Wschód słońca na Babiej Górze. Pomysł na letnią wycieczkę w góry

Wschód słońca na Babiej Górze. Pomysł na letnią wycieczkę w góry

Szukasz pomysłu na wycieczkę w góry latem? Podpowiadam – wschód słońca na Babiej Górze! W nocy jest nieco chłodniej, więc upalny letni dzień nie będzie aż tak uciążliwy, gdyż w momencie, gdy słońce będzie w zenicie, będziesz już sączyć zimne piwo na Markowych Szczawinach albo chłodzić się w Jeziorze Orawskim.


Wschód słońca na Babiej Górze to marzenie niejednego góroholika, postanowiłam je chociaż raz zrealizować, a na wstępie podkreślę, że nie jestem rannym ptaszkiem. Naprawdę warto! Jednak przed wyjściem w teren koniecznie sprawdź prognozę pogody, to od niej zależy czy wycieczka będzie udana, chociaż na Diablaku aura zmienia się jak w kalejdoskopie, więc mimo przygotowań, można się rozczarować.

Babia Góra – wschód słońca

Babia Góra jest najwyższym szczytem Beskidu Żywieckiego, wznosi się na wysokość 1724 m n.p.m., oddziela Polskę od Słowacji, z której również poprowadzony jest szlak na szczyt. Wyróżniają ją dwa wybitne wierzchołki: Diablak, który często nazywany jest Babią Górą i Mała Babia Góra, nazywana także Cylem. Zmierzając na szczyt od strony Przełęczy Krowiarki, przechodzi się przez pomniejsze wierzchołki pasma: Sokolicę, Kępę i Gówniak. Trasa do pierwszego z nich jest w pełni zalesiona, dalej szlak prowadzi przez kosodrzewinę, aby ostatecznie wyjść na otwarty teren, z którego można podziwiać piękne panoramy – te jednak często zakrywa chmura, to podobno klątwa Babiej.

Pogoda tutaj potrafi zmieniać się jak w kalejdoskopie, dlatego najlepiej iść bez oczekiwań. Moje wejście na wschód słońca na Babiej Górze w sierpniu według prognozy miało być spektakularnym podziwianiem wschodu, a niestety przyszła chmura. Jednak nie ma tego złego, co by na dobre nie wyszło, 30 minut później szczyt miałam niemalże tylko dla siebie, niebo się wypogodziło i cieszyłam się cudownym porankiem z genialnymi widokami, chociaż Orawę spowijała chmurko-mgiełka.





Nocleg przed wyjściem na Babią Górę

Wejście na wschód na Babiej Górze trzeba rozpocząć w nocy, dlatego dobrze jest stawić się u podnóża Diablaka kilka godzin wcześniej, aby wypocząć przed wspinaczką. Ja preferuję campingi, więc jak zwykle polecam „Camp Cup. Kemping w Zubrzycy Górnej”, który jest dla mnie wygodną bazą wypadową w Beskid Żywiecki. Jest on oddalony o ok. 4,5 km od przełęczy Krowiarki, z której polecam rozpocząć wędrówkę. Do przełęczy najlepiej dojechać samochodem, po powrocie trzeba uiścić całodzienną opłatę za parking.

Można jednak skrócić sobie czas podejścia i wybrać na nocleg schronisko na Markowych Szczawinach. Prowadzi do niego wiele szlaków, najkrótszy jest zielony z parkingu Zawoja Markowa, czas przejścia: 1 h 40 min. Dłuższy, lecz lżejszy, o kolorze niebieskim, poprowadzony jest z Przełęczy Krowiarki tzw. Płajem, czas przejścia: 2 h. W nocy nie polecam wchodzenia stąd Percią Akademików.


Dla porównania podaję czasy wejścia na Babią Górę z Przełęczy Krowiarki i z Markowych Szczawin:

 Szlak czerwony z Przełęczy Krowiarki, czas przejścia: 2 h 30 min, odległość: 4,6 km, suma podejść: 718 m. UWAGA! Jeśli szlak czerwony jest w remoncie na odcinku przełęcz Krowiarki – Sokolica, odcinek ten można ominąć Percią Przyrodników, czas przejścia: 2 h 52 min, odległość: 6,4 km, suma podejść: 747 m.

 Trasa przez Perć Przyrodników. Wpierw szlak niebieski, następnie zielonym, dalej czerwonym, czas przejścia: 2 h 52 min, odległość: 6,4 km, suma podejść: 747 m.

 Szlak czerwony ze schroniska PTTK Markowe Szczawiny przez Przełęcz Brona, czas przejścia: 1 h 30 min, odległość: 3 km, suma podejść: 537 m.

Jak się przygotować na wschód słońca na Babiej Górze?

