Wieża widokowa na Łysuli obok Gorlic. Skorzystaj na niej ze zjeżdżalni!

Wieża widokowa na Łysuli obok Gorlic. Skorzystaj na niej ze zjeżdżalni!

Łysula w Beskidzie Niskim mierzy zaledwie 551 metrów wysokości. Szczyt jest w pełni zalesiony, dotychczas znany głównie piechurom, którzy zmierzali z Gorlic do Wapiennego i dalej na Ferdel. Obecnie miejsce to stało się popularne, a to dzięki temu, że na Łysuli otwarta została nowa wieża widokowa – widoczne są stąd nawet Tatry!


Najnowsza wieża widokowa w Małopolsce cieszy się dużą popularnością, oficjalnie otwarta została pod koniec lipca 2024 roku. Od tego momentu cieszy się dużą popularnością i to nie tylko ze względu na widoki, jest tu niecodzienna darmowa atrakcja – wieża widokowa na Łysuli wyposażona została w zjeżdżalnię!

Nowa wieża widokowa w Beskidzie Niskim

Wieża na Łysuli ma 32 metry wysokości, główny taras ulokowano na wysokości 28 metrów. Wizualnie konstrukcja wyróżnia się na tle innych wież widokowych w Małopolsce, jest to stalowa budowla w formie walca – ten niecodzienny dla regionu wygląd zapewniają drewniane deski okalające budowlę. Takie wykończenie ułatwia wejście osobom z lękiem wysokości i przestrzeni, ponieważ zamyka widok podczas wdrapywania się po kolejnych stopniach, a także powstrzymuje powiewy wiatru. Nadmienię jednak, że przez to, że schody są spiralą, to i tak może się tutaj zakręcić w głowie.

Dostępne są tutaj dwa tarasy widokowe w szczytowej partii wieży. Najwyższy, otwarty, który zapewnia piękne panoramy 360 stopni i niższy zadaszony, z którego można zjechać na dół zjeżdżalnią. Zjeżdżalnia na wieży widokowej na Łysuli ma 54 metry długości, jest darmowa, tak samo, jak i wstęp na konstrukcję. Ekstra, co nie? Dodam, że bramka na wejściu jest elektroniczna, podobno zlicza wchodzących, ponieważ na wieży może przebywać jednocześnie maksymalnie 50 lub 80 osób (podawane dane różnią się między sobą).







Wieża widokowa na Łysuli – panorama

Jeśli lubisz podziwiać dalekie panoramy, to nowa wieża widokowa koło Gorlic powinna Ci się spodobać. Przy dobrych warunkach pogodowych widok stąd jest naprawdę ładny, górny taras zapewnia panoramę 360 stopni. Można dostrzec stąd nawet Tatry – to chyba najbardziej cieszy mnie we wdrapywaniu się na wysokości, za którymi nie przepadam. Na szczycie zamontowane są tablice, które ułatwiają orientację w terenie.





Jak dojechać do wieży widokowej na Łysuli?

Nowa wieża widokowa obok Gorlic jest łatwa do zlokalizowania w terenie, parking do niej oddalony jest od tego miasta o zaledwie 10 minut jazdy samochodem (niecałe 7 km). Trzeba kierować się na Nowy Żmigród drogą krajową nr 993, w Dominikowicach na poboczu ustawione są tabliczki ze strzałkami wyraźnie pokazujące jak dojechać do wieży widokowej na Łysuli, można posiłkować się funkcjonującymi na skrzyżowaniu dróg delikatesami Hitpol – to przy nich skręca się na pnącą się pod górę drogę do parkingu. Podaję współrzędne GPS miejsca, w którym należy skręcić z drogi krajowej nr 993: 49.654141, 21.216396

Na parking wieży na Łysuli można również dojechać od strony Męciny Małej. Najlepiej kierować się za Google Maps na współrzędne: 49.630945, 21.225779



Jak dojść do wieży na Łysuli?

Przez Łysulę przebiega jeden szlak turystyczny w kolorze zielonym, który od strony Gorlic prowadzi przez Dominikowice asfaltową drogą aż do parkingu stworzonego specjalnie na potrzeby turystów chcących zobaczyć nową atrakcję. Tutaj szeroka droga wysypana kamieniem najpierw sprowadza w dół, następnie łagodnie wznosi się aż do najnowszej wieży widokowej w Małopolsce.

