Orlica w Górach Orlickich wznosi się na wysokość 1084 m n.p.m. Na szczyt można dotrzeć z Polski i Czech, poprowadzono tutaj kilka szlaków, ja przedstawię Ci najpopularniejszy, który zaczyna się pod kamieniem Rübartscha. Jest tu niewielki parking i poprowadzona szeroka droga do wieży widokowej.
Właściwy wierzchołek góry znajduje się u naszych południowych sąsiadów, lecz mimo to Orlica uznawana jest za najwyższy szczyt Gór Orlickich w Polsce i z tego też powodu podążają na nią osoby zaliczające Koronę Gór Polski. Kilka lat temu wybudowana została tutaj nowa wieża widokowa, która zapewnia piękną panoramę, naprawdę warto się na nią wdrapać.
O czym przeczytasz we wpisie:
Orlica – szlak spod kamienia Rübartscha
Z Polski na Orlicę poprowadzone są dwa szlaki, oba mają kolor zielony, jeden zaczyna się na Przełęczy Pod Sołtysią Kopą, a drugi to szlak na Orlicę spod Kamienia Rübartscha i ten właśnie opisuję. Niezależnie od tego, który z nich wybierzesz, czas przejścia będzie podobny, ok. 40-50 minut, lecz najkrótszy szlak na Orlicę wiedzie spod Sołtysiej Kopy.
Przy kamieniu Rübartscha jest niewielki parking na kilka samochodów, dlatego lepiej wybrać się w drogę wcześniej, aby móc tu pozostawić auto. Miejsce to nazwano od pomnikowego kamienia poświęconego Heinrichowi Rübartschowi (1852-1930), który był prekursorem turystyki i narciarstwa w rejonie Zieleńca. Wybudował on na Orlicy wieżę widokową (niejedną), stworzył również gospodę, a później wybudował duże schronisko górskie Hohe Mense-Baude.
Szlak zielony na Orlicę spod kamienia Rübartscha poprowadzony jest szeroką drogą bitą, nie ma tu wiele do opisywania, gdyż tylko jeden raz trzeba skręcić w lewo, po ok. 20 minutach marszu, gdy dojdzie się do granicy z Czechami – jest tu ławeczka i tabliczka kierująca do wieży widokowej.
Od tego miejsca droga całkowicie chowa się w lesie, co było dla mnie przyjemne po wędrówce w pełnym słońcu, lecz nie ma co narzekać, bo z prawej strony otwierały się widoczki. Jeszcze 25 minut marszu w górę i wita wieża na Orlicy. Szczyt jest oddalony o maksymalnie 2 minuty od tego miejsca, poprowadzone są na niego leśne ścieżki.
Orlica w Górach Orlickich – szczyt
Już wcześniej wspominałam, że Orlica w Górach Orlickich jest uznawana za najwyższy szczyt tych gór w Polsce, lecz tak naprawdę jej wierzchołek znajduje się w Czechach. Ustawiony jest tutaj obelisk, który upamiętnia trzy postacie historyczne: cesarza Józefa II (był tutaj 1779 r.), Quincy Adamsa, czyli późniejszego prezydenta USA (był tutaj w 1800 r.) oraz Fryderyka Chopina (był tutaj w 1826 r.). Poza tym ustawiony jest tutaj słupek z tabliczką: Vrchmezi – Orlica i kierunkowskazami.
Szczyt Orlicy jest w pełni zalesiony, widoki dostępne są z zielonego szlaku spod kamienia Rübartscha i ze zbudowanej w ramach projektu „Czesko-Polski Szlak Grzbietowy – część wschodnia” wieży widokowej.
Wieża widokowa na Orlicy i historia miejsca
Orlica w Górach Orlickich widziała niejedną wieżę widokową, ta najnowsza została otwarta w 2021 roku, ma wysokość 25,5 metra, dostępne są tutaj trzy tarasy widokowe, oczywiście najwyższy zapewnia bajeczne widoki. Wstęp jest bezpłatny, można z niej korzystać przez całą dobę.
Drewniana platforma widokowa istniała już na Orlicy pod koniec XVIII wieku, lecz dopiero w 1881 roku nieco poniżej szczytu Heinrich Rübartsch postawił 16-metrową wieżę z prawdziwego zdarzenia. Następnie Heinrich stworzył schron dla turystów (przy obecnej wieży również jest takie miejsce), który z czasem rozbudował w gospodę. W 1900 roku wieżę zamknięto.
W 1901 roku powstała kolejna wieża widokowa na Orlicy, tym razem Heinrich Rübartsch zbudował ją na samym szczycie góry, miała ona wysokość 13 metrów. Wtedy też powstało całoroczne schronisko Hohe Mense-Baude. Została ona zlikwidowana po pierwszej wojnie światowej, gdy znalazła się w granicach Czechosłowacji.
W 1921 roku Heinrich Rübartsch postawił kolejną wieżę widokową na miejscu tej pierwszej, przetrwała ona do 1932 roku, gdy załamała się pod ciężarem grupy osób. Wtedy udostępniono turystom 26-metrową wieżę triangulacyjną, która stała nieopodal. Tę prawdopodobnie rozebrano w latach 60. XX wieku.
A co stało się ze schroniskiem Hohe Mense-Baude? Spłonęło w 1946 roku i nie zostało odbudowane, jego ruiny można podziwiać obok obecnej wieży widokowej, dobrze widać je z góry.
Panorama z Orlicy w Górach Orlickich
Widoki z Orlicy są genialne, oczywiście odkąd można wejść na szczyt wieży widokowej. Widać stąd inne szczyty Korony Gór Polski: Śnieżnik, Jagodną, Śnieżkę, Skalnik, Chełmiec, Waligórę, Szczeliniec Wielki, Wielką Sowę i wiele innych górek. Wszystko jest dokładnie opisane na tablicach informacyjnych na najwyższym tarasie, jest tu też luneta, więc jeśli chcesz, możesz dokładniej przyjrzeć się obiektom na widnokręgu.
Orlica – Korona Gór Polski
Orlica uważana jest za najwyższy szczyt polskich Gór Orlickich (1084 m n.p.m.), a ogólnie najwyższym szczytem pasma jest Wielka Desztna. Orlica uplasowała się na 17. pozycji w Koronie Gór Polski. Pieczątka powinna być dostępna przy wieży widokowej, lecz w maju 2023 roku skrzynka była zniszczona.
Orlica – parking, szlak, informacje praktyczne
- Najkrótszy szlak na Orlicę wiedzie z punktu Pod Sołtysią Kopą, ma kolor zielony, do przejścia jest 1,6 km trasy, suma podejść to 175 m. Czas przejścia: ok. 43 min.
- Najpopularniejszy szlak na Orlicę wiedzie spod kamienia Rübartscha, ma kolor zielony, do przejścia jest 2,1 km trasy, suma podejść to 161 m. Czas przejścia: ok. 45 min.
- Niewielki, dogodny parking jest pod kamieniem Rübartscha. Współrzędne parkingu na Orlicę: 50.347508, 16.380887.
- Nie ma możliwości zrobienia pętli.
- Na szczycie jest wieża widokowa, darmowa, dostępna 24/7.
Orlica – współrzędne GPS: 50.353194, 16.360708