Zamek Keukenhof w Lisse w Holandii – klasycystyczna rezydencja

Zamek Keukenhof w Lisse w Holandii – klasycystyczna rezydencja

Lisse w Holandii znane jest z wiosennych ogrodów, do których co roku przybywają tysiące turystów, aby podziwiać roślinny spektakl. Niegdyś tereny te należały do właścicieli zamku Keukenhof, który stoi nieco na uboczu. Położona w parku klasycystyczna rezydencja to spokojne miejsce, które jest czynne przez cały rok, więc nie musisz czekać na otwarcie Keukenhof Gardens, aby tu zajrzeć.


Położony w parku zamek robi bardzo pozytywne wrażenie. Bogato zdobiony budynek jest zadbany. Niektóre ściany porastają pnącza, których zielone liście kontrastują z czerwoną cegłą. Liczne wieżyczki nadają budowli nieco bajkowy wygląd. Przy oknach można zauważyć powszechne w Holandii okiennice. Park otaczający budynek jest bardzo zadbany. Naprawdę warto tutaj zajrzeć.

Jak dojechać do zamku Keukenhof?

Zamek Keukenhof w Holandii położony jest poza główną częścią ogrodów Keukenhof. Urocza klasycystyczna rezydencja znajduje się w parku, który od ogrodów dzieli ulica Stationsweg, czyli główna droga do kwietnego raju. Wystarczy zjechać z niej na ulicę Keukenhof, jest tutaj niewielki parking, z którego można rozpocząć zwiedzanie przyzamkowych alejek.

Zwiedzanie zamku Keukenhof

Klasycystyczny zamek Keukenhof jest dostępny dla zwiedzających przez cały rok. Chętni mogą wejść do środka, aby podziwiać bogato wyposażone wnętrza, w których są zabytkowe meble, porcelana i obrazy – wszystko to, co można znaleźć w zadbanych pałacach. Zamek zbudował w 1641 rok Adriaan Maartenzoon Block, który dorobił się na działalności w Holenderskiej Kompanii Wschodnioindyjskiej, posiadłość w tamtych czasach nazywana była Keukenduin – wydma kuchenna.

Rzeźby w parku przy zamku Keukenhof

Spacerując wokoło Keukenhof Kasteel można obejrzeć sporo rzeźb, najciekawsza moim zdaniem znajduje się przy ścieżce z parkingu do zamku. Z jednej strony przypomina wzniesiony na kurzej łapce domek czarownicy.

„Kuszenie Świętego Antoniego” to rzeźba wykonana przez Paula Kubica, przypomina ona tryptyk o tym samym tytule, stworzony przez niderlandzkiego malarza Hieronima Boscha. Można tutaj dostrzec zamek i szereg karykaturalnych postaci, wśród których znajdziesz błazna, diabła czy nagą kobietę „podpierającą się pod boczki”. Przedstawienie zaskakuje mnogością szczegółów, rzeźba jest naprawdę niesamowita.

Nieco więcej sztuki współczesnej zobaczysz w pobliżu budynku LAM.



Muzeum LAM

W przyzamkowym parku można wypatrzeć na wzgórzu nowoczesny budynek, którego część wisi nad alejkami. To Lisser Art Museum, w którym wystawiane są dzieła sztuki związane z jedzeniem. Wszystko tutaj skupia się wyłącznie wokół tego tematu. Warto podejść tu, aby obejrzeć rzeźby w pobliżu oraz ciekawą architekturę nowoczesną.


Zamek Keukenhof – historia posiadłości

Tereny, na których wzniesiono zamek i stworzono ogrody, były częścią majątku właścicieli zamku Slot Teylingen. Szeroki pasm wydm wewnętrznych zwany Keukenduin, który się tu znajdował, był siedliskiem wielu zwierząt, urządzano tutaj polowania na dziczyznę. Mięso było głównym składnikiem dań, a dochód z polowań zasilał skarbiec panów na zamku Teylingen.

Poza tym ziemie te uprawiano, hrabina Jacoba van Beieren (1401-1436) pozyskiwała stąd warzywa i owoce do zamkowej kuchni.

Historia zamku Keukenhof rozpoczyna się dopiero w 1641, gdy były dowódca Holenderskiej Kompanii Wschodnioindyjskiej postanowił w Keukenduin zbudować wiejską posiadłość.


