wyruszyć, aby zaliczyć tę górkę.
Grunwald w Mszanie Dolnej to niewielkie wzniesienie liczące zaledwie 513 m n.p.m., a mimo to można tutaj nacieszyć oczy ładną panoramą Beskidu Wyspowego. Po drodze widać potężną sylwetkę Lubogoszczy i stoki Szczebla, a ze szczytu przede wszystkim w oczy rzuca się Luboń Wielki z charakterystyczną wieżą RTON – po niej z pewnością go rozpoznasz.
O czym przeczytasz we wpisie:
Ścieżka na Grunwald z Mszany Dolnej
Grunwald w Beskidzie Wyspowym położony jest poza szlakami turystycznymi, najłatwiej na niego dojść od strony drogi krajowej nr 28, poprowadzona jest stąd ścieżka na Grunwald z Mszany Dolnej. Czas przejścia stąd do krzyża to ok. 20 minut, a do tabliczki szczytowej ok. 25 minut. Samochód można pozostawić na parkingu poniżej kościoła św. Michała Archanioła, stąd dojście do początku ścieżki zajmie ok. 5 minut.
Trasa poprowadzona jest wpierw asfaltem, następnie przechodzi w drogę gruntową, która zamienia się w drogę polną przez łąki. Widoki można podziwiać już po niecałych 10 minutach od startu, po lewej stronie wyłania się Lubogoszcz.
W terenie trzeba uważać, gdyż ścieżka skręca w prawo, na drzewie jest oznaczenie – na tym odcinku roztacza się widok na Mszanę Dolną na tle Szczebla. W mieście wyróżnia się neogotycki kościół św. Michała Archanioła, jest on położony na pagórku, tuż obok niego jest historyczny rynek miasta. Jeśli będziesz mieć możliwość, to zajrzyj do wnętrza świątyni, jej polichromia mnie urzekła, może Tobie także się spodoba. Co do rynku, niestety nie jest to uroczy ryneczek galicyjski, na mnie wrażenia nigdy nie zrobił, gdyż życie Mszany Dolnej przeniosło się za rzekę, gdzie wybudowano nowoczesne centra handlowe, a to miejsce zostało jakby zapomniane.
Przemierzające ten odcinek wypatrzyłam w strumyku na drodze pijawkę, czyli coś czym straszono mnie w dzieciństwie, lecz myślałam, że to takie mityczne stworzenie Beskidu Wyspowego – okazuje się, że jednak one naprawdę żyją w tym terenie.
Krzyż na Grunwaldzie w Mszanie Dolnej
Po 20 minutach spaceru można usiąść na ławeczce Lidki, którą ustawiono pod krzyżem na Grunwaldzie. W panoramie wyróżniają się Potaczkowa, Luboń Wielki i Szczebel. Metalowy krzyż jubileuszowy na betonowej podstawie został tutaj ustawiony w latach 80. XX wieku na miejscu wcześniejszego dębowego krzyża z okazji jubileuszu 500-lecia bitwy pod Grunwaldem.
Ciekawostka: Jubileuszowy krzyż 1910 roku można znaleźć także w innej miejscowości Beskidu Wyspowego, a dokładniej w Szczyrzycu przy drodze łączącej tę miejscowość z Jodłownikiem – wypatrzysz go na zakręcie, jest na nim pamiątkowa tabliczka przypominająca, dlaczego znalazł się w tym miejscu.
