Łagów – co zwiedzić? Ponad 10 miejsc, które warto zobaczyć

Łagów – co zwiedzić? Ponad 10 miejsc, które warto zobaczyć

Wiesz jaka miejscowość znana jest jako Perła Ziemi Lubuskiej? Łagów! To piękne miejsce położone jest na styku dwóch jezior, pomiędzy którymi wznosi się średniowieczny zamek. Dookoła rosną lasy, w których są rezerwaty przyrody. Można tutaj popływać na rowerku wodnym, wybrać się na przejażdżkę rowerem naziemnym, popluskać się i pospacerować – każdy znajdzie tutaj coś dla siebie!


Urocze miasteczko jest uważane za najpiękniejsze miejsce Ziemi Lubuskiej i rzeczywiście, gdy stanie się na wieży zamku w Łagowie, to ciężko nie zgodzić się z tym stwierdzeniem. Dookoła ciągnące się po horyzont jeziora i lasy, a u stóp stare zabudowania miejskie. Widok ten na długo zapada w pamięć.

O czym przeczytasz we wpisie:

Atrakcje Łagowa

Położony między jeziorami Ciecz i Łagowskim zamek w Łagowie jest główną atrakcją miejscowości, to z jego wieży roztacza się wspaniała panorama, lecz to nie jedyne co warto zobaczyć w tym miejscu. Zabytkowe bramy, wąskie uliczki starego miasta, ciekawy wiadukt kolejowy, amfiteatr – przyciągają turystów. Jednak najważniejsze atrakcje Łagowa to te przyrodnicze, czyli możliwość skorzystania z kąpielisk i sprzętu pływającego, odpoczynek nad wodą i przechadzki po lesie. Oczywiście wymieniając atrakcje Łagowa, nie można zapomnieć o organizowanym tutaj w lecie najstarszym polskim festiwalu filmowym i wielu innych wydarzeniach, które uprzyjemniają tutaj weekendy przez cały rok.




Wiadukt kolejowy w Łagowie

Jedną z ciekawszych atrakcji dawnego miasteczka jest zabytkowy wiadukt kolejowy w Łagowie nad ul. Mostową – można go wypatrzeć z zamkowej wieży. Swoim kształtem przypomina on akwedukt, wysoko wznosi się ponad ulicę, łącząc dwa końce nasypu. Konstrukcja ma ok. 25 metrów wysokości i 40 metrów długości, powstała w 1909 roku na potrzeby linii kolejowej z Toporowa do Międzyrzecza.

Przy odrobinie szczęścia można zobaczyć sunący po nim pociąg, gdyż poprowadzona tędy linia kolejowa jest czynna i z tego też powodu wiadukt kolejowy w Łagowie nie jest najbezpieczniejszym miejscem do spacerowania. Jednak chętnych nie brakuje, na szczyt nasypu poprowadzone są wąskie schodki skąpane w zieleni, lecz widok stąd nie dorównuje temu z zamku.

Wiadukt kolejowy w Łagowie – współrzędne GPS: 52.332327,15.299266





Zamek w Łagowie

Główną atrakcją Łagowa jest wznoszący się na przesmyku pomiędzy dwoma jeziorami średniowieczny zamek joannitów. Zbudowany w XIV wieku zamek w Łagowie początkowo nie posiadał wieży, która obecnie jest jego najciekawszą częścią, gdyż roztacza się z niej wspaniała panorama na okolicę. Oczywiście w planach wieża nie była przewidziana jako przyszła atrakcja turystyczna ziemi lubuskiej, lecz nie będę z tego powodu narzekać, gdyż widok jest wart wdrapywania się po schodach. Wstęp na wieżę jest płatny.

Obecnie w zamku w Łagowie znajduje się hotel z restauracją, której najładniejsza część znajduje się na zadaszonym renesansowym dziedzińcu zamkowym. Wyłożona cegłami podłoga, ściany oplecione bluszczem, a nad głowami girlandy świetlne i lampy w kształcie kul, naprawdę wygląda to magicznie! Mnie zachwyciło i aż nie chciało się stąd wychodzić.

