Wieża widokowa na Koziarzu – najkrótszy szlak do wieży na Suchym Groniu

Wieża widokowa na Koziarzu – najkrótszy szlak do wieży na Suchym Groniu

Wyprawa w Beskid Sądecki powinna obfitować w genialne panoramy, a to za sprawą umiejscowionych w tym regionie wież widokowych. Jedną z nich znajdziesz na Suchym Groniu, chociaż oficjalnie funkcjonuje nieco inna nazwa – wieża widokowa na Koziarzu. To bardzo udana inwestycja, z której roztacza się niesamowita panorama z Tatrami na widnokręgu. Wędrówka na górę z najwyżej położonego parkingu powinna zająć nie więcej niż 25 minut. Czeka Cię lekka zadyszka, ale uwierz mi, że wycieczka jest tego warta!


Wieża widokowa na Koziarzu to miejsce, które zapewnia genialną panoramę, szczególnie gdy uda się wejść na konstrukcję przy idealnej przejrzystości powietrza podkreślającej ostre granie Tatr. Jeśli zastanawiasz się gdzie wybrać się w Beskid Sądecki, aby cieszyć się wyprawą, to miejsce koniecznie musisz odhaczyć na mapie.

Wieża na Koziarzu (Suchym Groniu)

Zbudowana w 2015 roku wieża na Koziarzu (Suchym Groniu) jest już nieco leciwa, gdy spojrzy się na to, że zbudowana jest z drewna, więc jeśli jeszcze Cię tutaj nie było, pospiesz się, aby zaliczyć widoczki, nim jej stan techniczny przestanie pozwalać na bezpiecznie zwiedzanie. Konstrukcja jest mocno osłonięta, schody obite deskami, górny taras zadaszony – bardzo ułatwia to wchodzenie osobom z lękiem wysokości i przestrzeni. A na górze poza genialną panoramą można zachwycać się zdjęciami, historiami i tablicami z bardzo dokładnym opisem szczytów. Muszę przyznać, że jest to najładniej urządzona wieża z tych, które dotychczas widziałam, a jeśli zastanawiasz się teraz jak duże mam doświadczenie, to koniecznie zajrzyj do kategorii: Wieże i punkty widokowe.







Koziarz – trasa do wieży widokowej

Koziarz (942 m n.p.m.), a raczej Suchy Groń, znajduje się w Paśmie Radziejowej, można na niego wejść żółtym szlakiem z Łącka albo Szczawnicy, są to jednak długie całodzienne trasy. Kolejną opcją jest podejście zielonym szlakiem z Tylmanowej, nieco krótsze, prawie 6 km i około 2 h 20 min marszu. Jednak jest też opcja dla leniwych, którzy chcą szybko cieszyć się genialnymi widokami, trzeba tylko odważyć się iść poza szlakiem, a wtedy wieża widokowa na Koziarzu ukazuje się oczom po około 20-25 minutach marszu od zaparkowania samochodu.

Koziarz – najkrótszy szlak

Jak już wspomniałam powyżej, na Koziarz najkrótszy szlak znakowany prowadzi z Tylmanowej, lecz zmotoryzowani mogą wybrać jeszcze krótszą drogę od wschodu. Znajduje się tutaj niewielki parking na wysokości około 800 m n.p.m., co znacznie skraca podejście. Początkowo pod górę wiedzie ta sama droga, którą dojeżdża się na parking, wkrótce jednak trzeba odbić w pierwszą drogę w prawo, na drzewie po lewej stronie można wypatrzeć strzałkę, dalej jest kolejny kierunkowskaz informujący o terenie prywatnym i o tym, aby skręcić w lewo na leśną ścieżkę, która ostro pnie się w górę. Trasa ta nie powinna zająć więcej niż 25 minut, lecz z góry ostrzegam, że podejście jest strome i można złapać zadyszkę. Na początku wędrówki, widoki za plecami wynagradzają wysiłek.








Panorama z Koziarza (Suchego Gronia) w Beskidzie Sądeckim

Taras widokowy na szczycie wieży na Koziarzu pozwala obejrzeć niesamowicie rozległą panoramę 360 stopni. Nakładające się na siebie szczyty górskie widać aż po horyzont. Można dostrzec stąd: Pogórze Ciężkowickie, Beskid Niski, Gorce, Beskid Wyspowy, Pieniny Czorsztyńskie, Magurę Spiską, Tatry Wysokie, Tatry Zachodnie, Beskid Sądecki, Małe Pieniny i Pieniny Właściwe.






Jak dojechać do wieży na Koziarzu?

Dojazd do wieży widokowej na Koziarzu może nieco zaskakiwać w swojej formie, ponieważ ostatni odcinek drogi nie jest pokryty asfaltem, realnie jest to ogólnie dostępna, dobrze utwardzona droga leśna. Jeśli przeoczysz kierunkowskaz, to może Ci zejść chwilka na zastanawianiu się, czy to dobry kierunek – ja tak miałam.