Po drodze mija się kilka dodatkowych ciekawostek i miejsc wypoczynku: altanę, punkt widokowy z ławkami oraz wielką ławę, na którą można wspiąć się po drabince, żeby strzelić sobie fajną fotę z wycieczki.

 Wieża widokowa na Łysuli – czas przejścia z parkingu: maksymalnie 20 minut.

Można także dojść tutaj zielonym szlakiem od drugiej strony, czyli z Męciny Wielkiej, a jeśli masz więcej sił, to może i z Ferdla, na którym znajduje się kolejna wieża widokowa. Z Męciny Wielkiej czas dojścia na szczyt Łysuli zielonym szlakiem to ok. 1 h 11 min.









  Jeżeli pozostawisz samochód na parkingu do wieży widokowej na Łysuli, wtedy zielonym szlakiem dojście do wieży widokowej zajmuje ok. 20 minut.

  Szlak zielony z centrum Gorlic, to ok. 2 h 42 min marszu.

Szlak zielony na Łysulę spod kościoła w Męcinie Małej, czas przejścia to ok. 1 h 10 min.

Łysula – wieża widokowa

Otwarta w lipcu 2024 roku wieża na Łysuli obok Gorlic nie jest pierwszą na tym szczycie. Prawdopodobnie pierwsza wieża na Łysuli powstała w czasie I wojny światowej, była to wieża obserwacyjna. Na południe od góry można znaleźć wiele cmentarzy z tego okresu, w Sękowej, Ropicy, Męcinie Wielkiej, Wapiennym czy Rozdzielu. Kolejna była wieża triangulacyjna zbudowana w okresie II wojny światowej dotrwała do lat 80. XX wieku.


Wieża widokowa na Łysuli – parking, szlak, informacje praktyczne

  • Wieża na Łysuli jest ogólnie dostępna, czynna 24/7, lecz na wejściu jest bramka, która zlicza wchodzących, powinna się zamknąć po osiągnięciu maksymalnej liczby osób, które w jednym czasie mogą przebywać na konstrukcji.
  • Jest tutaj duży parking na kilkanaście samochodów, podzielony na części: górną i dolną. Można na niego dojechać od strony Dominikowic lub Męciny Małej. Parking jest bezpłatny.
  • Najkrótszy możliwy czas przejścia to ok. 20 minut z parkingu pod wieżą widokową na Łysuli.
  • Przez Łysulę przebiega zielony szlak turystyczny, można rozpocząć wędrówkę w Gorlicach.

Współrzędne wieży widokowej na Łysuli: 49.631828, 21.238145

Podobał Ci się ten artykuł? Zajrzyj do innych z tej kategorii:

Jeśli podobają Ci się moje treści i są one dla Ciebie wartościowe, będzie mi niezmiernie miło, gdy wesprzesz mnie wirtualną kawką – dzięki niej nabiorę nowej energii do tworzenia kolejnych wpisów. Dzięki!

 

Obserwuj mnie

Chcesz być na bieżąco z moimi wycieczkami? Obserwuj moje social media!
Znajdziesz mnie na Instagramie, Facebooku, TikToku oraz YouTube, gdzie wrzucam zdjęcia, rolki i krótkie opisy odwiedzonych przeze mnie miejsc. Wystarczy, że klikniesz w obrazek, aby przejść do danego medium.

 

Ceny podane w tym wpisie, mogą różnić się od tych, które zastaniesz na miejscu, ponieważ podane są na dzień pisania artykułu. Mają jedynie uzmysłowić potencjalne koszty wycieczki.
Informacje zawarte w artykule reprezentują moją subiektywną opinię, przedstawiają moje doświadczenia i służą przede wszystkim jako wskazówka.

Blog podróżniczy

Wycieczkoteka.pl to blog podróżniczy opisujący miejsca, których historia wydała mi się warta przedstawienia szerszej publice.

Znajdziesz tu zdjęcia z wycieczek po Polsce i Europie, opisy szczytów górskich i prowadzących na nie szlaków. Zabytki, ciekawostki geologiczne, miejsca pamięci, zamki, twierdze, przyrodnicze historie.