Ogrody Mirabell w Salzburgu – historia o pałacu dla kochanki arcybiskupa

Ogrody Mirabell w Salzburgu – historia o pałacu dla kochanki arcybiskupa

Jednym z najbardziej znanych obiektów w Salzburgu są Ogrody Mirabell z pałacem, którego historia mogłaby się stać kanwą dla powieści. Pałac Mirabell zbudowany został poza murami miejskimi przez księcia arcybiskupa Salzburga dla jego kochanki. Później była to rezydencja bawarskiego księcia koronnego, urodził się tutaj przyszły król Grecji Otton I, lecz kto by pamiętał o historii, gdy jest tu tak piękny park!


Barwna historia pałacu Mirabell pewnie też przyciąga turystów, lecz to nie dla budynku tutaj się przychodzi, tylko dla wspaniałych ogrodów, które są idealnym tłem dla instafotek. Fontanny, kwiaty, potężne rzeźby, urocze zakątki – to one kuszą, aby zwiedzić to miejsce.

Pałac Mirabell w Salzburgu i jego historia

Obecnie znany budynek pałacu jest jedynie duchem dawnej budowli, która ucierpiała w pożarze Salzburga w 1818 roku. To wtedy pałac Mirabell stracił wiele z barokowych zdobień, znikły figury z dachu i usunięto wieżę, która znajdowała się pośrodku wschodniej elewacji.

Pałac Mirabell został zbudowany około 1606 roku poza ówczesnymi murami miejskimi. Budowę zlecił książę arcybiskup Salzburga Wolf Dietrich von Raitenau dla swojej kochanki Salome Alt. Początkowo pałac nazywał się Altenau, nazwę Mirabell nadał mu kolejny książę arcybiskup Salzburga Markus Sittikus, aby wymazać niechlubną historię obiektu.

Dalsze dzieje pałacu Mirabell nie są już tak ciekawe, jak jego początki. W czasie wojny trzydziestoletniej majątek ufortyfikowano. Na początku XVIII wieku dobra Mirabell przekształcono, powstała w ten sposób barokowa rezydencja z wewnętrznym tarasem. Po pożarze miasta w 1818 roku cesarz zlecił odbudowę pałacu, lecz stracił on swój urok, o czym wspomniałam na wstępie. W latach 1810 do 1816 pałac Mirabell stał się rezydencją bawarskiego księcia koronnego i to właśnie tutaj urodził się jego syn książę Otto Friedrich Ludwig von Wittelsbach, późniejszy król Grecji Otton I. Od 1866 roku majątek należy do miasta Salzburg.

Obecnie pałac znany jest przede wszystkim z Sali Marmurowej, w której wiele par zawiera związek małżeński i z bogato zdobionych Schodów Aniołów stworzonych przez Georga Raphaela Donnera.



Kochanka arcybiskupa Salzburga

Historia romansu Wolfa Dietricha von Raitenau i Salome Alt wydaje mi się ciekawa, więc przybliżę ją w kilku słowach. Salome pochodziła z szanowanej w Salzburgu rodziny kupieckiej, podobno od momentu poznania Wolfa, nigdy więcej nie pojawiła się już w domu swoich rodziców. Książę arcybiskup nie ukrywał swojego związku, Salome gościła na dworze, towarzyszyła Wolfowi podczas uroczystości. Para doczekała się gromadki dzieci, podobno aż 15., lecz niektórzy podają, że było ich aż 16. Co ciekawe, do dzisiaj żyją ich pra-, pra-, pra- wnuczęta.

Pochodząca z rodziny kupieckiej Salome Alt awansowała społecznie w 1600 roku, gdy na prośbę Wolfa cesarz podniósł ją i jej dzieci do rangi szlacheckiej, od tej pory tytułowała się von Altenau.

Jednak bajka ta nie trwała wiecznie, a tytuł nie zabezpieczył interesów Salome, która wraz z dziećmi została wygnana z Pałacu Altenau, gdy Wolf został odsunięty od władzy i uwięziony.


