Katakumby, kościół i cmentarz św. Piotra w Salzburgu – najstarszy klasztor Austrii

Katakumby, kościół i cmentarz św. Piotra w Salzburgu – najstarszy klasztor Austrii

Wiesz, że w Salzburgu znajduje się jedno z najstarszych miejsc chrześcijańskich pochówków? Dodatkowo znajduje się przy nim najstarszy z istniejących do dzisiaj klasztorów benedyktyńskich na terenach niemieckojęzycznych. To nie wszystko! Jest tutaj najstarsza biblioteka na terenie Austrii i najstarsza piekarnia w Salzburgu. Zajrzy na cmentarz św. Piotra i do kościoła św. Piotra.


Zwiedzanie Starego Miasta w Salzburgu to wycieczka po zabytkowych ulicach, przy których stoją urocze, bogato zdobione kamieniczki. Ponad tym wszystkim góruje potężna twierdza wzniesiona na wysokiej górze i to właśnie ona jest świetnym punktem orientacyjnym, aby odnaleźć zabytkowy cmentarz św. Piotra (Petersfriedhof), do którego można wejść z Placu Kapituły przy Festungsgasse (Alei do Twierdzy).

Koło młyńskie i najstarsza piekarnia w Salzburgu

Miała to być wycieczka na cmentarz i do klasztoru, lecz nim tam dotarłam, to zobaczyłam coś zaskakującego.

Po przejściu przez bramę na niewielkie podwórko oczom ukazuje się koło młyńskie, po którym dziarsko skacze woda, wprawiając je w ruch. To cieszące wzrok i słuch zjawisko napędzane jest przez wodę z kanału Almkanal, który jest kolejną ciekawostką. Almkanal, inaczej kanał alpejski zasilił Salzburg w wodę w XII wieku, gdy właściciele miasta, kapituła katedralna w Salzburgu i klasztor św. Piotra zlecili wykopanie prawie 400-metrowego tunelu (Stiftsarmstollen) przez górę Mönchsberg. Obecnie woda wprawia w ruch koło młyńskie przy piekarni, lecz w latach 1892-1959 napędzała też kolej forteczną.

To właśnie tutaj znajduje się nieprzerwanie działająca, najstarsza piekarnia w Salzburgu – Stiftsbäckerei. Koło wodne napędza młyn, w którym mielone jest zboże na mąkę, a z tej wypiekane jest tutaj świeże pieczywo – można je kupić, wystarczy zejść kilka schodków w dół, aby znaleźć się we wnętrzu piekarni.


Cmentarz św. Piotra w Salzburgu

Po przekroczeniu kolejnej bramy wita jeden z najstarszych cmentarzy chrześcijańskich w Europie, czyli cmentarz św. Piotra w Salzburgu (Petersfriedhof). Wciśnięta między ścianę góry Mönchsberg i zabudowania klasztoru nekropolia w lecie wygląda malowniczo. Bogata zieleń i kolorowe kwiaty na grobach sprawiają, że miejsce kojarzy się bardziej z parkiem, niż cmentarzem. Pochówki odbywały się tutaj już w czasach bizantyńskich, co ma pewnie związek z tym, że pierwszy kościół klasztorny został tutaj wzniesiony przez św. Ruperta już w 696 roku (porównuję to w głowie do chrztu Polski, który oficjalnie odbył się niemal 300 lat później).

Cmentarz św. Piotra w Salzburgu pełen jest uroczych zakątków, chociaż może słowo „uroczy” nie jest najlepszych określeniem dla tego typu miejsca, no ale nie wiem jakiego innego słowa mogłabym użyć. Można tutaj wypatrzeć wiele kutych, bogato zdobionych krzyży i pomników, na obrzeżach zbudowano krużganki z kryptami. To właśnie te krużganki stały się tłem dla wydarzeń z musicalu „Dźwięki muzyki”, gdy bohaterowie ukrywają się. Pochowano tutaj m.in. siostrę Mozarta – Marię Annę, którą zwano Nannerl. 

Pośrodku nekropolii wznosi się maleńki gotycki kościółek, jest to kaplica Małgorzaty, w której podczas wykopalisk odkryto przedromańskie pozostałości starej kaplicy Amandusa, którą zbudował św. Rupert.






