Loty balonami – Festiwal Balonów „Odlotowa Małopolska”

Loty balonami – Festiwal Balonów „Odlotowa Małopolska”

Wydają się lekkie, delikatne, unoszą się w powietrzu i wywołują zachwyt – balony, jest w nich coś magicznego. W tym roku odbyła się trzecia edycja wydarzenia Festiwal Balonów „Odlotowa Małopolska”, podczas którego można było obejrzeć przelot balonów na tle Tatr. Jeśli jeszcze nie udało Ci się uczestniczyć w tej imprezie, to zapisz sobie w kalendarzu na przyszły rok, warto!


Od paru lat w południowej Małopolsce organizowany jest festiwal, podczas którego można zobaczyć, jak są przygotowywane do lotu i następnie lecą ogromne balony z podwieszonym koszem. W czasie trwania wydarzenia rozgrywane są konkurencje, w których najważniejsza jest precyzja, np. trzeba rzucić obciążony woreczek z tasiemką w wyznaczony na łące punkt „X”.

3. Festiwal Balonów „Odlotowa Małopolska”

Tegoroczny Międzynarodowy Małopolski Festiwal Balonów „Odlotowa Małopolska” odbył się na lotnisku sportowym w Nowym Targu, lecz z planowanych startów udały się tylko dwa – popołudniowy w piątek 15.03. i poranny 16.03., niestety kapryśna pogoda uniemożliwiła loty popołudniowe w sobotę i niedzielę. Jeśli będziesz planować wycieczkę na zawody balonowe, nastaw się na to, że są one zależne od warunków pogodowych i mogą się nie odbyć, dlatego warto cały czas śledzić komunikaty organizatorów.


Kolorowe balony nad Nowym Targiem

W czasie festiwalu „Odlotowa Małopolska” można było zobaczyć, jak wygląda pompowanie balonów, jak duże są kosze, w których lecą ludzie, ile i jak pokaźnych butli z gazem potrzeba do lotu. Przy mocnym wietrze widać, jak te potężne konstrukcje bujają się, napinają liny, którymi są przytrzymywane przy ziemi i jak załoga stara się nad wszystkim zapanować.

Można było dowiedzieć się kilku ciekawostek, np. przed lotem balonem wypuszczany jest mały balonik, tzw. przedskoczek, który obserwuje się, aby zobaczyć, jaki jest kierunek i siła wiatru – idealnie, jeśli poleci on w stronę celu, czyli punktu, do którego trzeba dolecieć w danej konkurencji.

Kolejną ciekawostką jest to, że loty balonami odbywają się tylko wieczorami i o poranku, gdyż wtedy jest najsłabszy wiatr, więc jeśli chcesz mieć dobre zdjęcia, to warto wstać wcześnie rano – będzie lepsze światło. U mnie niestety pochmurny dzień odcisnął piętno na fotografiach, lecz nie było gwarancji, że kolejnego dnia loty się odbędą i rzeczywiście odwołano przelot z Kasiny Wielkiej, do której się wybierałam i start odbył się w innej lokalizacji.Balon świnka na Odlotowej Małopolsce

Balony startujące w zawodach w Nowym Targu w większości ozdobione są napisami i logotypami sponsorów, a ich kształt jest „klasyczny”, lecz w 2023 roku można było obejrzeć tygryska, a w tym roku furorę robił balon świnka. Jego napompowanie zajęło sporo czasu, lecz obserwowanie całego procesu i stanie w centrum wydarzenia, sprawiło mi wiele radości, Tobie też życzę takiej możliwości obejrzenia startów.Kiedy i gdzie można oglądać loty balonami?

Międzynarodowy Małopolski Festiwal Balonów „Odlotowa Małopolska” to nie jedyne wydarzenie balonowe w Polsce. Wiele lat temu udało mi się oglądać przelot balonów widoczny z zamku Odrzykoń, prawdopodobnie były to Międzynarodowe Górskie Zawody Balonowe. Poniżej zdjęcie z przelotu balonów w 2023 roku w okolicy Leszna – Balonowy Puchar Leszna. Poniżej loty balonów w Polsce w 2024 roku, może uda Ci się uczestniczyć w innym wydarzeniu? Udanej zabawy!

W 2024 roku można jeszcze próbować obejrzeć loty balonami:

  • 01-05.05.2024 r. – XL Balonowe Mistrzostwa Polski oraz XXIV Międzynarodowe Górskie Zawody Balonowe (Balonowy Puchar Polski) w Krośnie.
  • 26-30.06.2024 r. – Rypin CUP 2024 (Balonowy Puchar Polski) w Rypinie.
  • 11-14.07.2024 r. – VI Jurajskie Zawody Balonowe (Balonowy Puchar Polski) w Gminach Janów i Olsztyn.
  • 25-27.07.2024 r. – Balonowy Puchar Polski w Paczkowie.
  • 08-11.08.2024 r. – XII Balonowe Mistrzostwa Polski Juniorów oraz 19. Międzynarodowe Zawody Balonowe (Balonowy Puchar Polski) w Nałęczowie.
  • 15-18.08.2024 r. – XVI Mazurskie Zawody Balonowe (Balonowy Puchar Polski) w Ełku.
  • 28-31.08.2024 r. – XXXII Balonowy Puchar Leszna (Balonowy Puchar Polski) w Lesznie.


Podobał Ci się ten artykuł? Zajrzyj do innych z tej kategorii:

Jeśli podobają Ci się moje treści i są one dla Ciebie wartościowe, będzie mi niezmiernie miło, gdy wesprzesz mnie wirtualną kawką – dzięki niej nabiorę nowej energii do tworzenia kolejnych wpisów. Dzięki!

 

Obserwuj mnie

Chcesz być na bieżąco z moimi wycieczkami? Obserwuj moje social media!
Znajdziesz mnie na Instagramie, Facebooku, TikToku oraz YouTube, gdzie wrzucam zdjęcia, rolki i krótkie opisy odwiedzonych przeze mnie miejsc. Wystarczy, że klikniesz w obrazek, aby przejść do danego medium.

 

Ceny podane w tym wpisie, mogą różnić się od tych, które zastaniesz na miejscu, ponieważ podane są na dzień pisania artykułu. Mają jedynie uzmysłowić potencjalne koszty wycieczki.
Informacje zawarte w artykule reprezentują moją subiektywną opinię, przedstawiają moje doświadczenia i służą przede wszystkim jako wskazówka.

Blog podróżniczy

Wycieczkoteka.pl to blog podróżniczy opisujący miejsca, których historia wydała mi się warta przedstawienia szerszej publice.

Znajdziesz tu zdjęcia z wycieczek po Polsce i Europie, opisy szczytów górskich i prowadzących na nie szlaków. Zabytki, ciekawostki geologiczne, miejsca pamięci, zamki, twierdze, przyrodnicze historie.