Wędrując po górach, można często spotkać identyczne nazwy w różnych miejscach, tak jest też w Beskidzie Wyspowym, w którym można znaleźć dwa szczyty o nazwie Ostra i oba zdobywa się w ramach odznaki „102 Wyspy” Beskidu Wyspowego. Pierwszą Ostrą zwykle przedstawia się w duecie z Ogorzałą, a drugą w towarzystwie Cichonia i Jeżowej Wody – tym razem pokażę Ci właśnie ten szlak.
Wycieczka Cichoń – Ostra – Jeżowa Woda w Beskidzie Wyspowym, określiłabym jako niedzielną wycieczkę z jednym ciężkim podejściem. Po drodze rozpościera się kilka widoczków, w lecie i jesienią można zbierać grzyby, a kolejną zaletą trasy jest możliwość zrobienia niewielkiej pętli. Całość wycieczki w dwie strony zajmuje ok. 3-4 h w zależności od tempa i czasu postojów w punktach widokowych.
O czym przeczytasz we wpisie:
- Szlak Cichoń – Ostra – Jeżowa Woda
- Cichoń w Beskidzie Wyspowym
- Przełęcz pod Ostrą
- Z Przełęczy pod Ostrą na Ostrą (925 m n.p.m.)
- Jeżowa Woda w Beskidzie Wyspowym
- Panorama na Tatry ze szlaku na Cichoń
- Cichoń i Ostra – Korona Beskidu Wyspowego
- Cichoń, Ostra, Jeżowa Woda – „102 Wyspy” Beskidu Wyspowego
- Ostra – Cichoń – Jeżowa Woda – parking, informacje praktyczne
Szlak Cichoń – Ostra – Jeżowa Woda
Polecam rozpocząć wędrówkę Cichoń – Ostra – Jeżowa Woda od strony Przełęczy Słopnickiej, można podjechać samochodem nieco wyżej i pozostawić go w miejscu, gdzie szlak schodzi z asfaltowej drogi na drogę polną. Jeśli jednak nie będzie tu miejsca, to większy parking znajdziesz przy Centrum Obsługi Ruchu Turystycznego w Zalesiu (49.632748, 20.341416) – wydłuży to czas przejścia w jedną stronę o ok. 20 min. Poprowadzony jest tutaj szlak w kolorze zielonym, należy nim podążać aż na Jeżową Wodę, według mapy czas przejścia to: 1 h 34 min.
Pierwsze 20 minut marszu to wędrówka polną drogą z genialnymi widokami. Po prawej ręce jest Modyń z wieżą widokową, a przy dobrych warunkach widać stąd Tatry. Po lewej ręce szeroka panorama Beskidu Wyspowego z górującą nad wszystkim królową Mogielicą. Dalej szlak wiedzie lasem i niestety kolejna panorama ukaże się za ok. 45 minut, na łące pod Cichoniem. Sam szczyt Cichonia jest nieco na uboczu szlaku, łatwo go przeoczyć, dlatego, jeśli nie zobaczysz słupka w lesie, a zejdziesz na łąkę, to się cofnij.
Dalej szlak sprowadza asfaltową drogą w dół do Przełęczy pod Ostrą (812 m n.p.m.), przez którą przebiega asfaltowa droga główna łącząca Limanową i Kamienicę, a za nią najcięższy fragment szlaku. Do tego miejsca idzie się około 1 h.
Stąd dalej zielony szlak wyprowadza na Ostrą (925 m n.p.m.), jest tutaj bardzo ostre podejście, co tłumaczy pewnie nazwę tej górki. Czas wejścia z przełęczy na szczyt wynosi około 20 minut. Dalej trasa sprowadza w dół na Jeżową Wodę, do której z Ostrej jest niecałe 20 minut spaceru. Powrót tą samą trasą lub wariantem poza szlakiem, który leśną drogą doprowadza z powrotem na Przełęcz pod Ostrą i dalej można iść z powrotem przez Cichoń lub ponownie leśną drogą stokową. Przyjrzyj się dokładnie mapie poniżej, na której oznaczyłam całą trasę.
Cichoń w Beskidzie Wyspowym
Wędrówka na Cichoń w Beskidzie Wyspowym jest lekka, szlak od strony Przełęczy Słopnickiej powoli wznosi się w górę, szczyt jest nieco na uboczu, łatwo go przeoczyć. W tutejszych lasach kiedyś tokowały głuszce, stąd nieco niższy wierzchołek, który mija się po drodze, ma nazwę Tokań (924 m n.p.m.), podobno na sam Cichoń mówi się także Tokoń.
