Rotterdam – co warto zobaczyć w ciągu godziny zwiedzania miasta

Rotterdam – co warto zobaczyć w ciągu godziny zwiedzania miasta

Rotterdam w Holandii jest miastem, w którym można zachwycać się nowoczesną architekturą. Wysokie wieżowce, długie mosty przez ogromną rzekę Nowa Moza (Nieuwe Maas), nietuzinkowe budynki mieszkalne. Niestandardowe budownictwo jest wynikiem zniszczenia miasta w czasie nalotów dywanowych podczas II wojny światowej. Pokażę Ci, co można zobaczyć w Rotterdamie w ciągu jednej godziny.


Świetnym pomysłem po zwiedzaniu Kinderdijk jest wycieczka do Rotterdamu, choćby na chwilę. Można tutaj wskoczyć do przyszłości i zobaczyć kilka ciekawych, nowoczesnych budowli. Znajdziesz tu kanały i porty w środku miasta, w których zacumowane są pokaźnych rozmiarów statki, a także domy na wodzie. Parkingi dla rowerów z mechanizmami, które pozwalają parkować piętrowo. Sufit, na którym wymalowano obraz stworzony przez Pixar. Wszystko możesz zobaczyć w ciągu godziny!


Architektura nowoczesna w Rotterdamie – jak do tego doszło?

Historia Rotterdamu rozpoczyna się w XIII wieku, lecz dopiero wybudowanie portu w XVI wieku przyspieszyło rozwój miasta, które wiele zyskało na handlu z Francją i Anglią. Jednak w dniu 14 maja 1940 roku niemal zakończyły się dzieje aglomeracji. Wtedy to Luftwaffe przeprowadziło nalot dywanowy, w jego wyniku miasto zostało zniszczone, a Holandia skapitulowała w obliczu siły Niemiec. Wydarzenie to miało pewne skutki pozytywne, gdyż dzięki temu odbudowano Rotterdam, wznosząc tutaj wiele perełek architektury nowoczesnej.


Stadsdriehoek w Rotterdamie

Stadsdriehoek jest dzielnicą w centrum Rotterdamu, tłumaczy się jako trójkąt miejski – nazwa ta nawiązuje do historycznego kształtu miasta, które od zachodu graniczyło z Coolsingel i Schiedamsevest, od północnego wschodu z Goudsevest, a od południa z Nieuwe Maas. Znajdziesz tutaj Markthal, Kijk-Kubus (Cube Houses), budynek biblioteki, pomnik Homage Marten Toonder, Rotterdam Blaak, czyli węzeł komunikacyjny, na który składają się połączone stacje: kolejowa i metra, a także przystanki autobusowy i tramwajowy oraz parking rowerowy.


Markthal – Rotterdam Market Hall

Markthal w Rotterdamie powinien być głównym punktem wycieczki do tego miasta. Miejsce to nauczyło mnie czegoś bardzo ważnego – jeżeli coś ci się spodobało, kup od razu! Okazja się nie powtórzy.

Markthal w Rotterdamie to hala targowa, w której znajdziesz stoiska z serami, przyprawami, przekąskami, które kuszą podniebienie, jednak nie to jest główną atrakcją turystyczną tego miejsca. Do Rotterdam Markthal turyści przychodzą, aby oglądać sufit. Wielkie dzieło nosi nazwę Róg obfitości i przedstawia owocowo-warzywną łąkę na tle nieba. Kompozycja jest pełna barw, robi naprawdę ogromne wrażenie, powstała przy pomocy programu studia Pixar. Na pocztówkach z Holandii bardzo często przewijają się zdjęcia tego budynku.

Ciekawostką jest, że budynek pełni także funkcję mieszkalną – jest w nim 228 mieszkań, których okna widać w suficie. Kolejna interesująca informacja o Markthal jest taka, że podczas budowy, na głębokości kilku metrów odnaleziono ślady średniowiecznego Rotterdamu. Zabytki z wykopalisk można podziwiać przy zejściu na parking podziemny.

