Białowodzka Góra – platforma widokowa i grodzisko Lemiesz. Odkryj genialny punkt widokowy na dolinę Dunajca

Białowodzka Góra – platforma widokowa i grodzisko Lemiesz. Odkryj genialny punkt widokowy na dolinę Dunajca

Beskid Wyspowy ciągnie się na wschód aż do Jeziora Rożnowskiego, gdzie stoki górek opadają do doliny Dunajca. To właśnie w tej jego części znajdziesz genialną panoramę, którą zapewnia platforma widokowa na Białowodzkiej Górze. Zbudowana została na brzegu skał, w miejscu, które zwane jest Lemiesz, od mieszczącego się tutaj wieki temu grodziska.


Wycieczka na Białowodzką Górę to przyjemny pomysł na krótki wypad w Beskid Wyspowy. Można tutaj zdobyć jeden ze szczytów do odznak turystycznych, są tu pomniki i kaplica na Rozdzielu, a w rezerwacie Białowodzka Góra nad Dunajcem dostępna jest platforma widokowa na skalnym cyplu, gdzie można obejrzeć pagórek, wały i fosy grodziska, którego historię wiąże się z dziejami św. Kingi.

Białowodzka Góra w Beskidzie Wyspowym

Pasmo Łososińskie wyróżnia się wieloma szczytami, ciągnie się od Łososiny Górnej aż po Dunajec, nad którym wznosi się najbardziej wysunięta na wschód część pasma nazwana Białowodzką Górą – ma ona dwie kulminacje: Rozdziele o wysokości 616 m n.p.m. i Zamczysko 607 m n.p.m. Szczytowe partie góry w okolicy Rozdziela zajmują łąki i pola uprawne, roztacza się stąd genialna panorama na Beskid Wyspowy, a przy idealnej przejrzystości powietrza można dojrzeć Tatry. Po przeciwnej stronie grzbietu widać dolinę Dunajca, który wydaje się leniwie płynąć do zalewu.





Białowodzka Góra – Korona Beskidu Wyspowego

Wybierając się na Białowodzką Górę w Beskidzie Wyspowym, warto podejść na jej najwyższą kulminację, czyli Rozdziele (616 m n.p.m.), na którym znajduje się dobrze zachowana wieża triangulacyjna. Ustawiona jest tutaj tabliczka z nazwą góry (a nie jej szczytu), przy której trzeba zrobić sobie zdjęcie, aby starać się o uzyskanie odznak turystycznych, takich jak: Korona Beskidu Wyspowego i „102 Wyspy” Beskidu Wyspowego. Ważne jest również odczytanie i zapisanie kodu QR, który znajdziesz na tabliczce.

W miejsce to jednak nie prowadzi znakowana trasa turystyczna, trzeba przejść przez prywatne łąki i pola uprawne. Początkowo warto kierować się żółtym szlakiem spod Kaplicy Miłosierdzia Bożego na Rozdzielu w stronę Marcinkowic, następnie po około 300 metrach odbić w prawo prosto na Rozdziele w Beskidzie Wyspowym. Podaję współrzędne słupka z tabliczką: 49.683429, 20.619750.




Platforma widokowa na Białowodzkiej Górze

Po zdobyciu szczytu Rozdziela czeka kolejny punkt wycieczki, ten najlepszy – platforma widokowa na Białowodzkiej Górze. Od razu zaznaczę, że niestety nie można wybrać się tutaj z psem, gdyż znajduje się ona w rezerwacie przyrody. Roztacza się z niej genialna panorama na dolinę Dunajca, Nowy Sącz, Beskid Sądecki i Beskid Niski. Położony na skalnym cyplu punkt widokowy okolony jest drzewami, które tworzą swego rodzaju okno na świat. Wyjątkowo pięknie tutaj o poranku w chłodniejsze jesienne dni, gdy morza mgieł i chmur snują się pod stopami. Jednak jeśli nie jesteś rannym ptaszkiem i tak jak ja wolisz zbierać się na zachody słońca, to miejsce na pewno Cię zauroczy także pod wieczór.





Białowodzka Góra – jak dojść do platformy widokowej?

Na początek zaznaczę, że platforma nie znajduje się na Rozdzielu, które głównie kojarzone jest z Białowodzką Górą, ani na Zamczysku, tylko na jego wschodnim stoku w miejscu zwanym „Lemiesz”, dlatego poniżej odpowiadam pytanie: jak dojść do platformy widokowej na Białowodzkiej Górze, bo na mapie w Google nie jest ono oznaczone.

