Największy ogród wiosenny – zwiedzanie Keukenhof w Holandii

Największy ogród wiosenny – zwiedzanie Keukenhof w Holandii

W Europie jest takie miejsce, które wiosną rozkwita niezliczoną ilością kolorowych kwiatów i co roku wypełnia się tłumami turystów – to ogród Keukenhof w Holandii. Otwierany jest w marcu, gdy zaczynają kwitnąć rośliny cebulowe. Miejsce jest niesamowite, znajduje się ok. 30-40 min jazdy samochodem z Amsterdamu.


Wycieczka do Keukenhof w Holandii z pewnością zachwyci każdego fana ogrodów i to niekoniecznie takiego, który wielbi wyłącznie rośliny cebulowe, gdyż jest tutaj również ogród japoński z uroczymi miniaturowymi klonami. Samo założenie robi ogromne wrażenie, gdyż poza rabatami kwiatowymi są tutaj kanały, fontanny, idealne trawniki, szerokie alejki i mała architektura ogrodowa.


Historia ogrodów Keukenhof w Holandii

Ogrody Keukenhof powstały na szerokim pasie wydm, na których urządzano polowania i hodowano owoce oraz warzywa – to właśnie od tego przeznaczenia terenu nazwano miejsce, otóż „keukenhof” po przetłumaczeniu na język polski oznacza „ogrody kuchenne”. Podstawa obecnie znanego założenia ogrodowego powstała w połowie XIX wieku, gdy przy zamku Keukenhof utworzono ogrody angielskie. Jednak największy ogród wiosenny powstał niemal 100 lat później, gdy konsorcjum hodowców cebul i eksporterzy kwiatów zaczęło tu prezentować swoje produkty.





Ile czasu trwa zwiedzanie Keukenhof?

Ogrody zajmują ponad 30 hektarów, podzielone są na różne strefy, w których można nie tylko oglądać rośliny, lecz także napić się kawy, coś zjeść i odpocząć. Urządzono tutaj urocze kawiarnie, sklepiki, są ławki i altanki, więc spokojnie można spędzić tutaj cały dzień. Jednak jeśli nie możesz pozwolić sobie na takie szaleństwo, to zarezerwuj sobie 3-4 godziny na ogrody Keukenhof i około 30 minut na obejrzenie zamku Keukenhof, możesz jeszcze dorzucić do tego zwiedzanie muzeum LAM, które jest obok, lecz to zdecydowanie wydłuży czas wycieczki.



Keukenhof – największy ogród wiosenny z roślinami cebulowymi

Okolice Lisse w Holandii znane są głównie dzięki temu, że Keukenhof jest uważany za największy i najpiękniejszy ogród wiosenny. Po przekroczeniu bramy rzeczywiście ciężko się nie zachwycić – ogromna ilość kwietnych rzek, w których można wypatrzeć tulipany, hiacynty, narcyzy i szachownice w rozmaitych kolorach. Pomiędzy nimi zobaczysz kanały i stawy, po których pływa ptactwo wodne.

Park zajmuje 32 ha, co czyni Keukenhof największym ogrodem wiosennym z roślinami cebulowymi. Jednak można tutaj obejrzeć także rośliny, które nie wyrastają z cebul. Odbywają się tu wystawy róż, storczyków, anturium i rozmaitych gatunków z ozdobnymi liśćmi.

Ogrody podzielone są na strefy, które różnią się między sobą. Ja rozpoczęłam swoją wycieczkę tylnym wejściem, przy którym znajduje się ogromny parking i wpierw podążyłam w prawo, w stronę pawilonu Wilhelmina, w którym m.in. można kupić pamiątkowe magnesy. Ta północno-zachodnia część ogrodów przypomina nieco dziki park, w którym jest dużo drzew, kanały i spory staw, po którym pływają ptaki.



Południowo-zachodnia część ogrodów to miejsce, w którym znajdziesz położony na niewielkich pagórkach ogród japoński z uroczymi kładkami. Są tu kolejne pawilony Juliana/Tulpomania i Irene z dużym placem, na którym jest fontanna i w czasie mojego pobytu stał tu wóz z teatrzykiem – takim, jaki może znasz z bajek. Można tutaj zatrzymać się, coś zjeść i oczywiście kupić pamiątki, które w tym miejscu są obłędne, o ile lubisz niesamowite, ceramiczne krowy – dodam, że rzeźb krów jest w parku kilka.




