Czupel w Beskidzie Małym – szlak z Międzybrodzia Bialskiego. Korona Gór Polski

Czupel w Beskidzie Małym – szlak z Międzybrodzia Bialskiego. Korona Gór Polski

Czupel w Beskidzie Małym to jedno z mniej ciekawych wzniesień w Koronie Gór Polski, ponieważ szczyt jest w całości zalesiony, lecz jest coś co wyróżnia tę górkę – coś tak niespotykanego, że warto tutaj przywędrować – są to kamienie ułożone w stosiki. Już nieco wcześniej, wzdłuż szlaku można wypatrzeć tzw. kródy, czyli wały z kamieni znoszonych z obecnie zarośniętych już hal.


Beskid Mały nie grzeszy powierzchnią, jaką zajmuje, a jego najwyższy szczyt nie grzeszy wysokością, Czupel ma jedynie 930 m n.p.m., lecz wdrapanie się na niego może wykończyć, szczególnie w najgorętsze dni lata, więc z góry zaznaczam, że opisywanej poniżej trasy nie polecam w letni skwar. Szlak z Międzybrodzia Bialskiego jest stromy, trzeba pokonać aż 603 metry przewyższenia i można wypluć płuca. Nazwa szczytu związana jego ściśle z jego kształtem, Czuplem nazywa się w Karpatach góry o ostrym wierzchołku.


Czupel – najkrótszy szlak z Przęłęczy Przegibek

Zdobywając Koronę Gór Polski, zazwyczaj szuka się najszybszych tras, na Czupel najkrótszy szlak poprowadzony jest od strony Bielsko-Białej, z Przełęczy Przegibek, na której jest spory parking dla samochodów. Czas przejścia na szczyt od tej strony wynosi 1 h 46 min. Po drodze mija się schronisko PTTK Na Magurce, szlak ten zapewnia nieco widoków. Powrót tą samą trasą zajmuje ok. 1 h 21 min.

Czupel – szlak z Międzybrodzia Bialskiego

Wejście na Czupel z Międzybrodzia Bialskiego jest dość męczące, trzeba nastawić się na wspinaczkę po stromym stoku, wpierw szeroką drogą, pod koniec ścieżką. Szlak w całości prowadzi między drzewami, spomiędzy których górskie widoczki przebijają się ze dwa razy. Czas przejścia na szczyt: ok. 2 godziny.

Po drodze można przyjrzeć się ładnej odkrywce fliszu karpackiego, która rozciąga się wzdłuż drogi. Wyraźnie widoczne warstwy piaskowca poprzedzielane są łupkami, można także wypatrzeć koliste pustki po konkrecjach żelazistych – są one rude od związków żelaza.



Szlak na Czupel z Międzybrodzia Bialskiego ma kolor czerwony, rozpoczyna się w centrum miejscowości, można tutaj dojechać komunikacją zbiorową. Samochód można zostawić na parkingu miejskim, np. przy ul. Plac Świętego Ambrożego, ja startowałam z tego miejsca. Po około 1 h 45 min marszu, na Przełęczy Pod Czuplem czerwony szlak skręca do Łodygowic, a na szczyt prowadzi szlak niebieski, stąd już ostatnie 15 minut i można odhaczyć jedną z górek w Koronie Gór Polski.

Powrót tą samą trasą zajmie około 1 godzinę, można jednak rozszerzyć wycieczkę i zrobić pętlę zaliczając przy okazji schronisko PTTK Na Magurce.







Czupel – pętla przez Przełęcz Pod Sokołówką

Wycieczka na Czupel z Międzybrodzia Bialskiego ma pewne plusy, można zrobić pętlę, aby nie wracać tym samym szlakiem. Trzeba sobie zarezerwować ok. 5 godzin na wędrówkę. Pierwsza część to opisana powyżej trasa szlakiem czerwonym, a następnie niebieskim z Międzybrodzia Bialskiego na Czupel, później należy kontynuować marsz za niebieskim znakowaniem aż do Przełęczy Pod Sokołówką. W tym miejscu szlak żółty, który od schroniska PTTK Na Magurce idzie równolegle z niebieskim, skręca w prawo i sprowadza do punktu startu w Międzybrodziu Bialskim.

