Dom Urodzenia Mozarta i Dom Mozarta w Salzburgu. Śladami wielkiego kompozytora

Dom Urodzenia Mozarta i Dom Mozarta w Salzburgu. Śladami wielkiego kompozytora

„Salzburg – miasto Mozarta” to chyba najbardziej znane skojarzenie związane z tym kompozytorem, który się tutaj urodził i wychował. W mieście można zwiedzić dwa jego domy, zobaczyć nieco pamiątek po nim i zrobić sobie zdjęcie z dużą figurką Lego, która wygląda jak Wolfgang. Poza tym to właśnie w Salzburgu wynaleziono słynne czekoladki Mozartkugel.


Podczas zwiedzania Salzburga wydaje się oczywiste, że koniecznie trzeba zajrzeć do domu Mozarta, powstaje jednak pytanie „do którego?” i tu przychodzę z odpowiedzią, że spokojnie w ciągu jednego dnia uda Ci się obejrzeć Dom Mozarta i Dom Urodzenia Mozarta, oba są wliczone w cenę Salzburg Card i są po drodze do innych, według mnie ciekawszych zabytków. Pierwsza z nieruchomości położona jest naprzeciw wejścia do Ogrodów Mirabell, niedaleko przystanku autobusowego przy Makartsteg, z którego większość turystów rozpoczyna zwiedzanie, dlatego od niej zacznę wpis.


Dom Mozarta (Mozart-Wohnhaus) – Dom Tancmistrz

Wolfgang Amadeusz Mozart urodził się w 1756 roku w Salzburgu, w domu przy ulicy Getreidegasse 9, którego opis znajdziesz nieco niżej. W budynku przy Makartplatz 8 mieszkał od 1773 do 1781 roku. Od 1713 roku nieruchomość ta nazywana jest Domem Tancmistrza, to właśnie wtedy właściciel kamienicy Lorenz Spöckner otrzymał pozwolenie na udzielanie w tym miejscu lekcji tańca i etykiety dworskiej dzieciom arystokratów.

Zwiedzanie Domu Mozarta w Salzburgu z pewnością spodoba się fanom kompozytora, lecz tej części społeczeństwa, która szuka w muzeach ciekawych przedmiotów i malowideł, miejsce to może wydać się wyjątkowo nieciekawe. Dom Mozarta przy Makartplatz 8 można zwiedzić w 15 minut. Jest tutaj kilka niemalże pustych pomieszczeń z ładną podłogą, paroma meblami na krzyż, ciekawym kominkiem i fajną makietą pokazującą przekrój kamienicy. Można tutaj posłuchać muzyki Mozarta, która towarzyszy zwiedzaniu obiektu. Są tu także prezentacje multimedialne, więc jeśli ktoś jest fanem tego kompozytora, to podobno powinien sobie zarezerwować ok. 1,5 godziny, aby nacieszyć się nowinkami techniki i opisami nielicznych przedmiotów.






Dlaczego Dom Mozarta jest taki ubogi w wystroju?

W czasie II wojny światowej Dom Tancmistrza został niemal doszczętnie zniszczony podczas bombardowania Salzburga w dniu 16.10.1944 roku. Pozostała jedynie 1/3 budynku, a po wojnie w miejscu ruiny zbudowano biurowiec. Zachowane resztki kamienicy w 1955 roku kupiła Międzynarodowa Fundacja Mozarteum, część z biurowcem kupili dopiero w 1989 roku – został on rozebrany, a następnie zrekonstruowano historyczną budowlę, którą dzisiaj znamy jako Dom Mozarta w Salzburgu.

Widok z okna Domu Mozarta na wejście do ogrodów Mirabell.


Dom Urodzenia Mozarta (Mozarts Geburtshaus) – Dom Hagenauera

Przy głównej ulicy starego miasta znajduje się kolejne miejsce związane z życiem kompozytora, czyli Dom Urodzenia Mozarta. Trzypiętrowa kamienica wyróżnia się, jest pomalowana na słoneczny żółty kolor, a na jej elewacji widnieje duży napis „Mozarts Geburtshaus”. To właśnie tutaj wraz z rodziną mieszkał młody Wolfgang, w niewielkim, ciemnym mieszkaniu na trzecim piętrze.

Wnętrza kamienicy zaadaptowano do celów muzealnych. Jeśli spodziewasz się, że młody kompozytor mieszkał w luksusach, to się zdziwisz. Wąskie korytarze, zakamarki starego budownictwa, proste podłogi z desek. Najokazalszym pomieszczeniem jest tutaj zrekonstruowane na pierwszym piętrze mieszkanie z XVIII wieku, które wygląda jak uroczy salon.

Po Mozarcie zachowało się niewiele przedmiotów, można tutaj obejrzeć instrumenty muzyczne, na których grał, portrety, pamiątki rodzinne i listy.

Zwiedzanie Domu Urodzenia Mozarta zajęło mi ok. 30 minut, lecz fani kompozytora z pewnością mogą zarezerwować sobie na to godzinę. Ja zwiedziłam to miejsce pobieżnie, a też tłumy i duchota nie zachęcały do dłuższego pozostawania we wnętrzach kamienicy.

 Ciekawostka: Wchodząc do Domu Urodzenia Mozarta przyjrzyj się trzem uchwytom po prawej stronie portalu, to oryginalny dzwonek do drzwi.