Środkową część ogrodów, przy głównym wejściu do Keukenhof, zajmują uporządkowane promieniście rozchodzące się alejki pawilonu Oranje Nassau (dynastia Orańska Nassau jest obecnie panującą w Holandii). Tutaj zaczyna się robić tłoczno.


Następnym miejscem, które przyciąga tłumy, jest wiatrak Keukenhof, z którego można zobaczyć kwitnące pola kwiatów, lecz kolejka mnie odstraszyła, a widok z dołu nie wydawał się wart czekania, gdyż pola nie były w pełnym rozkwicie – zadowoliłam się obrazem z punktu widokowego od strony kanałów. W tej części można obejrzeć chodaki, a także napić się kawki w ślicznej kawiarence, w której są półki z porcelaną.

Wiatrak w Keukenhof pojawił się w 1957 roku. Zbudowany został w 1892 roku w Scharmer i pracował przy osuszaniu polderów jak większość holenderskich wiatraków. W połowie XX wieku został przeniesiony w nowe miejsce, po tym, gdy ogrody Keukenhof otrzymały go od linii lotniczych Holland – Amerikalijn. Informację o darczyńcy i pochodzeniu budynku można znaleźć na tablicy pamiątkowej na ścianie wiatraka.




Spod wiatraka można przejść do ulokowanego w centrum ogrodów pawilonu – szklarń Willem-Alexander, w którym odbywają się wystawy producentów kwiatów. W 2022 roku pokazywano w tym miejscu przepiękne amarylisy o ogromnych kwiatach. Tutaj można już odczuć zmęczenie chodzeniem i przesyt, lecz pozostaje do zwiedzenia jeszcze jeden zakątek.


W północno-wschodniej części znajduje się pawilon Beatrix, w którym pokazywane są głównie storczyki i anturium. Towarzyszy im wystawa roślinnych strojów.

Poza tym wszystkim, na terenie ogrodów jest także plac zabaw dla dzieci. Miejsce jest naprawdę niesamowite.




Kiedy wybrać się do Keukenhof?

Najpiękniejsze ogrody kwiatowe w Holandii otwierają się co roku w marcu i zamykają w maju. Pełny rozkwit i bogactwo okazów można zaobserwować w kwietniu, lecz nie oznacza to, że w innym czasie jest tu brzydko, co to, to nie. Różne gatunki i odmiany kwiatów mają swój określony czas kwitnienia, a ogrody są tak pomyślane, aby zapewnić zwiedzającym jak najlepsze wspomnienia. Wystawy kwiatowe w wielkich halach są cykliczne, więc w ciągu trwania sezonu można kilkukrotnie podziwiać inne kompozycje, o których poniżej. Jednak trzeba pamiętać, że jest to ogród, a kwitnienie roślin uzależnione jest od panującej w danym roku amplitudy temperatur, więc odpowiedź na pytanie kiedy wybrać się do Keukenhof nie jest jednoznaczna i dobrze jest sprawdzać raporty na stronie ogrodu.

Zdjęcia, które widzisz w tym wpisie zrobiłam podczas mojej wycieczki do Keukenhof 21.04.2022 roku. Udało mi się być tutaj w piękny, słoneczny, ciepły dzień i oczywiście były już widoczne przekwitnięte narcyzy i tulipany, lecz nadal w pełni sił były setki innych okazów.

Pawilony wystawowe w ogrodach Keukenhof

Najpiękniejsze ogrody w Holandii to nie tylko rabaty kwiatowe, są tu także pawilony, w których wystawcy pokazują swoje rośliny i można obejrzeć bajeczne stroje stworzone z kwiatów. Co tydzień zmieniają się odmiany roślin, które można podziwiać, poniżej przedstawiam tegoroczny harmonogram.

  • Wystawa hiacyntów i tulipanów 21.03. – 26.03.2024.
  • Wystawa frezji i chryzantem 28.03. – 2.04.2024.
  • Wystawa róż 4.04.– 9.04.2024.
  • Wystawa żonkili i specjalnych roślin cebulowych 18.04.– 23.04.2024.

W 2022 roku w jednym z pawilonów wystawiano amarylisy.


Bloemencorso – Wielka Parada Kwiatów Bollenstreek

Wycieczkę do ogrodów Keukenhof można połączyć z oglądaniem jednej z najbardziej znanych parad kwiatowych – parady regionu cebulowego Bollenstreek. Przejazd udekorowanych kwiatami, fantazyjnych platform trwa kilka godzin, pokonują one odległość 42 kilometrów z Noordwijk do Haarlem. W tym roku Parada Kwiatów Bollenstreek odbędzie się 20.04.2024.