Zamiana dworu w zamek Keukenhof

W XIX wieku posiadłość Keukenhof zakupił na aukcji Jonkheer Johan Steengracht van Oostcapellen, w ten sposób tereny przeszły w ręce szlachty. Wydarzenie to uchroniło dwór przez ruiną. Jonkheer przejął wiele z okolicznych ziem, powiększył majątek i przekształcił w prosperujące gospodarstwo. Jego córka Lady Cecilia poślubiła Carel Anne Adriaan, barona van Pallandta (1810-1883), to dzięki nim dwór zamienił się w zamek.

Za ich panowania dobudowano do dworu 6 wież i nadano budynkowi miano zamku Kasteel Keukenhof. Posiadłość nadal się powiększała, aż osiągnęła wielkość 200 hektarów.


Jak powstał park i ogrody zamku Keukenhof?

Postanowiono także uporządkować tereny przylegające do nieruchomości. W 1857 roku zatrudniono architekta krajobrazu Jana Davida Zochera i jego syna Louisa Paula Zochera, aby zaprojektowali nowy ogród. Louis w późniejszym czasie zaprojektował także Vondelpark w Amsterdamie, więc ogród przyzamkowy musiał być udanym dziełem tych panów.

Stworzyli oni park w stylu angielskim, z charakterystycznymi dla niego wzgórzami i krętymi alejami. Dość surowy w swoim założeniu. Park ten do dzisiaj stanowi podstawę Keukenhof.


Zamek Keukenhof w wieku XX

Posiadłość pozostała w rękach potomków Jonkheera aż do II wojny światowej. Zamek w Keukenhof przeszedł jeszcze jedną przebudowę, w 1923 roku Jan Maurits Diederik hrabia van Lynden (1864-1930) odnowił fasadę i zabudował balkony.

W zamku do 1940 roku mieszkali ostatni właściciele: Jan Carel Elias (1912-2003) z matką i córką. W czasie II wojny światowej zamek został zarekwirowany przez Niemców, mieli oni tu swoją kwaterę. Odtąd hrabia nie mieszkał już na stałe w zamku. Jan Carel Elias zmarł w 2003 roku, w testamencie zapisał zamek i posiadłość fundacji, która odnowiła majątek.


Keukenhof Kasteel – dojazd, parking, zwiedzanie

  • Do zamku Keukenhof dojeżdża się z tej samej ulicy, która wiedzie do ogrodów Keukenhof, czyli Stationsweg. Trzeba skręcić w ulicę Keukenhof.
  • Przy zamku jest parking pod współrzędnymi GPS: 52.26906, 4.53994. Możliwe, że obowiązują opłaty.
  • Park z zamkiem jest czynny cały rok. Wstęp jest bezpłatny.
  • Zwiedzanie zamku jest możliwe, więcej informacji o imprezach i terminach znajdziesz na stronie zamku Keukenhof tutaj. Niestety strona jest w języku niderlandzkim.
  • Na terenie parku z zamkiem znajduje się także restauracja.
  • W parku, niedaleko zamku, siedzibę swoją ma muzeum LAM.

Współrzędne GPS zamku Keukenhof w Holandii: 52.26773, 4.54021

Podobał Ci się ten artykuł? Zajrzyj do innych z tej kategorii:

Jeśli podobają Ci się moje treści i są one dla Ciebie wartościowe, będzie mi niezmiernie miło, gdy wesprzesz mnie wirtualną kawką – dzięki niej nabiorę nowej energii do tworzenia kolejnych wpisów. Dzięki!

 

Obserwuj mnie

Chcesz być na bieżąco z moimi wycieczkami? Obserwuj moje social media!
Znajdziesz mnie na Instagramie, Facebooku, TikToku oraz YouTube, gdzie wrzucam zdjęcia, rolki i krótkie opisy odwiedzonych przeze mnie miejsc. Wystarczy, że klikniesz w obrazek, aby przejść do danego medium.

 

Ceny podane w tym wpisie, mogą różnić się od tych, które zastaniesz na miejscu, ponieważ podane są na dzień pisania artykułu. Mają jedynie uzmysłowić potencjalne koszty wycieczki.
Informacje zawarte w artykule reprezentują moją subiektywną opinię, przedstawiają moje doświadczenia i służą przede wszystkim jako wskazówka.

Blog podróżniczy

Wycieczkoteka.pl to blog podróżniczy opisujący miejsca, których historia wydała mi się warta przedstawienia szerszej publice.

Znajdziesz tu zdjęcia z wycieczek po Polsce i Europie, opisy szczytów górskich i prowadzących na nie szlaków. Zabytki, ciekawostki geologiczne, miejsca pamięci, zamki, twierdze, przyrodnicze historie.