Ogrody wodne Hellbrunn – fontanny, które koniecznie musisz zobaczyć w Austrii!

Ogrody wodne Hellbrunn – fontanny, które koniecznie musisz zobaczyć w Austrii!

Wybierasz się do Salzburga? Koniecznie wpisz sobie na listę 'must see' ogrody wodne Hellbrunn, które są czymś naprawdę wyjątkowym. Zobaczysz tutaj kilkanaście mechanicznych fontann, które skonstruowano tak, aby w przemyślny sposób oblać turystów w najmniej spodziewanym momencie. Tak! Możesz tu nieco zmoknąć.


Wycieczka do Hellbrunn jest obowiązkowym punktem wyjazdu do Salzburga, naprawdę polecam zobaczyć to na własne oczy! Zbudowane tutaj Ogrody Uciech to zabytek techniki wodnej, działają od początku XVII wieku, dostarczając rozrywki osobom odwiedzającym rezydencję księcia arcybiskupa Markusa Sittikusa.

Pałac Hellbrunn i jego fontanny

Pierwszym obiektem, jaki widzi się po przyjeździe tutaj, jest pałac Hellbrunn, który został zbudowany jako letnia, dzienna rezydencja przez Markusa Sittikusa, który w 1612 roku został księciem arcybiskupem Salzburga. Markus młodość spędził we Włoszech, gdzie zapoznał się z pełnymi rzeźb ogrodami i mechanicznymi fontannami – postanowił odwzorować to w Hellbrunn. W ciągu kilku lat zbudował reprezentacyjny kompleks zabaw, który ogrodzono murem.

Fontanny Helbrunn zajmują niewielki obszar posiadłości, lecz woda gra w tym miejscu pierwsze skrzypce. Wydajne górskie źródła Góry Hellbrunn pozwoliły Markusowi Sittikusowi zbudować słynny ogród uciech, a także uregulowane stawy rybne w ogrodach.


Dlaczego ogrody wodne Hellbrunn są wyjątkowe?

W XVIII wieku ogrody uciech zostały uznane za przestarzałe i nieprzydatne, więc większość z nich zdemontowano lub nie były remontowane, lecz nie w Hellbrunn! Tutaj fontanny utrzymano w dobrym stanie, do tego w oryginalnym układzie, dzięki czemu miejsce to stało się reprezentatywnym przykładem manierystycznych ogrodów uciech.


Fontanny w Hellbrunn

Hellbrunn to przede wszystkim przemyślne fontanny, które znajdują się na otwartym powietrzu i w specjalnie zaaranżowanych grotach. Jest tu Królewski Stół, z którego krzeseł tryska woda; Grota Orfeusza, Wielka Grota, Staw Gwiezdny, mechaniczne teatrzyki, Grota Wenus i Grota Koronna, a do tego stawy i kanały.

Ogrody Hellbrunn otwarte są dla turystów od marca do listopada, ja zwiedzałam je w lipcu i byłam w jednej z pierwszych grup, które weszły na teren z fontannami – na parkingu było jeszcze sporo wolnego miejsca, a do kas nie było kolejek (z Salzburg Card także trzeba udać się do kas). Każdy turysta otrzymuje audioprzewodnik, na którym można odsłuchiwać ciekawostki o kolejnych punktach wycieczki, lecz mimo tego, że przy każdej atrakcji można spędzić tyle czasu, ile się chce, to jednak warto podążać za grupą, gdyż fontanny są uruchamiane ręcznie, a to od ich działania zależy doświadczenie tego miejsca.


Królewski Stół – Hellbrunn jako Ogród Uciech

Pierwszą z tzw. Tricky Fountains jest Królewski Stół, który ma pośrodku rynnę do chłodzenia butelek z winem. Goście siadali na kamiennych stołkach, które mają pośrodku dziurkę, do złudzenia przypomina ona uchwyt do przeniesienia taboreciku – cóż za mylne skojarzenie... No to zaczyna się zabawa, bo z tych otworów wypływa woda, a wygrywa ten, kto usiadł na takim siedzisku, które w danej rozgrywce nie stało się gejzerem (czyli arcybiskup Markus Sittikus). Myślisz, że to koniec? Udało Ci się dobiec na murek i woda Cię nie dosięgnie? Ja tak zrobiłam i jednak mnie dosięgła!