Rejs łódką – dodatkowa atrakcja Keukenhof w Holandii

Dodatkową atrakcją podczas zwiedzania ogrodów Keukenhof w Holandii jest 45-minutowy rejs łódką po kanałach, przy których rozpościerają się pola tulipanów. Jest on dodatkowo płatny.


Keukenhof – zwiedzanie, parking, informacje praktyczne

  • Ogrody Keukenhof w 2024 roku będą czynne od 21.03.2024 do 21.05.2024 w godz. 8:00-19:30.
  • Bilety do ogrodów Keukenhof można kupić online na określoną godzinę lub w kasach na miejscu. Ja kupowałam na miejscu i szło to bardzo sprawnie. Na stronie ogrodów możesz sprawdzić ceny biletów: cena biletu do Keukenhof.
  • Parking jest płatny, opłata za cały dzień, można zarezerwować miejsce podczas kupowania biletu wstępu w systemie online: cennik parkingu w Keukenhof. Do parkingu z tyłu dojeżdża się ulicą Stationsweg, często trzeba odstać w kolejce, współrzędne: 52.27191, 4.54370.
  • Rejs łódką jest dodatkowo płatny, rezerwuje się go na określoną godzinę i konieczne jest również wykupienie biletu do ogrodów, w których rozpoczyna się wycieczka. Ceny biletów na rejs w Keukenhof możesz sprawdzić na stronie ogrodów: cennik rejsu łódką w Keukenhof.
  • Podobno najlepszymi godzinami do rozpoczęcia wycieczki jest czas przed 10:30 rano i po godz. 16:00, ja rozpoczęłam zwiedzanie ok. godz. 12:00, a o 13:00 zaczęło być tłoczno. Wcześniejsza pora zwiększa również szanse na znalezienie miejsca na parkingu tuż przy bramie wejściowej.
  • Na zwiedzanie ogrodów Keukenhof w Lisse warto zarezerwować sobie cały dzień, lecz po 3-4 godzinach czuć już zmęczenie wycieczką.
  • Termin wycieczki warto planować z raportami dotyczącymi ogrodów, które informują jaki jest aktualnie stan kwitnienia roślin, znajdziesz je tutaj: raporty kwiatowe ogrodów Keukenhof.
  • Do ogrodów można także dojechać komunikacją zbiorową. Ogrody oferują usługę zwiedzania wraz z dojazdem z: Amsterdamu, Schiphol, Lejdy i Haarlemu. Możesz sprawdzić ceny tutaj: bilety do Keukenhof połączone z komunikacją zbiorową. Przy ulicy Stationsweg można wypatrzeć zamek Keukenhof, dla którego obecne ogrody były kiedyś ogrodami kuchennymi.
  • Obok zamku Keukenhof można zwiedzić muzeum LAM.

Ogrody Keukenhof w Holandii – współrzędne GPS: 52.27020, 4.54710

Podobał Ci się ten artykuł? Zajrzyj do innych z tej kategorii:

Jeśli podobają Ci się moje treści i są one dla Ciebie wartościowe, będzie mi niezmiernie miło, gdy wesprzesz mnie wirtualną kawką – dzięki niej nabiorę nowej energii do tworzenia kolejnych wpisów. Dzięki!

 

Obserwuj mnie

Chcesz być na bieżąco z moimi wycieczkami? Obserwuj moje social media!
Znajdziesz mnie na Instagramie, Facebooku, TikToku oraz YouTube, gdzie wrzucam zdjęcia, rolki i krótkie opisy odwiedzonych przeze mnie miejsc. Wystarczy, że klikniesz w obrazek, aby przejść do danego medium.

 

Ceny podane w tym wpisie, mogą różnić się od tych, które zastaniesz na miejscu, ponieważ podane są na dzień pisania artykułu. Mają jedynie uzmysłowić potencjalne koszty wycieczki.
Informacje zawarte w artykule reprezentują moją subiektywną opinię, przedstawiają moje doświadczenia i służą przede wszystkim jako wskazówka.

Blog podróżniczy

Wycieczkoteka.pl to blog podróżniczy opisujący miejsca, których historia wydała mi się warta przedstawienia szerszej publice.

Znajdziesz tu zdjęcia z wycieczek po Polsce i Europie, opisy szczytów górskich i prowadzących na nie szlaków. Zabytki, ciekawostki geologiczne, miejsca pamięci, zamki, twierdze, przyrodnicze historie.