Przełęcz pod Ostrą w Beskidzie Wyspowym
Położona na wysokości 812 m n.p.m. Przełęcz pod Ostrą jest najwyżej położoną przejezdną przełęczą w Beskidzie Wyspowym. Przeprowadzona tędy asfaltowa droga łączy Limanową i Kamienicę – to właśnie tędy przebiega trasa wyścigu o nazwie: Wyścig Górski Limanowa – Przełęcz Pod Ostrą. Ta pięknie położona droga przez góry zaskakuje dwoma bardzo ostrymi zakrętami. Polecam wybrać się tutaj samochodem, trasa jest naprawdę wyjątkowa.
Z Przełęczy pod Ostrą na Ostrą (925 m n.p.m.)
Ostra (925 m n.p.m.) jest naprawdę Ostra. Z Przełęczy pod Ostrą na szczyt jest tylko pół kilometra, jednak aby dojść na niego, trzeba pokonać 108 metrów sumy podejść. Czas przejścia to 20 minut, jest naprawdę stromo, porządnie się tutaj zziajałam. Na szczęście dalej szlak schodzi łagodnie w dół w stronę Jeżowej Wody i można odpocząć. Niestety widoków tutaj nie ma, szczyt jest w pełni zalesiony.
Jeżowa Woda w Beskidzie Wyspowym
Jak już wyżej wspomniałam, po wyjściu na Ostrą szlak zielony łagodnie opada w dół. Jeżowa Woda w Beskidzie Wyspowym jest w pełni zalesiona, nie ma z niej widoków. Ze szczytem tym nie wiążą się żadne historie, więc pozostaje cieszyć się wędrówką. Dalej można stąd podążyć zielonym szlakiem na Skiełek lub zboczyć na szlak niebieski, w prawo wiedzie on na Modyń, a w lewo na Golców.
Panorama na Tatry ze szlaku na Cichoń
Z proponowanego przeze mnie miejsca startu roztacza się genialna panorama, nie raz przyjechałam tutaj specjalnie, żeby popatrzeć na Tatry. Widoczna jest stąd także Modyń w całej okazałości, na szczycie widać na niej wieżę widokową – polecam Ci zajrzeć do mojego wcześniejszego wpisu, w którym ją pokazuję: Modyń – wieża widokowa w Beskidzie Wyspowym. Zobaczysz stąd Tatry!
Spojrzenie w drugą stronę to szeroka panorama Beskidu Wyspowego, z górującą nad wszystkim Mogielicą, na którą można iść od strony Przełęczy Słopnickiej, w Wyrębiskach jest duży parking.
Cichoń i Ostra – Korona Beskidu Wyspowego
Wybierając się na wycieczkę na Cichoń i Ostrą zalicza się dwa szczyty do odznaki turystycznej Korona Beskidy Wyspowego. Ustawione są tutaj tabliczki, przy których trzeba sobie zrobić zdjęcie, odczytać i zapisać umieszczony na nich QR code.
Cichoń, Ostra, Jeżowa Woda – „102 Wyspy” Beskidu Wyspowego
Odznaka turystyczna „102 Wyspy” Beskidu Wyspowego to całkiem dobry pomysł na zdobywanie gór w regionie, zachęca do wycieczek. Cichoń, Ostra i Jeżowa Woda są na liście projektu.
Ostra – Cichoń – Jeżowa Woda – parking, informacje praktyczne
- Samochód można zaparkować w miejscu, gdzie szlak zielony na Cichoń schodzi z asfaltu na polną drogę przez łąkę: 49.638267, 20.351228. Jest tutaj miejsce na 1-2 samochody. Jeśli jednak nie uda się tutaj zaparkować, to samochód można zostawić na dużym parkingu niedaleko od Przełęczy Słopnickiej przy Centrum Obsługi Ruchu Turystycznego w Zalesiu (49.632748, 20.341416).
- Do Przełęczy Słopnickiej można dojechać od strony Słopnic, w zimie droga od tej strony jest często oblodzona i łatwo wpaść w poślizg tuż przed przełęczą. Można tutaj też dotrzeć od strony Zalesia, z drogi powiatowej nr 1609K łączącej Kamienicę i Limanową.
- Na wycieczkę można zabrać psa.
Cichoń w Beskidzie Wyspowym – współrzędne GPS słupka: 49.641412, 20.368750
Ostra koło Cichonia w Beskidzie Wyspowym – współrzędne GPS słupka: 49.643281, 20.392319
Jeżowa Woda w Beskidzie Wyspowym – współrzędne GPS słupka: 49.640556, 20.405000