Jezus w Świebodzinie – największy pomnik w Polsce

Jezus w Świebodzinie – największy pomnik w Polsce

Jadąc drogą ekspresową S3 ciężko przeoczyć wielką figurę majaczącą nieopodal, to często główny cel wycieczki do Świebodzina – pomnik Jezusa Króla Wszechświata. Dosłownie króluje nad okolicą, nie ma tutaj na widnokręgu wyższego punktu. Pewnie znasz to miejsce, gdyż już w momencie rozpoczęcia budowy wywoływało poruszenie w mediach.


Jezus w Świebodzinie w momencie ukończenia budowy był największą figurą na świecie, obecnie pozostało mu jedynie jedno osiągnięcie, jest to największa figura w Polsce. Jedni się nią zachwycają, inni uważają, że jest to marnotrawstwo surowców i grzech, ponieważ „nie będziesz miał bogów cudzych przede mną”. Niezależnie od poglądów religijnych, pomnik ten warto chociaż raz zobaczyć z bliska, aby móc samemu ocenić czy to coś wartościowego kulturowo i krajobrazowo, czy przerost formy nad treścią. Podczas mojego zwiedzania słyszałam wykrzykiwane przez emerycką grupę hasło: „megalomania”.


Największy pomnik w Polsce

Wykonana z żelbetonu figura Jezusa Chrystusa Króla Wszechświata to obecnie największy pomnik w Polsce. Figura zaprojektowana została przez artystę Mirosława Pateckiego. Pomysłodawcą inwestycji był śp. ksiądz Sylwester Zawadzki, proboszcz parafii Miłosierdzia Bożego – jego serce zostało pochowane w krypcie zbudowanej pod pomnikiem, można w tym miejscu wypatrzeć płytę z podpisem.

Pomnik Jezusa Króla Wszechświata ma symboliczne znaczenie, jego wysokość 33 metry jest nawiązaniem do wieku, w jakim zmarł Chrystus. Głowę Jezusa zdobi pozłacana korona o wysokości 3 metrów (albo 2 metrów w zależności od źródeł), jeszcze niedawno w jej wnętrzu znajdowała się cała gama różnorakich anten, o które często pytano mnie w komentarzach na TikToku.

Masa konstrukcji to ponad 440 ton. Pod stopami pomnika Jezusa w Świebodzinie usypano kopiec o wysokości 16,5 metra. Wygląda on na bardzo zaniedbany, miejscami widać, że konstrukcja drogi sypie się, przydałaby się tutaj ekipa remontowa. Wszystko wygląda tak, jakby było niedokończone, a minęło już 14 lat od odsłonięcia tego dzieła życia księdza prałata Sylwestra Zawadzkiego. Jednak nie jest aż tak źle, jak się wydaje, bo na początku 2024 zamontowano nowoczesne oświetlenie, dzięki czemu koszt zużycia energii potrzebnej na ten cel zmniejszył się aż o 66%!

A jak już o liczbach, to jeszcze dodam, że do kupna działki pod pomnik doszło w 2005 roku i wtedy rozpoczęto budowę, która zakończyła się w 2010 roku. 21 listopada 2010 roku podczas uroczystej mszy świętej poświęcono figurę. W 2014 roku zmarł ksiądz Zawadzki i zażyczył sobie, aby jego serce spoczęło pod figurą, historią tą zainteresowała się policja i prokuratura, ponieważ w Polsce pochówek musi odbyć się na cmentarzu. Jak sprawa się skończyła? Nie wiem.







Skąd pieniądze na Jezusa Chrystusa Króla Wszechświata?

Szacuje się, że inwestycja kosztowała około 6 milionów złotych. Wszystkie fundusze pozyskał inicjator budowy pomnika w Świebodzinie, śp. ksiądz Sylwester Zawadzki, podobno nie prowadził księgowości, więc ciężko określić ile tych pieniędzy naprawdę wpłynęło do kasy. Darczyńcami byli podobno wierni ze Świebodzina i reszty Polski oraz Polonia zagraniczna, wymienia się tutaj często kanadyjską. Łatwo za to ustalić fundatorów drogi krzyżowej, której ostatnia stacja znajduje się przy krypcie grobowej. Tablica z nazwiskami ulokowana jest przy wejściu na ścieżkę poprowadzoną po kopcu.




