Tatrzańska Łomnica kojarzy się przede wszystkim z kolejką linową na Łomnicki Szczyt, a wiesz, że w miejscowości jest ogród botaniczny, muzeum i zaczyna się tutaj ścieżka dydaktyczna Pramenisko pokazująca torfowisko i górski las łęgowy?
Rezerwat przyrody Pramenište znajduje się na wschód od Tatrzańskiej Łomnicy, objęty jest najwyższym stopniem ochrony jako jeden z 72 terenów podmokłych o znaczeniu krajowym, wchodzi również obszar ochrony Natura 2000. Przez jego teren przeprowadzono ścieżkę dydaktyczną Pramenisko, która przybliża wygląd mokradeł i zagadnienia z nimi związane.
Jak znaleźć ścieżkę dydaktyczną Pramenisko?
Kierunkowskazy do ścieżki dydaktycznej Pramenisko można znaleźć przy ogrodzie botanicznym w Tatrzańskiej Łomnicy. Jeśli nie chcesz wracać tą samą trasą, to możesz później przejść się do skrzyżowania przy campingu Tatranec, z którego poprowadzona jest leśna ścieżka do miasteczka – wisienką na torcie może być wizyta w muzeum TANAP. Poniżej znajdziesz mapkę z trasą, jest to około 5 km niezbyt wymagającego spaceru, w tej opcji zajmie on ok. 1 h 30 min do 2 h.
Można także skrócić spacer i dojść do ścieżki od strony skrzyżowaniu dróg 540 i 3083, pod współrzędnymi: 49.16082, 20.30737. Przejście z tego miejsca, w obu kierunkach zajęło mi około 40 minut.
Ścieżka dydaktyczna Pramenisko
Poprowadzona przez rezerwat przyrody Pramenište ścieżka dydaktyczna pokazuje podmokłe tereny lasu łęgowego. Niemalże cała trasa wiedzie po drewnianym pomoście, na którym jest ostrzeżenie, że może być śliski, więc jeśli będzie wilgotny – uważaj. Wzdłuż ścieżki przepływa strumień, który tworzy urocze kadry. Na drodze znajdziesz mini wieżę widokową, kilka przystanków z tablicami, z których można dowiedzieć się czegoś o podmokłym lesie i rzeźbę, która wygląda jak traszka.
Jedna z tablic opisuje działalność lodowca, niestety napisy są wyłącznie po słowacku. Można przyjrzeć się schematowi, aby zrozumieć procesy glacjalne, w wyniku których powstały tutaj torfowiska.
Kolejną ciekawostką są dwa kamienie, które znaleziono niedaleko tego miejsca w potoku Łomnica. Otoczak pochodzi z Łomnickiego Szczytu, został przeniesiony przez lodowiec, a następnie porwał go potok lodowcowy – doprowadziło to do wygładzenia ostrych krawędzi skały. Przy nim umieszczono kamień, który nie przebył takiej drogi.
Chcesz poznać rośliny Tatr? Zajrzyj do ogrodu botanicznego!
Ogród botaniczny w Tatrzańskiej Łomnicy to miejsce dla fanów skalniaków, dodam, że prowadzona jest tu także sprzedaż sadzonek. Można obejrzeć kilkaset gatunków roślin porastających różne typy podłoża: skały granitowe, skały wapienne i podłoże bagienne. Ogród założony został w 1987 rok w pobliżu muzeum TANAP.
Ogród botaniczny w Tatrzańskiej Łomnicy jest czynny tylko kilka miesięcy w roku, możesz go zwiedzić od 20.05. do 18.09.
Muzeum TANAP w Tatrzańskiej Łomnicy
Spacer ścieżką dydaktyczną Pramenisko można zakończyć wizytą w Muzeum Tatrzańskiego Parku Narodowego, które znajduje się niedaleko startu trasy. Prezentowana tutaj wystawa przybliża nie tylko przyrodę Tatr, lecz także etnografię regionu – pokazane są stroje ludowe i budownictwo. Jest tu także ekspozycja poświęcona historii pogotowia górskiego. Muzeum TANAP w Tatrzańskiej Łomnicy powstało w 1957 roku. W obecnym miejscu funkcjonuje od 1968 roku.
Ścieżka dydaktyczna Pramenisko – parking, informacje praktyczne
- W zależności od wybranego wariantu trasy, samochód można zostawić tutaj: 49.16082, 20.30737 lub na jednym z płatnych parkingów miejskich w Tatrzańkiej Łomnicy np. tu 49.16619, 20.28367 lub tu 49.16593, 20.28106. Można też spróbować zaparkować na parkingu przy ogrodzie botanicznym.
- Zwiedzanie ścieżki dydaktycznej jest bezpłatne.
Współrzędne ścieżki dydaktycznej Prameniste: 49.16679, 20.30708 (koniec).