Babia Góra jest kapryśna, pogoda potrafi się tutaj zmieniać jak w kalejdoskopie, dlatego nie można nastawiać się na to, że jak wyszło się w gorącą letnią noc, to na szczycie także będzie upał – trzeba się przygotować na zimno. Z mojej przygody już wiem, że wędrówka w upalną sierpniową noc, gdy leje się pot z każdego centymetra ciała, mimo lekkich ciuchów, kończy się ubraniem bluzy, kurtki i czapki na szczycie oraz marzeniem o rękawiczkach.

  1. Po pierwsze sprawdź prognozę pogody! Można to zrobić na kilka sposobów: weather.com, mountain-forecast.com, bgpn.gov.pl. Zimowe prognozy podawane są na stronie Babiogórskiego Parku Narodowego, można tam sprawdzać informacje o zamkniętych szlakach i komunikaty lawinowe: bgpn.gov.pl.
  2. Po drugie kup bilet wstępu do Babiogórskiego Parku Narodowego, można go kupić online: Bilety online do BgPN.
  3. Po trzecie sprawdź, o której godzinie w danym dniu wstanie słońce, aby nie spóźnić się na pokaz. Zaplanuj wyjście tak, aby mieć około 30 minut zapasu czasu w stosunku do czasu wejścia podawanego na mapie. Jeśli wybierzesz czerwony szlak z Przełęczy Krowiarki, to planowy czas powinien wynieść 2 h 30 min, mi wejście zajęło niecałe 3 h.

Co zabrać ze sobą na wschód słońca na Babiej Górze?

  • Dobrze świecąca latarka czołówka przyda się podczas nocnego marszu przez las. Będziesz mieć wolne ręce, więc możesz zabrać kijki, jeśli ułatwiają Ci chodzenie po górach. Nie zapomnij o zapasowych bateriach, nigdy nie wiadomo czy się nie przydadzą.
  • Ubierz się „na cebulkę” lub zabierz do plecaka dodatkowe ciuchy, kurtkę lub bluzę możesz przewiązać w pasie lub przytroczyć gdzieś na wierzchu bagażu. Ja w połowie sierpnia wchodziłam na szczyt w cienkim topie, zaś na odsłoniętej górze musiałam szybko przebrać mokry od potu top, ubrać bluzę i kurtkę oraz czapkę. Zabierz także rękawiczki. W chłodniejsze dni mogą przydać się ogrzewacze do dłoni i bielizna termiczna.
  • Lekki śpiwór, koc termiczny nie są głupim pomysłem. Czekając na wschód słońca na Babiej Górze, człowiek niewiele się rusza, a często wieje tutaj bardzo silny wiatr. Nie wszystkim uda się pomieścić przy chroniącej od jego przejmującego zimna ściance na szczycie. Warto mieć coś, co pozwoli nieco uchronić się przed chłodem.
  • Naładowany telefon i powerbank, gdyż pewnie będziesz chcieć uchwycić wschodzące słońce i widoki z Babiej Góry o poranku. Mogą być one też potrzebne do sprawdzenia aktualnej prognozy pogody, podążania za mapą, śledzenia przejścia w apkach (np. ja zwykle idę ze SportsTrackerem) i wezwania pomocy. Pamiętaj, że nie tylko wchodzisz na szczyt, trzeba także z niego zejść i ta wycieczka może okazać się nie dość, że nocną, to także całodzienną (stąd już blisko na Małą Babią Górę, szkoda byłoby przegapić okazję do jej zdobycia).
  • Jedzenie i picie, ale o tym chyba nie trzeba pisać. Ciepła kawka na szczycie smakuje najlepiej ;) A ponadto śniadanie w tak pięknych okolicznościach, czy można marzyć o czymś więcej po obejrzeniu spektaklu?

Jaki szlak wybrać na wschód słońca na Babiej Górze?

Jeżeli nie będziesz nocować w Schronisku PTTK na Markowych Szczawinach, to polecam rozpocząć wędrówkę z Przełęczy Krowiarki, jest tutaj płatny parking (opłatę uiścisz po powrocie z wycieczki). Szlak czerwony wiedzie przez Sokolicę, Kępę i Gówniak, doprowadza na Diablak, czyli Babią Górę. Do pokonania jest tu 4,5 km, czas przejścia: 2 h 30 min.

A co jeśli remontowany jest szlak czerwony na Babią Górę?

W 2022 roku i w lecie 2024 roku odcinek czerwonego szlaku, który prowadzi na Sokolicę był nieczynny! Remont w tym roku zaplanowany był od połowy lipca do połowy września, lecz 19.08.2024 ponownie go otwarto szlak czerwony z Przełęczy Krowiarki. Jednak w czasie remontu trasa na Diablak znacznie się wydłuża, gdyż trzeba ominąć zamkniętą część szlaku. Można to zrobić przez Perć Przyrodników, jest to nieco cięższy szlak, który poprowadzono północno-wschodnim stokiem Babiej Góry. Wpierw trzeba iść Płajem do Szkolnikowych Rozstajów, ok. 40 minut, szlak niebieski, dalej skręca się w lewo i szlakiem zielonym dochodzi się do skrzyżowania Nad Sokolicą, dalej już najbardziej znany szlak czerwony.


