Oryginalny McDonald's w Austrii. Zobacz jak zaprojektował go Hundertwasser

Oryginalny McDonald's w Austrii. Zobacz jak zaprojektował go Hundertwasser

Architektura niecodzienna, taka, która zaskakuje i wzbudza emocje, do tego najbardziej znany na świecie fastfood, czy może z tego wyjść coś niesamowitego? Tak! Jeśli chcesz się o tym przekonać na własne oczy, wystarczy, że wybierzesz się na samochodową wycieczkę do Austrii.


Podróżując autostradą A2 w Austrii, można zobaczyć na jednym z postojów niesamowity budynek, którego forma przykuwa wzrok. Ozdobiony jest on pasami z kolorowej mozaiki, wieżyczkami z kulami, przeszkloną wieżą i obsadzony roślinami. To McDonald's zaprojektowany przez Hundertwassera, austriackiego architekta, którego styl wyróżniał się unikaniem linii prostych.

Oryginalny budynek McDonald's w Austrii

McDonald's przy autostradzie A2 w Austrii powstał na bazie zbudowanego w latach 70. XX wieku budynku stacji paliw. Celem właściciela obiektu było przyciągnięcie w to miejsce większej liczby klientów. Prowadzono negocjacje z kilkoma architektami, lecz chcieli oni wyburzyć nieruchomość i zbudować coś nowego. Friedrich Stowasser, lepiej znany pod pseudonimem Friedensreich Regentag Dunkelbunt Hundertwasser zaproponował przebudowę, projekt spodobał się i jego wynikiem jest to, co widzimy dzisiaj.

Zaskakujący z zewnątrz McDonald's Hundertwassera w niczym nie ustępuje wnętrzu, które jest równie niecodzienne. Prawie nie ma tu linii prostych, jest za to mnóstwo kafelków w różnych rozmiarach, szerokich fug i kolorów. Polecam udać się do toalet, w których wystrój zdaje się łączyć resztki płytek, luster i farb z różnych projektów.

Hundertwasser stworzył unikalny styl dekoracyjny, obok którego na pewno nie da się przejść obojętnie. W Austrii można obejrzeć więcej Jego dzieł, np. Hundertwasserhaus w Wiedniu, spalarnię śmieci w Spittelau w Wiedniu oraz kościół św. Barbary w Barnbach.Gdzie znaleźć McDonald's Hundertwassera?

Oryginalny budynek restauracji McDonald's zaprojektowany przez Hundertwassera znajduje się w Austrii przy autostradzie A2, tuż przed Wiener Neustadt, na obszarze Bad Fischau.

Hundertwasser McDonald's w Austrii – współrzędne GPS: 47.833222, 16.181497

Podobał Ci się ten artykuł? Zajrzyj do innych z tej kategorii:

Jeśli podobają Ci się moje treści i są one dla Ciebie wartościowe, będzie mi niezmiernie miło, gdy wesprzesz mnie wirtualną kawką – dzięki niej nabiorę nowej energii do tworzenia kolejnych wpisów. Dzięki!

 

Obserwuj mnie

Chcesz być na bieżąco z moimi wycieczkami? Obserwuj moje social media!
Znajdziesz mnie na Instagramie, Facebooku, TikToku oraz YouTube, gdzie wrzucam zdjęcia, rolki i krótkie opisy odwiedzonych przeze mnie miejsc. Wystarczy, że klikniesz w obrazek, aby przejść do danego medium.

 

Ceny podane w tym wpisie, mogą różnić się od tych, które zastaniesz na miejscu, ponieważ podane są na dzień pisania artykułu. Mają jedynie uzmysłowić potencjalne koszty wycieczki.
Informacje zawarte w artykule reprezentują moją subiektywną opinię, przedstawiają moje doświadczenia i służą przede wszystkim jako wskazówka.

Blog podróżniczy

Wycieczkoteka.pl to blog podróżniczy opisujący miejsca, których historia wydała mi się warta przedstawienia szerszej publice.

Znajdziesz tu zdjęcia z wycieczek po Polsce i Europie, opisy szczytów górskich i prowadzących na nie szlaków. Zabytki, ciekawostki geologiczne, miejsca pamięci, zamki, twierdze, przyrodnicze historie.