Ogrody Mirabell

Obecne Ogrody Mirabell to wynik przeprojektowania starego założenia. Zostało to zlecone w 1687 roku przez księcia arcybiskupa Salzburga Johanna Ernsta von Thun. Duża przebudowa miała miejsce w 1730 roku, kiedy zmieniono układ balustrad i posągów.

Ogrody Mirabell podzielone są na kilka części, najbardziej znany ze zdjęć jest parter z barwnymi klombami kwietnymi, fontannami i figurami. Poza tym jest tu ogród różany z oranżerią, ogród teatralny, ogród bastionowy, który powstał na bazie bastionu z czasów wojny trzydziestoletniej i ogród karłów, który mógł być zaczątkiem mody na krasnale ogrodowe, a na pewno jest pierwszym ogrodem z krasnalami na świecie. Jest tu naprawdę pięknie, więc nic dziwnego, że Ogrody Mirabell w Salzburgu przyciągają turystów jak magnes i są obowiązkowym celem każdej zorganizowanej wycieczki po mieście.





Fontanna z filmu „Dźwięki muzyki”

Na koniec jeszcze jedna ciekawostka. Kojarzysz musical „Dźwięki muzyki” („Sound of Music”)? To dzięki niemu Ogrody Mirabell są takie popularne. To tutaj znajduje się fontanna z pegazem, wokół której tańczyła bohaterka wraz z dziećmi. Fontannę znajdziesz na głównej alei, tuż przy pałacu.


Ogrody Mirabell w Salzburgu – informacje praktyczne

  • Do ogrodów Mirabelle można wejść z Makartplatz przy budynku teatru. Wcześniej można zwiedzić Dom Mozarta, który znajduje się naprzeciw wejścia na teren Pałacu Mirabell.
  • Wstęp do ogrodów Mirabelle jest bezpłatny. Otwarty jest od świtu do zmierzchu. W zimie część ogrodów może być niedostępna, np. Ogród Karłów i Teatr.
  • Pałac (aby zobaczyć Schody Aniołów i Salę Marmurową) jest dostępny tylko w określone dni i w określonych godzinach, możesz sprawdzić ogólne warunki tutaj: Godziny i dni otwarcia Pałacu Mirabell.
  • Oranżeria jest czynna w godz. 9:00-16:00 (dane na rok 2024).

Podobał Ci się ten artykuł? Zajrzyj do innych z tej kategorii:

Jeśli podobają Ci się moje treści i są one dla Ciebie wartościowe, będzie mi niezmiernie miło, gdy wesprzesz mnie wirtualną kawką – dzięki niej nabiorę nowej energii do tworzenia kolejnych wpisów. Dzięki!

 

Obserwuj mnie

Chcesz być na bieżąco z moimi wycieczkami? Obserwuj moje social media!
Znajdziesz mnie na Instagramie, Facebooku, TikToku oraz YouTube, gdzie wrzucam zdjęcia, rolki i krótkie opisy odwiedzonych przeze mnie miejsc. Wystarczy, że klikniesz w obrazek, aby przejść do danego medium.

 

Ceny podane w tym wpisie, mogą różnić się od tych, które zastaniesz na miejscu, ponieważ podane są na dzień pisania artykułu. Mają jedynie uzmysłowić potencjalne koszty wycieczki.
Informacje zawarte w artykule reprezentują moją subiektywną opinię, przedstawiają moje doświadczenia i służą przede wszystkim jako wskazówka.

Blog podróżniczy

Wycieczkoteka.pl to blog podróżniczy opisujący miejsca, których historia wydała mi się warta przedstawienia szerszej publice.

Znajdziesz tu zdjęcia z wycieczek po Polsce i Europie, opisy szczytów górskich i prowadzących na nie szlaków. Zabytki, ciekawostki geologiczne, miejsca pamięci, zamki, twierdze, przyrodnicze historie.