Najkrótszy szlak do platformy na Białowodzkiej Górze prowadzi spod Kaplicy Miłosierdzia Bożego na Rozdzielu, jest tutaj niewielki parking na kilka samochodów. Czas przejścia: ok. 25 minut, kolor szlaku: zielony (do Tęgoborza), nie wypatrzyłam tu kierunkowskazu do platformy. Jest to piękna widokowo trasa. Po drodze można z niej zboczyć na wzgórze ze starszą i w mojej ocenie wizualnie przyjemniejszą kaplicą niż ta na Rozdzielu.




Po około 10 minutach marszu polną drogą szlak wchodzi w las, tutaj zaczyna się teren Rezerwatu Białowodzka Góra nad Dunajcem, do którego, jak już wyżej wspomniałam, niestety nie można wchodzić z psem. W lewo wiedzie ścieżka na szczyt Zamczyska (607 m n.p.m.), jest ona mocno zarośnięta. Po prawej stronie drogi można wypatrzeć w lesie fragmenty murów budynku, niestety nie znalazłam nic o jego historii, poza wzmianką, że jeszcze nie tak dawno, bo w 2011 roku, piwnice nie były zawalone.

Omiń szlaban i podążaj dalej prosto, za około 7 minut trzeba opuścić szlak i skręcić w prawo, jest tutaj na drzewie tabliczka kierująca do punktu widokowego, do którego pozostaje około 5 minut spaceru.

Ścieżka na szczyt Zamczyska
Fragment muru budynku

Zamek Lemiesz czy Grodzisko na Białowodzkiej Górze?

Punkt widokowy znajduje się w miejscu, w którym niegdyś istniało grodzisko na Białowodzkiej Górze, według legendy miał się tutaj znajdować zamek Lemiesz, który wymieniono w „Żywocie Świętej Kingi” jako jedną z warowni broniącej traktu nad Dunajcem.

W datowaniu grodziska „Lemiesz” badacze nie są ze sobą zgodni, a nawet nie są zgodni co do tego, czy zamek ten istniał właśnie tutaj. Najczęściej grodzisko na Białowodzkiej Górze datowane jest na okres panowania kultury łużyckiej. Jednak jak już wspomniałam, są też tacy, którzy uważają, że jest to pozostałość po budowli średniowiecznej i upatrują tutaj właśnie pozostałości legendarnego zamku Lemiesz. A jak jest naprawdę? Nie wiem, lecz w legendach lubi być ziarnko prawdy.

Powracając do tego, co realnie widać w terenie. Badania archeologiczne przeprowadzono tutaj przed 1957 rokiem (powierzchniowe) – A. Żaki, a wykopaliska w 1957 roku – A. Jodłowski. Jedyne dogodne dojście do grodziska było od strony północno-zachodniej, czyli tą samą ścieżką, którą wyznaczono dla turystów. Do dzisiaj w terenie wyraźnie widoczne są dwa wały oddzielone od siebie fosą. Majdan miał owalny kształt, jego wymiary to 60 x 25 metrów, niestety został on zniszczony przez kamieniołom – na pewno zauważysz rów wykuty w skałach pośrodku majdanu, robi wrażenie, można byłoby podejrzewać, że to starożytne piwnice.

Kraniec wzgórza ma doskonałe walory obronne i widokowe, jest tutaj strome urwisko, na którego brzegu tarasowo układają się wychodnie skalne. To właśnie tutaj umieszczono platformę na Białowodzkiej Górze.

 Ciekawostka: Z platformy widokowej na Białowodzkiej Górze widać inne miejsca, w których istniały grodziska nad Dunajcem, mianowicie na Kurowskiej Górze i w Marcinkowicach.







Rezerwat przyrody Białowodzka Góra nad Dunajcem

W 1961 roku na stokach Białowodzkiej Góry utworzono rezerwat przyrody, podobno jest tutaj najwyżej położone w Polsce stanowisko występowania jarząbu brekinia. Inną rzadką rośliną dla obszaru Karpat, którą można tutaj odnaleźć, jest irga czarna.