Zamek w Łagowie – współrzędne GPS: 52.334658,15.292965








Wieża zamku w Łagowie – piękna panorama miasta

Miejsce, które koniecznie musisz zobaczyć w czasie swojej wycieczki do Łagowa, to wieża zamkowa! Jak już wyżej wspomniałam, wstęp jest płatny, lecz warto wydać na to pieniądze, gdyż widok zniewala. W dole widać kościół i zabudowania dawnego miasta, dookoła oblane są one wodami jezior, w oddali widać wiadukt kolejowy, o którym będzie kilka słów później.






Kościół św. Jana Chrzciciela w Łagowie

Naprzeciwko wejścia do zamku stoi kościół św. Jana Chrzciciela w Łagowie. Zbudowany został w latach 1725-1726 na planie krzyża, co wyraźnie widać, gdy spojrzy się na niego z wieży zamkowej. W 1842 roku w wyniku pożaru budynek mocno ucierpiał, tak samo, jak zamek i zabudowania miejskie w ich pobliżu. W 1876 roku kościół przebudowano, uzyskał on wtedy obecny, neoklasyczny wygląd. We wnętrzu uwagę zwracają empory.

Do 1945 roku była to świątynia ewangelicka, po II wojnie światowej zmieniła się w kościół katolicki pw. św. Jana Chrzciciela.

Kościół św. Jana Chrzciciela w Łagowie – współrzędne GPS: 52.334634,15.293459





Brama Polska i Brama Marchijska – spacer po Łagowie

Łagów prawa miejskie posiadał od 1808 do 1931 roku, obecnie jest wsią, lecz na każdym kroku można się tutaj poczuć jak w maleńkim średniowiecznym miasteczku, przynajmniej ja tak się czułam. Wąskie uliczki, maleńkie domki i dwie bramy prowadzące na teren podzamcza. Obie bramy stanowiły element obwarowań miejskich, były trzecią linią obrony.


Brama Polska w Łagowie

Brama Polska inaczej zwana Poznańską broni dostępu do twierdzy od wschodu, to główny kierunek, z którego napływają turyści ul. Zamkową. Znajduje się pod nią wąski przejazd na szerokość jednego samochodu, trzeba odczekać na światłach, aby przez nią przejechać, gdyż ruch tutaj odbywa się wahadłowo. Za nią znajduje się kilka parkingów położonych tuż pod zamkowym wzgórzem, lecz ja polecam zaparkować na tym bliżej wiaduktu kolejowego i wybrać się na maleńki spacer.

Brama Polska w Łagowie zbudowana została w XV wieku, materiałem budulcowym jest cegła. Nad tunelem znajduje się niewielkie pomieszczenie. Na ścianie budynku można wypatrzeć tabliczkę wspominającą o renowacji obiektu w 1998 roku ze środków zielonogórskiego okręgu PZW. Dawniej brama była pomalowana na biało, obecnie nie ma po tym śladu.

Brama Polska w Łagowie – współrzędne GPS: 52.333751,15.293107



Brama Marchijska w Łagowie

Druga brama miejska, tzw. Brama Marchijska broniła dostępu do zamku w Łagowie od zachodu, dlatego inaczej nazywana jest Bramą Niemiecką lub Bramą Berlińską. Jej nazwa jest ściśle powiązana z miejscem, do którego prowadziła, czyli do Marchii Brandenburskiej. Wtrącę tutaj, że osada w 1300 roku została przejęta na kilka miesięcy przez panów brandenburskich, ale to zdarzenie miało miejsce przed panowaniem joannitów. Brama zbudowana została w XV wieku.

Pod tą bramą również znajduje się przejazd dla samochodów i przejście dla pieszych. Jest ona szersza od Bramy Polskiej, otynkowana na biało, widać, że czas zrobił swoje z kolorystyką. W dolnej części spod tynku wyglądają cegły. Na piętrze duży budynek mieszkalny o konstrukcji szachulcowej, nakryty ładnym dachem. W ścianach widać liczne okna.