Grunwald w Beskidzie Wyspowym
Jeśli chcesz zdobyć szczyt Grunwaldu, to spod krzyża trzeba pójść jeszcze kawałek pod górę w kierunku wschodnim. Tabliczka, przy której trzeba sobie zrobić zdjęcie, jeśli chodzisz dla odznaki 102 Wyspy Beskidu Wyspowego, znajduje się około 5 minut marszu dalej. Zwykle jest tutaj wydeptana przez łąki ścieżka, można pójść nią dalej na Wsołową, którą zalicza się do odznaki Korona Beskidu Wyspowego. A jeśli masz dużo czasu, to polecam pójść dalej na Czarny Dział, następnie na Ćwilin i zakończyć swoją wycieczkę w Wilczycach lub Jurkowie (tutaj podobno do 31.12.2024 r. szlak jest wyłączony z użycia ze względu na ścinkę i zrywkę drzew, tablica jest na zejściu z Ćwilina gdzieś na 1/3 długości szlaku (49.686415, 20.203669), nigdzie więcej nie znalazłam informacji, że trasa jest nieczynna)
Grunwald w Mszanie Dolnej – a może Burdel?
Jak już wiesz, Grunwald w Mszanie Dolnej nie zawsze się tak nazywał, dopiero w 1910 roku otrzymał swoje obecne imię. 15 lipca 1910 roku wyruszył z Mszany Dolnej uroczysty pochód, w którym uczestniczyła nawet kapela ludowa i banderia konna (można to nazwać orszakiem konnym), na miejscu ustawiono dębowy krzyż i odprawiono mszę. Później odbywały się jeszcze uroczystości w mieście – koncert pieśni narodowych, wystawiono sztukę „Wóz Drzymały”.
Miejscowi niekiedy nazywają go Kobylą Głową, Kopą albo Burdel (Burdelówka). Ta ostatnia nazwa, która brzmi dość zabawnie, to tzw. nazwa dzierżawcza, która wzięła się od nazwiska właściciela grunwaldzkiej ziemi, czyli niejakiego Burdela lub mieszkańców osiedla Burdele (które niegdyś istniało w Mszanie Dolnej).
Jak znaleźć ścieżkę na Grunwald w Mszanie Dolnej?
Najłatwiej zlokalizować punkt wyjścia po sklepie Delikatesy Centrum – podążając z centrum Mszany Dolnej w stronę Kasiny Wielkiej, po przejściu pod wiaduktem kolejowym łatwo wypatrzeć oznaczenie do sklepu, a tabliczka z opisem „Ścieżka spacerowa na górę Grunwald z pamiątkowym krzyżem” znajduje się na domu przy następnej drodze asfaltowej w prawo. Podaję współrzędne GPS: 49.677539, 20.085685
Grunwald w Beskidzie Wyspowym – parking, szlak, informacje praktyczne
- Przez Grunwald nie przechodzi żaden szlak turystyczny.
- Najłatwiej wejść na Grunwald ścieżką z Mszany Dolnej, która zaczyna się przy drodze krajowej nr 28. Czas wejścia na szczyt: ok. 20-25 minut. Trasa w terenie jest oznaczona tabliczkami.
- UWAGA! Szczyt Grunwaldu jest nieco wyżej niż krzyż, tam znajdziesz tabliczkę szczytową.
- Można także dojść na Grunwald od strony żółtego szlaku z Mszany Dolnej na Ćwilin, lecz początkowy fragment szlaku prowadzi ulicą Zieloną, lepiej wybrać spokojną ścieżkę spacerową przez krzyż na Grunwaldzie.
- Samochód można zaparkować na parkingu pod kościołem św. Michała Archanioła w Mszanie Dolnej. Dojście do startu ścieżki na Grunwald zajmuje ok. 5 minut. Współrzędne parkingu: 49.676822, 20.081395.
- Na Grunwald można pójść z psem
- Z Grunwaldu warto wybrać się na dalszą wycieczkę aż do Jurkowa (do 31.12.2024 szlak zamknięty) lub do Wilczyc przez Ćwilin. Po drodze można wdrapać się na Wsołową (Korona Beskidu Wyspowego), Czarny Dział (Korona Beskidu Wyspowego, 102 Wyspy Beskidu Wyspowego), Ćwilin (Korona Beskidu Wyspowego, 102 Wyspy Beskidu Wyspowego).
Grunwald 102 Wyspy Beskidu Wyspowego – współrzędne GPS tabliczki: 49.673688, 20.090781