Instalacja to nie tylko stół z krzesłami, otwory wypuszczające wodę znajdują się także w chodniku, tryskają z różnym natężeniem, pokaz trwa kilka minut. Stąd już można nie wyjść suchym, a to dopiero początek zabawy! A jak minie Ci oszołomienie, to przyjrzyj się tym cudownym zdobieniom budynku i rzeźbom wokoło.




Grota Orfeusza

Następnym punktem Ogrodów Uciech Hellbrunn jest Grota Orfeusza, która znajduje się w niewielkim budynku po prawej stronie ścieżki. Można się tutaj przenieść do czasów antycznych, do mitu o Orfeuszu i Eurydyce. Oryginalnych rozmiarów figury wydają się być jak żywe. Siedzące dookoła zwierzęta wyglądają jak wyjęte ze średniowiecznego bestiariusza – zwróć uwagę na koziorożca, jest symboliczny, gdyż to zwierzę heraldyczne księcia biskupa Markusa Sittikusa. Spójrz też na fontannę na wejściu – to także koziorożec.

 Ciekawostka: Eurydyka ma na szyi medalion, podejrzewa się, że przedstawia on Markusa Sittikusa, a postać Eurydyki wzorowana była na kochance księcia.


Wielkie Groty

Największy kompleks fontann znajduje się w podziemiach pałacu Hellbrunn. Jeżeli udało Ci się nie zmoknąć wcześniej, to tutaj jest to już niemal niemożliwe, gdyż woda strzela w najmniej spodziewanych miejscach i momentach, dodam, że nie tylko z dołu. Znajduje się tutaj kilka bogato zdobionych pomieszczeń i jeden z najbardziej znanych elementów, którym reklamowany jest w rolkach Ogród Wodny w Hellbrunn – Germaul. Pewnie teraz zastanawiasz się cóż to? Zaraz Ci pokażę.


Grota Neptuna i Germaul

Wielkie Groty Hellbrunn poprzedza Staw Gwiezdny, który wraz z pałacem tworzy monumentalne założenie. Pomiędzy nim a murem jest pierwsze miejsce, w którym można zostać oblanym wodą – uważaj na to, co dzieje się na chodniku i na głowy jeleni na murze, a później we wnętrzu też jest wesoło.

Pierwsze pomieszczenie to Grota Neptuna, której ściany w całości pokryte są marmurem, tufem i mozaiką z muszli. To właśnie tutaj wypatrzysz Germaula, czyli maszkarona, który wystawia język – szukaj go u stóp Neptuna i uważaj na dysze wodne pod swoimi nogami, szczególnie gdy kucniesz, aby uchwycić idealny kadr. Tutaj przeżyłam przygodę – moja bielizna przestała być sucha, ale udało mi się sfilmować wystawienie jęzora przez Germaula.


Niesamowita Grota Ptasiego Śpiewu w Hellbrunn

To coś niesamowitego! Nawet nie wyobrażasz sobie jak bardzo! Co najciekawsze, to nie fontanna w formie karuzeli z przesuwającymi się mitycznymi stworzeniami jest tutaj gwiazdą, tylko dźwięk, który imituje ptasi śpiew i teraz uwaga! To, co słyszy się w tej grocie, nie jest nagraniem, powstaje przy pomocy wody, która wprawia w ruch instrument.

Grota Lustrzana, Grota Muszli, Grota Ruin

Grota Lustrzana i Grota Muszli to bardzo bogato zdobione pomieszczenia, które miały za zadanie wzbudzić ciekawość. Można tutaj przeglądać się w maleńkich lusterkach i podziwiać niesamowite motywy. Ostatnia jest Grota Ruin, która jest symbolem przemijania – popękane ściany, sufit z gołymi cegłami bez tynku, rzeczywiście budzi to nieco strachu, że cała budowla zaraz runie. Podczas mojego zwiedzania obiektu, do tej sali nie można było wejść, lecz można ją było podziwiać z progu.


Staw Gwiezdny

Duży staw ulokowany jest na osi pałacu. Jego nazwa wyjaśnia się, gdy zobaczy się go z góry, z okien budynku. Najwyższy staw ma formę gwiazdy, to z niego woda spada po progu do niższego stawy, a z niego kaskadami do najniższego zbiornika. Po obu stronach kaskady można wypatrzeć koziorożce trzymające herb księcia arcybiskupa.