Na ścianach bramy można wypatrzeć kilka tabliczek poświęconych osobom związanym z Łagowem, m.in. Jerzemu Dudzie-Graczowi, Tadeuszowi Bairdowi, Grażynie Bacewicz i Tadeuszowi Piotrowi Potworowskiemu. Tutaj także jest tabliczka informująca o remoncie ze środków zielonogórskiego okręgu PZW.

Brama Marchijska w Łagowie – współrzędne GPS: 52.334315,15.292022




Łagów – laureat nagrody Nobla

Spacerując ul. Kościuszki od strony zamku w Łagowie w stronę Bramy Marchijskiej, można na budynku po prawej stronie wypatrzeć tablicę pamiątkową poświęconą Gerhardowi Johannesowi Paulowi Domagk (1895-1964). Człowiek ten w 1935 roku ogłosił, że coś takiego jak prontosil (barwnik z grupy sulfonamidów) zwalcza infekcje powodowane przez paciorkowce. To odkrycie zapoczątkowało stosowanie sulfonamidów w lecznictwie i uratowało życie wielu ludziom, m.in. Franklinowi D. Rooseveltowi, Winstonowi Churchillowi oraz córce samego Domagka. W 1939 roku Gerhard Domagk otrzymał za swoje odkrycie nagrodę Nobla w dziedzinie medycyny.

Tablica pamiątkowa noblisty Gerharda Domagka – współrzędne GPS: 52.334369,15.292392


Lubuskie Lato Filmowe i amfiteatr w Łagowie

Po obejrzeniu Bramy Marchijskiej udałam się na dalszy spacer w stronę amfiteatru – to tutaj odbywa się najstarszy festiwal filmowy w Polsce, zapoczątkowany w 1969 roku, zyskał od tego czasu status międzynarodowego. Na terenie amfiteatru w Łagowie można wypatrzeć tablice pamiątkowe i pomniki przedstawiające postaci kobiece. Jedna z tablic ustawiona jest w podziękowaniu bohaterom za bezcenny dar wolnej i niepodległej Polski.

Amfiteatr w Łagowie – współrzędne GPS: 52.334883,15.291780




Park przy zamku w Łagowie i promenada z widokiem

Z amfiteatru wychodzi się do założonego w XVIII wieku parku przy zamku w Łagowie, można stąd podziwiać wzgórze, na którym ustawiona jest budowla, nieco zaskakuje w tym, jakby się zdawać mogło równinnym krajobrazie – jednak to tylko pozory, co pewnie już wiesz, jeśli udało Ci się zajrzeć na wieżę. Park rozciąga się na brzegu Jeziora Ciecz (Jeziora Trześniowskiego), jest to najgłębsze jezioro Pojezierza Lubuskiego. Można tutaj wypatrzeć plac zabaw dla dzieci. Dorosłych pewnie zauroczy promenada, która okrąża półwysep – to wspaniałe miejsce na chwilę odpoczynku.

Park przy zamku w Łagowie – współrzędne GPS: 52.335351,15.294137





Łagowsko-Sulęciński Park Krajobrazowy

Łagów to nie tylko zabytki murowane i centrum wsi, to także okoliczna przyroda, która zamknięta jest w ramach Łagowsko-Sulęcińskiego Parku Krajobrazowego. W jego obrębie znajdują się trzy rezerwaty przyrody: Buczyna Łagowska, Nad Jeziorem Trześniowskim i Pawski Ług.

Jezioro Ciecz i Jezioro Łagowskie – wypoczynek nad wodą

Łagów jest uwielbiany przez turystów ze względu na położenie pomiędzy dwoma jeziorami, po których można popływać, chociażby rowerkiem wodnym. Jezioro Ciecz (dawna nazwa Jezioro Trześniowskie) to najgłębsze jezioro Pojezierza Lubuskiego. Połączone ono jest przesmykiem z Jeziorem Łagowskim, przeprowadzony jest nad nim most drewniany prowadzący do zamku.