Współrzędne Markthal: 51.92021, 4.48779

Kijk-Kubus – Cube Houses w Rotterdamie

Domy-kostki, czyli Kijk-Kubus w Rotterdamie znajdziesz obok Markthal, nawet widać je stąd. Oude Haven to zabytkowa część miasta, która została zniszczona w czasie II wojny światowej. Architekta Pieta Bloma poproszono o przebudowę tej strefy, był on już wtedy znany ze swoich domów-kostek, które zbudowano w Helmond. Jednak Blom zdecydował się tu na pewne modyfikacje. Rzeczywiście stworzył osiedle sześciennych domów, lecz dodał do niego także zespół budynków szeregowych, które otaczają wewnętrzny dziedziniec i przypominający ołówek wieżowiec (Blaaktower), który widać od strony Markthal.

Kijk-Kubus w Rotterdamie są jedną z najbardziej znanych atrakcji miasta. Ich żółty kolor kontrastuje z otoczeniem, ciężko przejść obojętnie obok osiedla.

Współrzędne Kijk-Kubus: 51.91980, 4.49081


Biblioteka Centralna w Rotterdamie

Podążając za ciekawą architekturą w pobliżu Markthal w Rotterdamie, nie można pominąć budynku bliblioteki, który wyróżnia się z otoczenia żółtymi rurami przechodzącymi ze ścian bocznych na dach. Zaprojektowany został przez Jaapa Bakemę i Hansa Boota z firmy architektonicznej Van den Broek en Bakema. Na fasadzie od strony placu można wypatrzeć neon z cytatem z Erazma z Rotterdamu: Heel de wereld is mijn vaderland, co w tłumaczeniu oznacza: Cały świat jest moją ojczyzną.

Współrzędne Biblioteka Centralna w Rotterdamie: 51.92095, 4.48874


Pomnik Homage Marten Toonder

Przy wejściu do hali targowej Markthal od strony Rotterdam Blaak można wypatrzeć genialny pomnik z kamienną ławką, na którym znajdziesz rzeźbę np. koguta we fraku. Monument postawiono w hołdzie dla Martena Toondera, który jest najbardziej znanym holenderskim rysownikiem komiksowym. Pomnik Homage Marten Toonder odsłonięto w 90. urodziny artysty.

Współrzędne: 51.91971, 4.48808


Rotterdam – kanały, porty, statki

Poprzecinane kanałami miasta to charakterystyczny dla Holandii widok. Tuż przy brzegu ustawione są stoliki kawiarniane, nie ma tu barierek, co rusz przycumowane są statki. Na wodzie można wypatrzeć barki z nowoczesnymi domkami, które posiadają własny taras z widokiem na wodę. Rozmiar niektórych statków zacumowanych w Rotterdamie zaskakuje, wyglądają jak wyjęte z morza – gdy zobaczy się Nową Mozę, przestaje dziwić, że tak dużym jednostkom udało się wpłynąć do miasta. Rzeka jest ogromna!

To właśnie w Rotterdamie znajduje się największy port w Europie, położony jest w delcie Renu i Mozy, nad Morzem Północnym. Przypływają do niego największe statki oceaniczne jakie pływają na Ziemi. Port jest tak wielki, że swoją rozpiętością dosięga centrum Rotterdamu, ciągnie się na długości 40 km. Uważany jest za jeden z najnowocześniejszych na świecie.

Współrzędne kanały i port: 51.91730, 4.48513
Nowa Moza w Rotterdamie – brzegi rzeki

Przepływająca przez Rotterdam rzeka Nowa Moza jest ogromna, mimo tego przewieszone są nad nią mosty. Dwa najbardziej charakterystyczne to biały most zwodzony Erasmusbrug (most Erazma, na cześć Erazma z Rotterdamu) i czerwony Willemsbrug. Łączą one dwie części miasta, to właśnie w ich pobliżu można podziwiać niesamowitą panoramę rzeki. Współrzędne na świetny punkt widokowy znajdziesz poniżej, obok ciągnie się fajnie wyglądający fragment deptaka z masztami, na których powiewają flagi różnych państw.