Wschód na Babiej Górze latem (szlak czerwony)

Wyjście na wschód słońca na Babiej Górze zaplanowałam w połowie sierpnia, dzień po Matki Boskiej Zielnej (środa), okazało się, że na szlaku było całkiem dużo ludzi. Start marszu o godz. 2:32 w nocy. Wędrówka na Sokolicę przy świetle latarki czołówki, w lesie jest naprawdę ciemno, w kosodrzewinie nieco lepiej, lecz sztuczne światło nadal się przydaje. Rozjaśniać zaczęło się dopiero ok. 4:45 i to był moment, gdy z każdą minutą świat staje się coraz bardziej widoczny. O godz. 5:00 mogłam już podziwiać za plecami pierwsze kolory majaczącego na widnokręgu poranka. To już dwa kroki od szczytu, więc nawet jeśli się nieco spóźnisz, to można stąd podziwiać spektakl. O 5:17 dotarłam na miejsce, z którego postanowiłam obserwować wschód słońca z Babiej Góry. Ubrana w spodnie i top, 15 minut później siedziałam w bluzie, kurtce, czapce i marzyłam o rękawiczkach.







Zejście z Babiej Góry po wschodzie słońca

Po nasyceniu się wschodem słońca na Babiej Górze czas na zejście z niej. Można wrócić tą samą trasą, lecz ja polecam wybrać się na całodzienną wycieczkę i udać się dalej w stronę Przełęczy Brona, z której można podążyć na Małą Babią Górę, następnie zejść na Markowe Szczawiny i odpocząć w tutejszym schronisku (z góry nie polecam tutaj jedzenia, nigdy nie zjadłam tu nic smacznego, ale jak zdycha się z głodu, to ujdzie /dodam, że chodzę na Babią od 1994 roku, w większości lat udało mi się ją zaliczyć raz do roku/). Dalej powrót Płajem do Przełęczy Krowiarki.


Wschód słońca na Babiej Górze zimą

Wiele osób decyduje się na zimowy wschód słońca na Babiej Górze, lecz osobiście nie polecę takiej przygody, gdyż mam za mało doświadczenia w wejściach zimowych, które są według mnie ciężkie i wymagają lepszego przygotowania. Jednak z tego co widziałam, widok o tej porze roku zapiera dech w piersiach.

Wycieczka na wschód słońca na Babiej Górze – parking, szlak, informacje praktyczne

  • Najkrótszy szlak na wschód słońca na Babiej Górze to szlak czerwony z Przełęczy Krowiarki. Czas przejścia na szczyt: 2 h 30 min. Uwaga! 15.07.-15.09.2024 r. odcinek na Sokolicę jest nieczynny! Można obejść go Percią Przyrodników.
  • Samochód można zostawić na parkingu na Przełęczy Krowiarki, opłatę uiszcza się po powrocie ze szlaku.
  • Bilet do Babiogórskiego Parku Narodowego można kupić online, może on być sprawdzony na terenie BgPN oraz przy wychodzeniu z parku: Bilet online do BgPN.
  • Można przenocować w Schronisku PTTK na Markowych Szczawinach, wtedy czas wejścia czerwonym szlakiem przez Przełęcz Brona wynosi 1 h 30 min.
  • W nocy nie polecam wchodzić przez Perć Akademików, ten szlak lepiej zostawić sobie na widny dzień.

Babia Góra – współrzędne GPS: 49.573087, 19.529446

Podobał Ci się ten artykuł? Zajrzyj do innych z tej kategorii:

Jeśli podobają Ci się moje treści i są one dla Ciebie wartościowe, będzie mi niezmiernie miło, gdy wesprzesz mnie wirtualną kawką – dzięki niej nabiorę nowej energii do tworzenia kolejnych wpisów. Dzięki!

 

Obserwuj mnie

Chcesz być na bieżąco z moimi wycieczkami? Obserwuj moje social media!
Znajdziesz mnie na Instagramie, Facebooku, TikToku oraz YouTube, gdzie wrzucam zdjęcia, rolki i krótkie opisy odwiedzonych przeze mnie miejsc. Wystarczy, że klikniesz w obrazek, aby przejść do danego medium.

 

Ceny podane w tym wpisie, mogą różnić się od tych, które zastaniesz na miejscu, ponieważ podane są na dzień pisania artykułu. Mają jedynie uzmysłowić potencjalne koszty wycieczki.
Informacje zawarte w artykule reprezentują moją subiektywną opinię, przedstawiają moje doświadczenia i służą przede wszystkim jako wskazówka.

Blog podróżniczy

Wycieczkoteka.pl to blog podróżniczy opisujący miejsca, których historia wydała mi się warta przedstawienia szerszej publice.

Znajdziesz tu zdjęcia z wycieczek po Polsce i Europie, opisy szczytów górskich i prowadzących na nie szlaków. Zabytki, ciekawostki geologiczne, miejsca pamięci, zamki, twierdze, przyrodnicze historie.