Małe Teatry Mechaniczne – unikat na skalę światową

Podobno napędzane hydraulicznie maleńkie teatry mechaniczne są unikatem na skalę światową, ponieważ nie dość, że przetrwały ponad 400 lat, to jeszcze są nadal sprawne. Przedstawione jest tutaj 5 scen, z których trzy przedstawiają prozę życia (młynarz przy pracy, garncarz przy pracy, szlifiarz noży przy pracy), a dwie odwołują się do mitologii i te są najciekawsze. Pierwsza ze scenek mitycznych to Apollo obdzierający ze skóry satyra Marsjasza, a druga to Perseusz walczący z morskim potworem, który stara się uwolnić Andromedę z nagim biustem. Humor twórcom dopisywał.

Grota Wenus i zawsze świeże kwiaty

Wydawało mi się na miejscu, że jest to najmniej ciekawa fontanna, lecz ogrody Hellbrunn ponownie zaskakują. Przyjrzyj się jej dokładniej, a wypatrzysz świeże kwiaty u stóp bogini – to właśnie tajemnica tego miejsca. Nad bukietem woda tworzy kopułę, która sprawia, że ścięte kwiaty bardzo długo zachowują świeżość.


Teatr Mechaniczny

Kolejną ciekawostką Ogrodu Uciech Hellbrunn jest napędzany siłą wody teatr mechaniczny, który dodano do ogrodów w 1753 roku, czyli już po śmierci Markusa Sittikusa. Poza tym, że postaci w poruszają się, to także gra tutaj muzyka. Rozgrywa się tu całe życie maleńkiego miasteczka. Barwnie malowane figurki wykonane zostały z drewna lipowego, zaskakują szczegółami. Teatr Mechaniczny został zbudowany przez górnika z Hallein Lorenza Roseneggera w latach 1749-1752. Uważaj, gdy zapatrzysz się w to dzieło, gdyż z tyłu może zaatakować Cię woda, w końcu to ogród sprytnych fontann.


Grota Koronna Hellbrunn

Jeśli myślisz, że już w Hellbrunn już nic Cię nie zaskoczy, to zapraszam do Groty Koronnej. Przy odrobinie szczęścia uda Ci się przejść przez wodną bramę, która uruchamiana jest na mostku do budynku. Ulokowana w budynku fontanna potrzebuje dużego wyczucia osoby sterującej, gdyż to od niej zależy, jak wysoko uniesie się „korona” na strumieniu wody, a także czy delikatnie opadnie.

Co ciekawe miejsce to zostało ukończone po śmierci twórcy Ogrodu Uciech Hellbrunn, ukończył je jego następca.



Mityczne stworzenia

Fontanny Hellbrunn to kompleks, w którym można poczuć się jak w bajce, która nieco odwołuje się do mitologii. Poza opisanymi powyżej punktami są jeszcze inne drobne ciekawostki uprzyjemniające wizytę w tym pięknym miejscu. Książę arcybiskup Markus Sittikus wymyślił wszystkie atrakcje, podobno uwielbiał tworzyć bajkową rzeczywistość, co odzwierciedla się w rzeźbach, a także wyposażeniu wnętrza pałacu. Jeśli dobrze przyjrzysz się ogrodom, to znajdziesz niejedno fantastyczne stworzenie, np. pół człowieka-pół lwa, który podobno zamieszkiwał okolice Salzburga. Są tu też jednorożce.



Ogrody Hellbrunn

Po zwiedzeniu Ogrodu Uciech wchodzi się do ogrodów przypałacowych połączonych z parkiem. Ogrody Hellbrunn to ładne, uporządkowane miejsce, w którym są duże zbiorniki wodne, rzeźby i kwiaty. Wstęp do tej części obiektu jest bezpłatny.



Pałac Hellbrunn

Oczywiście fontanny Hellbrunn to główny cel wycieczki, jednak warto zajrzeć także do wnętrza pałacu, w którym są wystawy poświęcone bajkowemu światu Markusa Sittikusa. Dostępnych jest tutaj kilka pomieszczeń, dwa z nich są bardzo bogato zdobione. Co ciekawe, nie ma tutaj sypialni, gdyż pałac służył jedynie jako miejsce wypoczynku dziennego.


