Najwyżej położony ratusz w Polsce – odwiedź Boguszów-Gorce!

Najwyżej położony ratusz w Polsce – odwiedź Boguszów-Gorce!

Miasto Boguszów-Gorce położone jest w Sudetach, rzut kamieniem od Wałbrzycha, do którego jest stąd tylko 5 km. Historia miejscowości jest ściśle związana z górnictwem. Kiedyś na rynku znajdował się główny szyb kopalni srebra, lecz to nie z niego miasto słynie. Wyobraź sobie, że zobaczysz tu najwyżej położony w Polsce ratusz!

Nazwa górniczego miasteczka powstała w wyniku połączenia mniejszych miejscowości, funkcjonuje od 1974 roku. Wspomniany szyb kopalni „Wags mit Gott” usytuowany był w zachodniej części rynku. Jego pogłębianie rozpoczęto w 1530 roku, ostatecznie jego głębokość doszła aż do 55 metrów, można byłoby tu schować wieżowiec o wysokości 10. pięter! Po I wojnie światowej Boguszów-Gorce stał się kurortem górskim, działało tu wtedy pierwsze na Dolnym Śląsku kasyno.

Najwyżej położony ratusz w Polsce

Historia ratusza w Boguszowie-Gorcach związana jest z wielkim pożarem, który wybuchł w gorzelni. Spłonęła wtedy znaczna część centrum miasta. Tak oto w 1731 roku w miejscu gorzelni powstał najwyżej położony ratusz w Polsce. Wznosi się on na wysokości 592 m n.p.m. Obecnie jest on siedzibą władz samorządowych, lecz kiedyś funkcjonowało tu więzienie. Wypada nadmienić, że tutejszy rynek do 1 stycznia 2023 był najwyżej położonym rynkiem miejskim w Polsce, lecz palmę pierwszeństwa odebrał mu Czarny Dunajec, który ponownie stał się miastem.


Jak wygląda ratusz w Boguszowie-Gorcach?

Trzykondygnacyjna budowla przypomina nieco pałac, jednak sceneria się nie zgadza. Wzrok przyciąga czworoboczna wieża posadowiona na arkadowych łukach, którą wieńczy wysoki hełm z latarnią i iglicą na szczycie. Wieżę ozdobiono zegarami. W naroże budynku wbudowana jest kolejna wieża, lecz nie tak efektowna. Do budynku prowadzi ozdobne, półkoliste wejście umieszczone w fasadzie głównej. Barokowy ratusz nakryty jest mansardowym dachem z facjatami.
Ratusz w Boguszowie-Gorcach swój obecny wygląd zawdzięcza wielokrotnym przebudowom.

Boguszów-Gorce – najwyżej położone obiekty w Polsce

Okazuje się, że miasto szczyci się nie tylko najwyżej położonym w Polsce ratuszem. Znajduje się tu także najwyżej położony w Polsce stadion przy ulicy Kusocińskiego, który zbudowano na wysokości 664 m n.p.m. Poza tym tutejszy dworzec kolejowy i stacja są najwyżej położonymi na linii Wrocław – Jelenia Góra, zbudowano je na wysokości 547 m n.p.m.

Szlak na Chełmiec z rynku w Boguszowie-Gorcach

Po obejrzeniu ratusza i rynku warto wybrać się na Chełmiec, który jest najwyższym szczytem Gór Wałbrzyskich, a jego zdobycie wymagane jest do uzyskania odznaki Korony Gór Polski. Jeden ze szlaków znajdziesz na północnej pierzei rynku, oznakowany jest kolorem zielonym. Czas przejścia: 1 h 20 min, odległość to 3,3 km. Przy ulicy Karola Marksa znajdziesz tablicę kierującą na Górę Chełmiec z dopiskiem „Droga Krzyżowa Trudu Górniczego” – wiedzie ona tą samą drogą co zielony szlak.

Gdzie znajduje się najwyżej położony ratusz w Polsce? Współrzędne: 50.75650, 16.20501

Podobał Ci się ten artykuł? Zajrzyj do innych z tej kategorii:

 

Obserwuj mnie

Chcesz być na bieżąco z moimi wycieczkami? Obserwuj moje social media!
Znajdziesz mnie na Instagramie, Facebooku oraz TikToku, gdzie wrzucam zdjęcia, rolki i krótkie opisy odwiedzonych przeze mnie miejsc.

 

Ceny podane w tym wpisie, mogą różnić się od tych, które zastaniesz na miejscu, ponieważ podane są na dzień pisania artykułu. Mają jedynie uzmysłowić potencjalne koszty wycieczki.
Informacje zawarte w artykule reprezentują moją subiektywną opinię, przedstawiają moje doświadczenia i służą przede wszystkim jako wskazówka.

Blog podróżniczy

Wycieczkoteka.pl to blog podróżniczy opisujący miejsca, których historia wydała mi się warta przedstawienia szerszej publice.

Znajdziesz tu zdjęcia z wycieczek po Polsce i Europie, opisy szczytów górskich i prowadzących na nie szlaków. Zabytki, ciekawostki geologiczne, miejsca pamięci, zamki, twierdze, przyrodnicze historie.