Jezus ze Świebodzina – Makabryła

W Polsce wymyślono nagrodę dla budowli, które nie pasują do otoczenia, są nieproporcjonalne lub niefunkcjonalne, można powiedzieć, że przyznawana była szkaradztwom, które psują krajobraz. Nagroda o nazwie Makabryła przyznawana była przez portal bryla.pl w latach 2007-2018. Laureatem edycji 2010 został pomnik Jezusa ze Świebodzina.


Jezus Chrystus Król Wszechświata – widok spod pomnika w Świebodzinie

Figura Jezusa niestety nie jest wieżą widokową, więc pozostaje skorzystać z niewielkiego tarasu ulokowanego u stóp pomnika w Świebodzinie. No cóż, jeśli spodziewasz się ładnej panoramy, ja się łudziłam, no to można co najwyżej docenić ładną zieleń alei dojazdowej do domu pielgrzyma. Figura zwrócona jest w stronę miasta i ulokowanego w nim Sanktuarium Miłosierdzia Bożego. A co widzi mocno stąpający po ziemi człowiek? Centrum handlowe, niewykończony teren przy domu pielgrzyma, łąki, drzewa, miasto, jakiś całkiem fajny wiadukt i wieżę ciśnień w oddali. Panorama jest naprawdę nieciekawa, lecz jedno tutaj mi się spodobało – z tego miejsca widać jak potężna jest konstrukcja i można poczuć się naprawdę maleńkim przy tym największym polskim pomniku.




Figura Jezusa Chrystusa Króla Wszechświata w Świebodzinie – parking, informacje praktyczne

  • Dostępne są tutaj cztery parkingi, trzy z nich znajdują się zaraz przy wjeździe z ul. Sulechowskiej w Świebodzinie, czwarty na kilka samochodów ulokowany jest przy domu pielgrzyma, stąd już dwa kroki do figury – niektórzy wysiadają, robią zdjęcie i jadą dalej. Parking jest bezpłatny.
  • Do figury można podejść drogą krzyżową, która zaczyna się przy dolnym parkingu, po prawej stronie. Prowadzi ona na kopiec aleją z sumaków.
  • Przy figurze Jezusa Chrystusa Króla Wszechświata w Świebodzinie znajduje się dom pielgrzyma, jest w nim Hotel Przystań Pielgrzyma.
  • Zwiedzanie jest bezpłatne, teren jest otwarty 24/7.

Figura Jezusa w Świebodzinie – współrzędne GPS: 52.236447, 15.546659

Podobał Ci się ten artykuł? Zajrzyj do innych z tej kategorii:

Jeśli podobają Ci się moje treści i są one dla Ciebie wartościowe, będzie mi niezmiernie miło, gdy wesprzesz mnie wirtualną kawką – dzięki niej nabiorę nowej energii do tworzenia kolejnych wpisów. Dzięki!

 

Obserwuj mnie

Chcesz być na bieżąco z moimi wycieczkami? Obserwuj moje social media!
Znajdziesz mnie na Instagramie, Facebooku, TikToku oraz YouTube, gdzie wrzucam zdjęcia, rolki i krótkie opisy odwiedzonych przeze mnie miejsc. Wystarczy, że klikniesz w obrazek, aby przejść do danego medium.

 

Ceny podane w tym wpisie, mogą różnić się od tych, które zastaniesz na miejscu, ponieważ podane są na dzień pisania artykułu. Mają jedynie uzmysłowić potencjalne koszty wycieczki.
Informacje zawarte w artykule reprezentują moją subiektywną opinię, przedstawiają moje doświadczenia i służą przede wszystkim jako wskazówka.

Blog podróżniczy

Wycieczkoteka.pl to blog podróżniczy opisujący miejsca, których historia wydała mi się warta przedstawienia szerszej publice.

Znajdziesz tu zdjęcia z wycieczek po Polsce i Europie, opisy szczytów górskich i prowadzących na nie szlaków. Zabytki, ciekawostki geologiczne, miejsca pamięci, zamki, twierdze, przyrodnicze historie.