Dzień na plaży w Hadze – co zwiedzić w Scheveningen

Dzień na plaży w Hadze – co zwiedzić w Scheveningen

Scheveningen w Hadze jest nadmorską dzielnicą, w której można poczuć bryzę Morza Północnego. Rozciąga się tutaj szeroka plaża z promenadą, przy której znajduje się wiele ciekawych rzeźb i budynków. Zapraszam Cię na wycieczkę odcinkiem między portem a molo z diabelskim kołem. Znajdziesz tu najpopularniejsze atrakcje holenderskiego wybrzeża.


Haga w Holandii graniczy z Morzem Północnym, nad którym podobno jest zawsze zimno i zawsze wieje. Jednak słoneczna kwietniowa pogoda sprawiła, że wiatr nie dawał się we znaki. Tutejsza plaża jest piaszczysta i bardzo szeroka, można na niej znaleźć mnóstwo muszelek o wielkościach, kolorach i kształtach, jakich nad polskim Bałtykiem nie widziałam. W panoramie wybija się na pierwszy plan molo De Pier z wieżą do skoków bungee i młyńskim kołem.


Spacer plażą i promenadą w Hadze

Z portu w Hadze do De Pier można przejść deptakiem poprowadzonym na poziomie plaży, znajdziesz tutaj sklepiki, kawiarnie i restauracje. W drugą stronę polecam podążać położoną wyżej promenadą Strandweg, przy której zobaczysz Kurhaus, Skulpturen Park, rzeźbę Igora Mitoraja, pomnik żony rybaka i obelisk króla Wilhelma I.


Latarnia morska Scheveningen

Pierwszym charakterystycznym budynkiem widocznym na trasie jest czerwona wieża latarni morskiej. W Scheveningen latarnia morska funkcjonowała już od XVI wieku, w 1850 roku została podwyższona i wyposażona w nowe oświetlenie. Jednak w latach 70. XIX wieku zdecydowano się postawić nowy budynek.

W XVIII wieku opanowano nowe techniki wytopu i obróbki żelaza, sprawiło to, że właśnie ten materiał wykorzystano do budowy nowej latarni. Zaprojektował ją Quirinus Harder. Ażurowa konstrukcja została pokryta blachą, w której wycięto łukowate neogotyckie okna. U podnóża latarni zbudowano domy nadzorcy i latarnika.

Współrzędne: 52.10420, 4.26840


De Pier – molo w Hadze

Otwarte ponownie w 2015 roku odnowione molo w Hadze jest podobno najpopularniejszą atrakcją holenderskiego wybrzeża. Molo ma długość 381 metrów, złożone jest z dwóch chodników, z których jeden jest zadaszony, drugi zaś wiedzie pod gołym niebem. Można tutaj wejść schodami z plaży lub prosto z promenady.

Zadaszona część molo w Scheveningen jest przestrzenią usługowo-handlową. Zabudowana jest lokalami gastronomicznymi, można tutaj usiąść i zjeść coś ciesząc się widokiem plaży i morza. Przestrzeń jest oszklona, więc funkcjonuje niezależnie od panującej aury.

Górna część molo w Scheveningen jest otwarta, można tutaj swobodnie spacerować. Widać stąd plażę z górującym nad nią budynkiem Kurhaus, w którym znajduje się Grand Hotel. W oddali na wzgórzu można dostrzec budynek Meteotoren, który obecnie jest stacją pogodową, lecz zbudowano go jako wieżę obserwacyjną 5C1, z której w czasie II wojny światowej wypatrywano nisko latających samolotów – ówczesne radary nie były w stanie ich wykryć.

Współrzędne: 52.11641, 4.28158


Atrakcje molo w Scheveningen

  • Haskie molo poza restauracjami i tarasem oferuje noclegi z widokiem na wybrzeże i morze. Hotel mieści się w owalnym budynku na końcu molo, do którego wejście znajduje się tuż przed wieżą do skoków.
  • Bungy Jump Holland to kolejna atrakcja molo. Wybudowana tutaj wysoka wieża to uśmiech w stronę miłośników adrenaliny. Można tutaj skoczyć na bungee, lecz jest tu także możliwość zjechania tyrolką, która wisi nieco powyżej górnego poziomu molo. Podziwiając diabelski młyn w Scheveningen, można zobaczyć ludzi, którzy właśnie „lecą” przed naszymi oczami.
  • The Pier Sky View to diabelski młyn o wysokości 45 metrów. Jest to pierwsze europejskie koło młyńskie, które zbudowano na morzu. Jedna z gondoli ma szklaną podłogę, więc jeśli szukasz wrażeń, to molo w Hadze na pewno je oferuje.