Katakumby w Salzburgu

Ciekawym miejscem tutaj są wyrzeźbione w skałach góry Mönchsberg groty, czyli tzw. katakumby w Salzburgu. Od strony cmentarza są one obudowane, to wynik osunięcia skalnego, które odsłoniło wnętrze sztucznych jaskiń. We wnętrzu znajdują się trzy kaplice, lecz tylko dwie udostępnione są do zwiedzania. Na ich ścianach są pozostałości malowideł. Niewielkie okienka wpuszczają do środka nieco światła. Jest tu mroczno. Miejsce to zostało nazwane katakumbami dopiero w XIX wieku i nie służyło do pochówku, są to pustelnie klasztoru.



Kościół św. Piotra w Salzburgu

Opactwo św. Piotra w Salzburgu jest najstarszym nieprzerwanie działającym klasztorem benedyktyńskim na terenach niemieckojęzycznych, założone zostało w 696 roku przez św. Ruperta z Salzburga. W opactwie znajduje się najstarsza biblioteka w Austrii, której kolekcja liczy 100 000 woluminów. Najcenniejszym eksponatem jest tutaj Verbrüderungsbuch, jest to średniowieczny rejestr nazwisk osób, które weszły w stan duchowny.

Po zwiedzeniu cmentarza i katakumb warto zajrzeć do kościoła św. Piotra, bogato zdobione wnętrze jest niesamowite. Ciężko mi było skupić wzrok na jednym punkcie, tyle się tu dzieje. Króluje tutaj emanujące bielą i subtelnymi zdobieniami rokoko. Jednak to, co najbardziej przykuwa tu uwagę to malowidła na suficie i galeria obrazów na ścianach. Może tutaj rozboleć kark od zadzierania głowy w górę.

 Ciekawostka: Niedawno opisywałam klasztor w Admont, a dokładniej jego wspaniałą bibliotekę, która jest największą biblioteką klasztorną na Ziemi. Opactwo benedyktyńskie w Admont założyli mnisi wysłani w to miejsce przez arcybiskupa Gebharda z Salzburga w 1074 roku.









Opactwo św. Piotra, cmentarz i katakumby – informacje praktyczne

  • Wstęp na cmentarz św. Piotra i do kościoła św. Piotra jest bezpłatny. Wstęp do katakumb na cmentarzu św. Piotra jest płatny, w 2023 roku kosztował 2 euro.
  • Wstęp do katakumb jest wliczony w cenę Salzburg Card.
  • Godziny otwarcia cmentarza św. Piotra, kościoła św. Piotra i katakumb w Salzburgu można sprawdzić tutaj: Godziny otwarcia.

Cmentarz św. Piotra w Salzburgu – współrzędne GPS: 47.796690, 13.045336

Podobał Ci się ten artykuł? Zajrzyj do innych z tej kategorii:

Jeśli podobają Ci się moje treści i są one dla Ciebie wartościowe, będzie mi niezmiernie miło, gdy wesprzesz mnie wirtualną kawką – dzięki niej nabiorę nowej energii do tworzenia kolejnych wpisów. Dzięki!

 

Obserwuj mnie

Chcesz być na bieżąco z moimi wycieczkami? Obserwuj moje social media!
Znajdziesz mnie na Instagramie, Facebooku, TikToku oraz YouTube, gdzie wrzucam zdjęcia, rolki i krótkie opisy odwiedzonych przeze mnie miejsc. Wystarczy, że klikniesz w obrazek, aby przejść do danego medium.

 

Ceny podane w tym wpisie, mogą różnić się od tych, które zastaniesz na miejscu, ponieważ podane są na dzień pisania artykułu. Mają jedynie uzmysłowić potencjalne koszty wycieczki.
Informacje zawarte w artykule reprezentują moją subiektywną opinię, przedstawiają moje doświadczenia i służą przede wszystkim jako wskazówka.

Blog podróżniczy

Wycieczkoteka.pl to blog podróżniczy opisujący miejsca, których historia wydała mi się warta przedstawienia szerszej publice.

Znajdziesz tu zdjęcia z wycieczek po Polsce i Europie, opisy szczytów górskich i prowadzących na nie szlaków. Zabytki, ciekawostki geologiczne, miejsca pamięci, zamki, twierdze, przyrodnicze historie.