W Jazowsku trzeba zjechać z drogi krajowej nr 969 łączącej Stary Sącz z Łąckiem i przejechać na drugą stronę Dunajca (na Obidzę), następnie kierować się w prawo na Brzynę. Po około 4,5 km od mostu mija się przystanek autobusowy po prawej stronie, zaraz za nim jest rozjazd – tutaj trzeba zjechać z drogi asfaltowej w lewo na drogę leśną (49.523140, 20.457353). Stąd jeszcze niecałe 3 km jazdy pod górę do miejsca parkingowego, w zimie przejechanie tego odcinka może być niemożliwe, wtedy pozostaje przejść go na piechotę lub wybrać inną trasę. Przy większym śniegu albo oblodzeniu nie polecam wybierać się tutaj bez łańcuchów na koła, w razie czego samochód można zaparkować w niewielkiej zatoczce przy wjeździe na drogę. Podaję współrzędne miejsca, do którego można wyjechać idąc na Koziarz, tutaj znajdziesz parking pod wieżą: 49.501741, 20.452850.

Wieża na Suchym Groniu czy na Koziarzu?

Na koniec pozostaje jeszcze do rozwikłania zagadka, dlaczego wieża w Ochotnicy Dolnej znajduje się realnie na Suchym Groniu, a nie na Koziarzu? Otóż jest to pomyłka kartografów. Pierwotnie nazwa Koziarz nadana została niewielkiej polanie pod szczytem Suchy Groń, lecz w wyniku pomyłki na mapie, zaczęto powielać błąd na kolejnych i tak oto Suchy Groń nazwano Koziarzem, a sam Suchy Groń zawężono do jednego szczytu pasma – dawniej określenie to obejmowało fragment grzbietu między polanami Wojakówka i Jaworze.

 Ciekawostka: Niegdyś w miejscu obecnej wieży widokowej na Koziarzu stała wieża triangulacyjna.



Zdobywca 4 wież – odznaka turystyczna

Na tarasie widokowym wieży na Koziarzu można znaleźć skrzyneczkę z pieczątką, którą odbija się w specjalnie przygotowanym w tym celu folderze „Zdobądź 4 wieże” przygotowanym przez gminę Ochotnica Dolna. Jednak jeśli nie masz takowego, to mam dobrą wiadomość, regulamin Gorczańsko-Beskidzkiej Odznaki „Zdobywca 4 wież” przewiduje, że: „W przypadku braku wydrukowanego folderu można go zastąpić innym produktem, który umożliwi wbicie pieczątki”, akceptowane są również fotografie pieczątek. Po zebraniu 4 pieczątek (ich odbitek lub zdjęć, nie zabieraj fizycznej pieczątki z jej miejsca umocowania) z 4 wież można ubiegać się osobiście lub listownie o odznakę w Urzędzie Gminy w Ochotnicy Dolnej.

Wieże, które trzeba zdobyć do odznaki „Zdobywca 4 wież” to: wieża na Suchym Groniu (Koziarzu), wieża na Polanie Magurki, wieża na Gorcu i wieża na Lubaniu.



Wieża widokowa na Koziarzu – parking, szlak, informacje praktyczne

  • Wybierając się na najkrótszy szlak na Koziarz, samochód można zaparkować na współrzędnych: 49.501741, 20.452850.
  • Najkrótszy szlak na Koziarz nie jest oznakowany w terenie, ścieżka prowadzi wschodnim stokiem góry, czas przejścia z parkingu do wieży to ok. 20-25 minut. Powrót tą samą trasą.
  • Szlaki na Suchy Groń (Koziarz): żółty szlak z Łącka: 3 h 30 min; żółty szlak ze Szczawnicy: 4 h 25 min; zielony szlak z Tylmanowej: 2 h 20 min; czerwony, a następnie żółty szlak z Krościenka: 4 h 12 min.
  • Wieża widokowa na Koziarzu jest bezpłatna, czynna 24/7.
  • Można wybrać się tutaj z psem.
  • Do parkingu pod wieżą widokową na Koziarzu jest około 36 minut jazdy samochodem z Nowego Sącza (29 km); 49 minut z Mszany Dolnej (45 km); 1 h 44 minuty z Krakowa (102 km).

Podobał Ci się ten artykuł? Zajrzyj do innych z tej kategorii:

Jeśli podobają Ci się moje treści i są one dla Ciebie wartościowe, będzie mi niezmiernie miło, gdy wesprzesz mnie wirtualną kawką – dzięki niej nabiorę nowej energii do tworzenia kolejnych wpisów. Dzięki!

 

Obserwuj mnie

Chcesz być na bieżąco z moimi wycieczkami? Obserwuj moje social media!
Znajdziesz mnie na Instagramie, Facebooku, TikToku oraz YouTube, gdzie wrzucam zdjęcia, rolki i krótkie opisy odwiedzonych przeze mnie miejsc. Wystarczy, że klikniesz w obrazek, aby przejść do danego medium.

 

Ceny podane w tym wpisie, mogą różnić się od tych, które zastaniesz na miejscu, ponieważ podane są na dzień pisania artykułu. Mają jedynie uzmysłowić potencjalne koszty wycieczki.
Informacje zawarte w artykule reprezentują moją subiektywną opinię, przedstawiają moje doświadczenia i służą przede wszystkim jako wskazówka.

Blog podróżniczy

Wycieczkoteka.pl to blog podróżniczy opisujący miejsca, których historia wydała mi się warta przedstawienia szerszej publice.

Znajdziesz tu zdjęcia z wycieczek po Polsce i Europie, opisy szczytów górskich i prowadzących na nie szlaków. Zabytki, ciekawostki geologiczne, miejsca pamięci, zamki, twierdze, przyrodnicze historie.