Na dnie jeziora Ciecz rozwijają się bujne łąki ramienicowate, w których wyróżnia się 4 gatunki ramienic podlegających ochronie. Można je wypatrzeć podczas spaceru brzegiem akwenu.

Jezioro Ciecz – współrzędne GPS: 52.335900, 15.293852

Jezioro Łagowskie – współrzędne GPS: 52.333263,15.292846



Ścieżka „Nad Jeziorem Trześniowskim” i w rezerwacie „Buczyna Łagowska”

Z parku przy zamku można podążyć na wycieczkę do okolicznych lasów, które porastają brzegi Jeziora Ciecz. Poprowadzono tutaj kilka ścieżek turystycznych, znajduje się tutaj m.in. Ścieżka „Nad Jeziorem Trześniowskim” i w rezerwacie „Buczyna Łagowska” oraz Ścieżka „Sokola Góra”.

Początkowo ścieżka prowadzi przez rezerwat „Nad Jeziorem Trześniowskim”, a kończy się w rezerwacie „Buczyna Łagowska”, który znajduje się na północno-wschodnim krańcu Jeziora Ciecz, utworzony został w 1968 roku. Chroni on zbiorowiska lasu bukowego. Ścieżka „Nad Jeziorem Trześniowskim” i w rezerwacie „Buczyna Łagowska” to 8 punktów opisujących walory tutejszej przyrody. Pokazane są tutaj źródliska, łąka storczykowa, spalona leśniczówka, rozdroże Bukowe, buk.

Ścieżka „Nad Jeziorem Trześniowskim” – współrzędne GPS: 52.335253,15.291912

Rezerwat „Buczyna Łagowska” – współrzędne GPS: 52.371498,15.310163


Ścieżka przyrodniczo-historyczna „Sokola Góra”

Ścieżka przyrodniczo-historyczna „Sokola Góra” to pomysł na krótką wycieczkę podczas zwiedzania Łagowa, mnie skusiła, gdyż można tutaj zobaczyć stary cmentarz ewangelicki oraz miejsce najwcześniejszego osadnictwa na tych terenach. Trasa ma 7 punktów, rozpoczyna się w parku, dalej wiedzie na Sokolą Górę, na której znajdowało się grodzisko, po drodze mija się pozostałości cmentarza ewangelickiego, można tutaj podziwiać leśne zbiorowiska zastępcze, las łęgowy i buczynę. Ścieżka „Sokola Góra” zatacza pętlę i wraca się do punktu startu.

Ścieżka przyrodniczo-historyczna „Sokola Góra” – współrzędne GPS: 52.335995,15.291812


Grodzisko na Sokolej Górze w Łagowie

Sokola Góra w Łagowie to miejsce, w którym odnaleziono najstarsze ślady osadnictwa na tym terenie. W epoce brązu ok. 1000-650 lat p.n.e. istniała tutaj osada kultury łużyckiej. Ludność zamieszkująca te ziemie trudniła się m.in. wyrobem naczyń ceramicznych. Osadę na Sokolej Górze prawdopodobnie zniszczył pożar. We wczesnym średniowieczu powstał tutaj gród obronny, po którym w lesie pozostały trzy wyraźnie zarysowane wały.

Grodzisko na Sokolej Górze w Łagowie – współrzędne GPS: 52.336559, 15.289580

Stary cmentarz ewangelicki w Łagowie

Zmierzając do grodziska na Sokolej Górze, przechodzi się przez teren niesamowicie wyglądającego starego cmentarza ewangelickiego, który założony został tutaj w XIX wieku, a ostatnie pochówki odbyły się w czasie II wojny światowej. Miejsce jest zarośnięte, pożera je przyroda i to właśnie jego urok. Stary cmentarz ewangelicki w Łagowie to mnóstwo omszonych nagrobków, które są mistrzostwem sztuki kamieniarskiej. Często brakuje tablic, lecz zdobienia podstaw wprawiły mnie w zachwyt. Spacerując ledwo widocznymi ścieżkami, można znaleźć płyty z napisami w niemieckim gotyku, jedna nawet ma pozostałości złoceń na literach.