Czupel – Korona Gór Polski

Czupel ze swoją wysokością 930 m n.p.m. uplasował się na 9. pozycji zestawienia Korony Gór Polski. Jeżeli odbijasz pieczątki w książeczce, to tutaj jest całkiem fajna, wzór przedstawia zbójnika. Skrzynka z pieczątką KGP znajduje się na szczycie.



Inne szlaki na Czupel

Przez Czupel przebiega tylko jeden szlak turystyczny, ma on kolor niebieski, prowadzi z Czernichowa do Bielska-Białej Lipnika, lecz dołączają do niego szlaki z każdej możliwej strony góry. Wycieczkę na Czupel można rozpocząć w Wilkowicach, Łodygowicach, Tresnej, Czernichowie, Międzybrodziu Bialskim, Bielsku-Białej i z nieco dalszych wariantów, jak w Żarnówce Dużej, Żarnówce Małej i Kozach.

Jeśli nie lubisz wracać tą samą trasą, a pętla z Międzybrodzia Bialskiego nie przekonuje Cię, to możesz spróbować wybrać się na Czupel z Czernichowa, to podobno najładniejsza trasa. Czas przejścia pętli zajmuje ok. 4 godziny.

Przebieg trasy: Czernichów szlak niebieski – Suchy Wierch – Przełęcz Pod Rogaczem – Przełęcz Pod Czuplem – Czupel – Przełęcz Pod Czuplem – w prawo czerwonym szlakiem na Przysłop i dalej szlak żółty – Przyszop i stąd dalej szlak zielony – Czernichów.

Czupel – parking, informacje praktyczne

  • Jeśli wybierzesz najkrótszy szlak na Czupel, to parking znajduje się na Przełęczy Przegibek, współrzędne GPS: 49.793223, 19.129358. Przy starcie z Międzybrodzia Bialskiego można zaparkować na parkingach miejskich, ja parkowałam tutaj: 49.786041, 19.194036. Najkrótszy szlak na Czupel prowadzi z Przełęczy Przegibek. Czas przejścia na szczyt: 1 h 46 min.
  • Szlaki na Czupel z Międzybrodzia Bialskiego i Czernichowa pozwalają zrobić pętlę ze startem i końcem w tym samym miejscu.
  • Międzybrodzie Bialskie jest popularną miejscowością letniskową, po wycieczce w góry można odpoczywać nad wodą, są tu wypożyczalnie sprzętu wodnego. Polecam tutaj na obiad rybkę w Smażalni ryb Tawerna, korzystałam kilkukrotnie i dorsz tutaj był bardzo smaczny.

Czupel Beskid Mały – współrzędne GPS: 49.767880, 19.161041

Podobał Ci się ten artykuł? Zajrzyj do innych z tej kategorii:

Jeśli podobają Ci się moje treści i są one dla Ciebie wartościowe, będzie mi niezmiernie miło, gdy wesprzesz mnie wirtualną kawką – dzięki niej nabiorę nowej energii do tworzenia kolejnych wpisów. Dzięki!

 

Obserwuj mnie

Chcesz być na bieżąco z moimi wycieczkami? Obserwuj moje social media!
Znajdziesz mnie na Instagramie, Facebooku, TikToku oraz YouTube, gdzie wrzucam zdjęcia, rolki i krótkie opisy odwiedzonych przeze mnie miejsc. Wystarczy, że klikniesz w obrazek, aby przejść do danego medium.

 

Ceny podane w tym wpisie, mogą różnić się od tych, które zastaniesz na miejscu, ponieważ podane są na dzień pisania artykułu. Mają jedynie uzmysłowić potencjalne koszty wycieczki.
Informacje zawarte w artykule reprezentują moją subiektywną opinię, przedstawiają moje doświadczenia i służą przede wszystkim jako wskazówka.

Blog podróżniczy

Wycieczkoteka.pl to blog podróżniczy opisujący miejsca, których historia wydała mi się warta przedstawienia szerszej publice.

Znajdziesz tu zdjęcia z wycieczek po Polsce i Europie, opisy szczytów górskich i prowadzących na nie szlaków. Zabytki, ciekawostki geologiczne, miejsca pamięci, zamki, twierdze, przyrodnicze historie.