Golców w Beskidzie Wyspowym. Widokowy szlak na letnią wycieczkę

Golców w Beskidzie Wyspowym. Widokowy szlak na letnią wycieczkę

Szukasz miejsca w Beskidzie Wyspowym, które spełni trzy kryteria: nada się na krótką wycieczkę, będzie można zabrać ze sobą psa i będą ładne widoczki? To szlak na Golców Ci się spodoba! To niewielkie wzniesienie niedaleko Limanowej, na którego stokach znajdziesz jeden z najładniej położonych cmentarzy wojennych w regionie.


Golców w Beskidzie Wyspowym wznosi się na wysokość 752 m n.p.m., na jego szczycie znajduje się śródleśna łąka, więc niestety stąd nie uświadczysz widoków, lecz po drodze zapewniam Cię, że przy sprzyjających warunkach pogodowych nie będziesz narzekać. Czas przejścia na szczyt od przystanku komunikacji zbiorowej przy drodze z Limanowej do Łukowicy to ok. 40 minut. Można podjechać samochodem nieco wyżej, lecz może być problem z zaparkowaniem, lecz jeśli Ci się uda, to czas przejścia zmniejsza się o ok. 20 minut.

Golców – szlak niebieski od Limanowej

Na szlak niebieski na Golców od strony Limanowej najlepiej wejść przy drodze głównej łączącej Limanową i Łukowicę, lecz można również rozpocząć wędrówkę w siedzibie powiatu, niestety wtedy trasa w przeważającej części wiedzie asfaltem. Podaję współrzędne GPS startu: 49.670295, 20.433469, jest tu przystanek autobusowy. Przy skrzyżowaniu jest nieco miejsca, aby pozostawić samochód. Zobaczysz tu kamienny drogowskaz do cmentarza wojennego nr 369 Stara Wieś-Golców, to właśnie kierunek wycieczki.

Uwaga! Na początku bardzo łatwo zgubić szlak, który jest wymalowany na podmurówce ogrodzenia, tuż przy ziemi. Zaraz po zejściu z drogi głównej na drogę oznaczoną kierunkowskazem, skręć w pierwszą drogę w lewo, która pnie się w górę między domami.


Droga asfaltowa, którą poprowadzono szlak na Golców, jest wąska, na jeden samochód. Po około 15 minutach szlak skręca w prawo w drogą polną, oznaczenia są widoczne na podmurówce nieistniejącego już budynku i tabliczce szlaku umieszczonej na drzewie. To będzie najładniejsza część wycieczki z uroczą panoramą Beskidu Wyspowego.



Po kolejnych 10 minutach marszu dochodzi się do cmentarza wojennego nr 369 Stara Wieś-Golców, który jest pozostałością po potyczkach z czasu I wojny światowej. Jeśli chcesz dowiedzieć się czegoś więcej o tych wydarzeniach, to znajdziesz tutaj tablicę z opisem, możesz także poczytać o bitwie pod Limanową.

 Więcej o cmentarzu Stara Wieś-Golców przeczytasz tutaj: Stara Wieś-Golców cmentarz wojenny nr 369 z I wojny światowej.





Spod cmentarza wojennego pozostaje jeszcze 10 minut wędrówki na szczyt Golcowa, droga powolutku pnie się w górę przez las i łąki. W lecie pięknie pachnie tutaj ziołami, można obserwować owady kołyszące się na kwiatach. Wyłania się tutaj ostatni widoczek, tym razem na południe. Po chwili szlak ginie między drzewami, na Google Maps można wypatrzeć, że po drodze będą dostępne wiaty turystyczne – w 2024 roku ich nie było, pozostało jedynie miejsce na ognisko ulokowane przy kapliczce ufundowanej przez przewodników z Oddziału PTTK w Limanowej, prawdopodobnie z 1995 roku. Obok kapliczki w 2020 roku ustawiono pomnik z tablicą ku pamięci przewodników turystycznych oddziały PTTK w Limanowej w 50. rocznicę powstania koła.

Tutaj szlak skręca w lewo.




Ostatnia prosta, moment przez las i dalej po równym, pozostaje około 5 minut wędrówki łąką do słupka oznaczającego szczyt Golcowa. Powrót tą samą drogą lub można wybrać się na dalszą wędrówkę na Jeżową Wodę.




Golców – szczyt Beskidu Wyspowego

Nieco poniżej szczytu Golcowa ustawiono tabliczkę z nazwą górki, znajduje się na niej QR Code, który trzeba zeskanować i zapisać, aby móc ubiegać się o odznakę „102 Wyspy” Beskidu Wyspowego. Jeśli chcesz zdobyć odznakę, to zrób sobie tutaj także zdjęcie pamiątkowe ze sobą i tabliczką w tle.

Obok słupka ustawiono jedną z ławeczek beskidzkich, można na niej wypatrzyć dwa imiona, to ławeczka Heleny i Wojciecha.


Golców w Beskidzie Wyspowym – informacje praktyczne

  • Przez Golców przechodzi znakowany kolorem niebieskim szlak turystyczny. Najkrótsza droga na Golców prowadzi od strony przysiółka Stara Wieś-Wodykówka, można stąd w 20 minut zdobyć szczyt (49.662358, 20.420572).
  • Przyjemny szlak na Golców wiedzie od strony Limanowej, przechodzi się obok starego cmentarza wojennego. Jego opis znajdziesz powyżej. Czas przejścia: ok. 40 minut.
  • Samochód można spróbować zaparkować przy skrzyżowaniu, pod współrzędnymi GPS: 49.670295, 20.433469.
  • Na Golców można wybrać się z psem.

Beskid Wyspowy Golców – współrzędne GPS: 49.666211, 20.419528.


Podobał Ci się ten artykuł? Zajrzyj do innych z tej kategorii:

Jeśli podobają Ci się moje treści i są one dla Ciebie wartościowe, będzie mi niezmiernie miło, gdy wesprzesz mnie wirtualną kawką – dzięki niej nabiorę nowej energii do tworzenia kolejnych wpisów. Dzięki!

 

Obserwuj mnie

Chcesz być na bieżąco z moimi wycieczkami? Obserwuj moje social media!
Znajdziesz mnie na Instagramie, Facebooku, TikToku oraz YouTube, gdzie wrzucam zdjęcia, rolki i krótkie opisy odwiedzonych przeze mnie miejsc. Wystarczy, że klikniesz w obrazek, aby przejść do danego medium.

 

Ceny podane w tym wpisie, mogą różnić się od tych, które zastaniesz na miejscu, ponieważ podane są na dzień pisania artykułu. Mają jedynie uzmysłowić potencjalne koszty wycieczki.
Informacje zawarte w artykule reprezentują moją subiektywną opinię, przedstawiają moje doświadczenia i służą przede wszystkim jako wskazówka.

Blog podróżniczy

Wycieczkoteka.pl to blog podróżniczy opisujący miejsca, których historia wydała mi się warta przedstawienia szerszej publice.

Znajdziesz tu zdjęcia z wycieczek po Polsce i Europie, opisy szczytów górskich i prowadzących na nie szlaków. Zabytki, ciekawostki geologiczne, miejsca pamięci, zamki, twierdze, przyrodnicze historie.