Kurhaus w Scheveningen – wypij kawę w Grand Hotel!

Kurhaus został zbudowany w latach 1884-1885. Wejście od strony plaży prowadzi przez stragany i nie jest zbyt pokazowe, jednak to, co warto zobaczyć, znajduje się we wnętrzu. Po przekroczeniu progu wchodzi się do galerii Gallery Bell' Arte. W bogato zdobionej sali Kurzaal, czyli w sali koncertowej można oglądać rzeźby i obrazy. Przede wszystkim jednak warto spojrzeć w górę, aby podziwiać sufit. W 1954 roku w sali tej grali The Rolling Stones.

Wnętrze budynku zrobiło na mnie pozytywne wrażenie. W mieszczącej się tutaj restauracji można schronić się przed nadmorskim wiatrem i przez szyby podziwiać otoczenie. Jednak zamawiając nawet tylko kawę, trzeba się uzbroić w cierpliwość i nastawić na możliwość pomyłki w zamówieniu (może to w tym państwie jest normą, gdyż w Hook of Holland również mnie to spotkało). Obsługa działa tu bardzo wolno, lecz warto było zaczekać – takie drobne przyjemności w pięknym otoczeniu cieszą.

Współrzędne: 52.11329, 4.28150





Skulpturen Park w Hadze

Park rzeźb przy promenadzie to coś, co powinno zachwycić miłośników sztuki. Znajdziesz tu instalację złożoną z 23. niesamowitych rzeźb Toma Otterness’a, pt. „SprookjesBeelden aan Zee” – Bajkowe rzeźby nad morzem. Możesz tu wypatrzeć uwięzionych w klatce Jasia i Małgosię, Moby Dicka zjadającego człowieka, Trzy mądre małpy i całą gamę innych postaci, lecz nie są one cukierkowe, przedstawiają bajki w sposób, w jaki znane są historykom literatury, ściśle powiązane z okrucieństwem i realnym ludzkim żywotem – związany konik, postać na stryczku…

Przedstawione tu historie są naprawdę niesamowite, a rzeźby zachwycają zarówno wielkością, jak i drobnymi motywami. Dają do myślenia, a właśnie tak powinna oddziaływać na nas sztuka.

Współrzędne: 52.11162, 4.27794









Muzeum Beelden aan Zee

Pozostaję w temacie rzeźb. Podążając dalej deptakiem, na wydmie wystającej ponad mur można wypatrzeć głowę, która przypomina tę, która jest wystawiona w poznańskim Starym Browarze. Ustawiona w Scheveningen w Hadze głowa to dzieło polskiego rzeźbiarza Igora Mitoraja, nosi tytuł „Light of the Moon” (Blask Księżyca) albo „Beeld Boulevard” – nie jestem do końca pewna nazwy, gdyż można znaleźć na ten temat dwie informacje.

Fraza Beelden aan Zee oznacza obrazy nad morzem. Muzeum zostało założone przez parę kolekcjonerów Theo i Lidę Scholten. Prezentowane są tu wyłącznie rzeźby nowoczesne stworzone przez artystów z różnych krajów. Aby zobaczyć głowę Mitoraja, nie jest konieczne zwiedzanie muzeum.

W Hadze można obejrzeć jeszcze jedno dzieło Igora Mitoraja pt. „Per Adriano”, które ustawione jest w centrum miasta na Muzenplein.

Współrzędne: 52.11033, 4.27668


Pomnik żony rybaka – Vissersvrouw van Scheveningen

Ustawiony przy plaży w Scheveningen pomnik ubranej w tradycyjny strój kobiety przedstawia żonę rybaka, która patrzy w morze. Pomnik Vissersvrouw van Scheveningen nie ma konkretnego przesłania, lecz można podejrzewać, że ma upamiętnić ludzi, którzy wypłynęli na Morze Północne i już z niego nie wrócili. Dzieło ma wymiar symboliczny, gdyż przypomina nie tylko o zmarłych żeglarzach, lecz także o wyczekujących ich powrotu bliskich.

