Orlica w Górach Orlickich – szlak zielony spod kamienia Rübartscha. Korona Gór Polski

Orlica w Górach Orlickich – szlak zielony spod kamienia Rübartscha. Korona Gór Polski

Orlica w Górach Orlickich wznosi się na wysokość 1084 m n.p.m. Na szczyt można dotrzeć z Polski i Czech, poprowadzono tutaj kilka szlaków, ja przedstawię Ci najpopularniejszy, który zaczyna się pod kamieniem Rübartscha. Jest tu niewielki parking i poprowadzona szeroka droga do wieży widokowej.


Właściwy wierzchołek góry znajduje się u naszych południowych sąsiadów, lecz mimo to Orlica uznawana jest za najwyższy szczyt Gór Orlickich w Polsce i z tego też powodu podążają na nią osoby zaliczające Koronę Gór Polski. Kilka lat temu wybudowana została tutaj nowa wieża widokowa, która zapewnia piękną panoramę, naprawdę warto się na nią wdrapać.

Orlica – szlak spod kamienia Rübartscha

Z Polski na Orlicę poprowadzone są dwa szlaki, oba mają kolor zielony, jeden zaczyna się na Przełęczy Pod Sołtysią Kopą, a drugi to szlak na Orlicę spod Kamienia Rübartscha i ten właśnie opisuję. Niezależnie od tego, który z nich wybierzesz, czas przejścia będzie podobny, ok. 40-50 minut, lecz najkrótszy szlak na Orlicę wiedzie spod Sołtysiej Kopy.

Przy kamieniu Rübartscha jest niewielki parking na kilka samochodów, dlatego lepiej wybrać się w drogę wcześniej, aby móc tu pozostawić auto. Miejsce to nazwano od pomnikowego kamienia poświęconego Heinrichowi Rübartschowi (1852-1930), który był prekursorem turystyki i narciarstwa w rejonie Zieleńca. Wybudował on na Orlicy wieżę widokową (niejedną), stworzył również gospodę, a później wybudował duże schronisko górskie Hohe Mense-Baude.

Szlak zielony na Orlicę spod kamienia Rübartscha poprowadzony jest szeroką drogą bitą, nie ma tu wiele do opisywania, gdyż tylko jeden raz trzeba skręcić w lewo, po ok. 20 minutach marszu, gdy dojdzie się do granicy z Czechami – jest tu ławeczka i tabliczka kierująca do wieży widokowej.

Od tego miejsca droga całkowicie chowa się w lesie, co było dla mnie przyjemne po wędrówce w pełnym słońcu, lecz nie ma co narzekać, bo z prawej strony otwierały się widoczki. Jeszcze 25 minut marszu w górę i wita wieża na Orlicy. Szczyt jest oddalony o maksymalnie 2 minuty od tego miejsca, poprowadzone są na niego leśne ścieżki.






Orlica w Górach Orlickich – szczyt

Już wcześniej wspominałam, że Orlica w Górach Orlickich jest uznawana za najwyższy szczyt tych gór w Polsce, lecz tak naprawdę jej wierzchołek znajduje się w Czechach. Ustawiony jest tutaj obelisk, który upamiętnia trzy postacie historyczne: cesarza Józefa II (był tutaj 1779 r.), Quincy Adamsa, czyli późniejszego prezydenta USA (był tutaj w 1800 r.) oraz Fryderyka Chopina (był tutaj w 1826 r.). Poza tym ustawiony jest tutaj słupek z tabliczką: Vrchmezi – Orlica i kierunkowskazami.

Szczyt Orlicy jest w pełni zalesiony, widoki dostępne są z zielonego szlaku spod kamienia Rübartscha i ze zbudowanej w ramach projektu „Czesko-Polski Szlak Grzbietowy – część wschodnia” wieży widokowej.



Wieża widokowa na Orlicy i historia miejsca

Orlica w Górach Orlickich widziała niejedną wieżę widokową, ta najnowsza została otwarta w 2021 roku, ma wysokość 25,5 metra, dostępne są tutaj trzy tarasy widokowe, oczywiście najwyższy zapewnia bajeczne widoki. Wstęp jest bezpłatny, można z niej korzystać przez całą dobę.

Drewniana platforma widokowa istniała już na Orlicy pod koniec XVIII wieku, lecz dopiero w 1881 roku nieco poniżej szczytu Heinrich Rübartsch postawił 16-metrową wieżę z prawdziwego zdarzenia. Następnie Heinrich stworzył schron dla turystów (przy obecnej wieży również jest takie miejsce), który z czasem rozbudował w gospodę. W 1900 roku wieżę zamknięto.

