Magiczna góra niedaleko Salzburga. Wybierz się na Untersberg i Salzburger Hochthron

Magiczna góra niedaleko Salzburga. Wybierz się na Untersberg i Salzburger Hochthron

Austria to górzysty kraj, więc koniecznie trzeba tutaj wybrać się na wycieczkę w góry! Najłatwiej wykorzystać w tym celu kolejkę linową, a tych tutaj nie brakuje – kilka chwil i można patrzeć na świat z lotu ptaka. Wybierając się do Salzburga, zarezerwuj sobie czas na wycieczkę na Untersberg, widoki stąd zapierają dech w piersi.


Kolejka na Untersberg jest jednym z obowiązkowych punktów wycieczki do Salzburga, cieszy się ogromną popularnością, dlatego wybrałam się tutaj z samego rana, to był strzał w dziesiątkę, nie było jeszcze tłumów. Zbudowana w latach 1958-1961 Untersbergbahn w około 8,5 minuty pozwala pokonać różnicę ok. 1320 metrów różnicy wysokości.




Spacer na Salzburger Hochthron

Kolejka linowa na Untersberg startuje na dolnej stacji Grödig/St. Leonhard, a kończy swój bieg na górnej stacji Geiereck. Po wyjściu z wagonika mija się dwie restauracje górskie, w dole widać kolejny budynek, do którego poprowadzona jest zakosami ścieżka. Ja podążyłam szeroką szutrową drogą przed siebie, w stronę majaczącego w oddali Salzburger Hochthron.

Spacer na Salzburger Hochthron zajął mi ok. 25 minut, lecz był to dziarski marsz, czas gonił, tego dnia miałam przed sobą kilkaset km do Krakowa, normalnie emerycki spacerek powinien zająć maksymalnie 40 minut. Końcowe podejście na Hochthron może nieco zmęczyć, jest to wąska górska ścieżka z kilkoma schodkami, lecz warto tutaj wejść.


Widoki po drodze są zjawiskowe. Z jednej strony płaski teren, który wydaje się rozciągać po horyzont, z drugiej wysokie, poszarpane górskie szczyty. Widać stąd miasto Salzburg, region Berchtesgaden i dolinę Rositten. W pogodny dzień widoczne są jeziora Salzkammergut i Chiemsee. Szlak poprowadzony jest na granicy Austrii i Niemiec, więc co chwilę witają powiadomienia roamingu sieci komórkowych.





W słońcu droga wygląda bajecznie, zbudowany z wapienia masyw Untersberg aż razi bielą wystających skał. Pozyskiwany z masywu wapień wykorzystywany był w architekturze, można go zobaczyć w Hellbrunn, to z niego są zrobione krasnale w Ogrodach Mirabelle.





Rośnie tutaj piękna roślinność kserotermiczna, w lecie kwitną kolorowe kwiaty, poza tym można obserwować ptaki, które zajmując się swoimi sprawami i obserwują turystów, skacząc między skałami.





Salzburger Hochthron

Szczyt Salzburger Hochthron (1852 m n.p.m.) jest genialnym punktem widokowym. Wejście tutaj nieco męczy pod koniec spaceru, lecz zadyszka jest tego warta. Salzburger Hochthron jest drugim co do wysokości szczytem masywu Untersberg, można tutaj dotrzeć kilkoma znakowanymi szlakami, niekoniecznie trzeba korzystać z kolejki Untersbergbahn. Na szczycie znajduje się krzyż.




Pomniki przy szlaku po Untersberg

Poza spacerem na Hochthron warto wdrapać się na górujący ponad górną stacją kolejki Geiereck (1805 m n.p.m.). Tutaj także znajduje się krzyż i tablica informacyjna z opisem panoramy. Po drodze mija się Gebirgsjäger Denkmal – pomnik żołnierzy i pomnik pamięci Josefa Gassnera, lecz nie udało mi się ustalić, kim był.






Legendarna góra Untersberg

Pierwsza odnotowana w dokumentach wycieczka na Untersberg odbyła się w XII wieku. Dokonał tego niejaki Eberwein z klasztoru augustianów w Berchtesgaden w Niemczech. Widocznie zrobił słabą wizję lokalną, ponieważ szczyt ten obrósł w legendy.