Ciekawostką był tutaj dla mnie nagrobek, który miał misę przypominającą piscynę, coś podobnego widziałam kiedyś na murach dworu obronnego w Skrzydlnej. Jeśli nie wiesz co to piscyna (piscina), to kamienna misa wypełniona wodą służąca do ablucji kapłańskich i mycia naczyń liturgicznych (za Wikipedią).

Stary cmentarz ewangelicki w Łagowie – współrzędne GPS: 52.336255,15.291360








Rezerwat „Pawski Ług”

Jeżeli wymienione powyżej miejsca, to dla Ciebie za mało, możesz jeszcze wybrać się do położonego na południowy-zachód od miasta rezerwatu „Pawski Ług”. Utworzony w 1970 roku rezerwat chroni naturalne zbiorowiska roślinności bagiennej i torfowiskowej.

Rezerwat „Pawski Ług” – współrzędne GPS: 52.325974,15.272041

Droga św. Jakuba w Łagowie

Przez Łagów przebiega Lubuska Droga Św. Jakuba, która w znaczącej części wyznacza Europejski Długodystansowy Szlak Pieszy E-11. Jest to najdłuższy szlak pątniczy prowadzący z Wielkopolski w kierunku zachodnim. Rozpoczyna się on w Murowanej Goślinie i wiedzie do Frankfurtu nad Odrą, jego odległość to aż ok. 280 km!

Łagów – parking, ceny, informacje praktyczne

  • Samochód najlepiej zostawić na parkingu miejskim przy ul. 1 Lutego (52.332694, 15.297134). Dostępne są też parkingi w pobliżu zamku, lecz może być problem z wyjazdem i wjazdem, uliczki w tej części Łagowa są wąskie (52.334303, 15.293592).
  • Wejście do zamku jest bezpłatne, znajduje się tutaj ogólnie dostępna restauracja i hotel.
  • Wejście na wieżę zamkową jest płatne, 10 zł od osoby, płatność tylko gotówką. Godziny otwarcia i obecny cennik wstępu można sprawdzić na stronie zamku: Zamek w Łagowie cena wstępu na wieżę i godziny otwarcia.
  • W Łagowie można nocować na campingu, jeden położony jest w ścisłym centrum, tuż obok zamku: U MICHAŁA - noclegi, pole namiotowe, domki letniskowe Łagów (52.332720, 15.294178), drugi przy drodze głównej: Camping pod Brzozami (52.327591, 15.295002).
  • Po jeziorach Ciecz i Łagowskim można pływać sprzętem wodnym, rowerki można wypożyczyć np. na przystani w pobliżu zamku.

Podobał Ci się ten artykuł? Zajrzyj do innych z tej kategorii:

Jeśli podobają Ci się moje treści i są one dla Ciebie wartościowe, będzie mi niezmiernie miło, gdy wesprzesz mnie wirtualną kawką – dzięki niej nabiorę nowej energii do tworzenia kolejnych wpisów. Dzięki!

 

Obserwuj mnie

Chcesz być na bieżąco z moimi wycieczkami? Obserwuj moje social media!
Znajdziesz mnie na Instagramie, Facebooku, TikToku oraz YouTube, gdzie wrzucam zdjęcia, rolki i krótkie opisy odwiedzonych przeze mnie miejsc. Wystarczy, że klikniesz w obrazek, aby przejść do danego medium.

Blog podróżniczy

Wycieczkoteka.pl to blog podróżniczy opisujący miejsca, których historia wydała mi się warta przedstawienia szerszej publice.

Znajdziesz tu zdjęcia z wycieczek po Polsce i Europie, opisy szczytów górskich i prowadzących na nie szlaków. Zabytki, ciekawostki geologiczne, miejsca pamięci, zamki, twierdze, przyrodnicze historie.