Ile czasu zarezerwować na Hellbrunn?

Spokojnie można spędzić w Hellbrunn cały dzień, lecz ja miałam w planie jeszcze zabytki w Salzburgu, więc mogłam tu spędzić tylko 2 godziny. Przejście części z fontannami zajmuje 40 minut. Jednak jeśli masz możliwość zostać tutaj nieco dłużej, to są tutaj dostępne jeszcze inne atrakcje: pawilon ogrodowy z filmu „Dźwięki muzyki”, pałac z muzeum etnograficznym, skalny teatr i małe zoo, w którym Markus Sittikus gromadził zwierzęce osobliwości np. zwierzęta dotknięte bielactwem.


Ogrody Wodnych Uciech Hellbrunn – parking, zwiedzanie, informacje praktyczne

  • Fontanny Hellbrunn są czynne od marca do listopada.
  • Do Hellbrunn można dojechać z centrum Salzburga komunikacją miejską, która w ramach Salzburg Card jest darmowa. Więcej informacji znajdziesz tutaj: Komunikacja miejska w Salzburgu.
  • Przy pałacu Hellbrunn są płatne parkingi, opłata w parkomacie. Najlepiej przyjechać tu z samego rana, gdy tylko obiekt się otworzy. Ja byłam ok. godz. 9:30 i było pełno miejsca, lecz ok. południa parkingi były już zapełnione. Współrzędne GPS parkingu: 47.763450, 13.064614.
  • Wstęp do ogrodów i pałacu Hellbrunn jest wliczony w cenę Salzburg Card – trzeba podejść do kasy, po okazaniu karty otrzymuje się bilet. Jeśli jednak chcesz zwiedzić tylko to miejsce, to tutaj znajdziesz cennik: Cena wstępu do Ogrodu Wodnych Uciech w Hellbrunn. W 2024 roku wstęp dla osoby dorosłej wynosi 15 €, są zniżki przy zwiedzaniu w tym samym dniu pałacu Hellbrunn i zoo.
  • Ogrody Wodne Hellbrunn są czynne codziennie, dokładne godziny możesz sprawdzić tutaj: Godziny otwarcia ogrodu Hellbrunn.
  • Zwiedzanie fontann Hellbrunn zajmuje 40 minut, do tego trzeba doliczyć czasy dojścia z parkingu i czas zwiedzania pałacu, mi całość zajęła około 2 godziny.
Ogrody Hellbrunn – współrzędne GPS: 47.762570, 13.060120 (wejście do fontann)

Podobał Ci się ten artykuł? Zajrzyj do innych z tej kategorii:

Jeśli podobają Ci się moje treści i są one dla Ciebie wartościowe, będzie mi niezmiernie miło, gdy wesprzesz mnie wirtualną kawką – dzięki niej nabiorę nowej energii do tworzenia kolejnych wpisów. Dzięki!

 

Obserwuj mnie

Chcesz być na bieżąco z moimi wycieczkami? Obserwuj moje social media!
Znajdziesz mnie na Instagramie, Facebooku, TikToku oraz YouTube, gdzie wrzucam zdjęcia, rolki i krótkie opisy odwiedzonych przeze mnie miejsc. Wystarczy, że klikniesz w obrazek, aby przejść do danego medium.

 

Ceny podane w tym wpisie, mogą różnić się od tych, które zastaniesz na miejscu, ponieważ podane są na dzień pisania artykułu. Mają jedynie uzmysłowić potencjalne koszty wycieczki.
Informacje zawarte w artykule reprezentują moją subiektywną opinię, przedstawiają moje doświadczenia i służą przede wszystkim jako wskazówka.

Blog podróżniczy

Wycieczkoteka.pl to blog podróżniczy opisujący miejsca, których historia wydała mi się warta przedstawienia szerszej publice.

Znajdziesz tu zdjęcia z wycieczek po Polsce i Europie, opisy szczytów górskich i prowadzących na nie szlaków. Zabytki, ciekawostki geologiczne, miejsca pamięci, zamki, twierdze, przyrodnicze historie.