Podobno w Untersbergu czeka na swoje zmartwychwstanie cesarz rzymski Karol Wielki, ten, który stworzył pierwsze europejskie imperium od czasu upadku cesarstwa zachodniorzymskiego, był królem Franków i Longobardów. Żył na przełomie VIII i IX wieku. Śpi on przy marmurowym stole, lecz co 100 lat budzi się, jednak gdy widzi, że wokoło góry nadal latają kruki, zasypia na kolejne stulecie. Śpiącym cesarzem opiekują się krasnoludy tzw. Untersberger Mandln, cały czas obserwują czy Karolowi rośnie broda, gdyż legenda mówi, że jeśli ta broda trzykrotnie urośnie wokoło stołu, a kruki przestaną krążyć nad górą, wtedy nastąpi koniec świata. Inna historia podaje, że to Fryderyk Barbarossa (ten, który zorganizował III krucjatę i w jej trakcie utonął w rzece) śpi w górze i to jego broda jest wskaźnikiem nadejścia sądu ostatecznego – jednak niektóre źródła podają, że śpi on w górach Kyffhäuser w Turyngii. I komu mam wierzyć? No nie wiem. Może Ty rozwikłasz tę zagadkę?

Legendy o Untersberg mogły powstać przez to, że w masywie znajdują się liczne jaskinie m.in. Jaskinia Lodowa Schellenberger i najdłuższa jaskinia w Niemczech – Jaskinia Szybowa Riesending.







Magiczna góra Untersberg i Hitler

Położony na granicy Austrii i Niemiec Untersberg uważany jest za miejsce magiczne od setek lat, lecz co ciekawe, w XX wieku stał się obsesją Adolfa Hitlera. Kanclerz III Rzeszy podobno wierzył, że z wnętrza góry bije mistyczna siła, że góra ta posiada jakąś wielką tajemną moc, która pozwoli nazistom na zwycięstwo. No chyba jej nie odkrył...

Wierzył, że w głębi Untersbergu jest przejście do lustrzanego świata. Takie domysły podsycały liczne opowieści o ludziach, którzy zaginęli w okolicach góry. Niejedna historia opowiadała o osobach, które po wejściu do jaskiń zaginęły na kilka tygodni, a po odnalezieniu nie pamiętali co się z nimi działo przez ten czas.






Kolejka na Untersberg – cena, parking, informacje praktyczne

  • Stacja dolnej kolejki Untersbergbahn Grödig/St. Leonhard znajduje się na Dr.-Friedrich-Oedl-Weg 2.
  • Przy dolnej stacji kolejki na Untersberg jest duży parking (47.726186, 13.042400). W 2023 roku był bezpłatny.
  • Dni i godziny otwarcia można sprawdzić na stronie Untersbergbahn, są tu również podawane komunikaty, gdy kolejka jest nieczynna z powodu złych warunków atmosferycznych: Untersbergbahn godziny otwarcia.
  • Bilety można kupić w kasie na miejscu lub online, w 2024 cena wjazdu i zjazdu dla osoby dorosłej wynosi 32 euro: Bilety na Untersberg.
  • Kolejka na Untersberg jest wliczona w cenę Salzburg Card. Polecam kupić bilet na minimum 2 dni. W jednym dniu zwiedzić miasto, w kolejnym wjechać na górę. Naprawdę warto!

Untersberg – współrzędne GPS: 47.722776, 13.008419


Podobał Ci się ten artykuł? Zajrzyj do innych z tej kategorii:

Jeśli podobają Ci się moje treści i są one dla Ciebie wartościowe, będzie mi niezmiernie miło, gdy wesprzesz mnie wirtualną kawką – dzięki niej nabiorę nowej energii do tworzenia kolejnych wpisów. Dzięki!

 

Obserwuj mnie

Chcesz być na bieżąco z moimi wycieczkami? Obserwuj moje social media!
Znajdziesz mnie na Instagramie, Facebooku, TikToku oraz YouTube, gdzie wrzucam zdjęcia, rolki i krótkie opisy odwiedzonych przeze mnie miejsc. Wystarczy, że klikniesz w obrazek, aby przejść do danego medium.

 

Ceny podane w tym wpisie, mogą różnić się od tych, które zastaniesz na miejscu, ponieważ podane są na dzień pisania artykułu. Mają jedynie uzmysłowić potencjalne koszty wycieczki.
Informacje zawarte w artykule reprezentują moją subiektywną opinię, przedstawiają moje doświadczenia i służą przede wszystkim jako wskazówka.

Blog podróżniczy

Wycieczkoteka.pl to blog podróżniczy opisujący miejsca, których historia wydała mi się warta przedstawienia szerszej publice.

Znajdziesz tu zdjęcia z wycieczek po Polsce i Europie, opisy szczytów górskich i prowadzących na nie szlaków. Zabytki, ciekawostki geologiczne, miejsca pamięci, zamki, twierdze, przyrodnicze historie.