Zamek Röthelstein w Admont. Letnia rezydencja opatów

Zamek Röthelstein w Admont. Letnia rezydencja opatów

Admont w Austrii jest znane ze względu na benedyktyńskie opactwo, w którym znajduje się największa biblioteka klasztorna na świecie. Jednak nie każdy wie, że można tutaj także zwiedzić widoczny z ogrodów przyklasztornych zamek Röthelstein.


Zamek Röthelstein zbudowany został na zboczach Klosterkogel w latach 1655-1657. Znajduje się on w odległości około 15 minut jazdy samochodem z klasztoru w Admont. Prowadzi do niego asfaltowa droga, która ostro pnie się w górę, miejscami można z niej podziwiać cudne widoki z poszarpanymi szczytami w roli głównej. W przewodniku turystycznym z 1996 roku przeczytałam, że do zamku wiedzie w lecie ścieżka piesza pod wyciągiem narciarskim, jednak opcja ta jest już chyba niedostępna. Na starych rycinach można wypatrzeć drogę od strony klasztoru w Admont, która otoczona była sadami i polami uprawnymi, obecnie teren ten porasta las.

Zamek w Admont

Uroczy zamek w Admont został zbudowany przez Urbana Webera, który był opatem położonego w dolinie klasztoru. Miała to być letnia rezydencja dla opatów i ich współbraci, lecz po pożarze opactwa Admont w 1865 roku zamek Röthelstein stał się alternatywnym miejscem zamieszkania benedyktynów. Mieli stąd naprawdę piękne widoki, obecnie mogą je podziwiać goście hotelu JUFA, który znajduje się we wnętrzu tego zabytkowego obiektu.

Można zauważyć, że zamek otoczony jest murem. Konstrukcje obronne w jego obrębie zostały zbudowane ze względu na zbliżające się zagrożenie tureckie, jednak nie udało mi się znaleźć informacji czy twierdza ta była kiedykolwiek atakowana.

 Ciekawostka: W 1799 roku planowano w murach zamku ulokować 600 jeńców francuskich, których pojmano w czasie wojny napoleońskiej.

Dwukondygnacyjny budynek posiada wewnątrz arkadowy dziedziniec, który jest zadaszony szkłem, stoją tutaj restauracyjne stoły. To niejedyna zachowana w świetnym stanie część zamku w Admont, zachowały się tutaj: kaplica św. Benedykta z bogatą sztukaterią; malowany sufit i ściany Sali Rycerskiej, która dawniej służyła za jadalnię (na malowidłach można wypatrzeć przedstawienie opactwa w Admont); w Sali Rycerskiej zachował się oryginalny żelazny piec z czasu budowy obiektu; zachowały się także piwnice i kuchnia wędzarnicza. W godzinach otwarcia restauracji można co nieco z tego wszystkiego zobaczyć.





Nieco historii zamku Röthelstein w Admont

Rezydencja bardzo długo była własnością opactwa, bo aż do II wojny światowej. W owym czasie znajdowała się tutaj galeria licząca 370 eksponatów, część kolekcji zachowała się i jest przechowywana w kapitularzu i muzeum opactwa w Admont. W 1938 roku zamek w Admont został przejęty przez Rzeszę Niemiecką, wykorzystano go na obóz wakacyjny dla Związku Dziewcząt Niemieckich.

 Ciekawostka: W czasie II wojny światowej zamek Röthelstein służył jako magazyn obrazów z prywatnej kolekcji Heinricha Himmlera. Zastanawiam się, czy to były dzieła kradzione z terenów okupowanych, jednak informacji chyba trzeba byłoby szukać w literaturze z regionu, a niestety niemieckim władam jedynie na poziomie „Kali jeść chleb”.

W 1945 roku zamek Röthelstein w Admont został na moment przejęty przez żołnierzy radzieckich. Po zakończeniu wojny budowla wróciła w ręce opactwa, lecz opuszczona zaczęła popadać w ruinę, remont przeprowadzono dopiero w 1967 roku i kolejny generalny po sprzedaży obiektu..

W 1974 roku nieruchomość nabyło Styryjskie Stowarzyszenie Schronisk Młodzieżowych i dzięki temu możemy dzisiaj podziwiać zadbany zamek, w którego wnętrzach zachowało się nieco historycznych detali. Z czasem ze styryjskich organizacji regionalnych Stowarzyszenia Schronisk Młodzieżowych i Stowarzyszenia Schronisk Młodzieżowych powstało JUFA, które obecnie zawiaduje obiektem, prowadząc tutaj hotel i restaurację z kawiarnią.


Panorama z zamku Röthelstein w Admont

Klosterkogel niestety jest zalesione, więc skryty wśród drzew zamek nie zapewnia genialnych widoków z dostępnej dla ogółu restauracyjnej części, jednak coś tam wyłania się nad murami, a także w odsłoniętym miejscu drogi dojazdowej. Można pozachwycać się poszarpanymi graniami Alp.




Zamek Röthelstein – dojazd, informacje praktyczne

  • Do zamku prowadzi asfaltowa droga Röthelsteinstraße, aby na nią wjechać, trzeba z Kematenweg skręcić w Petermühlstraße i gdy asfalt się rozwidli, to trzeba kierować się w lewo, aby wjechać na górę. Droga jest wąska, momentami na jeden samochód.
  • Przy zamku jest niewielki parking.
  • Czas dojazdu spod klasztoru do zamku w Admont zajmuje ok. 15 minut.
  • W zamku Röthelstein znajduje się hotel z restauracją, można tutaj zrobić sobie przerwę na kawkę.

Zamek Röthelstein w Admont – współrzędne GPS: 47.566637, 14.452568

Podobał Ci się ten artykuł? Zajrzyj do innych z tej kategorii:

Jeśli podobają Ci się moje treści i są one dla Ciebie wartościowe, będzie mi niezmiernie miło, gdy wesprzesz mnie wirtualną kawką – dzięki niej nabiorę nowej energii do tworzenia kolejnych wpisów. Dzięki!

 

Obserwuj mnie

Chcesz być na bieżąco z moimi wycieczkami? Obserwuj moje social media!
Znajdziesz mnie na Instagramie, Facebooku, TikToku oraz YouTube, gdzie wrzucam zdjęcia, rolki i krótkie opisy odwiedzonych przeze mnie miejsc. Wystarczy, że klikniesz w obrazek, aby przejść do danego medium.

 

Ceny podane w tym wpisie, mogą różnić się od tych, które zastaniesz na miejscu, ponieważ podane są na dzień pisania artykułu. Mają jedynie uzmysłowić potencjalne koszty wycieczki.
Informacje zawarte w artykule reprezentują moją subiektywną opinię, przedstawiają moje doświadczenia i służą przede wszystkim jako wskazówka.

Blog podróżniczy

Wycieczkoteka.pl to blog podróżniczy opisujący miejsca, których historia wydała mi się warta przedstawienia szerszej publice.

Znajdziesz tu zdjęcia z wycieczek po Polsce i Europie, opisy szczytów górskich i prowadzących na nie szlaków. Zabytki, ciekawostki geologiczne, miejsca pamięci, zamki, twierdze, przyrodnicze historie.