Rabka-Zdrój to znane uzdrowisko, które w ostatniej dekadzie zostało w znacznej mierze odnowione i można tutaj przyjemnie spędzić dzień, wędrując po parku, oglądając urocze wille i inne zabytki. Jednak jeśli zwiedzanie miasteczek to nie Twój klimat, to polecam wybrać się na krótką wycieczkę do wieży widokowej na Polczakówce – z centrum Rabki można do niej dojść w 50 minut, a po wyjechaniu samochodem nieco wyżej, dojdziesz do niej w około 25 minut.

Wieża widokowa obok Rabki-Zdrój zbudowana została nieco poniżej szczytu Królewskiej Góry (588 m n.p.m.), którą od znajdującego się na jej stoku wyciągu narciarskiego zaczęto nazywać Polczakówką. Można tutaj dojść od strony Rabki-Zaryte albo Rabki-Zdrój. Do samego punktu widokowego nie poprowadzono znakowanej trasy, lecz w terenie są tabliczki kierujące do wieży.
O czym przeczytasz we wpisie:
- Jak dojść do wieży widokowej na Polczakówce?
- Wieża na Polczakówce – inne warianty dojścia:
- Wieża widokowa na Polczakówce
- Wieża widokowa na Polczakówce – panorama
- Polczakówka – 102 Wyspy Beskidu Wyspowego
- Bunkier przy szlaku do wieży na Polczakówce z Rabki-Zdrój
- Wieża widokowa na Polczakówce – parking
Jak dojść do wieży widokowej na Polczakówce?
Niedaleko wieży widokowej na Polczakówce przechodzi niebieski szlak turystyczny z Rabki-Zdrój na Luboń Wielki, od niego odchodzi droga polna, która po ok. 6 minutach doprowadza do budowli. Czas przejścia z miasta, ze skrzyżowania ulic Poniatowskiego, Jana Pawła II i Słonecznej zajmuje maksymalnie ok. 40 minut w jedną stronę. Można podjechać samochodem do bunkra przy niebieskim szlaku, jest tu nieco miejsca, aby zaparkować 1 auto, skraca to czas przejścia do 20 minut.
Szlak niebieski na wieżę z Rabki-Zdroju po pokonaniu miejskich uliczek z willami, to przyjemna wędrówka wpierw szutrową, a później polną drogą. Można przy okazji podejść na pobliski szczyt Grzebień, ze stoku roztacza się ładna panorama z Babią Górą na widnokręgu – piękna o zachodzie. Wieczorem można tutaj spotkać ludzi siedzących i podziwiających zachód słońca.





Wieża na Polczakówce – inne warianty dojścia:
W lecie można podejść ścieżką wzdłuż wyciągu narciarskiego Polczakówka. Czas przejścia: ok. 15 minut. Jest tutaj parking, lecz może być płatny: 49.623337, 19.978323
Szlak niebieski z Rabki-Zaryte, dalej bez szlaku. Czas przejścia: ok. 40 minut. Samochód można zaparkować przy cmentarzu obok kościoła Matki Boskiej Częstochowskiej: 49.626381, 19.994062
Wieża widokowa na Polczakówce
Drewniana wieża widokowa na Polczakówce zbudowana została w 2011 roku, widać, że czas odbija na niej swoje piętno, dlatego, jeżeli chcesz obejrzeć stąd panoramę, polecam się pospieszyć. Podczas mojego wchodzenia po schodach czułam, jak niektóre elementy podstawy poruszają się i może lepiej, że wchodziłam po ciemku, bo w opiniach Google można poczytać, że leżą dookoła gwoździe, śruby i kawałki drewna, więc najpierw przyjrzyj się konstrukcji, a dopiero potem decyduj czy na pewno w Twojej ocenie jest bezpieczna.
Wieża widokowa na Polczakówce zbudowana jest z drewna, ma ponad 25 metrów wysokości. Po drodze na górę jest kilka podestów, na których można odsapnąć, lecz nie są one widokowe, dopiero dwa tarasy na szczycie pozwalają podziwiać panoramę. Warto po stromych drabinko-schodkach wejść na wyższy, który jest zadaszony, można stąd zobaczyć m.in. Babią Górę, a przy sprzyjających warunkach nawet Tatry.