Współrzędne: 52.10755, 4.27156


Pomnik króla Wilhelma I w Scheveningen

Ustawiony w 1863 roku w Hadze pomnik Wilhelma I upamiętnia ważne dla Holandii wydarzenia związane z monarchią. Wilhelm V Orański był ostatnim namiestnikiem Niderlandów. W 1795 roku został zmuszony do ucieczki z kraju, schronił się w Anglii i tam zmarł. W 1813 roku jego syn Wilhelm VI przypłynął do ojczyzny i wylądował w Scheveningen, został koronowany na pierwszego niderlandzkiego monarchę jako Wilhelm I.

Dopłynięcie Wilhelma do Scheveningen jest postrzegane jako początek Królestwa Niderlandów. Wydarzenie to zakończyło okres francuskiej kontroli nad Holandią. Na pomniku jest znamienny napis: Bóg zbawił Holandię.

Współrzędne: 52.10583, 4.26982


Smażona rybka w porcie w Hadze

Ostatnią atrakcją dnia były przepyszne owoce morza i sałatka, którą zjadłam w Simonis aan de Haven w porcie. Na parkingu naprzeciwko zaparkowałyśmy samochód. W tym miejscu można zjeść przepyszne smażone ryby i krewetki, ich smak marzy mi się do dzisiaj. Holendrzy uwielbiają smażyć jedzenie, więc sztukę tą opanowali do perfekcji, w tej knajpie czuć to!

Ciężko ustosunkować się do cen, lecz według mnie są one wysokie, jednak porcje nie należą do małych i jednym daniem spokojnie najedzą się dwie osoby. Jeśli jednak nie dasz rady zjeść wszystkiego, przy wejściu do lokalu są dostępne opakowania na wynos. Smacznego!

Współrzędne: 52.10075, 4.26421





Fajerwerki nad morzem w Hadze

Co roku na plaży w Hadze odbywa się Międzynarodowy Festiwal Sztucznych Ogni w Scheveningen. W 2023 roku ma się odbyć w sierpniu, więc jeśli masz wtedy czas to śledź informacje na temat: Internationaal Vuurwerkfestival Scheveningen. Podobno jest to niezapomniane wydarzenie, które przyciąga rzes

Zwiedzanie Scheveningen w Hadze – parking

Jeśli chcesz wybrać się na plażę w Hadze samochodem, podaję współrzędne parkingu w porcie, z którego korzystałam: 52.10070, 4.26467

Podobał Ci się ten artykuł? Zajrzyj do innych z tej kategorii:

Jeśli podobają Ci się moje treści i są one dla Ciebie wartościowe, będzie mi niezmiernie miło, gdy wesprzesz mnie wirtualną kawką – dzięki niej nabiorę nowej energii do tworzenia kolejnych wpisów. Dzięki!

 

Obserwuj mnie

Chcesz być na bieżąco z moimi wycieczkami? Obserwuj moje social media!
Znajdziesz mnie na Instagramie, Facebooku, TikToku oraz YouTube, gdzie wrzucam zdjęcia, rolki i krótkie opisy odwiedzonych przeze mnie miejsc. Wystarczy, że klikniesz w obrazek, aby przejść do danego medium.

 

Ceny podane w tym wpisie, mogą różnić się od tych, które zastaniesz na miejscu, ponieważ podane są na dzień pisania artykułu. Mają jedynie uzmysłowić potencjalne koszty wycieczki.
Informacje zawarte w artykule reprezentują moją subiektywną opinię, przedstawiają moje doświadczenia i służą przede wszystkim jako wskazówka.

Blog podróżniczy

Wycieczkoteka.pl to blog podróżniczy opisujący miejsca, których historia wydała mi się warta przedstawienia szerszej publice.

Znajdziesz tu zdjęcia z wycieczek po Polsce i Europie, opisy szczytów górskich i prowadzących na nie szlaków. Zabytki, ciekawostki geologiczne, miejsca pamięci, zamki, twierdze, przyrodnicze historie.