W 1901 roku powstała kolejna wieża widokowa na Orlicy, tym razem Heinrich Rübartsch zbudował ją na samym szczycie góry, miała ona wysokość 13 metrów. Wtedy też powstało całoroczne schronisko Hohe Mense-Baude. Została ona zlikwidowana po pierwszej wojnie światowej, gdy znalazła się w granicach Czechosłowacji.

W 1921 roku Heinrich Rübartsch postawił kolejną wieżę widokową na miejscu tej pierwszej, przetrwała ona do 1932 roku, gdy załamała się pod ciężarem grupy osób. Wtedy udostępniono turystom 26-metrową wieżę triangulacyjną, która stała nieopodal. Tę prawdopodobnie rozebrano w latach 60. XX wieku.

A co stało się ze schroniskiem Hohe Mense-Baude? Spłonęło w 1946 roku i nie zostało odbudowane, jego ruiny można podziwiać obok obecnej wieży widokowej, dobrze widać je z góry.




Panorama z Orlicy w Górach Orlickich

Widoki z Orlicy są genialne, oczywiście odkąd można wejść na szczyt wieży widokowej. Widać stąd inne szczyty Korony Gór Polski: Śnieżnik, Jagodną, Śnieżkę, Skalnik, Chełmiec, Waligórę, Szczeliniec Wielki, Wielką Sowę i wiele innych górek. Wszystko jest dokładnie opisane na tablicach informacyjnych na najwyższym tarasie, jest tu też luneta, więc jeśli chcesz, możesz dokładniej przyjrzeć się obiektom na widnokręgu.




Orlica – Korona Gór Polski

Orlica uważana jest za najwyższy szczyt polskich Gór Orlickich (1084 m n.p.m.), a ogólnie najwyższym szczytem pasma jest Wielka Desztna. Orlica uplasowała się na 17. pozycji w Koronie Gór Polski. Pieczątka powinna być dostępna przy wieży widokowej, lecz w maju 2023 roku skrzynka była zniszczona.


Orlica – parking, szlak, informacje praktyczne

  • Najkrótszy szlak na Orlicę wiedzie z punktu Pod Sołtysią Kopą, ma kolor zielony, do przejścia jest 1,6 km trasy, suma podejść to 175 m. Czas przejścia: ok. 43 min.
  • Najpopularniejszy szlak na Orlicę wiedzie spod kamienia Rübartscha, ma kolor zielony, do przejścia jest 2,1 km trasy, suma podejść to 161 m. Czas przejścia: ok. 45 min.
  • Niewielki, dogodny parking jest pod kamieniem Rübartscha. Współrzędne parkingu na Orlicę: 50.347508, 16.380887.
  • Nie ma możliwości zrobienia pętli.
  • Na szczycie jest wieża widokowa, darmowa, dostępna 24/7.

Orlica – współrzędne GPS: 50.353194, 16.360708

Podobał Ci się ten artykuł? Zajrzyj do innych z tej kategorii:

Jeśli podobają Ci się moje treści i są one dla Ciebie wartościowe, będzie mi niezmiernie miło, gdy wesprzesz mnie wirtualną kawką – dzięki niej nabiorę nowej energii do tworzenia kolejnych wpisów. Dzięki!

 

Obserwuj mnie

Chcesz być na bieżąco z moimi wycieczkami? Obserwuj moje social media!
Znajdziesz mnie na Instagramie, Facebooku, TikToku oraz YouTube, gdzie wrzucam zdjęcia, rolki i krótkie opisy odwiedzonych przeze mnie miejsc. Wystarczy, że klikniesz w obrazek, aby przejść do danego medium.

 

Ceny podane w tym wpisie, mogą różnić się od tych, które zastaniesz na miejscu, ponieważ podane są na dzień pisania artykułu. Mają jedynie uzmysłowić potencjalne koszty wycieczki.
Informacje zawarte w artykule reprezentują moją subiektywną opinię, przedstawiają moje doświadczenia i służą przede wszystkim jako wskazówka.

Blog podróżniczy

Wycieczkoteka.pl to blog podróżniczy opisujący miejsca, których historia wydała mi się warta przedstawienia szerszej publice.

Znajdziesz tu zdjęcia z wycieczek po Polsce i Europie, opisy szczytów górskich i prowadzących na nie szlaków. Zabytki, ciekawostki geologiczne, miejsca pamięci, zamki, twierdze, przyrodnicze historie.