Rowy dobiegowe Stellung A2 na Białawoda

Przeglądając mapę, znalazłam oznaczenia reliktów rowów dobiegowych i rowu strzeleckiego linii Stellung A2, oczywiście temat mnie zainteresował, lecz nie udało mi się obejrzeć ciekawostki w terenie, może Tobie się uda? To część historii z czasów II wojny światowej. W 1944 roku dowództwo niemieckie postanowiło przygotować dwie linie obrony, nazwano je A1 „Wenus” Stellung i A2 „Merkury” Stellung. Pierwsza z nich przebiegała wzdłuż Wisły i przyczółka sandomiersko-baranowskiego, zaś druga, której pozostałości można odnaleźć w pobliżu Dunajca, biegła od Szczekocin przez Miechów, Słomniki, Wisłę do Bochni i dalej aż do Nowego Sącza. Do pracy przy umocnieniach przymuszano okoliczną ludność. W Tęgoborzu wzdłuż ulicy Sądeckiej można odnaleźć na mapach oznaczenia 9 bunkrów. Niektóre są nadal widoczne w terenie, po innych pozostały jedynie fragmenty, a jeszcze inne żyją jedynie w ustnych przekazach.

Beskid Wyspowy Białowodzka Góra – parking, szlak, informacje praktyczne

  • Na Białowodzką Górą można dojść żółtym szlakiem z Przełęczy nad Zawadką lub z Marcinkowic albo zielonym szlakiem przez Białawodę z Tęgoborza.
  • Samochodem można wjechać niemal na szczyt Białowodzkiej Góry, jest tutaj parking przy Kaplicy Miłosierdzia Bożego na Rozdzielu: 49.686404, 20.620405. Jest to świetny punkt do rozpoczęcia wycieczki na szczyt Rozdziela i do punktu widokowego na Białowodzkiej Górze.
  • Platforma widokowa na Białowodzkiej Górze znajduje się niedaleko zielonego szlaku z Tęgoborza. Czas przejścia spod kaplicy na Rozdzielu to ok. 25 minut.
  • Stara Kaplica na Białowodzkiej Górze znajduje się na współrzędnych: 49.689609, 20.622622. Warto do niej podejść, z łąki po drodze rozpościera się bardzo ładna panorama.
  • Słupek szczytu Rozdziela, opisany jako Białowodzka Góra znajdziesz na współrzędnych: 49.683429, 20.619750.
  • Na platformę widokową na Białowodzkiej Górze nie można zabrać psa, miejsce to znajduje się w rezerwacie przyrody.
  • Parking przy kaplicy na Rozdzielu oddalony jest o ok. 30 minut (17 km) jazdy samochodem z Nowego Sącza; o ok. 25 minut (18 km) od Limanowej; z Krakowa o ok. 1 h 40 minut (aż 100 km).

Białowodzka Góra platforma widokowa – współrzędne GPS: 49.689817, 20.634604

Podobał Ci się ten artykuł? Zajrzyj do innych z tej kategorii:

Jeśli podobają Ci się moje treści i są one dla Ciebie wartościowe, będzie mi niezmiernie miło, gdy wesprzesz mnie wirtualną kawką – dzięki niej nabiorę nowej energii do tworzenia kolejnych wpisów. Dzięki!

 

Obserwuj mnie

Chcesz być na bieżąco z moimi wycieczkami? Obserwuj moje social media!
Znajdziesz mnie na Instagramie, Facebooku, TikToku oraz YouTube, gdzie wrzucam zdjęcia, rolki i krótkie opisy odwiedzonych przeze mnie miejsc. Wystarczy, że klikniesz w obrazek, aby przejść do danego medium.

 

Ceny podane w tym wpisie, mogą różnić się od tych, które zastaniesz na miejscu, ponieważ podane są na dzień pisania artykułu. Mają jedynie uzmysłowić potencjalne koszty wycieczki.
Informacje zawarte w artykule reprezentują moją subiektywną opinię, przedstawiają moje doświadczenia i służą przede wszystkim jako wskazówka.

Blog podróżniczy

Wycieczkoteka.pl to blog podróżniczy opisujący miejsca, których historia wydała mi się warta przedstawienia szerszej publice.

Znajdziesz tu zdjęcia z wycieczek po Polsce i Europie, opisy szczytów górskich i prowadzących na nie szlaków. Zabytki, ciekawostki geologiczne, miejsca pamięci, zamki, twierdze, przyrodnicze historie.