Wieża widokowa na Polczakówce – panorama
Panorama z najwyższego tarasu widokowego na Polczakówce nie powala i nie uważam tak dlatego, że dotarłam na szczyt o zmierzchu, po prostu po drodze na Grzebień panoramy według mnie były ładniejsze. Ponadto w ostatnim czasie zauroczyła mnie wieża na Koziarzu, z której widok jest bajeczny. Jednak, aby dłużej nie marudzić, widać stąd Gorce, Beskid Wyspowy, a także Beskid Żywiecki z Babią Górą, która cudownie wygląda w zachodzącym słońcu. Przy dobrych warunkach widać stąd także Tatry.


Polczakówka – 102 Wyspy Beskidu Wyspowego
Polczakówka o wysokości 588 m n.p.m. to jeden ze szczytów, na które trzeba wejść, aby uzyskać odznakę „102 Wyspy” Beskidu Wyspowego. Tuż obok niej jest nieco wyższy Grzebień (679 m n.p.m.), który również znajdziesz w wykazie. Można je „zaliczyć” podczas jednej wycieczki znakowanymi trasami albo poza szlakiem robiąc mniejszą lub większą pętlę.
Do odznaki trzeba zrobić sobie na szczycie zdjęcie na tle tabliczki z nazwą Polczakówki, która umieszczona jest u podnóża wieży widokowej oraz odczytać i zapisać QR code z tabliczki.
Ciekawostka: Polczakówka w Beskidzie Wyspowym czy w Gorcach? To pytanie nurtuje mnie od chwili zawitania w Rabce-Zdroju. Polczakówka, czyli Królewska Góra to szczyt na granicy pasm i tak naprawdę należy do Pogórza Orawsko-Jordanowskiego, tak jak leżący tuż obok Grzebień, lecz Rabka-Zdrój jest jedną z gmin Stowarzyszenia Forum Gmin Beskidu Wyspowego, a co za tym idzie jest jednym z podmiotów, dzięki którym powstała odznaka „102 Wyspy” Beskidu Wyspowego. Odznaka ma na celu promowanie regionu i zachęcanie do aktywnej turystyki, więc można przymknąć oko na te zawiłości geograficzne i po prostu cieszyć się wędrówką oraz celem jakim może być otrzymanie odznaki.

Bunkier przy szlaku do wieży na Polczakówce z Rabki-Zdrój
Przy niebieskim szlaku na Luboń Wielki z Rabki-Zdrój, który prowadzi w stronę wieży na Polczakówce, można zobaczyć jeden z czterech bunkrów, które w czasie II wojny światowej ochraniały budynek willi „Tereska” – mieściła się w nim Szkoła Dowódców Policji Bezpieczeństwa i Służby Bezpieczeństwa. Jej „wychowankowie” kierowani byli do placówek Gestapo, policji, obozów śmierci, wykorzystywano ich do akcji pacyfikacyjnych.
Zachowały się do dzisiaj dwa bunkry, ten przy szlaku: 49.614292, 19.976075 oraz drugi, prawdopodobnie pod współrzędnymi: 49.612625, 19.977012 – jednak do niego jeszcze nie dotarłam, więc jeśli wprowadziłam Cię w błąd, to przepraszam.



Wieża widokowa na Polczakówce – parking, szlak, informacje praktyczne
- Najkrótszy wariant trasy do wieży prowadzi pod wyciągiem Polczakówka, dostępny jest poza sezonem zimowym: 49.623337, 19.978323
- Można rozpocząć wycieczkę na Polczakówkę przy bunkrze na niebieskim szlaku. Czas przejścia stąd wynosi ok. 20 minut. Jest tutaj niewielka zatoczka na 1 samochód: 49.614456, 19.976006
- Czas przejścia z centrum Rabki na Polczakówkę wynosi ok. 50 minut.
- Niedaleko niebieskiego szlaku jest cmentarz w miejscu masowych egzekucji ludności żydowskiej w 1942 roku. Współrzędne GPS: 49.612319, 19.974593
- Na wycieczkę na Polczakówkę można wybrać się z psem.
- Jeżeli zdobywasz odznakę „102 Wyspy” Beskidu Wyspowego polecam podejść od razu na Grzebień.
- Rabka-Zdrój oddalona jest od centrum Krakowa o 70 km, przy świetnych okolicznościach drogowych można tutaj dojechać samochodem w około 1 godzinę. Do Rabki-Zdrój kursuje również komunikacja zbiorowa.
Polczakówka Beskid Wyspowy – współrzędne GPS: 49.620631, 19.984112