Można stąd wypatrzeć wieżowce De Rotterdam. To bardzo ciekawy kompleks budynków, które wyglądają jak ułożone na sobie pudełka.

Przy Willemsbrug można obejrzeć secesyjny budynek Witte Huis, który przetrwał bombardowanie Rotterdamu w 1940 roku. W 1898 roku, gdy ukończono jego budowę, był najwyższym budynkiem Europy.

Współrzędne Nowa Moza punkt widokowy: 51.91689, 4.49146
Ratusz w Rotterdamie

Zabytek robi pozytywne wrażenie. Bogato zdobiona fasada, mansardy w dachu i kolorowe herby nadają budowli elegancki charakter. Ponad tym góruje wysoka na 71 metrów dzwonnica. Ratusz w Rotterdamie jest jednym z niewielu budynków, które przetrwały bombardowanie w 1940 roku. Można tutaj zwiedzić dziedziniec i wnętrza, lecz mi udało się jedynie uchwycić budynek na zdjęciu, gdy samochód stanął w korku.

Współrzędne ratusza w Rotterdamie: 51.92272, 4.47922Co warto zobaczyć w pobliżu Rotterdamu?

  • Około pół godziny jazdy samochodem z Stadsdriehoek w Rotterdamie na południowy wschód znajduje się Kinderdijk, malownicze miejsce, w którym podczas spaceru groblą można obejrzeć 19 zabytkowych wiatraków.
  • Również około pół godziny jazdy samochodem z Stadsdriehoek w Rotterdamie, lecz tym razem w stronę wybrzeża, znajdziesz Hook of Holland. W miejscowości tej można obejrzeć wiele reliktów II wojny światowej. W lesie znajdziesz bunkry podobne do tych zlokalizowanych w polskich Mamerkach. Współrzędne parkingu: 51.97172, 4.18211. Bliżej wybrzeża znajdziesz kolejne obiekty, jest tu także muzeum Fort 1881, Holenderskie Wojskowe Muzeum Obrony Wybrzeża.

Podobał Ci się ten artykuł? Zajrzyj do innych z tej kategorii:

Jeśli podobają Ci się moje treści i są one dla Ciebie wartościowe, będzie mi niezmiernie miło, gdy wesprzesz mnie wirtualną kawką – dzięki niej nabiorę nowej energii do tworzenia kolejnych wpisów. Dzięki!

 

Obserwuj mnie

Chcesz być na bieżąco z moimi wycieczkami? Obserwuj moje social media!
Znajdziesz mnie na Instagramie, Facebooku, TikToku oraz YouTube, gdzie wrzucam zdjęcia, rolki i krótkie opisy odwiedzonych przeze mnie miejsc. Wystarczy, że klikniesz w obrazek, aby przejść do danego medium.

 

Ceny podane w tym wpisie, mogą różnić się od tych, które zastaniesz na miejscu, ponieważ podane są na dzień pisania artykułu. Mają jedynie uzmysłowić potencjalne koszty wycieczki.
Informacje zawarte w artykule reprezentują moją subiektywną opinię, przedstawiają moje doświadczenia i służą przede wszystkim jako wskazówka.

Blog podróżniczy

Wycieczkoteka.pl to blog podróżniczy opisujący miejsca, których historia wydała mi się warta przedstawienia szerszej publice.

Znajdziesz tu zdjęcia z wycieczek po Polsce i Europie, opisy szczytów górskich i prowadzących na nie szlaków. Zabytki, ciekawostki geologiczne, miejsca pamięci, zamki, twierdze, przyrodnicze historie.