Skatologiczny humor Mozarta

W Domu Mozarta można wypatrzeć trzy ciekawe obrazki, które przedstawiają scenki rodzajowe i nie byłoby to nic dziwnego, gdyby nie to, że na jednym mężczyzna pochyla się, aby lizać nagie pośladki drugiego mężczyzny. To właśnie skatologiczny humor Mozarta, a skatologia to żarty, sceny i aluzje dotyczące wydalin ludzkich. Kompozytor bardzo często używał „niestosownych sformułowań” w swojej korespondencji, jest nawet w Wikipedii artykuł temu poświęcony: Mozart i skatologia.

Mozart bardzo często w listach do siostry używał sformułowania „liż mi tyłek”, co można pewnie przetłumaczyć na nasze rodzime: „pocałuj mnie w d…”. Co ciekawsze, dodam jeszcze, że ten niewybredny obrazek jest tarczą strzelecką, jeśli dobrze się przyjrzysz, to wypatrzysz tzw. oko byka, do którego się celuje.


Najbrzydsze pamiątki z podróży?

W Salzburgu można kupić wiele pamiątek związanych z Mozartem, w końcu to tutaj wymyślono słynne czekoladki Mozartkugel, które mnie mocno rozczarowały, lecz można je tutaj znaleźć w rozmaitych wydaniach – oczywiście każda owinięta sreberkiem z podobizną kompozytora. Jednak najbrzydsze możliwe pamiątki z podróży to nie czekoladki, a magnesy. Spójrz, czyż nie są… ohydne? Dodatkowo dorzucam zdjęcie jak wyglądały pierwsze przedmioty pamiątkowe po kompozytorze, chyba w ciągu dziesięcioleci coś poszło nie tak.




Scenografia w Domu Mozarta

Ciekawym elementem obu muzeów są stroje i scenografie teatralne. Można obejrzeć eksponaty z rysunkami, a także makietami. W całym Salzburgu częstym elementem wystaw jest Czarownica z filmu „Maleficent”, niestety nie wiem, dlaczego akurat ta postać jest tutaj tak często pokazywana, lecz może być to związane z faktem, że dzieło „Młot na czarownice” (Malleus maleficarum) zostało napisane przez profesora teologii na Uniwersytecie w Salzburgu.





Zwiedzanie domów Mozarta w Salzburgu – informacje praktyczne

  • W Salzburgu można zwiedzić dwa domy, w których żył Mozart, są to Dom Urodzenia Mozarta na ulicy Getreidegasse 9 i Dom Mozarta na Makartplatz 8.
  • Wstęp do obu domów Mozarta w Salzburgu jest płatny, można kupić bilet łączony, ceny możesz sprawdzić tutaj: Cena zwiedzania Domu Mozarta i Domu Urodzenia Mozarta w Salzburgu.
  • Wstęp do obu domów Mozarta jest wliczony w cenę Salzburg Card – trzeba podejść do kasy, po okazaniu karty otrzymuje się bilet.
  • Rekomendowany czas zwiedzania dla Domu Mozarta to 1 godzina, zaś dla Domu Urodzenia Mozarta to 1,5 godziny. Jednak jeśli nie będziesz korzystać z aplikacji muzeów, dokładnie wczytywać się w tabliczki i przyglądać eksponatom, to pierwsza z nieruchomości jest do obejrzenia w 15 minut, druga w około 30 minut.
  • Do centrum miasta najlepiej dojechać komunikacją publiczną i wysiąść przy moście Makartsteg. Komunikacja miejska w ramach Salzburg Card jest darmowa. Więcej informacji znajdziesz tutaj: Komunikacja miejska w Salzburgu.

Dom Urodzenia Mozarta w Salzburgu – współrzędne GPS: 47.802673, 13.04381

Dom Mozarta w Salzburgu – współrzędne GPS: 47.800048, 13.043534

Podobał Ci się ten artykuł? Zajrzyj do innych z tej kategorii:

Jeśli podobają Ci się moje treści i są one dla Ciebie wartościowe, będzie mi niezmiernie miło, gdy wesprzesz mnie wirtualną kawką – dzięki niej nabiorę nowej energii do tworzenia kolejnych wpisów. Dzięki!

 

Obserwuj mnie

Chcesz być na bieżąco z moimi wycieczkami? Obserwuj moje social media!
Znajdziesz mnie na Instagramie, Facebooku, TikToku oraz YouTube, gdzie wrzucam zdjęcia, rolki i krótkie opisy odwiedzonych przeze mnie miejsc. Wystarczy, że klikniesz w obrazek, aby przejść do danego medium.

 

Ceny podane w tym wpisie, mogą różnić się od tych, które zastaniesz na miejscu, ponieważ podane są na dzień pisania artykułu. Mają jedynie uzmysłowić potencjalne koszty wycieczki.
Informacje zawarte w artykule reprezentują moją subiektywną opinię, przedstawiają moje doświadczenia i służą przede wszystkim jako wskazówka.

Blog podróżniczy

Wycieczkoteka.pl to blog podróżniczy opisujący miejsca, których historia wydała mi się warta przedstawienia szerszej publice.

Znajdziesz tu zdjęcia z wycieczek po Polsce i Europie, opisy szczytów górskich i prowadzących na nie szlaków. Zabytki, ciekawostki geologiczne, miejsca pamięci, zamki, twierdze, przyrodnicze historie.